Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-a

Post Reply
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-a

Post: # 74278Post VickdaReaper
24 Oct 2016, 10:38

Va invit aici sa laudam ori sa "barfim" castigatorii celei de-a VI-a editii a topurilor ForumBoardGames.ro.

Care va sunt nemultumirile si de care dintre castigatori sunteti mai mandri? Unde credeti ca "suferim" de cult of the new si unde de cult of the old? Dar in alte directii, ce credeti ca merita a fi dezbatut?

Lista castigatori
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74279Post Haddeo
24 Oct 2016, 10:41

Agricola, cel mai bun joc economic, de strategie si cea mai buna extensie.... :) ce mai e de discutat ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74280Post adelindumitru
24 Oct 2016, 10:42

Ce mi se pare interesant e ca majoritatea categoriilor au castigatori legati de Eurogames, dar ca cea mai buna categorie a fost votata FFG :D

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74283Post arthuriovan
24 Oct 2016, 11:00

@ adelindumitru - nu sunt numai euros, exista si 2 exceptii notabile - Blood Rage (e adevarat la categoria "Cel mai atragator joc" si la egalitate cu The Gallerist :) ) si Dead of Winter. Este oricum interesanta alegerea de la cel mai bun publisher.

In ceea ce priveste jocurile castigatoare - sunt intr-adevar unele dintre cele mai bune boardgames lansate in ultimii ani, Agricola, TTR: Europe, Twilight Struggle si Race for the Galaxy fiind exceptiile de la regula.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74285Post DanielIndru
24 Oct 2016, 11:11

Cred ca forumul vrea sa spuna ca FFG face lucruri bune, in general. Calitatea jocurilor e constant peste medie, grafica e foarte buna, design-ul e atragator.
Dar sta mai slab la productia de "varfuri", jocuri care sa "rupa" gura targului.
Acolo sunt mai buni altii. :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74286Post cristianf
24 Oct 2016, 11:12

Intr-un fel sau altul am reusit sa votez numai pe langa castigatori. Cu o singura exceptie. Am nimerit anul 2014 ca fiind cel mai bun an de boardgaming.

Si totusi, tare curios sunt cine mai joaca Dead of Winter si cand a jucat ultimele 2 partide de DoW.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74288Post Corwin
24 Oct 2016, 11:21

Pe mine cel mai mult m-a surprins tocmai votarea anului 2014 ca cel mai bun an de boardgaming. Sunt insa mult in urma cu incercarea jocurilor din acel an. :) Am in lista "want to play" 9 jocuri aparute in 2014 care se afla in momentul de fata in topul 100 BGG, asa ca sunt sanse sa-mi creasca opinia despre el.

Edit: VickdaReaper, pui te rog un link catre topicul cu castigatorii in postul initial? E doar un click mai putin, dar cred ca merita. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

criss

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74304Post criss
24 Oct 2016, 18:58

Pe mine singurul lucru care m-a uimit este cistigatorul la abstracte, Patchwork. Poate gresesc, dar in opinia mea e mult prea simplu, fara deepness, m-am plictisit deja la sfirsitul primului joc. De la un joc abstract bun astept sa-l pot juca toata viata, de tip "easy to learn hard to master".

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74308Post Haddeo
24 Oct 2016, 19:23

criss wrote:Pe mine singurul lucru care m-a uimit este cistigatorul la abstracte, Patchwork. Poate gresesc, dar in opinia mea e mult prea simplu, fara deepness, m-am plictisit deja la sfirsitul primului joc. De la un joc abstract bun astept sa-l pot juca toata viata, de tip "easy to learn hard to master".
ai dreptate. trag o concluzie (posibil gresita) ca majoritatea jucatorilor nu investesc timpul necesar pentru a invata un joc foarte bine (sute/mii de jocuri) ci se multumesc cu a juca jocuri mai light si variate de cateva ori / zeci de ori (sau medii). Nu inseamna ca acest lucru este negativ ci arata ca in general board gameurile sunt mai mult un eveniment social decat o competitie.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74309Post Imago
24 Oct 2016, 19:30

Mii de ori? As vrea sa am cu cine juca un joc de sute de ori macar, fizic.
Facem un 100 play challenge? Insa sunt sigur ca ar trebui sa fie un 2P, si inca relativ scurt (desi nu m-ar deranja sa fie unul lung insa sa merite aceste 100 de partide).

Blackbane

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74327Post Blackbane
25 Oct 2016, 03:24

DanielIndru wrote:Cred ca forumul vrea sa spuna ca FFG face lucruri bune, in general. Calitatea jocurilor e constant peste medie, grafica e foarte buna, design-ul e atragator.
Dar sta mai slab la productia de "varfuri", jocuri care sa "rupa" gura targului.
Acolo sunt mai buni altii. :)
Cand vine vorba de productie, FFG sta cel mai bine per total. Cat priveste jocurile FFG in sine, aici intra in discutie si gusturile publicului de pe forum ( mai orientate catre euro ). De altfel, cel mai tematic joc, Dead of Winter, are niste mecanisme destul de "cumintele", iti plasezi "workerii"/personajele in diverse locuri, obtii resurse, etc., nu e chiar a dice-chucking space opera care dureaza 5+ ore.

Vizavi de producatori, ce m-a mirat pe mine inca din faza nominalizarilor a fost absenta Stonemaier Games, care mi se pare ca scoate niste jocuri foarte bine produse si e printre cele mai transparente companii din domeniu.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori Top ForumBoardGames.ro Editia a VI-

Post: # 74593Post VickdaReaper
03 Nov 2016, 14:48

Am creat un geeklist cu castigatorii acestei editii. Dati o raita pe acolo, spuneti-mi daca am facut vreo gafa si aruncati cu niste Thumbs up ca sa sara lista si in ochii ceilorlalti membri ai BGG. Rogu-va!

Link: http://www.boardgamegeek.com/geeklist/216542/forumboardgamesros-top-games-6th-edition-winners
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a VI-a - toamna 2016”