Spring 2020 Romanian Math Trade

schimburi, imprumuturi, cereri, etc.
Forum rules
Pentru detalii asupra sistemului Ultimate Trades propus de Chuckila, vizitati topicul [forum]viewtopic.php?f=12&t=195[/forum]
Post Reply
User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106816Post iadrianik
10 Feb 2020, 12:01

ProfessorChaos wrote:
10 Feb 2020, 11:53
Vad in lista mea cu jocuri de bifat cateva items care apar ca 0, fara nume. Asta inseamna ca au fost sterse jocuri din lista, nu? Parca era regula sa nu facem asta...
Reguli si recomandari

5. Daca un joc adaugat la schimb nu mai e disponibil, ai doua optiuni:
b. Sterge acel entry din geeklist. Acest lucru se poate face pana in momentul terminarii perioadei de adaugare a jocurilor in lista, ulterior geeklist devine locked si nu se mai poate edita - dar se pot adauga comentarii.


Deci nu, nu e regula sa nu se stearga jocuri din lista.
Cred ca e mai degraba un mit ca, daca se sterg jocuri, atunci se intampla nu stiu ce probleme la Math Trade. :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106818Post ProfessorChaos
10 Feb 2020, 12:04

Ok, doar sa fie atenti oamenii sa debifeze 0-urile. Eu bifasem niste chestii inainte sa se inchida lista si am descoperit acum niste 0-uri bifate.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106822Post DanielIndru
10 Feb 2020, 12:49

Se pot sterge items din geeklist, problema aceea nu mai exista de mult in OLWLG.
Posibil sa fie alte hibe.

Ma uit si eu curand.
Mai are si altcineva aceleasi "simptome"?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106833Post rabesandratana
10 Feb 2020, 14:23

O mica dilema: Sa zicem ca vreau jocul Monopoly sa il bifez neaparat la acest Math Trade dar mai e inca un user care are Monopoly + SWEETNER Carcassone sa zicem. Banuiesc ca nu pot sa le pun ca duplicate pentru ca cel care are ca SWEETNER un joc Carcassone o sa doreasca ceva mai substantial la schimb, comparativ cu cel care are Monopoly simplu.
Dar si daca le pun separat si ofer jocuri diferite pt cele 2 intrari e posibil sa ma trezesc cu 2 Monopoly plus in Carcassone.

Banuiesc ca in acest caz imi aleg doar o singura intrare si renunt la cealalta pentru a fi sigur ca nu ma trezesc cu 2 jocuri la fel. Sper ca m-am facut inteles si posibil ca mi-am dat si singur raspunsul :lol:

Nu am vrut sa dau exact cazul in sine de pe Math Trade, ca sa nu fac spoiler.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106835Post MandrulDuce
10 Feb 2020, 14:28

Singura solutie este sa oferi aceleasi jocuri pentru ambele entries (monopoly cu indulcitor si monopoly simplu) si sa le dai prioritate diferita (la note acolo). In cazul in care faci cum ai zis tu, e posibil sa postezi un Monopoly la bursa la finalul math trade-ului :)) Chiar si asa te poti trezi cu doua.
Last edited by MandrulDuce on 10 Feb 2020, 14:31, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106836Post rabesandratana
10 Feb 2020, 14:29

Mersi! Care-i treaba cu notele? Particip de vreo 4 sau 5 Math Trade-uri incoace, dar cred ca am chiulit la lectia cu "notele"
Pot sa atribui eu fiecarui joc bifat, o nota random, de la 1-10 cat de mult mi-l doresc? Sau cum? Unde fac asta?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106837Post Shaikan
10 Feb 2020, 14:33

Iar am uitat de adaugat jocuri :(. Mi-am luat teapa, am avut impresia ca 16 era data pentru adaugat. Freaking damn it :(. Al 3-lea Math Trade ratat.....Spor la schimburi I guess

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106839Post MandrulDuce
10 Feb 2020, 14:40

Apesi pe "clik here to edit wants"
In dreptul numelui e steagul romaniei si fix langa o casuta cu un 0 rosu in ea. Poti da ce note vrei tu. Din ce am citit (de mult) algoritmul va cauta sa te includa in trade-uri cu nota mai mare.
Ex:
Pentru jocul X din colectia ta ai bifat 6 optiuni de dat la schimb. Daca le dai note (cat sa fie diferentiate intre ele) algoritmul va cauta in cazuri de egalitate sa te includa in trade-ul pentru jocul cu nota cea mai mare.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106840Post rabesandratana
10 Feb 2020, 14:41

MandrulDuce wrote:
10 Feb 2020, 14:40
Apesi pe "clik here to edit wants"
In dreptul numelui e steagul romaniei si fix langa o casuta cu un 0 rosu in ea. Poti da ce note vrei tu. Din ce am citit (de mult) algoritmul va cauta sa te includa in trade-uri cu nota mai mare.
Ex:
Pentru jocul X din colectia ta ai bifat 6 optiuni de dat la schimb. Daca le dai note (cat sa fie diferentiate intre ele) algoritmul va cauta in cazuri de egalitate sa te includa in trade-ul pentru jocul cu nota cea mai mare.
Multumesc pt explicatii! :tu:

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106842Post danyelb
10 Feb 2020, 14:48

Mda, nici eu nu stiam faza cu notele ...
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106843Post MandrulDuce
10 Feb 2020, 14:56

Si cu dummy items e mai tricky. Dummy protection se poate folosi si pentru cazuri in care nu vrei sa pui mai multe copii ale aceluiasi joc intr-un bunddle.
De ex:
Vrei sa primesti de la MT fie Terra Mystica fie Gaia Project dar nu pe ambele.
In acest caz, poti genera manual un entry din tab-ul de duplicate protection care sa le contina pe ambele. Sa spunem ca il denumesti "Bundle 1".
Dupa care se procedeaza ca de obicei.
1. Debifezi in dreptul Terra Mystica toate jocurile pe care le-ai da pentru el, mai putin "Bundle 1" (va aparea cu verde pe ultima coloana, dupa jocurile tale fizice listate si dupa alte dummy entries create anterior)
2. Procedezi si pentru Gaia Project la fel ca la punctul 1.
3. In Dreptul randului "Bundle 1" (tot verde dar pe randuri unde sunt listate jocurile pe care le vrei nu cele pe care le dai), bifezi ce jocuri esti dispus sa dai pentru el (as per usual).

Ca si check, dupa ce ai exeectutat pasul 1 si 2 dai Confirm Changes si randurile cu Terra Mystica si Gaia Proj ar trebui sa devina gri.
De aici incolo, algoritmul va functiona exact ca in cazul in care ai folosi dupl prot pentru a te asigura ca nu primeste 2 copii de Monopoly.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106844Post MandrulDuce
10 Feb 2020, 15:05

Sincer, faza cu notele cred ca e mai degraba utila pentru ca dupa ce dai "submit changes" iti sorteaza tabelul de wants dupa ea.
Din ce am citit despre algoritm in sine (cel din spatele OLWLG), sunt favorizate in arborele decizional alte chestii inaintea notelor date de tine. Practic se cauta sa se realizeze cat mai multe schimburi (bunastare globala) iar in cazul unor egalitati de alte criterii, iti va favoriza crearea de link-uri in ordinea preferintelor

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106848Post DanielIndru
10 Feb 2020, 15:17

MandrulDuce wrote:
10 Feb 2020, 15:05
Sincer, faza cu notele cred ca e mai degraba utila pentru ca dupa ce dai "submit changes" iti sorteaza tabelul de wants dupa ea.
Din ce am citit despre algoritm in sine (cel din spatele OLWLG), sunt favorizate in arborele decizional alte chestii inaintea notelor date de tine. Practic se cauta sa se realizeze cat mai multe schimburi (bunastare globala) iar in cazul unor egalitati de alte criterii, iti va favoriza crearea de link-uri in ordinea preferintelor

Notele nu se iau in considerare cand se creeaza lanturile de schimburi.
Acea optiune "LINEAR-PRIORITIES" mentionata in header se traduce prin ignorarea valorilor introduse de participanti si generarea a cat mai multe schimburi.

EDIT: https://www.boardgamegeek.com/wiki/page ... mizer#toc4

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106852Post MandrulDuce
10 Feb 2020, 15:35

Am retinut prost inseamna. Oricum, e o optiune utila pentru a-ti organiza lista de wants :P

Scuze pentru missleading information :)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106854Post danyelb
10 Feb 2020, 15:53

Atat de multa dezinformare, parca suntem la Antene :D
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106886Post 26octombrie
10 Feb 2020, 23:55

Mai primeste cineva warning de privacy error?! cand vreau sa ma conectez la https://bgg.activityclub.org/olwlg/ ma anunta ca nu e privata conexiunea si stuff like that...
e ok sa ma logez?
thanks!

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106887Post emisanSB
11 Feb 2020, 00:08

Da și da.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106888Post rabesandratana
11 Feb 2020, 00:15

Da, și eu primesc și ma loghez cu pc-ul de la birou, ca să fiu mai sigur. Dar aproape sigur se întâmplă asta pt ca nu e un link recunoscut de google

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 106889Post Haddeo
11 Feb 2020, 06:40

rabesandratana wrote:
11 Feb 2020, 00:15
Dar aproape sigur se întâmplă asta pt ca nu e un link recunoscut de google
Se întâmpla pt ca i-a expirat certificatul https și nu mai poți sa stabilesti o conexiune secure cu site-ul.
Nu te loga de pe rețele publice la el.
In rest, dacă îți fura cineva loginul, o sa te trezesti cu multe schimburi probabil, nimic grav

PS:
Având in vedere ca prima oară probabil loginul se realizează doar pe baza linkului generat și trimis la bgg, ne mai fiind https, oricine , along the way , poate sa-ți vadă url-ul și se poate conecta in locul tău.
Dacă ești pe o conexiune gen rds sau pe mobil , e mai puțin probabil. Dacă ești pe o rețea publica, la munca sau ai o rețea de bloc mai probabil sa-ți vadă altcineva url-ul
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spring 2020 Romanian Math Trade

Post: # 107049Post rabesandratana
13 Feb 2020, 16:22

Daca am descoperit intre timp ca 2 dintre jocurile pe care le-am urcat in lista Math trade sunt:
1. e versiunea in lb romana dar eu eram convins ca am versiunea in engleza si asa am trecut la descriere
2. un joc pe care l-am trecut ca fiind doar in germana am descoperit ca e versiunea germano-engleza

E ok daca adaug niste comments cu BOLD la acele intrari sa specific, sau e cam tarziu si cei care au selectat deja jocurile, e posibil sa nu se mai uite inca o data peste liste si apoi sa apara "probleme"?

Daca nu e ok, atunci nu mai bifez nimic la acele 2 jocuri si le pastrez pt viitorul Math Trade.

Asa se intampla cand ai multe jocuri si le pastrezi in locatii diferite, si nu ai acces la ele atunci cand urci informatiile.

Post Reply

Return to “Altele / Ultimate Trades”