Cautam Moderator

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cautam Moderator

Post: # 108611Post adelindumitru
11 Mar 2020, 10:47

A ajuns administrator pentru ca, alături de Haddeo, s-a mobilizat într-un moment în care nimeni altcineva nu a făcut-o, din câte îmi amintesc...

Explicațiile detaliate privind procedura de selecție nu ți le pot oferi eu. Oricine merita explicații, și asta în virtutea statutului de membru al comunității, nu doar pentru ca e membru vechi sau nu. Sper sa le primești, dar, pana atunci, încearcă sa privești lucrurile mai detașat.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Cautam Moderator

Post: # 108614Post MandrulDuce
11 Mar 2020, 11:12

1. Nici nu ti-am cerut tie explicatii. In post-ul meu nici nu am cerut explicatii legate de cum a fost ales moderatorul. Am cerut lamuriri legate de cum sta treaba si cat de ok suntem ca si comunitate cu aplicarea vointei unilaterale a unui admin de conjunctura. Pentru ca, aparent, intelegerea mea asupra acestui topic pare a fi complet eronata.
2. S-a mobiliziat alaturi de Adi pentru realizarea unui scop comun pe care si-l dorea o comunitate intreaga. Ca si voluntar pentru ca a considerat ca timpul si cunostintele tehnice il califica pentru asta. A nu se intelege ca sunt nerecunoscator, departe de mine acest gand. Insa sa nu exageram nici pe partea asta cu "fac cat pot pt ca o fac voluntar". La fel de bine s-au mobilizat si alti cativa zeci de membri care au propus in repetate randuri pe mai multe topicuri de-a lungul timpului sa contribuie financiar (nu au timpul sau cunostintele tehnice sa ajute altfel dar vor sa contribuie). Pe ei nu-i numaram?

P.S.
Adelin:acordă respect celorlalți, chiar dacă simți că uneori nu o merită, și ai răbdare cu ceilalți, chiar și când nu au dreptate
Asa cum am spus in topicul postul precedent, am preluat chestii pe care le-ai spus singur despre tine public pe forum si mi-am exprimat rezervele personale cat se poate de civilizat. Imi pare rau daca nu a fost suficient de "sugar coated" dar nici jignitor nu a fost nici din intentie nici din exprimare. Raspunsul tau insa "I will not dignify with an answer" nu prea este in linie cu valorile pe care le-ai proclamat cateva randuri mai sus in "discursul oficial de investire". Priveste si tu mai detasat ca nu ca nu e capat de tara daca te critica lumea :lol:

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cautam Moderator

Post: # 108616Post Corwin
11 Mar 2020, 11:58

Chiar nu inteleg de unde atata sentiment de proprietate asupra unui forum unde nu platim si nu participam la activitati de moderare, administrare, dezvoltare. E un forum cu proprietate privata (donatiile si alte ajutori financiare complica situatia din cate stiu, probabil ala e un motiv pentru care nu au fost acceptate), si atunci proprietarul decide in consultare cu cine crede el, comunitate, moderatori, etc. Noi nu avem drepturi mai mari pentru ca suntem mai vechi pe forum, mai inalti, mai verzi, mai cu mot. Nici macar donatiile sau plata nu-ti confera drepturi de tipul acesta. Daca adminii si moderatorii contribuie la problemele unui forum, cel mai probabil acel forum se goleste, si lumea cauta alternative. Am vazut asta in alte parti, dar nu cred ca e cazul la noi.
MandrulDuce wrote:
11 Mar 2020, 09:55
In final, avem un moderator autodeclarat ca fiind introvert, care nu a participat niciodata la o intalnire de boardgames. Imi doresc sa gresesc, dar imi pastrez doza de scepticism legata de abilitatea sa de a media un conflict intre doi membri mai vulcanici sau pusi pe harta (si nu, a da direct warn sau 7 zile bann la ambele tabere nu inseamna mediere).
Majoritatea forumurilor nu stau sa discute cine e de vina, cine nu, etc. Intr-o discutie care a deviat de la norme se da un warning, apoi temporary ban, apoi permanent ban. Exact ce s-a intamplat si in cazul de fata. Poate trebuia actionat mai repede, dar no, lucreaza lumea cu timpul pe care il are. Faptul ca tu vrei explicatii nu inseamna ca esti si indreptatit la ele. Cel mai simplu e sa contactam moderatorul sau adminul in privat daca primim warning (daca se accepta asta; decizia adminului), si daca primim un raspuns detaliat bine, daca ni se spune "nu discutam deciziile, citeste regulamentul", tot bine. Daca vrei sa iti faci un forum si sa dai lumii dreptul sa ceara explicatii, treaba ta, insa vei fi un caz aparte. Si te vei satura dupa o luna sa tot explici.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Cautam Moderator

Post: # 108618Post MandrulDuce
11 Mar 2020, 12:16

Eu nu am cerut explicatii nimanui. Adminul forumului a decis sa faca topic public sa caute moderatori. Dar cu mesaje private. Mi-am exprimat lipsa de incredere in judecata sa si am militat pentru aplicatii publice. S-a trecut peste si s-a facut tot cum a vrut adminul. Eu nu mai vreau nici o explicatie despre cum a fost moderatorul ales si nici nu am cerut-o. Am comentat doar legat de faptul ca decizia aparent a fost luata unilateral. Asta am dedus eu din ce s-a postat.
Vreau sa stiu doar ce crede comunitatea despre asta. Un forum este zero barat fara comunitatea din spate. E un blog mai mare pe care nu-l citeste nimeni. Am explicat suficient de clar care a fost perceptia mea legata de cine detine forumul dupa 10 ani de activitate.
Also, legat de comparatia cu alte forumuri, eu as evita sa o fac, pentru ca din experienta mea (mai putin limitata decat ai crede), am vazut doua tipuri de forumuri active:
1. forumuri generale cu mii de membri unde se discuta milioane de teme si nu au o comunitate in spate. Unde multe conturi apar doar ca sa intrebe chestii o data si pe urma dispar complet
2. forumuri de aliante in jocuri video.
Diferenta dintre noi si ambele categorii, si motivul pt care modus operandi este diferit, e ca ambele de mai sus au ceva de oferit. Primul un spatiu enorm unde poti pune intrebari si primi raspunsuri pe teme foarte precise, al doilea sansa de a face parte dintr-o alianta mai mult sau mai putin de elita. FBG este diferit. Nu suntem nici milioane de utilizatori, nici vreun elite clan care cu cat e mai organizat cu atat au mai multe beneficii toti membrii (in-game). Suntem o comunitate friendly care imparte idei despre boardgames si singurul real beneficiu este acela ca se mai organizeaza intalniri si se mai fac trade-uri de jocuri. In rest, ne omoram doar timpul intr-un evniroment pe care incercam sa-l pastram cat mai prietenos si pro dialog, unde discutam despre o tema ce ne pasioneaza.
Asa ca m-as feri de aceasta comparatie :)

Legat de partea a doua cu warn si bann, nu am idee care este cazul de fata despre care vorbesti. :)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cautam Moderator

Post: # 108620Post Haddeo
11 Mar 2020, 12:59

But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cautam Moderator

Post: # 108621Post Corwin
11 Mar 2020, 13:11

MandrulDuce wrote:
11 Mar 2020, 12:16
Dar cu mesaje private. Mi-am exprimat lipsa de incredere in judecata sa si am militat pentru aplicatii publice. S-a trecut peste si s-a facut tot cum a vrut adminul. Eu nu mai vreau nici o explicatie despre cum a fost moderatorul ales si nici nu am cerut-o. Am comentat doar legat de faptul ca decizia aparent a fost luata unilateral. Asta am dedus eu din ce s-a postat.
Cam asta e standardul. Faptul ca proprietarul/adminul se consulta sau nu cu altii e la latitudinea lui, iar in general decizia e luata de proprietar.
Vreau sa stiu doar ce crede comunitatea despre asta. Un forum este zero barat fara comunitatea din spate. E un blog mai mare pe care nu-l citeste nimeni. Am explicat suficient de clar care a fost perceptia mea legata de cine detine forumul dupa 10 ani de activitate.
Da, un forum ca asta e intr-adevar total dependent de comunitate (majoritatea sunt, oricum, e natura forumurilor). Si stiu ca ai explicat perceptia ta, iti spun doar ca dupa parerea si din experienta mea nu e realista.
Also, legat de comparatia cu alte forumuri, eu as evita sa o fac[...]
Vorbesc inclusiv de forumuri private (~300 utilizatori activi). Am participat si particip in mai multe, inclusiv unul care si-a schimbat stilul de moderare si administrare. Si acolo au fost discutii, dar nu noi am votat sau decis cine ce si cum face.
Legat de partea a doua cu warn si bann, nu am idee care este cazul de fata despre care vorbesti. :)
Au fost cazuri de discutii care au deviat prea mult la vanzari. Nu stiam sigur daca le-ai vazut sau nu, s-a intervenit si au fost curatate. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cautam Moderator

Post: # 108622Post adelindumitru
11 Mar 2020, 13:15

De obicei, pe majoritatea forumurilor pe care le-am frecventat, standardul este ca administrația să decidă regulile jocului. În unele cazuri se respectă input-urile utilizatorilor, dar doar dacă sunt mai mulți care exprimă o nemulțumire rezonabilă.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Cautam Moderator

Post: # 108624Post MandrulDuce
11 Mar 2020, 13:50

O sa repet pentru ultima data ca vad ca discutam pe mai multe planuri:

Eu am ramas cu impresia ca forumul a fost incredintat unor pasionati la fel ca restul care au fost la fel de tristi ca toti cand s-a inchis in 2018 pentru a fi repus pe picioare. De catre comunitate, la cererea ei, si cu acordul expres au celor care au raspuns pozitiv la mail-ul despre pastrarea userului pe forum. Din varii motive, acum avem un singur admin care a ajuns acolo in lumina circustantelor de mai sus.
Intrebarea mea este daca lumea este de acord ca acest admin circumstantial sa aplice propria viziune unilaterala pe forum. Atat. Eu unul nu sunt de acord.
Din punctul meu de vedere face parte din problema (numarul ridicat de topicuri cu plangeri la adresa administrarii si moderarii din ultimul an jumate fac argumentul afirmatiei mele). Insusi existenta acestui topic struto-camila e dovada de poor judgment. Cu o chestie semi-publica dar cu discutii pe privat. Cum se putea face mai bine? Erau mai multe variante.
1) Deschidea echipa de mods existenti topicul facea anuntul ca preiau inscrieri pt new mod prin pm si inchidea topicul
2) Se alegea o mana de oameni considerati de incredere si se trimiteau mesaje private pe rand in care li se propunea sa devina mods
3) Odata ce topicul prezent a fost deschis, aplicatii publice.
Inca un exemplu din aceeasi perioada a fost pe topicul lui Fanian unde sus-numitul admin a sters toate post-urile in afara de "nu-l dai de 4x mai ieftin?". Post care a redeschis polemica (cine ar fi ghicit?!) de a trebuit un alt mod sa intervina.

Vreau insa sa stiu si care este parerea celorlalti. Dincolo de Adelin care insinueaza ca nu sunt rezonabil in timp ce ignora sa-mi raspunda a doua oara la afirmatia lui ca nu ma va invrednici cu un raspuns. Am inteles pozitia lui.
Daca majoritatea oamenilor sunt dezinteresati de subiect sau de parere ca eu gresesc si e ok ca forumul sa fie proprietatea privata a adminului circustantial eu o accept si pe asta. Cu bucurie, cu parere de rau, cu injuraturi la bot, e problema mea. As dori insa sa stiu clar ca sa nu imi mai racesc gura degeaba. Ca am si eu alte chestii de facut in afara de a posta kilometric aici despre chestii principiale care aparent ma intereseaza doar pe mine.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cautam Moderator

Post: # 108625Post Imago
11 Mar 2020, 14:26

Forumul nu este proprietatea mea, ci sunt in pozitia de admin pentru ca la un moment dat a fost nevoie sa se ofere cineva care sa continue munca inceputa de Adixor si Lucian. Acei care s-au oferit au fost Haddeo si eu. Dupa ce a updatat forumul conform GDPR, Haddeo a plecat din echipa, iar eu am ramas singurul admin. Am primit stafeta de la Lucian si Adixor si o voi da mai departe cand nu voi avea timp sa mai contribui. Intre timp am grija sa platesc hostingul la timp, domeniul, sa fac backupuri regulate, si cam asta.

Pe Haddeo l-am tot reinvitat in echipa, ca omul deja s-a saturat. Imi raspunde doar cu smile-uri la invitatii. Il inteleg, pentru ca atunci cand era admin, era atacat personal fara prea multe motive. Asa, randomly, se pare ca in postura de admin esti expus la tot felul de cerinte si nemultumiri are unor useri, care te socot pe tine responsabil si te trag la raspundere. Haddeo a plecat, si m-a lasat singur sa imi iau bobarnace.

Acum, pe langa invitatia de moderatori, am mai invitat acum cateva luni si un admin in echipa. Avem nevoie de inca o persoana tehnica, inclusiv pentru a nu fi eu unicul admin, tiranic sau benevolent, si pentru a asigura continuitatea forumului. S-a oferit cineva, care lucreaza pe dezvoltare de site-uri web. Ramasese sa ne intalnim sa discuta, insa ba intr-o zi nu putea el, in alta nu puteam eu, si ne-am intins un pic.

Acum, nu garantez ca aducerea unui alt admin, profesionist pe partea de web, ar multumi nemultumitii. Pentru ca fix asta era Haddeo, un programator fullstack, membru activ al comunitatii, retinut si echilibrat in public, iar in privat un caracter amuzant si placut. Aveai cu cine lucra, pentru ca omul nu e un pierde vara, ci tata a trei copii, lead programmer, nu un oarecare sa-si dea doar cu parerea.

Chiar si atunci existau o multime de cerinte tehnice din partea comunitatii, care nu erau neaparat esentiale pentru functionarea forumului. Nu toti inteleg ca forumul functioneaza pe baza unui CMS, phpbb, care are unele limitari. Oamenii cred ca phpbb-ul are la fel de multe plugin-uri ca si Wordpress, o platforma mult mai populara, insa mai simpla. Pai nu are, sunt mult mai putine moduri pe phpbb decat pluginuri pe Wordpress, asa ca nu iti poti permite o customizare foarte adanca a platformei. Iar acestea nu sunt mereu updatate de la o versiune la alta a phpbb-ului, asa ca de multe ori e mai bine sa nu le implementezi daca nu aduc o plusvaloare majora.

Iata ce raspundea Haddeo, om care lucreaza in domeniu, la cerintele numeroase ale userilor:
Imi este greu sa cred ca sunt singurul de pe forum care stie putin de php sau css sau html. Codul siteului este in source control, cine vrea sa contribuie sa-mi dea un mesaj si ii dau access si un mic tutorial despre cum poate sa inceapa.
Credeam ca e un Community Effort, parca mai erau voluntari care s-au oferit sa ajute cu partea asta cand site-ul se inchidea.
Pe langa cele spuse pe aici mai e de adaugat un footer cu bannere la magazine si alte site-uri de interes si alte imbunatatiri.
Daca nu se ofera nimeni ma gandesc ca e bine si asa :). .....
Aceasta atitudine mi se pare sanatoasa. Forumul functioneaza, puteti posta mesaje, schimba jocuri intre voi? Super, inseamna ca e "good enough". Oamenii vin oricand cu idei, dorinte, de parca acestea ar fi atat de usor de implimentat. Bine, iti dam acces la o parte din codul sursa, implimentezi ceva, testam offline, si vedem ce ti-a iesit. Insa tineti cont ca uneori schimbarea unui buton poate insemna cateva ore de munca.

Imi pare rau ca dupa ce am adaugat un moderator echipei, acesta este atacat imediat personal, pentru ca ar fi "introvert":) Adelin a fost autoironic, el este defapt un tip foarte comunicativ, echilibrat si deschis. Oricine ar fi fost ales in echipa, ar fi fost primit la fel de unele persoane.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cautam Moderator

Post: # 108626Post Imago
11 Mar 2020, 14:34

Intrucat noul moderator a fost gasit si anuntat, acest topic va fi inchis. Cei care vor sa continue discutia o pot face in alte topicuri.

Locked

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”