[Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

[Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115868Post sergiunastrut
25 Oct 2020, 18:06

Amendament 25.10.2020:
- Vanzarea jocurilor piratate pe forum este interzisa;
- Vanzatorul este obligat sa accepte returnarea unui produs in caz ca starea acestuia nu corespunde cu descrierea din postarea de vanzare (are piese lipse, starea jocului nu corespunde celei descrise, cutia este lovita la transport, etc) timp de 15 zile calendaristice de la data receptionarii jocului de catre cumparator;
- Vanzatorul este responsabil de ambalarea jocului suficienta incat acesta sa nu sufere deteriorari in timpul transportului. Ambalarea suficienta inseamna sa fie ambalat intr-o cutie solida, cu elemente absorbante de soc cum ar fi ziare, bubble wrap, bucati aditionale de carton etc. A nu se confunda cu ambalarea in lazi de lemn, sau atmosfera protectoare de azot.
Deși nu prea am cumpărat de la Red Goblin sau de pe la alte magazine care nu sunt de specialitate, bănuiesc că vânzarea de jocuri piratate poate trece pe aici cu bună/fără știință. Cred că e potrivită regula asta, dacă vânzarea e intenționată, dar sunt cumva surprins de a doua regulă: obligativitatea de primire a unui produs dacă a suferit daune pe durata transportului.

Da, sunt de acord cu prezentarea corectă a stării jocului, lipse componente, poze, etc, dar...nu știu cât de mult sens are partea cu daune pe durata transportului. Sunt inclusiv magazine care nu permit retururi din motivele astea, deși suntem în 2020, ori...pe bursă putem considera asta obligativitate?

Menționez că ambalez foarte bine jocurile pe care le trimit (spre deosebire de Regat și Red Goblin, să zicem, de la care mă feresc să mai cumpăr din motivele astea), iar dacă s-ar întâmpla ca cineva să îmi spună că în ciuda ambalajului ca pentru transport de ouă, ar păți ceva la curier și ar vrea să îl întoarcă, tot mi s-ar părea unfair. Încerc să înțeleg dacă doar mie mi se pare cam accentuată regula asta, sau dacă regula 3 din amendament e excepția returului de la regula 2.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115876Post Imago
25 Oct 2020, 18:32

Ma bucur ca ai ridicat intrebarea asta, cred ca o parte din regulile astea trebuie discutate de comunitate, pentru ca voi hotarati cat vreti sa va expuneti.
Spuneti-va parerea. Eu de alta parte am primit cerinte in particular sa mediez fix asemenea probleme intre utilizatori. So, go figure.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115880Post Miţã
25 Oct 2020, 18:46

Chestia cu vanzarea de jocuri pirat era trecuta in regulamentul forumului e buna pusa la bursa.
Chestia cu lovirea in timpul transportului si retur in 15 zile mi se pare o tampenie, nici macar magazinele nu au politica asta. Ce vina am eu ca desi am impachetat jocul perfect curierul a jucat fotbal cu coletul. Si cum zicea Mihai cum sa accept un joc retur dupa 15 zile timp in care cumparatorul a avut timp sa se joace sa testeze jocul si apoi sa zica ca nu il vrea din varii motive.
Last edited by Miţã on 25 Oct 2020, 19:00, edited 1 time in total.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115883Post Shaikan
25 Oct 2020, 18:53

Ambele reguli mi se par extreme si descurajatoare pentru trading. Copy paste ca nu mai scriu inca o data.

Este un forum de boardgames cu o bursa, nu e magazin oficial care sa iti aduca garanții si retururi. Se merge pe incredere si bun simt. In ideea ca suntem o comunitate.

Cine ma asigură pe mine ca vanzator ca in alea 15 zile cumpărătorul nu face el tampenii si imi vine cu retur după? Cum arbitrezi asta?

La vânzarea in persoană are dreptul omul sa verifice jocul cat vrea și daca nu ii place aia e. Iar la cea prin poștă se pot cere poze in prealabil și dacă chiar e o problemă anunti cum ti-a ajuns.
Dar 15 zile? Really?

Pana acum s-a mers pe bun simt și incredere. Dacă eu ca si cumparator nu verific jocul luat si dupa 10 zile realizez ca are o componenta lipsa, pot semnaliza asta si vorbi cu omul sa gasim o solutie. Dar imi asum ca nu am verificat cand trebuia si nu e obligat omul sa ma despagubeasca. Urat din partea lui ca nu a anuntat daca stia, dar invatatura de minte ca next time sa fiu mai atent.

Iar la faza cu livratul prin poștă / curier sunt de acord cu Liviu. Si eu impachetez bine coletul, dar si asa accidents can happen la cat de nepasatori sunt unii. De ce as fi eu vinovat?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115884Post cristianf
25 Oct 2020, 19:03

Nu stiu ce sa zic. Mi s-a intamplat recent ca un joc trimis de mine, ambalat zic eu ok, sa ajunga lovit la destinatie. De atunci fac poze intotdeauna cu fata si spatele cutiei cand trimit ceva. Dar chiar sa ma apuc sa desfasor 345 de cuburi, 110 carti si 25 de figurine o data cu fata in sus si o data cu fata in jos ca sa am probe ca am trimis toate componentele in fata membrilor de forum mi se pare absurd.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115885Post AngelEye
25 Oct 2020, 19:05

Daca este impachetat in plasa de Auchan sau invelit in hartie si ajunge busit este vina vanzatorului si mi se pare normal sa returneze banii pentru ca e bataie de joc. Daca este impachetat ok si ajunge busit cred ca ramane la intelegerea dintre cei implicati avand in vedere ca nu e vina niciunuia si firmele de curierat oricum nu le intereseaza daca le zici ca au lovit coletul.
La chestia cu 15 zile retur si mie mi se pare aiurea, adica iti vand un joc il joci si dupa aia imi zici ca ceva e in neregula si eu sunt obligat sa iti returnez banii? Really?
Daca e o problema se vede in momentul cand a ajuns jocul nu peste "x" zile

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115889Post rabesandratana
25 Oct 2020, 19:18

Eu primesc jocurile comandate de la Regat, Lex sau Redgoblin, în cam 70% din cazuri îndoite, lovite la colt, uneori cu tipla sfâșiată aproape complet. Cam greu sa eviți asta când curierul arunca pachetele. Am avut birou lângă o sucursala Sameday Curier și am văzut cum manipulau coletele, fără pic de respect pt produs, indiferent ca era un aparat electronic.

Cel puțin la mine pana acum, jocurile de la Lex și Redgoblin ajung mereu într-o cutie fixa pe mărimea jocului din el, fără pic de protecție. Noi aici pe forum ambalam cu toții (sper) cu mare atenție. Eu fac și poze cu modul de ambalare și o trimit respectivului. Asa ca nu îmi pot asuma o indiotura apărută pe drum, doar ca a decis curierul ca ar fi ok sa pună aragazul peste niște cutii mici în dubă.

Iar cele predate personal, ar fi ok cu garanție de 24 ore. Dacă nu semnalezi nimic lipsa într-o zi, îți asumi. Treaba ta, poate s-a jucat copilul între timp cu componentele sa vadă de curiozitate ce e în cutie și tu vii peste 15 zile ca nu ai un jeton. Am pățit și eu sa nu ma uit și sa îmi lipsească vreo 15 căsuțe din Power Grid, pt ca m-am uitat după vreo 2 luni în cutie. Problema mea, vânzătorul e asumat de orice vina, dacă nu am controlat imediat.

Iar faza cu retur după 15 zile, o sa aducă numai probleme, pt ca asa cum s-a mai spus, omul joaca jocul, poate e mult sub așteptările sale, deodată i se pare mare suma de 200 lei plătită și cauta nod în papura sa ți-l dea înapoi.

Iar la jocurile contrafăcute în China, mi se pare ok sa nu fie admise la bursa dar nu vad nicio problemă în a fi primite la secțiunea de Schimburi, atâta timp cât e specificat și cel care îl primește la schimb e de acord sa dea un original pe un fake.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115895Post Corwin
25 Oct 2020, 19:59

Mda, nici la schimb nu mi se pare ok. Deja e o regula sa nu se posteze instructiuni de DYI, si jocurile contrafacute sunt cam in aceeasi categorie (sau mai rau daca te trezesti cu piese gresite sau lipsa). Daca vreti astfel de schimburi sau vanzari in privat, aia e treaba fiecaruia.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115896Post Imago
25 Oct 2020, 20:04

Am mutat discutia in sectiunea de reguli si feedback.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115911Post Broodstar
25 Oct 2020, 21:58

Am observat pe bursa ca nu exista o metoda prin care cumparatorul sa fie macar putin protejat...
Doar bunul simt sta intre o vanzare corecta si una... nereusita.
De ce spun asta: am cumparat jocuri “impecabile” cu defecte sau componente lipsa. Si asta s-a repetat de atatea ori incat am ajuns sa nu prea mai cumpar de pe bursa.
Majoritatea componentelor lipsa le-am recuperat de la producator, multi vanzatori stiu ca sunt oameni ok si nu au facut-o intentionat, ci pur si simplu nu stiau de respectiva problema. Nu toti suntem super atenti cu jocurile noastre.

Dar: as prefera sa vad descrieri mai corecte ale componentelor. Un exemplu: daca ai jucat un card game fara sleeves, nu mai e impecabil, chiar daca tu ca vanzator nu observi, exista mici puncte de mizerie pe carti, sunt marginile putin albite de la shuffle...

Numarul componentelor: ca vanzator, fa un count inainte de a vinde jocul. Poate nici nu stii ca ai pierdut un token, dar nu e mai corect sa specifici? Sa stie si cumparatorul din timp. Nu sa se enerveze cand ajunge acasa si observa ca lipseste ceva.

Sunt riscuri mari in a cumpara un boardgame sh, mai mari decat jocurile pe console sau alte hobby-uri pe care le avem. Pentru ca boardgame-urile au multe componente, si majoritatea sunt din carton, hartie... materiale ce pot fi usor alterate.
Dar asta e pasiunea noastra: cartonase si piese din carton ce ne fac serile frumoase. Hai sa fim atenti cum vindem cartonasele astea celor ca noi, sa nu stricam hobby-ul...

Ps: Poate si pozele reale cu produsul ar putea ajuta la o vanzare cat mai corecta de ambele parti.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115914Post alex01
25 Oct 2020, 22:10

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:36, edited 1 time in total.

gamezplayi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 77
Joined: 24 Sep 2018, 11:41

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115915Post gamezplayi
25 Oct 2020, 22:28

Shaikan wrote:
25 Oct 2020, 18:53
Cine ma asigură pe mine ca vanzator ca in alea 15 zile cumpărătorul nu face el tampenii si imi vine cu retur după? Cum arbitrezi asta?
Eu sunt paranoic aiurea, dar imagineaza-ti acum ca cineva are un joc din care a pierdut un token... Tu pui la vanzare acel joc. Omul il cupara, ia tokenul din joc si il pune in al lui si apoi doreste sa ii dai banii inapoi pe joc deoarece este "descompletat". Tu stii ca jocul era complet, ca ai verificat componentele acasa.... El minte... Dar cum poti dovedi pe forum asta? Primesti ban pentru ca esti un vanzator neserios sau accepti inapoi jocul care acum chiar are tokene lipsa doar pentru a ramane pe forum?

Eu evit pe cat posibil trimisul prin posta / curier. Orice joc, am trimis, l-am verificat piesa cu piesa inainte de a il vinde, l-am ambalat super bine pentru ca si eu tin mult la jocurile mele. Nu am avut pana acum nici o plangere de la nimeni pe tema asta, dar voi fi sincer. Daca cineva s-ar trezi dupa 13 zile sa imi zica ca vrea sa imi trimita jocul inapoi ca i se pare ca are coltul putin lovit, raspunsul meu ar fi un ferm NU. Si daca iau ban permanent aici, aia este. Eu am in colectia mea personala fix 6 jocuri cumparate second hand prin intermediul acestui forum. 2 dintre ele au venit un pic lovite. Probabil s-au accidentat la transport, dar aia este. Este riscul asumat pentru a luat jocul la 50-60-70% din pretul de magazin.

Cine vrea jocuri fara nici un risc, este binevenit sa se duca la magazine. Acolo clientul are intotdeauna dreptate si orice joc poate fi returnat fara sa fie nevoie sa se dea vreo explicatie... Nu se poate si ieftin si fara riscuri si cu pretentii... Sunt deacord cu nevoia unor reguli care sa ofere o siguranta in plus pe categoria de bursa, dar trebuie niste reguli care sa protejeze in egala masura si vanzatorul si cumparatorul. :)

Legat de vandutul de jocuri contrafacute aici, sunt 100% deacord sa nu se permita sau tolereze asa ceva absolut deloc.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115919Post alex01
25 Oct 2020, 22:46

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:36, edited 1 time in total.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115936Post Adrian
26 Oct 2020, 10:02

In opinia mea: primul punct al amendamentului este mao mult decat in regula; in ceea ce priveste al doilea punct ar trebui clar scoasa partea referitoare la deteriorarea in timpul transportului si modificata regula privind returul de la 15 zile la 24 de ore(desi din experienta mea restransa ce-i drept nu a fost cazul de jocuri cu piese lipsa sau sa nu corespunda descrierii in vreun mod major, poate doar prin starea mai proasta a cutiei jocului); iar a treia prevedere pare si ea cat se poate de in regula, avand in vedere ca din cate se vede prin comentarii si experientele proprii, mare parte din vanzatorii de pe bursa deja respectau aceasta regula dinainte de mentionarea ei aici(poate datorita respectului reciproc, poate pentru ca dupa ce au experimentat pe propria piele modul de impachetare a jocurilor de catre unele magazine de profil, au devenit adeptii zicalei "ceea ce tie nu-ti place, altuia nu-i face").
De asemenea, daca sunt destule voturi pro se poate introduce si o regula privind interzicerea vanzarii jocurilor sigilate.
In incheiere, am vazut ca unii din voi afirma ca ar fi cumparat si jocuri care nu corespundeau descrierii. Cu toate acestea, pe bursa sunt numai review-uri pozitive (as merge atat de departe incat sa spun ca acestea sunt in procent de 100%). Cred ca singurele comentarii privind descrierea inselatoare sau neconforma a starii reale a unor jocuri le-am vazut la topicurile de math trade. Sa inteleg ca cei ce au parte de experiente mai neplacute/amare pe bursa, prefera sa mentina tacerea?

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 534
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115941Post danyelb
26 Oct 2020, 10:43

Adrian wrote:
26 Oct 2020, 10:02
Sa inteleg ca cei ce au parte de experiente mai neplacute/amare pe bursa, prefera sa mentina tacerea?
M-ai prins. Pe principiul sa moara si capra vecinului ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115943Post Haddeo
26 Oct 2020, 10:49

Cred ca majoritatea au ajuns la o înțelegere
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 534
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115945Post danyelb
26 Oct 2020, 10:54

Si eu m-am inteles cu mine sa nu zic nimic :lol:
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 115999Post Shaikan
26 Oct 2020, 16:54

alex01 wrote:
25 Oct 2020, 22:46
tot legat de bursa, dpmdv ar fi ideal sa fie excluse pt vanzare jocurile sigilate dar si cele "doar" desigilate. daca au tokens sa fie unpunched, daca au carti si alte componente in blister sa fie si ele desigilate etc. cu riscul ca "activitatea" de listare pe bursa sa scada dar sa creasca efectiv vanzarea si trade-ul, sau macar sa ramana fluxul real cat este el, nu doar listari nesfarsite de sperante.

si stiu cu siguranta ca toata lumea de pe forum cunoaste aceste aspecte ale bursei, ce este ea/ar trebui sa fie, care era rolul ei de fapt, si cum se defasoara in realitate.
Sau, cum s-a mai spus in nerepetate randuri, tu ai dreptul sa vinzi cum vrei si sa cumperi cum vrei/de la cine vrei. Esti liber sa nu cumperi jocuri sigilate de pe bursa. Doar din magazin. Ca intr-o piata libera. Oricum nu e ca si cum se vand prea multe sigilate sau prea des.

Revenind on-topic. Ce s-a decis pana la urma? Vreau sa stiu ce fac cu threadul de vanzare. Daca ramane regula absurda de 15 zile ca obligativitate il voi inchide si ma voi reorienta.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 116005Post AlexKalle
26 Oct 2020, 17:22

Sunt de acord cu spusele colegilor de mai sus, in privinta punctului 2: 15 zile e o perioada prea lunga, sunt suficiente si 24 ore de la preluare / ridicarea coletului. Vorbim de o verificare rudimentara a continutului, sa vezi daca e totul ok. Daca vrei sa verifici minutios, cred ca tot asa ar trebui sa ajunga 24 ore.

Regula de 15 zile functioneaza in magazinele normale pentru ca e vorba de schimbat un produs care nu este conform descrierii initiale cu unul nou. Noi insa vorbim despre jocuri (cel putin, teoretic) second hand :)

Also, putem sa luam exemplu si Regatul, care are urmatoarea mentiune, in privinta returului:
"În termen de 24 ore de la primirea coletului, se pot semnala probleme legate de conținutul coletului."

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: [Regulament bursă] Amendament 25.10.2020

Post: # 116007Post alex01
26 Oct 2020, 17:25

AlexKalle wrote:
26 Oct 2020, 17:22
Sunt de acord cu spusele colegilor de mai sus, in privinta punctului 2: 15 zile e o perioada prea lunga, sunt suficiente si 24 ore de la preluare / ridicarea coletului. Vorbim de o verificare rudimentara a continutului, sa vezi daca e totul ok. Daca vrei sa verifici minutios, cred ca tot asa ar trebui sa ajunga 24 ore.

Regula de 15 zile functioneaza in magazinele normale pentru ca e vorba de schimbat un produs care nu este conform descrierii initiale cu unul nou. Noi insa vorbim despre jocuri (cel putin, teoretic) second hand :)


Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”