Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post Reply
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16184Post Chuckila
09 Jun 2011, 09:19

As vrea ca acest topic sa fie un fel de sesiune de brainstorming referitoare la potentiale imbunatatiri ale forumului: orice idei pentru noi features sau functionalitati, indiferent care sunt ele, va rog sa le postati aici. Ideile, chiar daca le considerati bune sau mai putin bune, va rog sa nu le discutati in acest thread. Aici doar vom arunca tot ceea ce ne trece prin cap.

De asemenea as vrea sa fiu fair si sa spun ca orice sugestie, daca va fi considerata utila, va fi implementata in limita timpului si cunostintelor noastre limitate in materie de phpBB. Poate suna a disclaimer, insa nu putem sa promitem nimic; exista sansa sa implementem cateva, toate sau (speram sa nu fie cazul) niciuna dintre sugestiile care vor veni de-a lungul acestui thread.

Functie de raspunsul care il vom avea din partea voastra, vom decide cat timp va dura aceasta sesiune initiala de brainstorming.

Asadar, shoot!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16186Post Chuckila
09 Jun 2011, 09:34

Ce mi-as dori eu:
  • Mai multi emoticoni - cei care imi lipsesc cel mai mult: iubaretul (love), salivatorul (drool), auto-smulgatorul de par, etc
  • Trader respectiv Seller rating - sunt din ce in ce mai multe tranzactii care se realizeaza pe forum. Mi-ar placea sa pot lasa feedback pozitiv celor care au trimis jocul frumos ambalat, in conditiia in care a fost descris, sleevuit, etc
  • Un alt (nou?) sistem de custom ranks - cel implementat momentan cred ca se preteaza doar ca o solutie temporara si ar fi frumos sa fie putin mai "permisiv".
Sunt sigur ca mai erau, doar ca momentan nu vor sa se "alinieze" sinapsele. Cand imi mai aduc aminte, mai trec :D

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16229Post Daemon
09 Jun 2011, 22:36

Avatarele pe partea stanga? :D
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

Rautz

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16285Post Rautz
11 Jun 2011, 06:07

Doar niste pareri personale, nu ma astept sa fie implementate sau sa fie lumea de acord cu ele:

-Trader rating intr-adevar e o necesitate
-Eliminarea custom rank-urilor: imi place mai mult o ierarhizare a userilor decat un haos din care rank-urile isi pierd orice valoare(ganditi-va la cei care au contribuit si au castigat unele rank-uri). Ma rog, asta e o chestie subiectiva, unele forumuri au custom, altele nu, mie imi place fara
-Nu ma omor dupa culorile forumului roz-albastru,rozul e o culoare cam 'neserioasa', ori dorinta comunitatii in mod normal e tocmai sa fim luati in serios
-mici concursuri play-by-forum
-utilizatorul lunii sau review-ul lunii
-Topuri facute la o data fixa( 1 sau 2 ori /an)

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16303Post adixor
11 Jun 2011, 23:20

@bahaus: am zis ca nu comentam momentan dorintele, si nu pt asta raspund, dar vreau sa subliniez ca rank-urile NU isi pierd orice valoare. Imaginile de rank exemplu:

Image

raman aceleasi (si asa se poate delimita un Top Contributor de un Admin sau de restul de exemplu, cineva cu 5 meepli albastri de cineva cu 3 .., etc). Tot ce se schimba este numele rank-ului, imaginea nu se schimba si astfel se pastreaza in continuare ierarhizarea de care vorbesti, fara de care nu ar fi deloc OK, intr-adevar. Oricum informatia era dublata (la userii speciali aveam imaginea cum e cea de mai sus, si sub ea scris "top contributor", in mod redundant).


in rest, una din dorintele tale (intr-o forma putin diferita) va fi anuntata in curand (cateva zile).

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16304Post adixor
11 Jun 2011, 23:32

ce mi-as dori eu:

- logo-uri care sa se schimbe random ca si bannerele din partea de jos (ma rog, acelea isi schimba pozitia la fiecare reload, dar in partea de sus eu as vrea sa avem mai multe logo-uri ca cel de acolo si la fiecare reload sa fie altul, aleator).

- un fel de "portal" sau alta metoda prin care resursele cele mai importante sa fie vizibile vizitatorilor intamplatori. Eu unul daca e sa caut un review, caut in alte locuri decat pe forumuri, ca ma astept ca in general pe forumuri sa gasesc doar discutii. Or noi avem destul de multe articole care ar putea sa iasa in evidenta mai bine daca nu ar face parte dintr-un forum. Probabil multi nu stiu de ele ca nimeni nu cauta astfel de "featured articles" pe un forum (ex: review-uri, articole despre designeri, stiri, video reviews, sesiuni de joc.. etc). Newsletterele sunt o metoda de a populariza resursele cele mai importante de pe forum pentru cei ce nu sunt utilizatori activi dar nu cred ca e suficient.

- si eu as vrea topuri la data fixa, dar e greu de gasit persoana care are timp sau disponibilitate sa se ocupe de ele.. Oricum, urmeaza o noua editie cat de curand si poate vom pastra apoi un tempo clar si predictibil.

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16323Post Daemon
12 Jun 2011, 11:33

Bahaus wrote:-mici concursuri play-by-forum
Sunt sanse foarte mari sa hostez eu un joc de Mafia play-by-post. Joc de 10 ani aceasta varianta de Werewolves si tot de atat timp moderez.

Daca vreti sa cititi si sa va amuzati, pt. ca jocurile astea sunt exceptionale, vizitati http://www.RoMafiaClub.com. NU e reclama, site-ul e parasit cu exceptia perioadelor cand se organizeaza jocuri.

Rog preaiubita conducere sa deschida o sectiune pt. Mafia :). Multumesc!
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16385Post DanielIndru
13 Jun 2011, 14:38

1. Userii care au BAN (temporar sau definitiv) sa aiba username cu strikethrough la posturile anterioare sa se stie despre statusul lor.
2. In partea de introducere/edit a posturilor sa functioneze shortcuts CTRL+B, CTRL+I, CTRL+U pentru optiunile de formatare Bold, Italic, Underline.
3. In partea de introducere/edit a posturilor sa existe optiune de a alinia la dreapta textul.

pfinix

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16399Post pfinix
13 Jun 2011, 22:06

ce m-ar ajuta pe mine mai mult ar fi ca atunci cand vrei sa scrii un raspuns sa iti apara cateva elemente speciale (bold, italic etc.) si emoticonurile si atunci cand dai un "raspuns rapid". adica in aceeasi fereastra, in continuarea discutiilor, nu sa se incarce o pagina separata ca sa scrii raspunsul.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16648Post cristianf
16 Jun 2011, 14:29

Salut decizia admin-ilor de a ridica limitarea mesajelor de la 100 la 500 !!! Mai ca-mi vine sa va pup pe toti :mrgreen:

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16678Post adixor
16 Jun 2011, 17:47

discutia despre filtre si foldere mesaje private mutata aici: http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=19&t=1323 (nu e un feature nou).

Rautz

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 16736Post Rautz
18 Jun 2011, 03:25

-Poate ar crea un mediu mai prietenos daca am avea numele scris deasupra nick-ului, cum e pe BGG. In sensul ca oricum majoritatea celor care scriem deja avem numele reale trecute pe BGG.

-Iar daca tot avem sistemul de VP-uri poate ar putea aduce si mici beneficii, gen mini-medalii sau overtext, tot o idee imprumutata de pe BGG (poate ar determina scrierea mai multor review-uri)

pfinix

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17172Post pfinix
29 Jun 2011, 09:46

inca o idee, ceva ce m-ar ajuta foarte mult si cred ca si pe altii.

asa cum butonul din dreapta de la fiecare post te trimite la inceputul paginii, ar trebui sa fie unul pe la inceputul paginii care sa te trimita la ultimul post, sau chiar un boton la fel, langa celalalt, la fiecare post, dar care sa te duca la ultimul post, pt ca e tare obositor sa dai de scroll de fiecare data cand citesti ultimele posturi de pe o pagina.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17174Post suf
29 Jun 2011, 10:14

De acord cu pfinix, si eu am problema asta. Stiu ca la fiecare post e undeva in dreapta pe coloana "ultimul mesaj" o sagetuta mica mica "vezi ultimul mesaj", dar numai gandul ca trebuie sa o gasesc si sa o nimeresc ma face sa ma las pagubas :) In plus, daca topicul are mai mult de o pagina trebuie sa apesi pe numarul paginii (ceva mititel in dreapta), iar daca are doar o pagina atunci nu exista numarul in dreapta si trebuie apasat pe titlu.

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17176Post adixor
29 Jun 2011, 10:48

sunt deja 2 iconite extrem de utile pentru navigare (eu le folosesc foarte des, si nu prea vad ce altceva ar trebui implementat pe langa ele)
lastpost.png
- Cea din stanga, subliniata, apare doar cand sunt posturi necitite intr-un topic si click pe ea te duce la primul post necitit (practic te duce "unde ai ramas" cu cititul). Astfel, nu trebuie sa tin minte ce am citit ultima oara, unde am ramas, etc

- Cea din dreapta, subliniata, apare la orice topic si te duce imediat la ultimul post din topic, nu conteaza ca este peste X pagini. Deci NU e nevoie sa intri pe un topic pe primul post apoi sa mergi pe ultima pagina si sa mai faci si scroll pana jos.

Aceste iconite combinate cu butoanele din dreapta sus (sub logo) cum ar fi "View active topics" (sau varianta in romana) cred ca fac navigarea cat se poate de usoara. ce parere aveti?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17177Post cristianf
29 Jun 2011, 11:01

Poate ar trebui sa fie ceva mai mari ? :D Eu pana acum nu le-am observat.

Rautz

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17178Post Rautz
29 Jun 2011, 11:34

Chiar nu vad care e problema, pe absolut orice forum butonul ala e relativ mai mic, si nu am avut vreodata probleme sa-l apas, nici pe laptop
Asa cum e acum forumul are foarte multe modalitati(mai multe decat majoritatea) de a te duce la ultimele threaduri/posturi si a vedea rapid informatia noua

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17180Post adixor
29 Jun 2011, 11:49

@cristianf: nu stiu ce sa zic.. ele se potrivesc foarte bine asa cum sunt, si sunt asa cam pe toate forumurile pe care le stiu (sunt un fel de "standard" in forumuri). Chestia e ca o data ce le stii, nu ai nevoie sa fie mai mari :) Si acum le stii :)

Sunt multe astfel de trickuri de navigare sau lucru cu forumul, orice forum, pentru ca sunt lucruri destul de complexe. De aceea ele se si afla in timp ca nu sta nimeni oricum (nici eu) sa citeasca helpul. Eu am aflat de iconul din stanga la cel putin 6 luni de folosire a forumului :D Oricum, mai sunt cateva hinturi aici daca doriti: http://forumboardgames.ro/faq.php (si, rasfirate, diverse in aceasta sectiune "Despre forum").

pfinix

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17181Post pfinix
29 Jun 2011, 12:25

problema era ca nu le observasem delco pana acum, pe cuvant :D.

gata promit sa citesc helpul ala tot inainte sa mai fac propuneri :lol:

adixor

Re: Ce ati mai vrea sa vedeti implementat pe forum?

Post: # 17184Post adixor
29 Jun 2011, 12:52

aa, stai linistita. chestia asta nici nu e in helpul ala. Eu chiar ma bucur cand apar propuneri care sunt deja implementate pentru ca 1. e mai putina munca si 2. asa afla si lumea de feature-uri de care nu stiau :)

asa ca nu te opri din propus!

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”