Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16493Post Chuckila
15 Jun 2011, 13:36

Lume, lume! (soro lume)

Cu mare bucurie in glas dorim sa va aducem la cunostinta ca, incepand din aceasta vara, ForumBoardGames.ro va decerna o serie de premii pentru cei mai meritorii dintre utilizatorii lui. Vom dori ca aceste premii sa le oferim in mod constant, fiecare anotimp avand un nou set de distinctii pentru cei care s-au remarcat pe parcursul lui.

Prima editie incepe astazi si isi va avea finalitatea in data de 31 August 2011.

In prima faza, cele 5 categorii care isi vor gasi fiecare cate un castigator sunt:
  • News Reporter - acest premiu va fi acordat pentru cele mai reusite rapoarte de jocuri noi si noutati din lumea boardgames - aparitii, regulamente, traduceri, sesiuni de joc, etc;
  • Best Reviewer - cred ca aici nu mai exista dubii. Vom incerca sa premiem ceea ce ni s-a parut a fi cel mai bun Review (scris sau video);
  • Photography Master - acest premiu se va acorda celei mai bune poze/set de poze legate de boardgames, dintr-un review, o sesiune de joc sau orice alt articol postat pe site, care are legatura cu jocurile de societate;
  • Best Post - din nou, simplu. Cine consideram ca a scris cel mai bun post de pe forum, primeste premiul - indiferent ca acea persoana a scris doar un post toata perioada, sau 1000;
  • Best User - ciresica de pe tort. El va fi userul de care noi, ca si comunitate, suntem cei mai mandri :)
Fiecare user al forumului va putea vota la toate, unele sau daca doreste, la niciuna din cele 5 categorii de mai sus.

Cum va decurge tot acest proces?

Cum spuneam putin mai sus, dorim ca fiecare editie sa se desfasoare pe parcursul unui anotimp calendaristic. Cu o mica exceptie, aceasta prima editie :)

Pentru aceasta prima editie:
  • Sunt eligibile toate posturile din perioada 1 Ianuarie 2011 - 15 August 2011 (in loc de 16 Mai - 15 August cum ar fi fost "normal" daca am fi avut o editie anterioara);
  • In perioada 15 August 2011 - 22 August 2011 se va deschide un topic separat pentru cele 5 categorii unde fiecare dintre noi va putea face o nominalizare/propunere. Din toate propunerile venite, board-ul forumului (adica Adixor, VickdaReaper si subsemnatul) vor decide 10 finalisti (daca vor exista atatea propuneri, bineinteles);
  • In perioada 23 August 2011 - 30 August 2011 va exista un poll cu toti cei 10 finalisti, unde fiecare va putea vota o singura data postul/userul/fotografia pe care o considera cea mai indreptatita pentru a castiga acea categorie.


La final, cel/cei care are/au cele mai multe voturi, sunt declarati castigatori.

Bun, bun, si ce castigati?

Cel care va fi recunoscut de catre comunitate drept cel-mai-cel in fiecare categorie, va avea pe parcursul urmatorului anotimp:
  • Un avatar personalizat care va contine o iconita speciala disponibila doar celor 5 castigatori
  • Un rank custom cu font/culoare speciala, pentru a marca noua "distinctie" proaspat dobandita.


As dori sa mentionez ca incercam sa facem mai mult pentru viitorii castigatori, insa la momentul actual nu putem promite nimic. Daca vom avea noutati, le vom posta in acest topic cat mai devreme.

Acestea fiind zise, va doresc spor la postat si ne vedem in saptamana 16-22 August pentru nominalizari.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16494Post Chuckila
15 Jun 2011, 13:38

Cum fiecare concurs e posibil sa aibe o lista mai lunga sau mai scurta de nelamuriri, doresc sa tin aici lista de FAQ:

Q: Multa lume posteaza pozele ca si link spre galeria persoanala, respectiv pozele uploadate de pe BGG. De unde stim ca poza pe care o propunem pentru sectiunea "Photography Master", ca parte dintr-un review/sesiune este intr-adevar a acelui utilizator?
A: Daca cel care propune imaginea nu are timp sau pur si simplu uita sa verifice sursa pozei, boardul va verifica fiecare propunere pentru eligibilitate, inainte de a alege finalistii. Daca poza propusa este proprietatea altei persoane decat cea care a folosit-o in post, acea propunere devine invalida si nu va putea ajunge in finala

Q: De unde sa stim ce posturi au fost facute din 1 Ianuarie 2011 pana acum? Cum vad posturile care sunt eligibile?
A: Prin acest concurs nu dorim sa va punem sa recititi toate posturile facute in acest an. Speram ca nominalizarile pe care le veti face sa fie acele posturi/poze/useri care v-au impresionat la un moment dat - si doar acele posturi sa le verificati daca se incadreaza in acest interval

Q: Care sunt utilizatorii care se califica pentru acest concurs?
A: Sunt eligibili absolut toti utilizatorii forumului, care au cel putin un post in perioada 1 Ianuarie 2011 - 15 August 2011, exceptand cei trei utilizatori care fac parte momentan din board-ul ForumBoardGames.ro: Adixor si eu ca Administratori, respectiv VickdaReaper ca si Moderator.

Q: Cum va decide boardul cei 10 finalisti, in cazul in care vor exista mai multe propuneri la una din cele 5 categorii?
A: Fiecare dintre noi trei va realiza un top in care vor trece fiecare propunere in ordinea preferintelor. Sa luam exemplu o sectiune in care vom avea 30 propuneri - locul 1 nominalizat fie de Adixor, Vick sau de catre mine va primi 30 puncte. Locul 30, 1 punct. Vom insuma punctajele fiecarei nominalizari si primele 10 vor ajunge in faza finala.

Q: Putem opta sa nu participam la aceste premii?
A: Cred ca da, insa am prefera ca toti utilizatorii acestui forum sa participe la acest mic concurs. Va multumim!

Daca vor mai exista si alte intrebari, voi edita acest post cu raspunsurile.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16501Post DanielIndru
15 Jun 2011, 14:07

Scot palaria, ma aplec pana la pamant si salut initiativa. :tu:
May the best reviewer / photographer / news reporter WIN! Ne asteapta o vara fierbinte! :)

Eu as vrea sa ma exclud singur din randul eventualilor nominalizati, sunt batran si "bolnav" (fizic sunt inca bine, "mansarda" ar trebui insa renovata :lol: ) si nu am nevoie de stress si "excitement" mai mult decat e nevoie... poate imi sar si ultimele sigurantze ramase.
Sa-i lasam pe cei mai tineri sa preia stafeta si sa urce boardgaming-ul pe culmi insorite.
La lupta, flacai!

:d001:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16504Post Chuckila
15 Jun 2011, 14:13

Daca vei fi nominalizat, nu vad de ce ai vrea sa te excluzi :D Cum spuneai si tu, may the best one win :tu: :tu:

Edit: Am mai adaugat o intrebare la sectiunea de FAQ :D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16505Post suf
15 Jun 2011, 14:16

Da, eu zic sa-l lasam pe djdano sa se excluda cata vreme nu e nominalizat :D

criss

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16508Post criss
15 Jun 2011, 14:39

djdano wrote:sunt batran
Ce virsta ai?

adixor

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16510Post adixor
15 Jun 2011, 14:44

@djdano: esti tanar, doar 608.
cum ce? posturi!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16513Post Chuckila
15 Jun 2011, 14:46

adixor wrote:cum ce? posturi!
Bine moshule ca vii si ne scoti ochii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

adixor

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 16515Post adixor
15 Jun 2011, 14:57

voi inchide seria de offtopic-uri cu remarca "cand eram eu in razboi .. si luptam la Pegasus Bridge... (batranii stiu de ce..)" :)

Rautz

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17200Post Rautz
29 Jun 2011, 23:41

Uite un 'up' pentru acest thread pentru ca eu unul nici nu stiam de el, mi-a trecut pe sub radar

Eu as propune un 'userul lunii', si in fiecare luna(sau trimestru) sa fie altcineva, ca pe BGG. Altfel se prea poate sa se duca mereu premiile la aceiasi 2-3 oameni(ca sa nu zic djdano :P ) si desi ati putea spune ca in felul asta se starneste concurenta, efectul e exact invers; cum ar fi sa incerci sa-l depasesti pe drakkenstrike la primul review? ti-ar trebui luni/ani de zile, si atunci multi nici macar nu se mai apuca stiind ca va dura mult pana sa ajunga la 'cel mai bun review' sau alte categorii.
Sau 'newcomerul lunii(trimestrului)'

Iar premiile si categoriile pot fi usor decernate conform VP-urilor primite pe diferitele review-uri/post-uri, mi se pare ca VP-urile exact acest rol au

Scuze daca nu aici isi aveau locul propunerile mele

My :gg: :gg:

adixor

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17202Post adixor
29 Jun 2011, 23:57

idei interesante. Best User cam asta vrea sa faca, sa aleaga pe cineva din comunitate ca "best user" in perioada respectiva. E diferit de ce zici tu in sensul ca in functie de voturi, poti fi best user de mai multe ori la rand, pe cand in ideea ta, exista un "ales" diferit la fiecare perioada. E si asta o idee interesanta si care poate fi aplicata. Nu neg ca e greu de ales si intre "cineva poate lua mai multe premii speciale la o premiere pentru ca daca merita si chiar s-a manifestat pe toate ramurile, sa le ia" si "se poate lua premiu special la o singura categorie, dar asta poate demotiva pe cineva sa "dea tot ce poate"".

Cat despre VP-uri, nu m-as baza pe ele din cateva motive: in general numarul este foarte mic si nu am putea departaja, deci tot la vot e mai bine, plus ca multe se dau pentru alte motive decat faptul ca articolul/post-ul chiar e deosebit (de exemplu se pot da de "incurajare", sau pentru ca cineva a postat o melodie frumoasa in topicul de muzica de exemplu, ceea ce nu prea se poate compara cu munca cuiva care a facut un review, sau o sesiune, sau reguli alternative pentru un joc) si in plus din momentul in care VP-ul aduce un premiu ca avantaj, cresc sansele ca sistemul sa fie abuzat (vp-uri date de prieteni, etc). De aceea ne-am ferit mereu sa folosim VP-urile in orice context de acest gen si ele vor reprezenta mereu un indice bun pentru implicarea cuiva in comunitate, dar fara sa aduca, cel putin in acest moment, alte avantaje. Si acum tin minte unul din primele concursuri de pe BGB in care articolul cuiva a fost votat de mai multe ori in incercarea aparenta de a strange voturi pentru a castiga un joc, daca nu ma insel primul joc oferit de Costy premiu, deci nu putem exclude situatia in care s-ar abuza sistemul de VP daca acesta ar aduce alte avantaje, cu atat mai mult premii in jocuri, etc.

Pe de alta parte, pentru mine VP-urile reprezinta cea mai buna oglinda a activitatii cuiva pe forum pe termen lung, si sper ca pentru toti sa insemne acest lucru, in paralel cu orice alte distinctii sau premii apar.

Rautz

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17207Post Rautz
30 Jun 2011, 00:23

Ai dreptate in privinta VP-urilor, e o masura a calitatii posturilor pe termen lung, altfel intr-adevar cate 2-3 VP-uri se acorda si pe la threaduri de offtopic( posturi interesante dealtfel, dar totusi nu se compara cu un review)
Pe de alta parte un vot deschis are tot atatea sanse de a fi 'abuzat', vorbim tot de un numar mic de voturi, chiar daca putin mai mare decat la VP-uri, prin insusi natura votului de TOP, multe voturi vor fi stranse si se poate inclina oricand balanta cu prieteni
Desemnarea unui top al jocurilor se face de regula prin vot popular, insa desemnarea unui top al reviewurilor/pozelor/filmelor se face de regula prin votul unor membri consacrati, altfel se pierde valoarea muncii si devine doar un vot popular, de cine e mai placut si are mai multi prieteni

Eu unul cel putin nu voi participa la un astfel de top

Ideea cu userul lunii sa fie altul e pentru ca userii deja consacrati oricum vor mai castiga la alte categorii(reviewuri/poze), probabil formularea e gresita, ar trebui sa fie un titlu gen 'Premiu pentru intreaga activitate', unde la fiecare astfel de editie sa fie altcineva (altfel ar fi pacat daca cineva s-ar clasa constant pe locul 2 la review-uri/poze/filme sa nu ia niciodata nimic)

acidutzu

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17215Post acidutzu
30 Jun 2011, 06:32

de asta am spus eu ca pentru review-uri, sesiuni, informatii noi vp-urile sa aibe o valoare mai mare.
sau sa se limiteze oferirea vp-urilor doar pe sectiunea jocuri.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17219Post Chuckila
30 Jun 2011, 08:55

E prima editie, mergem cum am inceput, vedem ce iese, dupa care tragem concluziile si daca e nevoie, ajustam pentru editia #2 :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17221Post Chuckila
30 Jun 2011, 10:33

Am impresia ca VP-urile sunt intelese gresit.

Ele NU au fost introduse pentru a se transforma in premii, reduceri, jocuri sau titulaturi. Ele NU au fost introduse pentru a fi oferite doar pentru review-uri, poze sau sesiuni. Cu alte cuvinte, ele in sine NU au nici o valoare in mod direct.

Asta a fost ce NU sunt VP-urile.

Si atunci ce SUNT ele de fapt? Cea mai simpla modalitate de a-ti exprima recunostinta, multumirea sau aprobarea pentru diferitele posturi de pe forum. E mai "important" un VP dat unui review decat unul dat cuiva care a postat un link interesant in sectiunea Off-topic? Pentru cel care l-a oferit, cu siguranta nu .... si daca asta deranjeaza pe altii, inseamna ca VP-urile au fost intr-adevar intelese gresit. Se poate abuza de ele? Posibil, insa la ora actuala mi se pare ca Vick, Fixpix, Bahaus, suf, djdano, acidutzu si cati si mai cati, si-au primit VP-urile pe "barba lor".

acidutzu

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17222Post acidutzu
30 Jun 2011, 10:37

Eu le-am primit pe mustata lui jenny :lol:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17223Post suf
30 Jun 2011, 10:38

VP-urile sunt un fel de "thumbs up" :tu: pe BGG, nu?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17224Post Chuckila
30 Jun 2011, 10:41

VP-urile sunt un fel de "hey, imi place postul asta din cauza ca <introduceti motiv aici>". Fiecare decide cand, cum si cui le ofera. Suntem oameni si e normal ca unii sa le ofere mai "usor" iar altii sa fie mai "exigenti" :D

In sectiunea Bursa am inteles ca nu au nici o utilitate, acolo ar fi util un trader/seller rating, insa acolo fusese dat unul singur de cand s-a creat Bursa (si ala probabil din cauza ca o fi fost multumit omul de tranzactie). Eu tot traiesc cu impresia ca nu s-a abuzat de ele

acidutzu

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17225Post acidutzu
30 Jun 2011, 10:53

Eu ma referam la vp-uri doar din punct de vedere al premierii.
Iar premiile si categoriile pot fi usor decernate conform VP-urilor primite pe diferitele review-uri/post-uri, mi se pare ca VP-urile exact acest rol au
Poate se poate implementa alt sistem paralel doar in sectiunea jocuri folosit special pentru premii. Dar presupun ca ne-am complica inutil.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Premiile utilizatorilor ForumBoardGames.ro - editia 1

Post: # 17226Post suf
30 Jun 2011, 10:54

... sau nominalizam potentialii castigatori, facem un topic cu ce a mestesugit fiecare si tragem un poll :)

LE: Asta doar pentru premii acordate pe activitatea din ultimele cateva saptamani, ca altfel uita lumea.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”