Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post Reply
adixor

Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6356Post adixor
26 Jul 2010, 22:41

De multe ori am citit lucruri asa frumoase sau interesante pe forum incat voiam cumva sa recompensez autorul. De astazi se poate!

Dupa ce mult timp m-am gandit la acest feature, impulsionat de fixpix am purces la lucru saptamana trecuta. Rezultatul, acum in faza "beta" este deja disponibil tuturor. La fel ca pe alte site-uri (gen BGG) puteti acorda un Punct de Victorie (VP, ca sa fie in tema cu boardgame-urile) oricarui post considerati ca-l merita, si prin aceasta, autorului sau. Luati-l ca pe un Vot pozitiv, un "like" de pe facebook, o bila alba, un thumbs up, cum vreti voi.

Aceste VP-uri nu sunt gandite ca un sistem economic (de genul daca am 3 puncte, pot da 3 puncte) ci oricand puteti oferi un "VP" virtual post-ului care v-a placut. Fiecare post are in acest moment trecut numarul de VP-uri primite (dupa autor, data si ora postului) dar voi cauta o metoda sa fac mai vizibila informatia respectiva.

Cateva lucruri:
- dupa ce acordati cuiva un punct, il puteti lua inapoi (iconul verde este inlocuit cu unul rosu in cazul posturilor deja "premiate")
- nu va puteti acorda puncte singuri :)
- pe cat posibil nu acordati foarte multe puncte nejustificat pentru ca isi pierd semnificatia astfel
- in profilul fiecarui utilizator se poate vedea cate VP-uri au primit posturile sale si cate a oferit la randul lui. Nu exista nici o legatura intre aceste informatii, puteti oferi 1000 si primi 2 (ceea ce nu e chiar bine pentru ca inseamna ca posturile voastre nu au fost placute de utilizatori) sau puteti sa nu oferiti nimanui nimic dar sa fi primit o multime (ceea ce inseamna ca sunteti foaaarte zgarciti cu punctele date dar scrieti lucruri apreciate).

exemplu de buton de acordare VP:
thanks.gif
Have fun!

adixor

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6358Post adixor
26 Jul 2010, 22:52

by the way.. respectivul icon vrea sa simbolizeze un token de 1 VP :) nu e cel mai frumos buton pe care l-am desenat vreodata dar, cum ziceam, e un sistem in faza de beta si sare in ochi.

fixpix

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6359Post fixpix
26 Jul 2010, 22:54

Ai primit 1 VP :D

Nu ar fi totusi utila contorizarea VP pe subiect macar? Sau pe raspuns? Ca asa e foarte greu la prima vedere sa vezi care sint postarile apreciate si cam asta era ideea din spatele VP/thumbs-up.

adixor

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6361Post adixor
26 Jul 2010, 22:57

nu inteleg.. contorizarea pe raspuns merge si acum (fiecare post are un numar propriu de VP-uri desi vad ca nu apare corect mereu). Si stiu ca nu e foarte vizibil acum (e dupa data postului, cu font mic, dar se poate repara) dar asta ar fi suficient?

later edit: acum apare corect la fiecare post numarul de vp-uri curente.

adixor

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6370Post adixor
27 Jul 2010, 09:17

cum butoanele mele erau cam desenate cu toporul, fixpix a contrubuit cu niste butonase care imi plac foarte mult! Deci de azi VP-urile oferite arata mult mai bine.

(butonul de acordare VP, normal si cu mouseover)

Image

(butonul de retragere VP, normal si cu mouseover - apare la posturile unde ati oferit deja VP si va permite sa le retrageti)

Image

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6371Post MandrulDuce
27 Jul 2010, 09:18

verry nice add-on :D. Singura chestie, cum ai zis si tu, sa nu dam aiurea ca-si pierde orice semnificatie.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

fixpix

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6372Post fixpix
27 Jul 2010, 09:22

Aaaaaw...

Si eu care ma grabeam sa deschid un topic gen "Feel the love", cu VP moca pentru toti care posteaza in el.

badeamarius83

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6407Post badeamarius83
28 Jul 2010, 13:10

ar fi foarte bun un sistem de traking al acestor VP.
Daca primesti un VP sa sti care o fost capodopera care a adus VP-urile :)

adixor

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6408Post adixor
28 Jul 2010, 13:38

exista cred posibilitatea dar nu mi s-a parut util sa vezi asta centralizat, oricum vezi la fiecare post numarul de VP-uri atrase. in plus incetineste sistemul dupa un anumit numar de puncte daca fac statistica asta si e ciudat sa scot feature-ul atunci cand se intampla ... daca sunt mai multe opinii pro, ma mai gandesc la o implementare.

va aparea in curand si lista de utilizatori modificata in care sa apara si VP-urile date si primite (sortabila). ca sa facem si un top eventual in timp.

adixor

Re: Sistemul de apreciere posturi prin Puncte de Victorie (VP)

Post: # 6423Post adixor
29 Jul 2010, 01:03

inca putin si termin "proiectul". acum a aparut si un link in meniul de sus (inainte de logout) pt topul de VPs (oferite sau primite). Acolo veti gasi si un link rapid la TOP 5 (la fel, pentru primite sau date). lista e sortabila cu click pe capul de tabel.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”