Probleme cu forumul

Post Reply
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Probleme cu forumul

Post: # 95618Post MandrulDuce
15 Feb 2019, 15:30

Salutare,
Am constatat în ultima perioadă cu foarte mare părere de rău că acest forum a început să ajungă la fel ca multe altele:

1. Useri care se cam împung între ei cu răutăcisme ce variază de la ”fitile fine” la grosolănii și țărăneală
2. Topicuri împotriva adminilor (justificate sau nu contează mai puțin)
3. Administrarea forumului care se ceartă cu userii pointless
4. Discuții interminabile despre reguli, corectitudinea lor, aplicabilitatea, etc..
5. Practici pe bursă cu care eu nu sunt de acord. Nu sunt în măsură să judec dar a vinde KS în țiplă și mai nou a vinde KS nelivrate cu prețuri diferențiate în funcție de apropierea de data livrării nu sunt lucruri pe care mi-am dorit să le văd vreodată pe forum. Știu că nu e prost cel cere ci cel care dă, știu că așa e în viața reală, însă pentru mine personal acest forum a fost mereu acel altceva, care este diferit și mai bun decât mediocritatea vieții cotidiene. Tot pentru mine personal este deranjant să văd practici pe care eu le consider bișniță sau mai rău, camătă.

Am enumerat câteva aspecte, probabil sunt și altele. Per total, ca să sumarizez, pentru mine s-a pierdut acel spirit elitist și colegial, acea eleganță în exprimare pe care o regăseam doar aici. E o atmosferă apăsătoare acum și orice topic pe care îl deschid cu multe multe reply-uri e o discuție interminabilă ce mă încarcă negativ. Lumea nu se țigănea, nu făceau trade cu jocuri ”ca să se ajungă”, nu exista râcă între useri exprimată în râuri și râuri de toxicitate. Prima bunul simț și nu aveam nevoie de reguli pentru asta. Cea mai urâtă rivalitate dacă o pot numi așa pe care mi-o amintesc a fost între mine și Daniel Indru când ne-am certat asupra jocului Eclipse, cu demonstrații matematice și probabilități. Ca apoi să ne vedem la SIibu și să devenim prieteni.
În luna mai se fac 9 ani de când am user pe forum. În ianuarie s-au făcut 9 ani de când îl citesc. Am trecut de 1000 postări și probabil mă voi opri aici.
Rog un administrator să îmi lase acces la Întâlniri, Kickstarter și Review-uri. Dacă aveți posibilitatea. Nu vreau să mai vizualizez altă secțiune a forumului momentan. Îmi puteți lua și dreptul de a posta.

Mulțumesc frumos.
MD

P.S. @Imago: Te rog frumos ai grijă să nu-mi ștergi userul de tot :D :D :D
Last edited by MandrulDuce on 15 Feb 2019, 15:53, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Probleme cu forumul

Post: # 95621Post adelindumitru
15 Feb 2019, 15:40

Cred că postările toxice pe care le menționezi s-ar pierde dacă s-ar discuta mult mai multe lucruri pe forum. În absența unor altfel de discuții, rămân vizibile și în prim-plan. Nu cred că soluția e ca utilizatorii vechi, care au dat conținut de calitate forumului de-a lungul anilor, să plece din cauza unor astfel de probleme, ci să încercăm, ca și comunitate, să ne gândim la noi subiecte de dialog. Sper să rămâi, intervențiile tale au fost mereu calitative și le-am urmărit cu plăcere.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Probleme cu forumul

Post: # 95622Post Miţã
15 Feb 2019, 15:42

Acum 2 saptamani am crezut ca pot sa fac acelasi lucru ca si tine, sa ma tin departe de forum si de tot ce se intampla pe aici. Am zis sa mai dau o sansa sa vedem poate se indreapta lucrurile dar iti inteleg frustrarea.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Probleme cu forumul

Post: # 95624Post Imago
15 Feb 2019, 16:22

Miţã wrote:
15 Feb 2019, 15:42
Acum 2 saptamani am crezut ca pot sa fac acelasi lucru ca si tine, sa ma tin departe de forum si de tot ce se intampla pe aici. Am zis sa mai dau o sansa sa vedem poate se indreapta lucrurile dar iti inteleg frustrarea.
Eu tot sunt dezamagit de adminii astia. Insa cui sa ma plang? M-as plange lui Adi, insa e si el admin si o sa se supere.

Daca pe bune - exista uneori conflicte si discutii in contradictoriu intre oameni. Acestea ies in fata, sunt cele mai vizibile, si eu unul le-as lasa asa. De ce sa le ascundem, sa le bagam sub pres? Oamenii isi spun nemultumirile, unii in mod mai diplomatic, altii mai putin. E treaba lor cum se manifesta. Da, au lasat un oarecare gust amar aceste episoade de atacuri, care au avut si conotatii personale. Insa eu cred ca putem trece peste ele, continuand activitatea forumului, la care eu tin si consider ca e necesara. Cand nu o sa mai fim relevanti din cauza grupurilor de pe facebook/olx, o sa inchidem forumul. Momentan nu e cazul.

Eu as putea sterge topicurile cu plangeri si acuze, astfel ca Mandrul Duce sa nu le vada o saptamana mai tarziu. Si totul sa fie roz si perfect in Danemarca. Insa am pierde posibilitatea unei discutii despre bursa si reguli, despre comportament civilizat pe forum, etc. Nu stiu inca cat de afectat este Adi, eu am trecut deja peste episoadele intense, cu discutii in privat, etc (adevarul e ca pe langa discutiile de pe forum mai este si viata reala, care bate forumul:)) Nu stiu cat de suparati sunt Minel, Keyser. Insa dorm linistit, gandindu-ma ca se descurca ei cumva.

Eu cred ca exista o limita de comportament, dupa care un admin poate si are obligatia sa strearga postari, topicuri, sa dea ban sau sa-ti stearga contul. In discutiile avute in ultimele saptamani nu s-a ajuns aici, desi directia de atacuri personale era deja dezvoltata. Cred ca de acolo lucrurile pot escalada rapid, ajungandu-se lejer la acea limita. Daca o sa se intample, nu o sa fie mare tragedie, o sa se lase cu cateva banari si topicuri sterse. Insa eu sper sa nu fie nevoie de asemenea interventii.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Probleme cu forumul

Post: # 95629Post MandrulDuce
15 Feb 2019, 18:18

Usergroups enable board admins to better administer users. By default you will be placed in a specific group, this is your default group. This group defines how you may appear to other users, for example your username colouration, avatar, rank, etc. Depending on whether the administrator allows it you may be allowed to change your default group. You may also be placed in or allowed to join other groups. Some groups may give you additional permissions to view content or increase your capabilities in other areas.

It is but a mere request de la un om bătrân. Mă poți face și căcăniu dacă vrei și să-mi iei dreptul de a posta forum wide. Când aveți timp dacă se poate.

And as a general advice (și promit că nu mai postez după asta), administrarea și moderarea formului ar trebui să fie privite ca lucruri distincte. Toată lumea asociază adminul cu supermoderatorul, pentru că așa a rămas din istorie de la jean Luc Chuckila.
Cele două funcții însă necesită skillset-uri destul de distincte (una tehnice cealaltă de judecată și comunicare) și ar trebui ținute complet separat.
Adminii ar trebui să nu intervină niciodată în moderarea de conținut (șters chestii, închis topicuri, etc...) ci doar pe baza de date de useri, doar la cererea moderatorilor pentru a face ceea ce aceștia din urmă nu pot (ip bans, perma restrictions, șters utilizatori, etc...).
Părerea unui om care citește la o săpt distanță topicurile și vrea unicorni roz în Danemarca. Și care nu s-a plâns și nu a participat la polemici despre admini până acum deloc.

Cheerz mates.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Probleme cu forumul

Post: # 95649Post Haddeo
16 Feb 2019, 18:13

MandrulDuce wrote:
15 Feb 2019, 15:30
Nu vreau să mai vizualizez altă secțiune a forumului momentan. Îmi puteți lua și dreptul de a posta.
Forumul e public, oricine poate sa vada cam tot contentul fie ca are cont aici sau nu, asa ca cererea ta nu are sens.
Nu avem de ce sa-ti luam dreptul de a posta.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”