Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97005Post VZQ
26 Mar 2019, 10:47

Haddeo wrote:
26 Mar 2019, 10:09
Cine a zis ca am plasat cărțile la întâmplare?
Am zis ca nu ai cum sa plănuiești sa ai cărți cu habitatul corect, tipul de mâncare convenabil, cuibul potrivit, acțiunea avantajoasa si mărimea aripilor, toate in același timp. Alegi niste cărți care oarecum se potrivesc cu informația pe care o ai in momentul Y si restul elementelor pică așa cum se nimeresc.
Cum sa plănuiești sa joci cuiburi de tipul X când habar nu ai ce cărți or sa-ți vina spre sfârșit sau ce extra obiective o sa tragi ulterior.
Urmărește ce a zis tipul din review spre sfârșit, are 100% dreptate.
Așa cum am zis, nu e un joc rău in 2 dacă durează 30-40m. Dar nu poți sa-mi spui ca tu plănuiești ce cărți joci in primele runde in așteptarea ultimelor runde.
Este parerea ta, dupa doar 1 joc; eu iti spun ca lucrurile nu stau asa, dar evident, fiecare cu opinia sa.

Cat despre recenzie, o vazusem deja, dar omul a scapat niste chestii din vedere: de ex. efectele/abilitatile cartilor sunt doar cateva in mod intentionat, pentru a pastra o sansa relativ buna de a si pica pe carti; nu este greu sa-ti faci o strategie de joc bazata pe pradatori de ex - dar daca acel efect era prezent pe doar 2 - 3 carti, nu era mare scofala. Jocul are coerenta si echilibru, ceea ce s-a bagat in joc nu s-a bagat doar de dragul de a face ghiveci: orice strategie iti poate conferi un avantaj substantial, dar nu vei castiga partidele daca te bazezi doar pe o singura chestie, trebuie sa gasesti un echilibru intre toate optiunile, altfel pierzi puncte aiurea. Trebuie sa te gandesti de la inceput ce poti face, si ce nu, nu sa te trezesti in tura 3 ca nu ai suficiente actiuni ca sa-ti duci planul pana la capat...

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce este asa de greu de crezut ca poti sa te pregatesti pentru ultimele runde inca de la inceput?!? Da fapt, cam asta este tot spilul, sa nu pierzi punctele de scor in ultimele runde...

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97006Post Corwin
26 Mar 2019, 10:50

Hmm. Mi se pare ca daca ai carti bune in habitatul de apa, de exemplu care te lasa sa depozitezi carti sub ele pentru puncte, merita sa joci des actiunea respectiva. Eu am facut-o in primul meu joc si am terminat la 1 punct de castigator. In a doua partida m-am concentrat mai mult pe primele doua randuri (din cauza obiectivelor de sfarsit de runda), dar cu doua carti in apa trageam 5 carti si aruncam 1 de fiecare data cand faceam actiunea respectiva. Nici nu a trebuit facuta des si tot mi-a dat suficiente carti potrivite pentru strategia mea. Da, nu am punctat la maxim tot ce puteam (primul bonus de final pe care l-am avut imi cerea carti cu denumiri geografice si abia am strans 3 tot jocul), dar nu m-a impiedicat sa castig cu un scor bun.

Si faptul ca ai de ales intre a juca carti care sa-ti dea obiective de final sau a merge pe o strategie fara ele nu mi se pare o problema. Mai degraba e un avantaj in variabilitatea cailor pe care le poti urma. Imi aminteste de San Juan, unde ai carti care dau puncte pentru alte carti de un anumit tip. Costa mult sa le pui in joc, nu fac nimic altceva, dar daca nu le tii sau joci te poti trezi in imposibilitatea de a puncta mult dintr-o actiune la sfarsit. Underwater Cities are ceva similar: ai niste obiective publice pe care daca le cumperi repede iti ingreuneaza jocul, dar s-ar putea sa nu mai apuci sa le cumperi mai pe sfarsit. Sau poti astepta sa ajungi in ultima era si sa speri sa-ti vina random niste obiective. Si acolo sunt cazuri cand vei vrea sa faci actiuni mai slabe doar ca sa tragi carti mai multe. In fine, mie imi place mecanismul. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97009Post Haddeo
26 Mar 2019, 11:03

O sa-l mai joc, poate îmi schimb părerea :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97010Post unq_flipmo
26 Mar 2019, 11:29

Vrei, nu vrei, bea Grigore aghiasma
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97014Post 26octombrie
26 Mar 2019, 13:23

Ce inseamna sub optim?
Optim e cum ai vrea tu sa-l joci sau cum te lasa el? Daca joci cel mai bine in contextul jocului, atunci joci optim. De-asta mie-mi plac la nebunie jocurile preponderent tactice. You cook from scratch, nu te duci sa-ti iei fix ce ingrediente vrei.
N-am tras cine stie ce carti, m-am dus intai pe water si de acolo si cartile. In plus, pasarile din habitatul acvatic iti permit mai des decat altele sa-ti cresti penele, asa ca punctele pe care nu le-am facut din oua (pentru ca nu m-a interesat sa ma extind pe wetland), le-am facut din pene.

Pana la urma mecanicile jocului de-asta sunt acolo, sa te lupti cu ele, nu?

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97015Post danyelb
26 Mar 2019, 13:27

unq_flipmo wrote:
26 Mar 2019, 11:29
Vrei, nu vrei, bea Grigore aghiasma
:)))))))))))

Si eu zic ca la cate jocuri sunt nu se merita sa te chinui cu unu doar pt ca zice lumea :d
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97016Post Haddeo
26 Mar 2019, 13:34

Suboptim înseamnă ca tu îți strici jocul de deschidere ca sa tragi obiective noi iar altul nu și-l strica dar are norocul sa-i pice pe parcurs ceva ce-l coafează. E clar ca nu ai nicio șansa, e greu sa recuperezi acțiunile pierdute la început.
Nu mai zic ca trebuie sa ai norocul sa-ți pice cărțile potrivite la început sa poți face asta.
Dar, așa cum am zis, o sa-l mai joc.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97018Post 26octombrie
26 Mar 2019, 13:57

unq_flipmo wrote:
26 Mar 2019, 11:29
Vrei, nu vrei, bea Grigore aghiasma
Poate gresesc eu, dar traiesc cu impresia ca e un forum de board games, unde chiar se incurajeaza discutiile despre jocuri. Nu folosesc aghiazma, nu-mi fac discursuri coercitive, dar te rog, daca te mai deranjeaza postarile mele (nu e primul hint), feel free to report, suavitatile astea nu-si au rostul.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97019Post 26octombrie
26 Mar 2019, 13:58

Adi, pana la urma ajungem, cu veselie, de unde am plecat: tie-ti plac jocurile unde te simti in control si poti performa optim tot jocul, mie-mi plac provocarile, sa primesc in fiecare tura o piesa noua si bizara si sa vad daca am ce face cu ea ;-) Still, trebuie sa ne vedem la un Kingdom Builder! :lol:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97020Post VZQ
26 Mar 2019, 14:03

danyelb wrote:
26 Mar 2019, 13:27
Si eu zic ca la cate jocuri sunt nu se merita sa te chinui cu unu doar pt ca zice lumea :d
Eu unul vorbesc in nume personal, so, care lume? Aia de pe BGG? Lumea "aia" zice cam la fel ca tine, dar fie au avut asteptari nerealiste, fie nu l-au jucat suficient - altfel nu inteleg de ex. cum poate cineva sa afirme ca jocul nu este tematic ?!? Sau mecanic ?!? BGG este o buna sursa de informare, dar in egala masura o sursa de infectie purulenta cand vine vorba de user ratings - tot felul de gigei care "bombardeaza" jocuri aiurea...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97021Post Haddeo
26 Mar 2019, 14:07

Kingdom builder are sens. :)
Dar ma categorisesti greșit. Și mie îmi plac jocurile in care trebuie sa faci tot ce poți cu ce-ți vine. This is not it :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97022Post Haddeo
26 Mar 2019, 14:09

Vzq. Cu cine te cerți? :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97023Post 26octombrie
26 Mar 2019, 14:10

Haddeo wrote:
26 Mar 2019, 14:07
Kingdom builder are sens. :)
Dar ma categorisesti greșit. Și mie îmi plac jocurile in care trebuie sa faci tot ce poți cu ce-ți vine. This is not it :)
Stii care mi s-a parut exact cum l-ai descris tu pe Wingspan, ca neputinta? Bruges. Nu ma pune sa detaliez, l-ai avut si tu, stii ce zic (chiar daca, poate, nu esti de acord cu mine)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97024Post Haddeo
26 Mar 2019, 14:12

L-am avut dar n-am jucat niciodată.
Eu ziceam însă de alte lucruri pe care Terraforming Mars le-a rezolvat mult mai bine
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97025Post danyelb
26 Mar 2019, 14:14

VZQ wrote:
26 Mar 2019, 14:03
danyelb wrote:
26 Mar 2019, 13:27
Si eu zic ca la cate jocuri sunt nu se merita sa te chinui cu unu doar pt ca zice lumea :d
Eu unul vorbesc in nume personal, so, care lume? Aia de pe BGG? Lumea "aia" zice cam la fel ca tine, dar fie au avut asteptari nerealiste, fie nu l-au jucat suficient - altfel nu inteleg de ex. cum poate cineva sa afirme ca jocul nu este tematic ?!? Sau mecanic ?!? BGG este o buna sursa de informare, dar in egala masura o sursa de infectie purulenta cand vine vorba de user ratings - tot felul de gigei care "bombardeaza" jocuri aiurea...
Pai eu ziceam sa nu se ia dupa ce zice oricine, fie pro, fie contra. Daca l-a incercat si nu i-a placut inseamna ca nu e pe gustul lui, are de unde incerca multe altele, nu vad sensul in a persevera ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97030Post Chuckila
26 Mar 2019, 15:44

danyelb wrote:
26 Mar 2019, 14:14
Daca l-a incercat si nu i-a placut inseamna ca nu e pe gustul lui, are de unde incerca multe altele, nu vad sensul in a persevera ;)
Da si nu. Doua dintre jocurile mele favorite la ora actuala au inceput cu o nota de 6 (care de obicei inseamna - l-am jucat, nu l-as mai juca a doua oara daca as avea alte alternative decente) si au urcat incet incet catre 9-10 dupa multiple partide: Agricola si La Granja.

Indiferent care au fost motivele pentru care mi-am facut imaginea pe care mi-am facut-o dupa primul joc - lipsa chefului de moment, oboseala, durata de joc/fun factor, etc - daca nu le dadeam a doua sansa riscam sa ratez niste jocuri extraordinare.

Nu incerc sa spun ca Wingspan intra neaparat in aceasta categorie, insa poate a doua/a treia partida schimba perceptia. Sau o accentueaza. Face decizia mai usoara.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97031Post VZQ
26 Mar 2019, 15:49

Haddeo wrote:
26 Mar 2019, 14:09
Vzq. Cu cine te cerți? :)
Las' ca stie el! :twisted: Glumesc, evident. Nu ma cert cu nimeni. Doar patrulez in patratica mea :)

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97032Post danyelb
26 Mar 2019, 16:05

Chuckila wrote:
26 Mar 2019, 15:44
danyelb wrote:
26 Mar 2019, 14:14
Daca l-a incercat si nu i-a placut inseamna ca nu e pe gustul lui, are de unde incerca multe altele, nu vad sensul in a persevera ;)
Da si nu. Doua dintre jocurile mele favorite la ora actuala au inceput cu o nota de 6 (care de obicei inseamna - l-am jucat, nu l-as mai juca a doua oara daca as avea alte alternative decente) si au urcat incet incet catre 9-10 dupa multiple partide: Agricola si La Granja.

Indiferent care au fost motivele pentru care mi-am facut imaginea pe care mi-am facut-o dupa primul joc - lipsa chefului de moment, oboseala, durata de joc/fun factor, etc - daca nu le dadeam a doua sansa riscam sa ratez niste jocuri extraordinare.

Nu incerc sa spun ca Wingspan intra neaparat in aceasta categorie, insa poate a doua/a treia partida schimba perceptia. Sau o accentueaza. Face decizia mai usoara.
La mine nu s-a intamplat niciodata sa nu imi placa initial si apoi sa imi schimb parerea. Sa mi se para doar mediu initial si apoi sa devina bun sau foarte bun, da, s-a mai intamplat.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97051Post Chuckila
26 Mar 2019, 18:01

danyelb wrote:
26 Mar 2019, 16:05
La mine nu s-a intamplat niciodata sa nu imi placa initial si apoi sa imi schimb parerea. Sa mi se para doar mediu initial si apoi sa devina bun sau foarte bun, da, s-a mai intamplat.
6 este un joc mediocru si in acceptiunea mea. Avand alternative mai bune pentru o seara de gaming, nu l-as juca de buna voie. Insa cu Agricola, La Granja si multe alte jocuri, am ales voit sa le incerc din nou sa vad daca mi s-a schimbat parerea. La unele m-am inselat, la altele mi-am intarit parerea.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Wingspan - Regatul Jocurilor - lista precomenzi pierduta

Post: # 97054Post danyelb
26 Mar 2019, 18:07

Chuckila wrote:
26 Mar 2019, 18:01
6 este un joc mediocru si in acceptiunea mea. Avand alternative mai bune pentru o seara de gaming, nu l-as juca de buna voie. Insa cu Agricola, La Granja si multe alte jocuri, am ales voit sa le incerc din nou sa vad daca mi s-a schimbat parerea. La unele m-am inselat, la altele mi-am intarit parerea.
Poate nu am jucat eu destul, poate in viitor o sa mi se intample un caz de "zero to hero" :d
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

Post Reply

Return to “Promotii, stiri si noutati parteneri”