Ce traduceri va intereseaza?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole legate de traduceri in limba romana a regulamentelor, cartilor de joc sau a altor componente board games (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe traduceri va invitam in forumul Discutii generale.
adixor

Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 18Post adixor
23 Dec 2009, 10:02

se gasesc destul de putine traduceri in romana ale jocurilor, si este pacat pentru ca multi depind de ele si pierd ocazia de a se bucura de super jocuri. Poate putem schimba asta. Va rog sa postati in acest topic:
- la ce jocuri ati dori regulamentul tradus
- daca sunteti interesat sa traduceti unul sau mai multe regulamente

eu unul ma ofer deja pentru traduceri in limita timpului disponibil.

In afara de recunostinta tuturor :) putem oferi rankul de "Top Contributor" pe forum. Cele mai valoroase recompense sunt convins ca vor fi totusi multumirile celor ce vor folosi traducerile.

va astept

chrislove

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 20Post chrislove
24 Dec 2009, 02:20

O sa ma apuc de tradus cateva jocuri mai mici pt. moment : Roma, Mr. Jack si Race for the Galaxy

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 64Post adixor
02 Jan 2010, 06:51

Pe BoardGameGeek exista un user numit UniversalHead (are si o firma de design si a lucrat printre altele la grafica unor jocuri PC gen Omega Stone, sau la unele boardgames gen Prophecy sau Tales of the arabian nights). Tipul face niste player-aid-uri excelelente, in care sumarizeaza regulile foarte foarte bine. Avem acceptul pentru traducerea acestor player aid-uri si ma gandesc sa incep cu Arkham Horror (o versiune fara extensii) dar va rog sa-mi spuneti ce traduceri de astfel de player aid-uri v-ar putea interesa.

* pentru incepatori, played aid = un document mult mai mic si cat mai bine structurat bazat pe regulile unui joc menit sa ajute jucatorii sa retina regulile mai bine si foarte folositor in timpul jocului efectiv, unde manualul este mai mare si mai greu de folosit pentru localizarea unei informatii.

Mire

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 79Post Mire
04 Jan 2010, 10:38

Buna :)

Eu sunt destul de noua in cultul board games-urile, dr trebuie sa recunosc ca m-au prins foarte tare. Niste prieteni cunoscandu-mi pasiunea, mi-au facut cadou "Travelers of Catan", dar varianta in Germana. si pentru ca in Germania probabil ar fi o profanare sa pui si reguli in Engleza, stau de cateva luni cu el in raft. Stiti cumva unde pot gasi regulile jocului in Engleza, Romana sau si Franceza?
Daca el aveti in Engleza sunt dispusa sa le traduc eu in Romana ;)

Multumesc :)

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 81Post adixor
04 Jan 2010, 11:38

Salut

Bine ai venit pe forumul nostru in primul rand.

Jocul sigur nu se numeste Settlers of Catan ? Te intreb pentru ca nu pare sa existe un joc Travelers of Catan. Daca e vorba de Settlers of Catan (cunoscut in Romania ca si "Colonistii din Catan" si in germania ca "Die Siedler von Catan") te putem ajuta fara probleme, fiind unul din cele mai celebre jocuri pe meleagurile noastre. Eventual poti incerca sa uploadezi poza cu coperta aici sau sa ne zici titlul de pe cutie, publisherul, etc.

chrislove

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 185Post chrislove
08 Jan 2010, 16:08

Cam va mai doreste sufletelul in materie dde traduceri? Ca sunt multe jocuri, si nu stiu la care ar fi cererea mai mare. O sa incep la Mr. Jack.

Un player aid pentru Puerto Rico intereseaza pe cineva? De la Universal Head.

mihai cornel
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 99
Joined: 13 Jan 2010, 20:58

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 473Post mihai cornel
18 Jan 2010, 22:20

Salut.Pe mine ma intereseaza un player aid pentru Puerto Rico,traducere la Race for the Galaxy,eventual Descent
Eu o sa traduc A Castle for all Seasons,Antike

chrislove

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 476Post chrislove
19 Jan 2010, 01:38

O sa incerc eu sa traduc Puerto Rico (player aid) si Race. La Descent nu cred ca ma bag.

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 711Post adixor
06 Feb 2010, 21:30

In sectiunea de traduceri se afla acum player aid-ul pentru Puerto Rico.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 713Post Indy
07 Feb 2010, 01:39

Multumim!

Sper sa apara si lamuririle regulamentului de Arkham Horror, pentru ca presimt ca va fi urmatorul meu joc achizitionat :D

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 716Post adixor
07 Feb 2010, 09:02

daca este vorba de traducerea player aid-ului Arkham Horror de care vorbeam la un moment dat, am scris pe undeva ca am renuntat, pentru ca mi-am dat seama ca o traducere a vreunui material pentru acest joc nu-si are sensul datorita faptului ca engleza este obligatorie pentru Arkham Horror (ca dealtfel pentru orice joc adventure in care exista mult, foarte mult, text). Este imposibil Arkham fara ca jucatorul sa stie engleza de nivel cel putin mediu, si daca stie nu mai are nevoie de nici o traducere.

Daca este vorba de clarificarea pasilor jocului si a catorva reguli mai importante pentru a fi mai usor unui incepator sa treaca peste manualul un pic greoi, voi incerca sa termin articolul respectiv in viitorul apropiat.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 719Post Indy
07 Feb 2010, 13:31

Este vorba de a 2-a varianta bineinteles :)
Oricum traducerile la multe jocuri suna...ciudat in romana.

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 1266Post adixor
27 Feb 2010, 22:41

am terminat acum Dominion.. "suna ciudat" e putin spus ... asta a fost de departe cea mai criminala din toate.

Obisnuitu

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 2631Post Obisnuitu
10 Apr 2010, 19:28

Salutare tutturor jucatorilor boardgames.
Ma numesc Bogdan sunt din Suceava si de ceva vreme adun jocuri .
As dori traducerea de la Jamaica.

O zi buna ! :geek:

Ioana

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 2633Post Ioana
10 Apr 2010, 21:25

Salutare Bogdan! Bine ai venit pe forumul nostru :), o colectie cat mai mare iti doresc!

Chiar aveam chef de ceva vreme incoace sa mai traduc un regulament, dar nu stiam cu ce sa incep. Mi-ai dat o idee buna cu Jamaica. Se face!

Obisnuitu

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 2634Post Obisnuitu
10 Apr 2010, 21:54

Multumesc frumos !
Deabea astept traducerea.

O seara buna ! :geek:

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 2636Post adixor
11 Apr 2010, 01:57

Salut!

Nici ca voi ca sa ma laud (nici ca voi sa te-nspaimant :) ) dar in sect. de reviewuri am facut un review pt jamaica in care trec prin majoritatea regulilor din ce tin minte. Poate te ajuta pana termina ioana traducerea.

mihai cornel
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 99
Joined: 13 Jan 2010, 20:58

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 3060Post mihai cornel
21 Apr 2010, 23:29

Salutare.Ma puteti ajuta si pe mine cu traduceri la" Age of Empire III "si "Small World".Multumesc.

tzunoi20

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 3208Post tzunoi20
28 Apr 2010, 11:36

Buna ziua...sunt nou pe aces forum si in ceea ce priveste board games.De curand am primit SHADOWS OVER CAMELOT.Ma poate ajuta cineva cu traducerea sau macar asa in mare cu regulile?
Multumesc frumos

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 3209Post VickdaReaper
28 Apr 2010, 11:38

Incearca aici: [forum]viewtopic.php?f=42&t=17[/forum], unde vei gasi traducerile lui mariani29...

Hope it helps!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Traduceri”