Terraforming Mars Big Box

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Terraforming Mars Big Box

Post: # 123084Post dmx85
22 May 2021, 15:13

dau Ponta-paste la concluzia la cald pe care am scris-o pe grupul de Fb legata de Big Box-ul de la TM:
Ca o concluzie la cald, eu personal nu sunt prea incantat de ce am primit. Cea mai mare problema este ca nu am overlay-urile vandute de ei pentru player boards, am altele luate cu mult inainte sa vina si ei cu board-urile alea cand au lansat Turmoil. Player board-urile mele pur si simplu nu incap in cutie, alaturi de celelalte componente, deci din start ideea de a avea totul intr-un singur loc e compromisa. Solutia ar fi fie sa cumpar niste player boards noi (cele de la ei), fie sa renunt la o cutie organizatoare unde se tin componentele din extensii (gen navele de la Colonies si altele). Pe langa problema practica a spatiului, mai este si problema cu scosul deck box-ului principal si al cutiilor organizatoare. Totul e atat de ermetic incat ca sa scoti ceva trebuie sa bagi degetul serios si sa indoi cutia. Ma gandesc ca in timp pot ramane semne. Al treilea punct negativ care nu e cel mai important, insa pentru altii sunt sigur ca va conta este calitatea componentelor care mi se pare similara cu cea a jocului de baza: calitatea cartonului cutiei este aproape la fel de proasta ca si cea de la jocul de baza, miniaturile din plastic sunt de o calitate mediocra, iar cutiile organizatoare din plastic sunt la fel de subtiri ca un insert clasic de joc (gen Biblios, Libertalia...nu stiu ce exemplu sa va mai dau). Per total raportul calitate-pret nu este unul grozav, avand in vedere ca pachetul a costat 99$+transport, dar daca esti fan impatimit TM si nu te deranjeaza aspectele negative de care am vorbit, atunci go for it!

In link-ul asta puteti vedea componentele din BB:
https://www.kickstarter.com/projects/st ... escription

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Terraforming Mars Big Box

Post: # 123090Post Haddeo
22 May 2021, 19:10

Dezamăgitor. Fool me once.... Speram ca dacă ne-au băgat componente slabe prima oară nu se calicesc și acum la ieftinituri.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Terraforming Mars Big Box

Post: # 123093Post dmx85
22 May 2021, 19:44

asa speram si eu. Am zis ca au facut suficienti bani cu jocul asta incat sa fie in stare sa ofere niste componente cu adevarat premium pentru fanii jocului.

Daca atunci cand au lansat jocul poate e de iertat faptul ca avea componente mediocre pt ca poate nu stiau cat de mult va prinde, cand faci o campanie de genul asta o faci pt a oferi ceva de calitate. Mi-am pierdut orice incredere in Stronghold Games. Sunt niste calici mizerabili.

PS: vad ca si pe BGG nota e una pe masura componentelor: 6.6.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”