Yummies

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply

flashsma
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 28
Joined: 28 Sep 2015, 00:45

Re: Yummies

Post: # 77105Post flashsma
08 Feb 2017, 00:32

super :D spor la joaca! a durat ceva sa ajunga

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Yummies

Post: # 77112Post adelindumitru
08 Feb 2017, 16:16

Cool :tu: !

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Yummies

Post: # 78697Post 26octombrie
13 Apr 2017, 21:25

Am tot zis c-am zis c-oi zice, dar n-am zis... asa ca zic acum.
Am fost (relativ) cuminte cu achizitiile peste iarna dar acum, c-a venit primavara, parc-a dat strechea in mine :oops: Daaar, am pus mana pe cateva bijuterii!

Harry Potter Hogwarts Battle a fost primul ghiocel. In doua luni l-am jucat de vreo 20 de ori, ceea ce e impresionant in sine si cea mai buna dovada ca e extrem de cursiv si relaxant, iar daca ai citit si cartile devine o experienta epica. Mai mult decat atat, din cele trei configuratii diferite de jucatori carora l-am prezentat, toti la primul board game, doua cupluri si l-au luat de pe amazon, din state. So, merita din plin. De-abia am ajuns la modulul 5 si mai e muult pana s-ajungem la 7, iar rejucabilitatea e f. mare. Are niste mici buguri, adica exista partide unde e f. greu si altele unde e mai de plimbare, asta in primul rand in functie de cartile de la inceput. Pentru noi n-a fost o problema, insa cred ca se poate mitiga usor, un draft, un discard initial sau ceva asemanator.
from http://www.boardgamegeek.com/image/3052192


Loop Inc. a fost un blind bet. Nefiind ieftin deloc, m-am documentat din plin si, dincolo de tema extrem de appealing (I'm a sucker for some themes, what can I say), mi s-a parut unic prin mecanici si ...durata. E un brain-burner, heavy euro, care tine jumatate de ora! Pentru mine asta a fost factorul hotarator si pot sa va spun ca a avut un mare succes si ma bucur mult si de achizitia asta.
from http://www.boardgamegeek.com/image/2486422


Jocuri de dexteritate nu prea am (si de-asta n-aveam eu liniste...). N-aveam nicio intentie sa mai iau ceva, insa oamenii rai de la lelegames au bagat o promotie dusmanoasa la Junk Art, la care pofteam de multa vreme. Si cum iesea cam la 60% din pretul pietei, ... ce era sa fac?! Asta m-a apasat cel mai tare dupa ce l-am comandat, ce-o fi fost in capul meu... Dupa ce l-am primit si l-am jucat, si iar l-am jucat si nu ne mai puteam opri, am ajuns sa ne fugarim prin casa in hohote de ras, well, priceless moment, nu? L-am dus si la prieteni, care au strambat din nas cand l-au vazut, dupa care nu-l mai puteam strange de pe masa, in isteria generala. Must-have.
from http://www.boardgamegeek.com/image/2884509


Acum, dupa ce-am promis zeitatilor din panteonul personal ca gata, NIMIC nu mai cumpar... m-a pus gaia sa ma uit la Rodney Smith, pe care nu-l mai pot suferi, by the way, la Mice and Mystics playthrough. Il mai curtasem eu nitel (pe joc), acum vreo 3-4 ani, insa pretul prohibitiv pe-atunci m-a calmat. Acum nu stiu ce sa zic, ori inflatia si-a spus cuvantul, ori auto-cenzura mea e in continua scadere, ori ideea ca e out of print a alungat orice gand responsabil din capul meu,... cert e ca am inceput o cursa nebuna in cautarea jocului, "pentru ziua fiica-mi". Hora a ridicat din umeri cand s-a prins de intentiile mele si mi-a zis ca n-o da pe spate nici descrierea, nici Watch It Played. Still, cu o incapatanare incantatoare, eu mi-am vazut de vanatoare si... l-am gasit. Ieri a ajuns si azi am jucat primul capitol. Well.... e in al noualea cer acum! am terminat, dupa trei ore si mai bine si nu se mai opreste din povestit. S-a inregistrat citind partea de poveste, acum ii turuie lui ta-su cum am castigat la mustata, cu roata de minioni plina de branza si cu cioara care era sa ne puna capac, cu ultimul personaj care mai avea de facut fix trei pasi pana la adapost si daca nu dadea doi pe zar n-ajungea si ... si tot asa! Cel mai frumos cadou mi l-a facut ea mie, dupa ce-am ajuns in scorbura copacului. A venit la mine si mi-a spus: "De-abia acum inteleg de ce te-ai zbatut atat. E, intr-adevar, bestial si ma bucur mult ca nu m-ai ascultat, mama" :D
from http://www.boardgamegeek.com/image/1312072


Si pentru ca tot eram in cadere libera am insfacat, din zboru-mi fara parasuta, inca un joc, tot un interes mai vechi, reaprins: Above and Below. L-am luat alaltaieri la 5. La 6 era pe masa, pana la 9 nu ne-am ridicat nici dupa apa. E delicios. Probabil ca daca il diseci are hibe destule, cei care vor storytelling n-au destul si se-ncurca in euro, strategii nu gasesc destul joc si prea mult noroc. E departe de a fi un joc nemaipomenit (cum e Loop Inc. ;) ), dar e delicios. Pentru noi face fix ce ne doream. Am botezat fiecare taran (fiecare e un tile personalizat, cu desenele splendide ale lui Ryan Laukat), ne-am delectat cu micile pastile de Tales of the Arabian Nights (nu se compara, ala e o capodopera, dar intrebati-ma de cand nu l-am mai scos pe masa, din lipsa de timp sau/si energie!). A fost o seara perfecta si abia astept s-o repetam.
from http://www.boardgamegeek.com/image/2398773

Nici nu va mai spun de Sherlock Holmes Consulting Detective, cu care ne spargem capul de cateva zile si care e chiar o capodopera :D
from http://www.boardgamegeek.com/image/3477809

Si tot in lista de jocuri (aproape) perfecte din ultimele 6 luni, vreau doar sa reamintesc Robinson Crusoe, care asteapta cu stoicism pe mica lui insula din raftul de sus, al jocurilor de suflet...
from http://www.boardgamegeek.com/image/3165731


Da, pot spune cu convingere ca ultimele 4 luni au fost cele mai reusite din punctul de vedere al achizitiilor!

Shit, eu incepusem sa bat campii aici ca sa-mi fac mea culpa ca am fost nechibzuita, vad ca mi-a iesit cu totul altceva... :o

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Yummies

Post: # 78700Post danielM
13 Apr 2017, 22:23

Stai asa, de unde ai luat Sherlock Holmes?? A aparut pe la vreun magazin??

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Yummies

Post: # 78701Post Haddeo
13 Apr 2017, 22:43

26octombrie wrote: E un brain-burner, heavy euro, care tine jumatate de ora!
M-a amuzat descrierea asta :D.
E un animal imens, foarte fioros care are 400g.
E un avion, e superman, e de jucarie
Cam asa suna :D
M-ai facut curios si m-am uitat pe playtrough si am inteles de ce iti place tie si de ce mie mi se pare boooooooooring.
E asemanator cu Splendor si cu jocul ala de l-am jucat in Lente in 2 cu cutia mica si patrata ceva builder in evul mediu (le: The Builders: Middle Ages )de trebuiai sa te buchisesti pe toate cartile sa vezi ce poti sa construiesti cu ce materiale etc.
Brain burner poate... dar genul de brain burner care mie mi se pare ca exista degeaba pe acasta lume :) sa stai sa te uiti la 10 destinatii cu diferite simboluri si sa incerci sa optimizezi achizitia de simboluri ca sa faci cat mai multe calatorii in cat mai putine actiuni cu niste actiuni blocate din alegeri anterioare.
Heavy euro nu prea cred , nici heavy nici euro :) . e un puzzle la care complexitatea este data de cat de mult timp vrei sa dedici (si sa-ti plictisesti adversarii) sa buchisesti simboluri pe carti si cum sa le potrivesti.
Scuze daca m-am bagat peste entuziasmul tau sa-mi zic parerea :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Yummies

Post: # 78703Post 26octombrie
14 Apr 2017, 00:04

Haddeo wrote:
26octombrie wrote: E un brain-burner, heavy euro, care tine jumatate de ora!
M-a amuzat descrierea asta :D.
E un animal imens, foarte fioros care are 400g.
E un avion, e superman, e de jucarie
Cam asa suna :D
M-ai facut curios si m-am uitat pe playtrough si am inteles de ce iti place tie si de ce mie mi se pare boooooooooring.
E asemanator cu Splendor si cu jocul ala de l-am jucat in Lente in 2 cu cutia mica si patrata ceva builder in evul mediu (le: The Builders: Middle Ages )de trebuiai sa te buchisesti pe toate cartile sa vezi ce poti sa construiesti cu ce materiale etc.
Brain burner poate... dar genul de brain burner care mie mi se pare ca exista degeaba pe acasta lume :) sa stai sa te uiti la 10 destinatii cu diferite simboluri si sa incerci sa optimizezi achizitia de simboluri ca sa faci cat mai multe calatorii in cat mai putine actiuni cu niste actiuni blocate din alegeri anterioare.
Heavy euro nu prea cred , nici heavy nici euro :) . e un puzzle la care complexitatea este data de cat de mult timp vrei sa dedici (si sa-ti plictisesti adversarii) sa buchisesti simboluri pe carti si cum sa le potrivesti.
Scuze daca m-am bagat peste entuziasmul tau sa-mi zic parerea :D
Mi-au placut comparatiile tale la descrierea mea :lol:
In ceea ce priveste jocul, you're, oh, soo wrong. E posibil sa nu-ti placa, nu zic nu, insa n-are absolut nicio legatura cu Splendor sau Builders. Splendor si Bazaar, de exemplu, sunt puzzles, intr-adevar. Loop Inc. e euro toata ziua si e cu totul alt soi de animal, imens, fioros si de 400 gr. Hai, poate 450.
Ceea ce-l diferentiaza de un joc comun e componenta 3D, nu e un worker placement clasic. Incerc sa-ti descriu printr-o comparatie: cand joci Snakes and Ladders sau Monopoly construiesti liniar (si ohh, so booring). La un board game normal construiesti in plan, pe ox-oy si deja necesita o oaresce vedere in spatiu ca sa ai idee de ce-ti iese. La Loop Inc. te joci pe ox-oy-oz. Si ametesti nitel, da te simti bine :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Yummies

Post: # 78704Post 26octombrie
14 Apr 2017, 00:07

danielM wrote:Stai asa, de unde ai luat Sherlock Holmes?? A aparut pe la vreun magazin??
de la magazinul ala frumos, de-aici de pe forum, unde ne-am si conversat despre joc acum 2-3 saptamani... :lol:

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Yummies

Post: # 78705Post vall
14 Apr 2017, 00:20

26octombrie wrote:
danielM wrote:Stai asa, de unde ai luat Sherlock Holmes?? A aparut pe la vreun magazin??
de la magazinul ala frumos, de-aici de pe forum, unde ne-am si conversat despre joc acum 2-3 saptamani... :lol:
Esti sigura ca nu ai luat asta?
from http://www.boardgamegeek.com/image/3238299


Ce ai pus tu mai sus nu a aparut inca. Poate ai luat varianta veche dar de ce ai face asta?!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Yummies

Post: # 78706Post 26octombrie
14 Apr 2017, 00:39

ce am pus eu e asta:
from http://www.boardgamegeek.com/image/1452149
, doar ca e trecut la versions, intrarea pe bgg e la editia veche

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Yummies

Post: # 78707Post danielM
14 Apr 2017, 07:52

Poza versiunii noi m-a debusolat si pe mine :))

criss

Re: Yummies

Post: # 78712Post criss
14 Apr 2017, 13:30

Felicitari pentru Mice and Mystics! :tu:

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”