Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83485Post adelindumitru
06 Nov 2017, 14:08

Eu sunt mai intarziat, asa ca de abia acum imi va intra in colectie Terraforming Mars, gratie Regatului. De asemenea, dat fiind ca tot eram acolo si ca eram si dezamagit de ceea ce adauga extensia de la Isle of Skye, m-am decis sa iau in schimb niste promouri.

Revin cu primele impresii pentru Terraforming Mars mai la noapte.

New https://imgur.com/gallery/3IiSr

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83527Post adelindumitru
07 Nov 2017, 13:22

Revin cu primele impresii:

1. Auzisem că nu sunt cele mai strălucite componente, dar nu mă așteptam să fie în halul ăla. Pentru mine nu player boards sunt problema, ci cuburile de resurse. Degeaba arată super cool dacă după primul joc ai umplut masa de vopsea sărită de pe ele. Dacă era un joc de 1-200 lei mai ziceam, dar vorbim de un joc care costă peste 250 de lei...

2. După primele generații credeam că nu ne va plăcea. Aveam prea puține resurse pentru a face ceva, și nici nu prea înțelegeam rostul anumitor cărți. La finalul jocului însă, deja lucrurile mergeau mult mai bine. Nu mi-a plăcut la fel de mult ca și Great Western Trail după primul joc, dar pot înțelege de ce a ajuns pe locul 6 în BGG. Mă aștept ca pe măsură ce ne familiarizăm cu cărțile să ne placă și mai mult.

3. Durata de joc e destul de mare (am jucat fără draft). Ne-a luat cam 2.5-3h în 2 jucători cu tot cu uitat în regulament. Sper că jocurile viitoare vor fi mai scurte, altfel s-ar putea să nu prindă masa foarte des.

4. Din punct de vedere al Eurogames pe care le-am jucat, l-aș plasa pe locul 3, ceea ce nu e rău, având în vedere că e peste Keyflower după doar 1 joc. Nu am foarte multe Eurogames în colecție, dar un top 6 ar arăta cam așa la momentul actual: Concordia, Great Western Trail, Terraforming Mars, Keyflower, Imperial Settlers, Power Grid.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83529Post Corwin
07 Nov 2017, 13:40

Durata scade mult dupa primele partide de TMars. Si daca vreti sa scada si mai mult puteti include Solar Phase din extensia Venus Next: dupa productie, first player-ul din tura curenta alege un parametru (temperatura, oxigen, ocean) si-l creste gratuit, insa fara sa primeasca bonusurile aferente (TR, resurse de la plasarea oceanului, etc.).

Cat despre componente, eu cred ca am jucat vreo 40-50 de partide solo cu copia mea, plus cateva multi-player, si inca n-am avut probleme cu cuburile de resurse. Got lucky...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83532Post adelindumitru
07 Nov 2017, 13:43

Ai 1st print sau 2nd print? Am înțeles că la 2nd ar fi probleme cu cuburile (la primul erau mai multe probleme cu cărțile, care erau decupate greșit în unele jocuri). Nu e atât de grav încât să cer replacements, dar na, mi se pare aiurea ca după primul joc să sară vopseaua..

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83534Post Corwin
07 Nov 2017, 14:29

Am 3rd print din cate stiu (cel din aprilie 2017). 2nd print cred ca a fost la inceputul anului. Poate au reusit sa rezolve toate probleme in al 3-lea.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83536Post adelindumitru
07 Nov 2017, 14:35

Eu am singura versiune pe stoc de la Regat, una fără insert...Am văzut pe BGG că și la ultimul print sunt probleme ,deci cred că depinde de norocul fiecăruia. Oricum, când joci un board game atât de bun nu prea mai contează dacă mai sare puțină vopsea :)).

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83605Post milesteg
09 Nov 2017, 17:38

Corwin wrote: Cat despre componente, eu cred ca am jucat vreo 40-50 de partide solo cu copia mea, plus cateva multi-player, si inca n-am avut probleme cu cuburile de resurse. Got lucky...
pare un fel de solitaire. exagerez , dar mie nu mi-a placut la joc faptul ca nu prea exista interactiune intre jucatori. prea putin poti sa pui in dificulate adversarul. parca fiecare isi vede de treaba lui, ceva in genul ticket to ride. eu zic ca este un minus mare si din cauza asta am si vandut jocul.
Last edited by milesteg on 18 Dec 2017, 12:51, edited 1 time in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83606Post adelindumitru
09 Nov 2017, 17:50

Ce-i drept am jucat un singur joc până acum, dar nu mi s-a părut deloc multiplayer solitaire. Sunt destule cărți cu care poți afecta resursele celuilalt jucător, și, în plus, toți jucătorii contribuie la teraformarea planetei. În plus, modul în care plasezi cartonașele poate fi benefic sau îi poate încurca pe ceilalți jucători. Poți folosi și cărți de evenimente care afectează alte persoane, și cam trebuie să fii atent la ce fac ceilalți, la ce cărți joacă, pentru a putea să îți faci o strategie. Faptul că ai un deck comun contribuie foarte mult la asta. Ca să nu mai zic de competiția pentru Awards și Milestones.

Față de Imperial Settlers sau chiar Scythe, Terraforming Mars e mult mai interactiv. De asta și de abia aștept să îl joc din nou :D (Bine, și Ticket to Ride mi se pare mai interactiv față de cele 2 pe care le-am menționat).

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83608Post Corwin
09 Nov 2017, 17:57

Oare ati jucat cu sau fara draft? Dupa parerea mea draftul il imbunatateste mult. De obicei in partidele noastre e bataie pe obtinerea bonusurilor (+1 temperatura de pe trackul de oxygen, heat production de la temperatura, etc), respectiv pe ultimele TR de la fiecare parametru. Plus ca trebuie sa fii atent la harta pentru ocuparea anumitor pozitii (orase care-ti dau multe puncte, locatii care-ti dau resurse/bani/carti), si la milestones si awards care pot sa faca o diferenta imensa la sfarsitul jocului. Si bineinteles exista si partea de "hate draft", adica pastrarea de carti foarte bune pentru adversari, chiar daca tu nu le vei cumpara. Fata de Scythe de exemplu (unde singura interactiune e prin pozitionarea pe harta si rarele batalii) mi se pare mult mai interactiv.

Edit: Heh, vad ca mai multi ne-am "suparat" pe Scythe. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83609Post milesteg
09 Nov 2017, 18:03

Urmatoarea extensie care apare acum in noiembrie o sa mai dinamizeze Scythe, plus ca anul viitor o sa apara ultima extensie la joc cu o marime cat cele doua de acum. personal imi place mai mult Scythe fata de TM, mi se pare mult mai tactic si interactiunea este parca putin peste TM.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83610Post adelindumitru
09 Nov 2017, 18:04

De ce ți se pare mai bun Scythe față de TM din punct de vedere al interacțiunii? E prima dată când citesc asta undeva și chiar sunt curios.

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83612Post milesteg
09 Nov 2017, 18:16

poti sa te ,, bati cu adversarul ,, pentru puncte, chiar o factiune poate face puncte doar cu asta, apoi culegi cu personajul encountere ca sa tragi carti- deci e o competitie si aici, apoi resursele raman pe tabla de joc si poti sa i le ,, sufli,, adversarului si sa le folosesti tu. cu mech-ul ce faci , cum il pozitionezi, sa apere puncte strategice, sa atace, sa apere resursele... si fabrica din mijlocul hartii cine ajunge primul la ea primeste carte bonus si poate sa ramana acolo sa nu mai lase alti jucatori sa vina e si asta o strategie. deci ... e suficient cat am zis.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 83613Post Corwin
09 Nov 2017, 18:42

milesteg wrote:Urmatoarea extensie care apare acum in noiembrie o sa mai dinamizeze Scythe, plus ca anul viitor o sa apara ultima extensie la joc cu o marime cat cele doua de acum.
Mda, si eu abia astept extensia din noiembrie, mi se pare si mie ca suna bine. Nu stiu nimic de urmatoarea, deci nu comentez. :)
milesteg wrote:poti sa te ,, bati cu adversarul ,, pentru puncte, chiar o factiune poate face puncte doar cu asta, apoi culegi cu personajul encountere ca sa tragi carti- deci e o competitie si aici, apoi resursele raman pe tabla de joc si poti sa i le ,, sufli,, adversarului si sa le folosesti tu. cu mech-ul ce faci , cum il pozitionezi, sa apere puncte strategice, sa atace, sa apere resursele... si fabrica din mijlocul hartii cine ajunge primul la ea primeste carte bonus si poate sa ramana acolo sa nu mai lase alti jucatori sa vina e si asta o strategie. deci ... e suficient cat am zis.
Hmm... Pentru mine asta se cam reduce la interactiune *potentiala* pe harta. Mecanismul de batalii si faptul ca pentru majoritatea raselor poti castiga doar 2 stele prin batalie fac ca acel potential sa fie de multe ori nerealizat. Poate doar suntem noi prea pasnici, nu stiu...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84428Post milesteg
18 Dec 2017, 13:25

Hmm... Pentru mine asta se cam reduce la interactiune *potentiala* pe harta. Mecanismul de batalii si faptul ca pentru majoritatea raselor poti castiga doar 2 stele prin batalie fac ca acel potential sa fie de multe ori nerealizat. Poate doar suntem noi prea pasnici, nu stiu..
referitor la interactiune, am jucat aseara Scythe in 5 jucatori si pot spune ca a fost destul de multa interactiune, adica cam tot ce am zis mai sus - au fost 7-8 lupte , resursele au fost preluate de mai multe ori de la alti jucatori, encounterele au fost ,, vanate ,, pe harta, jucatorii au folosit mai multe strategii, unele cu castig unele fara, schimbandu-le chiar in cursul jocului.
un minus ar fi ca jocul a durat foarte mult in 5 jucatori - 4 ore deoarece 2 nu il jucasera si restul desi il jucasem mai demult ne-a luat si noua 1 ora sa ni-l reamintim, motiv pt care nu am jucat cu extensia wind gambit. Spre final dupa ce toti ne-am acomodat/reacomodat cu mecanismele jocului, tura tinea max 1 min pe jucator adica zic eu ca mergea destul de repede. in opinia mea , exista mai multa interactiune in scythe fata de TM , insa ca jocul sa mearga fluent jucatorii trebuie sa stie regulamentul destul de bine si sa il fi jucat macar de 2 ori .

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84483Post adelindumitru
21 Dec 2017, 15:40

Un mic Christmas haul. Din pacate doar Azul ramane in colectie, restul merg la alte mese :(

from http://www.boardgamegeek.com/image/3896644

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84486Post Plu
21 Dec 2017, 17:57

adelindumitru wrote:Un mic Christmas haul
Ce inseamna HAUL?
Last edited by Plu on 21 Dec 2017, 17:58, edited 1 time in total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84487Post 26octombrie
21 Dec 2017, 17:58

adelindumitru wrote: Din pacate doar Azul ramane in colectie
"Nothing else matter"

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84881Post adelindumitru
11 Jan 2018, 13:50

Și Queendomino e foarte simpatic. Dar da, Azul îmi place cel mai mult din cele 3.

Ultima achiziție este Grand Austria Hotel. Voiam inițial să iau Rajas of the Ganges, dar nu aveam inima chiar împăcată, dat fiind că jocul e atât de nou și nu sunt atât de multe recenzii. Așa că am postat pe BGG să văd ce mai recomandă lumea și Grand Austria Hotel tot era menționat. Câteva ore mai târziu, am plasat și comanda, și aseară am jucat primul joc.

from http://www.boardgamegeek.com/image/3926997


Primele impresii: e un joc foarte elegant, și unic în colecție. Nu l-aș juca, într-adevăr, în mai mult de 2 (și așa, în ultimele runde, când ai mai multe lucruri de făcut, poți aștepta ceva dacă ești primul jucător). Dat fiind că tocmai m-am întors din Austria, tema a picat la țanc. Pe de altă parte, s-ar putea să mă transform în Eurogamer, trebuie să joc ceva tematic cât mai repede... :lol:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84888Post Chuckila
11 Jan 2018, 15:31

adelindumitru wrote:Ultima achiziție este Grand Austria Hotel.
Bun joc. Mi-ai facut pofta! Poate reusesc sa il joc si eu weekendul acesta.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Terraforming Mars si promo tiles Isle of Skye

Post: # 84890Post adelindumitru
11 Jan 2018, 15:44

Mă bucur să aud. Cred că cel mai mult mi-a plăcut Emperor track. Nu am mai văzut un astfel de mecanism până acum și mi s-a părut foarte interesant.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”