LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9559Post alexddumitru
03 Jan 2011, 13:51

Salut,

Am sa debitez aici cateva impresii despre ultimele jocuri pe care ni le-am adaugat la colectie din octombrie incoace, pentru ca da, am ramas datori cu posturi pe forum despre ceea ce am mai facut in ultima vreme in materie de boardgames.

Lord of the Rings: The Confrontation Deluxe Edition
*Este, de departe cred, cel mai bun joc dintre aceste 3 ultime achizitii.
*Este un joc doar pentru 2 jucatori (unul joaca cu Fratia, unul cu Sauron) creat de Reiner Knizia (aici o sa ating coarda sensibila a unora). Se vede ca a fost facut de un matematician, dandu-ti impresia ca joci un sah 2.0 (referindu-ma aici la aditia de carti).
*Sunt sigur ca o sa devina printre jocurile noastre cele mai jucate pentru ca ofera o mare rejucabilitate. A, da, am uitat sa mentionez ca in versiunea deluxe vine cu cateva carti noi (optionale) si cu un set complet de personaje care poate inlocui complet sau partial setul vechi (adica se poate juca si cu cateva personaje din jocul clasic si cu cateva din cele noi). In plus, este un joc foarte rapid (depinde cat de mari ganditori sunt jucatorii, dar nu ar trebui sa tina mai mult de 30-40 de minute un joc).
*Concluzie: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh:

The Settlers of Catan (varianta romaneasca)
*Am cumparat Colonistii pentru ca l-am gasit la superoferta in Cora si tot auzisem atatea despre el. Nu era in plan si nici nu ardeam sa ni-l cumparam. Si s-a dovedit ca aveam si de ce (pauza sa mi se sara in cap)...
*Nu prea ne-a placut pentru ca se bazeaza prea mult pe noroc (dai cu zarul in nestire) si pe toanele celorlalti jucatori ca sa schimbe cu tine diverse resurse. Stiu, e o chestie de preferinta, dar noua ne plac mai mult jocurile reci, de strategie, unde apuci tu sa gandesti toate mutarile, reactionand la mutarile celorlalti. Deci zarul e a-a. :geek:
*Versiunea romaneasca (desi nu o pot compara cu cea in engleza, ci doar cu celelalte jocuri ale noastre) este destul de slabuta calitativ. Carton si carti subtirele care in afara ca s-au desfacut greu din suporti, mai sunt si fragile. Dar nu ne plangem prea tare ca doar a fost foarte ieftin.
*Concluzie: :sy: :sy: :sy: :sw: :sw:

Tales of the Arabian Nights
*Este cel mai atipic joc din colectia noastra. Daca la Catan deplangeam datul cu zarul, acum nu mai pot sa remarc acelasi minus pentru ca, desi este folosit mult mai des decat in Catan, zarul este esential in acest joc.
*Este haos 90% cu 10% gandire strategica a jucatorilor. Si nu o spun ca pe un lucru rau, pentru ca TotAN nu este chiar un joc, este mai degraba o poveste care se dezvaluie jucatorului paragraf cu paragraf, in fiecare joc altele si in alta ordine. Cuvintele zilei: posibilitati enorme!
*Daca intr-un joc, Sinbad se poate intalni cu un vizir care il inchide intr-o inchisoare in runda 2 a jocului, zbatandu-se restul jocului sa iasa de acolo, in altul se poate trezi cu sexul schimbat lucru care il va face sa nu isi mai gaseasca locul in lumea TotAN.
*Debalansarile pe care diferitele evenimente le cauzeaza jocului sunt amuzante si fac din acest joc unul pentru care castigul nu este atat de important. Insa pentru un om competitiv, handicapurile rezultate din acestea (unele foarte greu de modificat) pot frustra. Nu este, cu siguranta, un joc pentru oricine si pentru orice context. Probabil il voi aprecia mai mult atunci cand voi avea copii.
*Concluzie: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:

PS: Nu am stiut exact unde sa incadrez acest post (la review-uri sau la Ultima achizitie) asa ca il las aici ca poate voi reveni cu un review (2-3?) pentru jocurile acestea.

adixor

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9561Post adixor
03 Jan 2011, 14:52

felicitari pentru achizitii. am cam aceleasi comentarii despre settlers of catan si tales of the arabian nights. Intamplator am jucat 2 jocuri de Tales in ultimele zile (very fun games!) si desi in primul am fost ok in general, in al doilea am avut cea mai proasta zi posibila :) Am fost intai Exilat (questul initial) apoi pe rand Grief Stricken, Accursed, Insane, Ensorcelled, Jailed, Crippled, Wounded, Pursued. Vai de capul meu :) bineinteles ca nu am ajuns prea departe in halul in care eram :) Dar tot a fost fun :)

Intr-adevar, Tales se stie ca nu e competitiv desi stiu cativa oameni in general competitivi carora le-a placut f. mult jocul. Si stiu si unii care nu vor sa auda de el din pricina asta :) Eu unul m-am distrat mereu de minune cu el.

taticu

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9577Post taticu
04 Jan 2011, 08:40

salve
am si eu LOTR Confrontation Deluxe, poate il jucam la o intalnire viitoare, nu am avut cu cine pana acum...

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9601Post alexddumitru
04 Jan 2011, 13:29

Asta chiar mi-ar placea! Numai sa reusim si noi sa ajungem la o intalnire ca din vara cred ca n-am mai fost la una :oops: . Oricum, e un joc perfect pentru astfel de intalniri avand in vedere ca tine asa putin. Eu il vad bun si de campionate, daca ar fi mai popular (si nu este nu pentru ca n-ar merita, ci pentru ca nu i s-a facut suficienta reclama).

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9653Post tasurinchi
06 Jan 2011, 15:27

LotR: Confrontation este, intr-adevar un joc foarte fain. Chiar ma gandeam sa fac un review si sper sa nu renunt la idee cum fac de multe ori (in special datorita lenei :D )
@taticu: il poti juca oricand si cu mine, numai sa ne nimerim amandoi odata pe la vreo intalnire

adixor

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9657Post adixor
06 Jan 2011, 16:12

pot sa incerc un programel care-ti trimite mail-uri in fiecare zi cu "scrie reviewul de care ai zis / scrie reviewul de care ai zis / etc" :)

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9658Post tasurinchi
06 Jan 2011, 16:18

:lol: N-ar fi o idee rea. Doar ca ma gandeam chiar la mai mult decat scris :mrgreen: Acu' sa ajung in Bucuresti sa vedem daca gasesc mijloace si, desigur, sa fac o proba mai intai sa vad daca dau bine pe ecran :D Daca nu, ma rezum la tastatura :)


User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9661Post Chuckila
06 Jan 2011, 16:54

Si eu :) Am LotR: CD de foarte multa vreme, dar nu am reusit inca sa il joc. Daca mai vad un review, poate imi fac avant sa il scot din cutie sa il si joc :(

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: LotR: Confrontation Deluxe, Catan & Tales of Arabian Nights

Post: # 9663Post VickdaReaper
06 Jan 2011, 17:50

Vai, Chuckila!! Daca stia (Secret) Santa despre asta, nu-ti mai aducea jocuri asa frumoase... :P
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”