Spacecorp - latest GMT goodness

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Spacecorp - latest GMT goodness

Post: # 94676Post mihnea_1309
27 Jan 2019, 23:13

Ceva diferit pt. astazi...un medium spre light Euro de lungime epica (daca se joaca toate cele 3 ere, minim 5 ore as zice) de la un designer prolific de hex-n-counter wargames, faimos pt. jocuri solo (sau variante) excelente (incat creeaza bots si pt. jocurile altora, vezi Conflict of Heroes).

Image

Image

Aproape dubla ca adancime fata de cutiile obisnuite de la GMT. Materialul cutiei perfect: carton gros, dens si lucios, similar cu jocurile lor mai vechi (ex. Labyrinth). Mult mai bun decat cartonul subtire si mat de la jocurile recente (cel putin cele pe care le am eu) :
Image

Ce priveliste frumoasa la deschiderea cutiei: un regulament separat pt. solo play, care cuprinde toate regulile (nu doar ce-i diferit de varianta multiplayer)
Image

Doua regulamente (solo/multiplayer). Surprinzator, au descoperit si GMT cum sa printeze regulamentul color...alta viata. Hartia insa tot ieftina e. Cele 5 player aids (4 pt. multiplayer, 1 pt. solo AI) superbe ca de obicei: concise, clare si detaliate. Kudos.
Image

Player boards pt. cei maxim 4 jucatori, in 3 variante diferite (functie de nr. de ere care se joaca). Carton decent, cu bending minimal (deocamdata):
Image

Inima jocului: 3 pachete de carti. Ca de obicei, GMT nu exceleaza la calitatea cartilor. Fara linen finish, hartie cam subtire. Nu cred ca fac fata la riffle shuffling prea mult, asa ca necesita sleeves. Totusi, ceva-ceva mai bun materialul decat la alte jocuri GMT. Ilustratiile-s faine in mare parte, chiar daca designul grafic pare facut in Powerpoint:
Image

Trei counter sets. Eh, asa da. Carton gros, lucios, colturi rotunjite, se scot foarte usor din tray, mari, clare, frumos colorate. Nota 10:
Image

Board-ul pt era 1, explorarea Sistemului Solar apropiat. Ca de obicei intr-un joc cu tema spatiala, fundalul e anost (spatiul e negru, go figure). Totusi in realitate arata mai bine decat in poze:
Image

La finalul erei 1, board-ul se intoarce si devine card display + referinta pt. colonizarea din era 3. Spatiu cam mult pe masa in erele 2-3 totusi. Poate mai bine faceau player aids aditionale pt. partea de colonizare, ca display-ul de carti oricum nu era necesar. Da nah, au vrut sa printeze si ei ceva pe verso:
Image

Board-ul pt. era 2, explorarea Sistemului Solar indepartat:
Image

Si in final pe verso, era 3 - explorarea si colonizarea sistemelor apropiate:
Image

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Spacecorp - latest GMT goodness

Post: # 94680Post unq_flipmo
28 Jan 2019, 01:10

Sa-l joci cu placere. Si sa ne zici si noua cum ti s-a parut gameplay-ul. Mai multe detalii (cam 6 ore jumate asa de detalii) pe Heavy Cardboard incluzind unboxing, prime impresii, set up, un joc intreg in 4 etc. Alegerea lor pentru jocul lunii
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Spacecorp - latest GMT goodness

Post: # 94685Post danielM
28 Jan 2019, 09:30

Felicitari pentru achiziție! L-ai luat prin P500? Asteptam un review, am vazut ca a fost primit bine.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Spacecorp - latest GMT goodness

Post: # 94713Post mihnea_1309
28 Jan 2019, 19:24

danielM wrote:
28 Jan 2019, 09:30
Felicitari pentru achiziție! L-ai luat prin P500? Asteptam un review, am vazut ca a fost primit bine.
Cheers :) Da, a fost primul meu P500. :D

unq_flipmo wrote:
28 Jan 2019, 01:10
Sa-l joci cu placere. Si sa ne zici si noua cum ti s-a parut gameplay-ul. Mai multe detalii (cam 6 ore jumate asa de detalii) pe Heavy Cardboard incluzind unboxing, prime impresii, set up, un joc intreg in 4 etc. Alegerea lor pentru jocul lunii

Thanks :) Ca prima impresie dupa 2 sesiuni de joc (in 2 ca joc de invatare 5 ore jumate, solo putin peste 3 ore): jocul e mai light decat ma asteptam dar nu asa de light pe cat pare initial. E o cursa foarte stransa, mai putin un engine builder. E captivant chiar daca nu are vreo idee de geniu in el, tipul de joc care e foarte bun fara sa fie revolutionar. Se vede clar munca in a-l echilibra, a reduce regulile la strictul necesar, a asigura variabilitate fara complexitate inutila. Dar o extensie, doua pe viitor care sa adauge un pic de complexitate n-ar strica.

Iar turele sunt extrem de rapide, nu stiu daca imi vine in minte vreun joc incercat de mine care sa aiba ture mai rapide decat Spacecorp :tu:

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”