Nevsky: Teutons and Rus in Collision, 1240-1242

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Nevsky: Teutons and Rus in Collision, 1240-1242

Post: # 105465Post danielM
31 Dec 2019, 18:38

Cei de la GMT au inceput sa trateze cu mai multa seriozitate clientii din Europa, astfel ca unul dintre cele mai recente jocuri publicate de ei mi-a ajuns intr-o luna si o saptamana de la start-ul shipping-ului, in mod normal timpul fiind de 3 luni.. In cele ce urmeaza, Nevsky: Teutons and Rus in Collision, 1240-1242 (volumul I din ceea ce se vrea a fi seria Levy & campaign) creat de Volko Ruhnke, designerul din spatele Labyrinth si a mai multor titluri din seria COIN:
*imi cer scuze pentru imaginile uriase...

Coperta si al ei artwork, care a suscitat multe discutii, parerea majoritatii fiind ca e oribila:
Image

Harta, de dimensiuni reduse, foarte frumos realizata:
Image

Image

Carti, de calitatea cu care ne-a obisnuit GMT si un artwork pe masura:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Astept cu nerabdare sa il incerc, componentele arata foarte bine, parca ma impac si cu cutia mai bine.

DukeMJ
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 69
Joined: 04 Oct 2018, 17:42

Re: Nevsky: Teutons and Rus in Collision, 1240-1242

Post: # 105832Post DukeMJ
14 Jan 2020, 01:40

Chiar arata foarte bine componentele, si si subiectul tratat este unul interesant (pt. mine). Desi nu am avut oportunitatea de a juca prea multe wargameuri, asta cu siguranta pare unul pe care l-as incerca si eu.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Nevsky: Teutons and Rus in Collision, 1240-1242

Post: # 105841Post danielM
14 Jan 2020, 14:56

Aștept și eu să îl joc, am citit regulamentul însă mai e nevoie sa parcurg și playbook-ul, fiind vorba de un sistem nou e puțin mai dificil de învățat. Oricum, este ceva nou, cu accent pe partea logistică a campaniilor, felul în care trebuie sa ai grija să hrănești trupele, sa platesti lorzii care nu sunt in serviciu decât un timp limitat, vasalii la fel, fara lupte cu armate uriașe, ci mai mult un război de uzura, de hărțuire și cucerire a orașelor slab apărate. Asta că o prima impresie, fara sa îl fi jucat inca.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”