D&D: Jarul Zorilor

Post Reply
acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 12985Post acidutzu
03 Mar 2011, 21:33

[Durion]

Mergand pe strazile intortocheate Durion strangea informatii despre misterioasa caruta.

Oameni buni, ce nu puteti spune despre caruta de metal?
Streetwise - (1d20+3)[17]

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13012Post MandrulDuce
04 Mar 2011, 10:48

Dupa un drum suficient de lung incat sa va oboseasca pe amandoi, reusiti sa ajungeti la hanul "La Cizma Neagra". Sala de mese este plina de marinari. Este aglomerat si galagios. Marinarii mananca, beau, joaca diverse jocuri de noroc, si se dedau altor activitati specifice oamenilor care isi petrec cea mai mare parte a timpului izolati pe un vas in largul marii. Crasmarese tinere si dragute alearga de colo, distribuind mancare si bautura in timp ce au grija sa evite "atentiile amoroase" ale marinarilor. Un barbat masiv, chelios, cu mai multe randuri de cercei in urechea stanga si cu un carlig in locul mainii drepte, sta in spatele barului si-i umple mug-ul pentru o femeie roscata plina de tatuataje. Alaturi de aceasta se odihneste un harpon. In momentul in care intrati, mai multe perechi de ochi va privesc supsicios in timp ce va asezati la o masa si comandati ceva mancare si cateva butelcute de vin. Intr-un colt, il vedeti pe vechiul vostru prieten, Leroy, cu o dwarfita in brate cantand zgomots ceva despre cum aceasta e viata pe care si-a dorit-o mereu si daca moare acum e fericit. Cantecul e acompaniat de chicote si aplauze din partea dwarfitei, care il saruta din cand in cand cu foc, atunci cand acesta face cate o pauza pentru a-si drege vocea cu niste vin.
Dupa ce mancati in linsite pentru a va recupera puterile si beti o butelca zdravana de vin pentru a imbarbata sufletele [short rest] incepeti sa relatati ce ati aflat.
Se pare ca localnicii nu au nici un fel de informatie despre caruta sau despre ciudatul simbol. Prea multe carute pline cu oameni ciudati trec prin zonele acestea constant, aglomeratia fiind si mai mare cand trage la mal o corabie mare ca cea cu care ati sosit si voi. Nimeni nu stie de unde a venit caruta sau cine erau barbatii ce v-au atacat. Singurul lucru pe care l-ati aflat de la o garda care tocmai iesise din post si se indrepta spre casa este ca acei oameni sosisera cu cateva ore inaintea voastra.
De asemenea, mai aflati ca incidente similare se inregistreaza destul de frecvente, fiind implicate tot felul de grupuri precum cel cu care v-ati incrucisat voi sabiile, iar tinta par sa fie cu precadere nou-venitii.
Legat de destinul carutei, se pare ca aceasta a strabatut o buna parte din oras, cauzand ceva pagube pe drum. Intr-un final se pare ca legaturile cailor au luat foc si s-au rupt, iar caruta s-a izbit de o taraba si s-a rasturnat. Zvonurile spun ca oamenii au reusit sa scape intr-un final fara a fi raniti grav, datorita interventiei rapide a echipelor locale insarcinate cu mentinerea ordinii. Nu reusiti sa aflati mai multe despre aceste echipe. Se pare ca in momentul in care incepeti sa puneti intrebari despre subiect, oamenii devin nervosi si se eschiveaza sub diverse pretexte, dupa care se grabesc sa isi vada de drumul lor.
Nu se stie ce s-a intamplat cu caii.

[DM]: Inainte de a merge mai departe cu povestea, va rog sa spuneti ce doriti sa faceti in acest "short rest" (cate healing surges consumati, etc..). Puteti de asemenea sa discutati/comentati asupra descoperirilor facute.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13013Post acidutzu
04 Mar 2011, 11:18

[Durion]

Folosesc un healing surge (ajung la 26/27HP)

Durion ciocneste o halba cu Leroy si ii ureaza fericire alaturi de noua lui iubita. Hmmm intr-adevar si ele au barba! ;)
Apoi intra in vorba cu femeia roscata: Esti vanatoare de balene? Va mai fac probleme eco-goblinii?

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13016Post imba
04 Mar 2011, 11:34

[Furbal]

Folosesc si eu un healing surge 16 hp (daca am numarat bine) + 6 = 22hp

Halal informatii am aflat si de la astia! Vraciul s-a dus in Napoca, Leroy sta cu dwarfita in brate si eu am ramas cu micutu sa ma bat cu cine stie ce grupari secrete care sclavagesc oameni. Clar asta e norocul meu! Mai dau un gat de vin. Macar vinu asta e bun, si nu a trebui sa il platesc din banii mei.
Durion, Ti se pare ca mai vezi pe aici vreun adventurier demn de atentia noastra? Nu de alta, dar nu mi-ar placea sa ramanem doar noi 2 pe inserate pe un drum singuratic. Nu ma intelege gresit, esti barbat bine, dar...

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13017Post MandrulDuce
04 Mar 2011, 11:38

Femeia iti zambeste incruntat:
"Ce doresti? N-am chef de discutii ieftine. Am suficiente probleme pe cap cu nenorocitele de grupuri de presiune. Daca vrei ceva spune repede, daca nu, vezi-ti de drum."
Dupa care mormaie pentru sine: "Nenorocitii astia de nou-veniti. Ce stiu ei?"

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13018Post MandrulDuce
04 Mar 2011, 11:53

Rama singur, Furbal se decide sa fie mai atent la ce se intampla in jur.

Fa un skill check te rog pe Perception.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13019Post acidutzu
04 Mar 2011, 12:20

[Durion]

Ce ar trebui sa stim noi? Ne poti spune ceva despre caruta de metal?Sper ca nu are legatura cu ei.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13020Post imba
04 Mar 2011, 12:22

[Furbal]

Se gandeste ca daca tot sta singurel sa incerce sa vada poate mai aude cate ceva..

Perception
Test 1d20(16) + 5 = 21

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13025Post MandrulDuce
04 Mar 2011, 14:16

Femeia raspunde:
"Nu stiu nimic despre nici o caruta de metal, desi este foarte probabil sa aibe o legautar cu grupurile."
Iar apoi continua pe un ton retoric, privind in departare:"Blesematii! Nu era suficient ca mi-au stricat toate afacerile, acum mai tre sa si aud de ei de la toti necunoscutii"

Intre timp, Furbal afla urmatoarele:

la una dintre mese e un grup de capitani care discuta in soapta. Nu poti auzi ce spun si nu indraznesti sa te apropii mai mult.
Doi indivizi comentand: "Ai vazut ce tupeu are tipu ala? Sa o abordezi atat de direct pe Belisa, mai ales in vremurile astea.... Noroc cu statura lui impozanta. Daca se ducea colegul lui cel mic, era impaiat pana acum".
Un individ la alta masa: "Hey, Lindelsan, inca un rand te rog!"
La celelalte mese sunt doar grupuri de barbati si femei, cel mai probabil marinari, majoritatea in stare de ebrietate si cativa dintre ei dorm cu capul pe mese. In coltul lui, Leroy zbiara mai tare ca toti.
Desi destul de mare, locul acesta pare destul de aglomerat. Din lemn masiv, invechiti si plini de fum, peretii sunt plini de crapaturi si gauri peticite, semn ca nu e tocmai un loc linistit. In aer se simte un miros intepator de bautura!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13027Post acidutzu
04 Mar 2011, 15:20

[Durion]

I-auzi Furbal, Belisa te indrageste! :lol: Ce zici sa facem mai departe? Vrei sa vorbesti cu barbanul?

Ii spun lui Lindelsan ca bautura pentru tipul care a comandat e din partea mea (imi iei din bani?), ma asez langa individ si vorbesc cu el poate imi spune ceva interesant.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13028Post MandrulDuce
04 Mar 2011, 15:36

In momentul in care te asezi langa individul respectiv si il saluti, se uita la tine crucis si ragaie zgomotos, degajand un miros neplacut de drojdie. Iti multumeste pentru bautura si iti spune ca daca vrei sa afli ceva sa vorbesti cu Belisa. Intreab-o despre grupurile de presiune si spune-i ca poate o poti ajuta. Dupa care da pe gat bautura si lesina cu capul pe masa.

Furbal, fa un skill check pe Thievery sa vedem daca va iau din bani sau consumati "gratis"

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13045Post imba
04 Mar 2011, 23:29

[Furbal]

Ia sa vedem daca mi-am pastrat abilitatea de a manui pungile cu bani ale altora..

Thievery
Test 1d20 (5) +11 = 16


Ma pozitionez langa Leroy si incerc sa ii subtilizez punguta cu bani ca "rasplata" ca ne-a lasat pe cont propriu.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13091Post MandrulDuce
06 Mar 2011, 18:41

Dupa cateva momente, Furbal se intoarce ranjing spre Durion cu un saculet in mana. Se pare ca "talentele" sale nu s-au diminuat in timpul lungii calatorii. Cel putin azi, bautura nu va fi o problema.
De asemenea, in timpul deplasarii prin bar in cautare de "pungi ratacite" , Furbal observa la o masa intr-un colt un tanar inalt, stand singur. Pesemne plictisit, acesta face raulete de luminite colorate sa-i tasneasca direct din varful degetelor. Dupa ce poti observa, [datorita perceptiei pasive], individul nu este de prin partile locului.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13096Post acidutzu
06 Mar 2011, 22:18

[Durion]

Stiind ca nu trebuie sa paraseasca in graba taverna din cauza unor imprumuturi nerambursabile, Durion se indrepta spre Belisa.

Ai tot adus vorba despre grupurile de presiune. Poti sa imi spui despre ce este vorba? Poate ne putem ajuta reciproc.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13103Post imba
07 Mar 2011, 00:01

[Furbal]
Furbal se aproprie de tanarul misterios incercand sa determine mai multe despre originea lui si despre motivatiile acestuia.

Perception
Test: 1d20 (12) +5 =17

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13180Post MandrulDuce
07 Mar 2011, 22:51

In ciuda talentului tau deosebit de a te amesteca in multime si in general de a urmari pe cineva fara ca acesta sa te observe, tanarul iti zambeste amuzat si iti face semn sa mergi sa te asezi langa el. Atitudinea lui e una deschisa, deloc ostila momentan si nu simti nici un pericol iminent. Postura si gestul lui subliniaza foarte clar ideea "daca ai ceva de intrebat, aseaza-te langa mine si intreaba-ma personal!"

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13184Post imba
07 Mar 2011, 23:09

[Furbal]

Privind usor suspicios catre tanar:

Buna, tinere! Eu sunt Furbal Giantslayer. Cine esti si de unde vii?

haretel

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13187Post haretel
08 Mar 2011, 00:00

[Renegade ArchBishop]

murmurand fara sa se uite la Furbal

ce directa e lumea in partile astea ...
... cine mai stie incotro merge in ziua de azi ?
Last edited by haretel on 08 Mar 2011, 07:15, edited 1 time in total.

acidutzu

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13194Post acidutzu
08 Mar 2011, 06:34

[Durion]

Mai subtil Furbal. Intai ii ei banii, abia apoi il intrebi daca vrea sa ii faci cinste cu un mied proaspat.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: D&D: Jarul Zorilor

Post: # 13341Post imba
10 Mar 2011, 16:38

[Furbal]

O, Doamne! Inca unu cu probleme de identitate. Macar stie sa scoata scantei din degetele..

Hai cu noi la masa sa iti dam o botelcuta de hidratare!

Post Reply

Return to “Play by Forum”