7 Wonders paste ups

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
joeblow

7 Wonders paste ups

Post: # 70265Post joeblow
24 May 2016, 17:45

Salut,

Aveti vreunul idee unde as putea gasi niste fisiere ca sa imi fac niste pasteups pe numele de pe carti din 7 Wonders?
Am versiunea ceheasca si denumirile cartilor sunt in ceha. Nu conteaza foarte mult treaba asta, doar pentru lanturi de carti: am aia deci o iau pe cealalta gratis etc. Ma gandesc ca ar merge mai repede daca as pune numele in engleza sau romana pe ele.
Sau orice alta idee e binevenita.
Altfel jocul pare simplu si probabil ca merge jucat si asa, dar la cum ii stiu pe ai mei ma gandeam sa usurez procesul.

Merci premeditat.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70267Post Haddeo
24 May 2016, 18:10

Daca nu ai gasit pe bgg un fisier care sa te ajute sunt sanse foarte mici sa gasesti in alta parte.
Cred ca trebuie sa le faci singur, nu stiu exact cate carti care se construiesc prin upgradeuri sunt, dar o sa ai ceva de munca.
O idee mai buna insa (daca tot vrei sa faci asta) e sa imprumuti ideea de la 7 wonders duel (asta daca nu a facut-o cineva pe bgg) si sa pui niste simboluri pe cartile care se construiesc prin upgrade, asta cred ca o sa ajute cel mai mult , mai ales pe cei care nu joaca frecvent. Cu text e mai greu sa te prinzi. Si sa pui simbolul in alta parte, mai sus, nu asa jos cum sunt cele din jocul original.
Spor la lucru :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

joeblow

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70281Post joeblow
25 May 2016, 14:56

Merci pentru raspuns.
Nu stiu cum arata astea de la Duel, dar o sa incerc sa gasesc cate ceva, sa imi fac o idee.

Merci din nou.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70284Post Haddeo
25 May 2016, 15:16

Uite in imaginea asta
La science se vede harpa aia sub resursele necesare,
Ceea ce inseamna ca o carte care o sa aiba o harpa sus poate sa fie construita gratis.

La comert prima carte e cu vaza aia si vezi mai sus cartea care are vaza si care a fost construita prin upgrade.
Practic inlocuieste numele cu simboluri, un improvment pe care sper sa-l incorporeze in urmatoarele reprinturi de 7 wonders.

Probabil pentru 7 wonders o sa ai nevoie de mai multe simboluri, dar la un simplu search pe net cred ca gasesti foarte multe pe care poti sa le folosesti.
Le aranjezi intr-o pagina pe toate in dublu exemplar, dai un print pe o foaie adeziva, cut si le lipesti pe carti.
Cred ca reusesti sa le termini in cateva ore daca ai putin exercitiu intr-un soft grafic.

Image
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70289Post Chuckila
26 May 2016, 02:38

Haddeo wrote:La comert prima carte e cu vaza aia si vezi mai sus cartea care are vaza si care a fost construita prin upgrade.
Este invers. Vaza de pe a doua carte e pre-requisite pentru cartea de jos. Fie ai vaza, si ultima carte de comert o construiesti automat, fie platesti 2 caramida si 1 sticla pentru ea.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70291Post Haddeo
26 May 2016, 07:00

Ai dreptate :)
Eu joc invers, de jos in sus si asta m-a pacalit
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

joeblow

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70297Post joeblow
26 May 2016, 11:05

Gata, m-am prins. Pare o idee excelenta si chiar eleganta.
Mi-am scos aseara toate cartile si am facut chain-urile ca sa le vizualizez mai usor in cap. Pare destul de simpla treaba, trebuie sa vad exact cum o sa le pun pe carte.
Ai dreptate, nu cred ca o sa ia foarte mult.
Mai ramane o problema: in 7 wonders am chain-uri ramificate si ar cam trebui sa fac cumva distinctia intre ramuri.
De exemplu ai urmatorul chain:
--------------------------------------------- workshop
---------------------- 1 archery range --------------------- 2 laboratory
--------------------------------------------- 2A siege workshop ------ 2B observatory

Cum as putea sa fac distinctia intre ele? mI-e teama ca daca am aceleasi simbol pe toate cineva ar putea construi observatory pentru ca are archery range sau workshop. Varianta e sa pun un simbol + cifra sau litera (nicovala pentru workshop, nicovala 1 si nicovala 2 pentru archery si laborator, nicovala 2A si nicovala 2B pentru ultima ramura). Cred ca e functional, dar parca isi pierde din eleganta solutiei initiale.
In duel am vazut ca au alte simboluri pe masura ce se ramifica (daca ai masca faci statuie, care are simbol de piedestal. acum poti face gardens gratis.). Suna bine numai ca mi-e teama ca aglomerez cartea foarte mult - in loc sa pun un singur simbol undeva, voi pune doua. in contextul unei carti destul de aglomerate.
Vreo idee de layout sau alta solutie? O sa intru si eu sa ma joc intr-un program de editare, poate mi se arata ceva, dar orice idee e binevenita.

Si inca o chestie: aveti vreo solutie pentru printare pe ceva transparent? eu am vazut doar coli albe, practic o sa am un patratel alb cu un simbol in mijloc. nu cred ca are sens sa replic culoarea de fundal pentru ca o sa iasa urat.

Merci.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70298Post Haddeo
26 May 2016, 11:12

Am acasa ceva asemantor dar nu am incercat inca sa vad cum iese
LINK
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70300Post Haddeo
26 May 2016, 11:42

Pai nu are cum sa se intample ce ai spus tu.
Simbolurile au doua pozitii posibile, fie sub resurse in stanga, tipul 1 (indica ca aceea carte poate sa fie construita daca ai deja o carte construita cu simbolul respectiv) fie in header undeva, sus in dreapta tipul 2 ( indica ca aceea carte permite ulterior constructia unei carti free care are acelasi simbol sub resurse).
Archery Range nu o sa aiba decat un singur simbol si acela de tipul 1 in stanga sub resurse, care indica ca poate sa fie construtia free.
Laboratory insa o sa aiba 2 simboluri , unul de tipul 1 sub resurse care sa fie identic cu cel de tipul 2 de pe workshop. si altul de de tipul 2 sus in dreapta care o sa se regaseasca si pe siege workshop si pe observatory.
Eu as face simbolul alb si as pune si inauntru si una sau doua culori care sa indice ce tipuri de carti ulterioare se pot construi.

Ca exemplu final:
Workshop are un ciocan alb in header dreapta sus cu doua buline una verde si una rosie (sau o bulina in centru jumate verde jumate rosie)
Laboratory si Archery au un ciocan alb in stanga sub resurse.
Laboratory are o roata zimtata sus in dreapta cu doua buline, una verde si una rosie.
Siege workshop si observatory au o roata zimtata in stanga sub resurse.
Daca nu vrei sa faci asa multe simboluri poti sa pui in loc de roata zimtata un ciocan dublu, sau un ciocan cu un + pe el.... sau orice altceva.

PS: daca faci fisierul cu paste-upuri cred ca poti sa-l postezi cu succes pe bgg :) o sa fie folosit
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

joeblow

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70301Post joeblow
26 May 2016, 11:56

Da, asa ma gandeam si eu. Smecheria era daca puteam face in asa fel incat sa nu pun si sub resurse si in dreapta sus. Puneam doar ciocan la toata seria in dreapta sus si cautai sa faci perechi, practic - orice carte are ciocan in dreapta sus se potriveste cu toate celelalte. Dar nu prea functioneaza - in Duel ar fi mers, cu vreo 2 exceptii.
O sa il fac asa probabil, cum ma gandeam si cum ai zis si tu. Nu vad utilitatea celor doua culori de pe simbol, totusi. Daca in pasul urmator oricum pun alt simbol, nu are rost sa mai complic cu 2 culori. Poate doar ca sa vada lumea ca acea carte iti permite sa faci doua cladiri, nu doar una. Iar pentru asta oricum ai denumirile cartilor viitoare in dreapta jos - chiar daca nu intelegi numele in ceha oricum vezi ca e un nume sau doua. plus ca langa iti arata si ce beneficii o sa iti aduca cartea aia. deci nu m-as complica la partea aia.
Dar in rest suna bine. Cand il fac il pun si pe bgg cu siguranta.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 7 Wonders paste ups

Post: # 70347Post 26octombrie
27 May 2016, 18:19

da nu mai bine rogi tu frumos pe cineva care are 7 Wonders prin zona sa te lase sa scanezi cartile, le printezi si le pui peste cele intr-o limba bizara? nu e nimic interzis, din moment ce ti-ai cumparat jocul. si scapi de toata bataia de cap... zic si eu :roll:

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”