Mansions of Madness - E doar o casa!

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
acidutzu

Mansions of Madness - E doar o casa!

Post: # 27693Post acidutzu
02 Jul 2012, 19:33

Image
The Haunting

Povestea unei case darapanate, plina de bunatati, a unor investigatoare care-i faceau treaba keeperului si a keeperului care a reusit sa strice jocul si, pentru asta, il urasc cu pasiunea a 1.000 de sori.
Evident, eu am fost keeperul.

Este plin de indicii, deci doar keeperii au voie sa citeasca mai departe.

Cei trei eroi se trezesc in foaier. Cateva lampi cu gaz abia lumineaza camera. La etaj se aude podeaua paraind. Este cineva acolo? Este doar lemnul vechi?
Linistea apasatoare este sparta de...

- Si noi ce facem acum?
- Sunteti investigatori. Investigati!
- Pe unde?
- Refuz sa dau raspunsuri care ar afecta relatia noastra, asa ca ma fac ca nu am auzit.


...ele decid sa urce in dormitorul oaspetilor, in timp ce el intra in bucatarie. Acolo gaseste primul indiciu si, plin de incredere, decide sa verifice si camara. Gaseste un topor si vrea sa se reintoarca in foaier, dar, subit, usa dispare.
Image
Silent Hill 4: The Room
Un ras malefic se aude din partea cealalta a mesei...

- Ale mele sunteti fetelor!
- Ce?
- Nimic, nimic. Jucati!


Intre timp ele rascoleau dormitorul. Nimic nu parea sa le fie de folos. Deodata, becurile palpaie scurt si se ard. Una dintre fete este aruncata in hol de o forta nevazuta. Usa se inchide intre ele. Aceasta se ridica si incepe sa loveasca usa cu pumnii si picioarele. In spatele ei, ceva se misca.
Image
???
In dormitor, cealalta incearca sa gaseasca un comutator. Reflexia-i din oglinda ii zambeste.
Image
American Horror Story

Primul punct horror primit dintr-un lung sir ce o va duce in pragul nebuniei.
- Ai voie sa faci asta?
- Am voie sa fac orice. Sunt stapanul destinelor voastre. Voi sunteti papusile mele.
- Nu-mi place.


Pe hol, creatura reuseste sa smulga un smoc de par si fuge spre beci.

Fetele incep sa se certe ca de ce s-au luat dupa mine si au mers acolo, ca le pacalesc. Eu incerc sa le explic ca asta zicea indiciul gasit de ei. Ele nu, ca nu au gasit nimic acolo. Eu da, ca mai au un dormitor de cercetat. Apoi incep sa-l certe pe el pentru ca pierde timpul prin bucatarie. Faptul ca este blocat nu pare sa conteze pentru ele.

Tipul reuseste sa sparga usa si sare in urmarirea monstrului. Coboara pana in beci, dar faptura dispare in spatele unei usi zidite.

Fetele continua sa se certe in legatura cu actiunile lor.
Image
Lesbian Vampire Killers - Stiu, stiu. Nu am putut rezista. 8-)
Eu imi fac repede runda, el isi face repede runda, ele stau si dezbat 10-15 minute ce sa faca. Cat timp le place jocul, acceptam.

Una decide sa verifice si dormitorul cel mare. Cealalta vrea sa mearga spre laborator. Dintr-o nisa apare un zombi in flacari care decide sa o atace pe cea din urma (nu de altceva, dar se apropia de sursa raului).
Image
28 Days Later...
Fata de sus gaseste o cutie misterioasa. Era inchisa cu cheia gasita in bucatarie, asa ca urla sa-i fie adusa. Un tablou zboara spre ea. Investigatorul iese din beci si vrea sa urce la etaj, dar simte ca nu-si mai poate controla trupul. O mana invizibila il duce intr-un colt al camerei.
Image
The Blair Witch Project

- Shhhh, shhh! Stai cuminte acolo. Va veni si randul tau.
- ???


In laborator se duce o lupta crancena. Fata reuseste sa-i rupa mana zombiului. Aceasta cade langa un morman de carpe vechi. Limbile de foc cuprind toata incaperea. Nu are alta varianta de scapare decat gradina.

In dormitor, poltergeistul inceteaza. Investigatoarea este cu nervii la pamant.

Si stapana ei.
- Ce ai cu mine? Numai pe mine ma ataci!
- Era carte cu dormitor. Cine mai este in dormitor? Ai cea mai scazuta sanatate psihica. In cine ai vrea sa dau, in el, care are dublu?
- E naspa jocul!
- Stiu! Uite, ca sa te simti mai bine iti dau cartea asta - de fiecare data cand esti langa un alt investigator o iei razna. E mai bine?
- Te urasc!


In gradina apare inca un zombi.
Image
The Walking Dead
In foaier, investigatorul continua sa stea pironit in coltul sau.
La etaj, sertarele vibreaza.
Frica inunda camerele intunecate.
Casa o simte!
Casa este fericita!

Eroii decid sa nu se mai complice cu schimburi. El fuge sus sa deschida cutia, iar fata coboara in gradina sa o ajute pe cealalta si sa ia de la ea un vaccin care i-ar mai redresa simturile. Trecand prin laborator, membrele nu o mai asculta. Incet, dar sigur, se indreapta spre frigider. Nu vrea sa faca asta. Nu poate sa nu faca asta. Deschide usa. Un val de sange ii inunda picioarele.
Image
???
In mintea ei, ceva se rupe. Totul e doar un vis. Nu poate sa fie altceva. Incepe sa se legene gemand incet.

- Muhahahahahahaha!
- Te simti bine ca Keeper, nu?
- Cat de cat.
- Si acum, eu ce o sa fac?
- Vei fi o povara!


Ding! Dong! Este ora unu!

- Momentul adevarului! Sa vedeti ce aveti de infruntat, viermilor!
Intorc cartea. A naibii carte, uitasem de ea, tortura lor distrandu-ma prea tare.
O citesc.
Nu!
Nuuu!
Nuuuuuuu!
Aveam nevoie de doua tokenuri pe altar pentru a chema demonul. Aveam un singur token. Mai aveam cinci runde. Imposibil de reusit!
Ei sa ma invinga? Ei sa-mi rada in fata? Dupa tot ce am facut pentru ei?
Ma declar invins pentru a nu suferi si mai mult.

- Am invins?
- Ati invins!
Ca sa folosim enervanta expresie a zilei - a inceput fiesta!
Se strangeau in brate! Se felicitau! Cantau!
Eu ma retrag infrant in culcusul meu.

Nalucile dispar.
Racairile inceteaza.
Urmele talpilor se sterg.
Casa geme pentru ultima oara.
Totul redevine tacut.

Soarele rasare.

Foamea sta la panda. Data viitoare...
Last edited by acidutzu on 03 Jul 2012, 08:38, edited 1 time in total.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mansions of Madness - E doar o casa!

Post: # 27694Post VickdaReaper
02 Jul 2012, 20:19

Silent Hill... :drool: :drool: :drool:
Blair Witch Project... :drool: :drool: :drool:

LE: Cu poza de mai sus ma faci sa vreau sa joc toata seria Silent Hill, mai ales ca au reeditat-o in HD. Dar asta doar dupa Dawnguard... :drool:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

acidutzu

Re: Mansions of Madness - E doar o casa!

Post: # 27710Post acidutzu
03 Jul 2012, 09:35

Blair Witch m-a terorizat prima data, dar, dupa ce l-am revazut de 3-4 ori, si-a pierdut farmecul.

Din Silent Hill am jucat putin pentru ca este prea bun. Atmosfera este mult prea intensa pentru psihicul meu labil.
Totul se datoreaza lui Clive Barker’s Undying de acum 10 ani - singur in casa, noaptea, doar monitorul lumineaza. Personajul este blocat intr-un tunel, creaturi alearga, urland spre el/mine. Ma invart in cerc, incercand sa intampin demn inamicul, tipandu-i in fata, dar inamicul nu apare. Sunetele nu inceteaza. Refuz sa ma misc. Cu greu realizez ca monstrii alergau deasupra mea. Tot refuz sa ma misc. Deschid toate becurile. :oops:

Dar i-am supravietuit lui BioShock, care mi-a placut la nebunie.
O poveste foarte buna are The Walking Dead - jocul. Pacat ca sunt scurte episoadele si n-am rabdare pana apar urmatoarele.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”