Android de an nou

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Android de an nou

Post: # 48Post adixor
01 Jan 2010, 16:26

Dupa ce am vazut saptamana asta (din nou) Blade Runner, un film pe care vi-l recomand cu tarie intrecuta doar de recomandarea pentru cartea pe care se bazeaza (Philip K Dick - "Do Androids Dream Of Electric Sheep?"), nu era nimic mai potrivit decat un joc Android. S-a nimerit sa fie in noaptea de revelion, la ceas aniversar, simbolistica fiind frumoasa daca stau bine sa ma gandesc (un joc despre viitor, la momentul schimbarii unui an..). Jocul a fost destul de lung, 3-4 ore si se confirma banuielile ca in mai mult de 3 jucatori este downtime foarte mare. Desi ne-am mai plictisit pe alocuri, mie mi-a placut foarte mult si as juca din nou oricand. Am jucat cu sotia din dotare si prietenii alex si oli.

*** e bine sa luati descrierile si cam tot ce zic eu despre Android cu putina sare, cum zic americanii, pentru ca e un joc greu de placut, un joc care a impartit publicul foarte tare intre hateri si loveri si un joc care nu a avut prea mare cautare datorita dificultatii sale si, uneori, a modului putin exagerat de a strange multe mecanici intr-un singur joc. cu toate acestea, il iubesc pentru atmosfera extraordinara (mai ales cand stam si citim povestea personajelor, plot-urile lor, etc) ideile foarte originale chiar daca nu mereu bine imbinate si probabil cel mai mult pentru constanta evocare a intregului univers SF atat de drag mie, de fiecare data cand joc acest joc

Acestea fiind spuse singurul personaj din cele 5 cu care nu am jucat a fost Floyd 2X3A7C, Doubting Bioroid (ni s-a parut putin complicata data trecuta folosirea celor 3 legi ale roboticii carora trebuie sa li se supuna Floyd).

Caprice Nisei - Psychic Clone a fost jucata de Alex care a reusit sa-i duca ambele ploturi la bun sfarsit desi am incercat sa joc orice twilight dark pe el, nu prea am reusit mare lucru, mai mult a reusit el. A fost castigatorul serii, si pentru faptul ca a lucrat cel mai bine la conspiratie, si a facut puncte din vreo 2 linii si o diagonala. De asemenea, mi-a blocat mie un fir prin care as fi facut social favors sa valoreze 3 puncte le sfarsitul jocului. In plus Caprice a terminat cu moralul pe plus, si mult timp alex a avut 7 actiuni in loc de 6.

Louis Blane - Corrupt Cop a fost jucat de Oli. Desi a incercat sa-si invinovateasca personajul guilty, datorita intelegerii gresite a unei reguli a facut fix pe dos :) (regula in sine e cam contra-intuitiva, se refera la perjury tokens, care schimba valoarea dovezii din -5 in 5, nu invers si la faptul ca valoarea MAI MARE inseamna ca personajul este vinovat, nu invers, cum zic eu se masoara "guiltyness-ul"). Nu prea am folosit aici regula speciala a lui Louis cu cartea de "good mood/bad mood" dar probabil nu ar fi fost modificari majore in general.

Raymond Flint - Troubled PI a avut noroc ca nimeni nu a jucat memory card-urile contra sa (desi eu am stat la panda tot jocul sa ajunga in am-uitat-ce-locatie si sa-l prind acolo la anaghie).

Rachel Beckmann - Estranged Bounty Hunter a fost jucata de mine. Am reusit destul de repede sa strang destul de multi bani care pe langa punctele de la sfarsitul jocului m-au ajutat si in ploturile mele. Sunt singurul care nu am dus un plot la bun sfarsit, pentru ca nu m-am asteptat sa joace alex agresiv contra plotului meu (din ce-mi amintesc) si m-am trezit ca il pierd. In plus m-am bazat ca am un card pe care-l pot juca oricand (sa dau favors pe good baggage) dar nu puteam decat pe turul meu si era vorba de ultimul tur inainte de evaluare, eu mutand deja. Am reusit sa ma concentrez pe conspiratie, si dupa ce am legat social favors prin 2 linkuri de conspiratie, am inceput sa strang, terminand cu vreo 7 bucati = 14 puncte. Aveam 21 daca nu-mi bloca o cale Caprice...Personajul meu guilty si al lui alex au avut acelasi "guiltyness" la sfarsitul jocului, si conform regulilor, castiga cel care e mai sus in fisa misiunii, al meu mai exact. Totusi, cum nu stiam nicinul regula asta si a trebuit sa stam sa o gasim apoi pe forumuri, ni s-a parut cam imbecila, si am zis ca amandoi sunt vinovati, si amandoi ne luam bonusul de guilty. Astfel calculat, a castigat alex, si mi se pare mai corect.

Tot jocul nu s-a atins nimeni de personajul meu guilty si eu am avut timp doar spre sfarsit sa umblu dupa dovezi contra lui, si am reusit sa-l aduc la egalitate cu unul pe care s-au batut restul in dovezi, alibi-uri, etc.

Spre sfarsit stateam toti la panda cu dark card-urile celorlalti, cum se misca cineva instant toata lumea verifica daca poate sari cumva pe el, uneori mai multi deodata. Carti cu adevarat distructive nu au fost, desi am mai reusit sa ne taiem unii altora din numarul de actiuni uneori, ne-am dat traume, ne-am lasat fara favors inamicii, i-am mutat de colo colo si mai tot arsenalul de rautati pe care le puteti face in Android. Desi o partida lunga si plictisitoare cum ziceam pe alocuri datorita downtime-ului am fost foarte incantat de ea si de-abia astept (de data asta) un 2 player game sa dureze mai putin.

Cateva imagini care nu sunt nici relevante nici extraordinare nici cronologice, gasiti mai jos.
IMG_2846.JPG
IMG_2849.JPG
IMG_2848.JPG
IMG_2844.JPG
Happy gaming.

adixor

Re: Android

Post: # 49Post adixor
01 Jan 2010, 16:32

unul din jocurile din noaptea de revelion.. revenim cu descrierea sesiunii de joc cat de curand :)

---time passes

am revenit. e mai sus :)

Connoisseur

Re: Android de an nou

Post: # 2653Post Connoisseur
11 Apr 2010, 20:08

Am Android in biblioteca de un an de zile dar de fiecare data cand am vrut sa ma ating de el ori se lua lumina, ori nu mai aveam tigari si trebuia sa ies afara ori habar n-am, treaba e ca "3-5 players" e un major put-off pentru mine. A trebuit si trebuie sa renunt la o gramada de jocuri din simplul motiv ca nu pot fi jucate in doi. De multe ori insa chestiunea asta nu ma face sa nu cumpar jocul, daca tema ma atrage cu adevarat. Android e un exemplu; Mystery Express e un exemplu si mai recent. Dar tu, Adixor, pe un alt topic spuneai ca jocul poate fi jucat si in doi. How? Daca treaba asta e adevarata pai este una dintre cele mai augure vesti pe care le-am auzit anul asta. Poti da mai multe detalii, rogu-te? E vorba de un Solo version facut de fani sau jocul chiar suporta si doi players in mod oficial?

adixor

Re: Android de an nou

Post: # 2808Post adixor
16 Apr 2010, 20:15

am raspuns eu de pe un mobil IDIOT si dupa ce am editat un mesaj vreo 15 minute (sms like) nu s-a postat.
raspunsul scurt: e foarte ok in 2 (uuu, happy day)

raspunsul mai putin scurt: e deja de notorietate pe forumuri faptul ca toti considera ca android merge foarte bine in 2. din ce am inteles, designerul a raspuns la chestia asta cu "nu am mai avut timp/disponibilitate sa-l mai testam si in 2 si de aceea am lasat 3-5". or something. Mai mult: in 2 mi se pare aproape perfect ca e downtime minim! In 3 cred ca e perfect, in 4 cat de cat jucabil, mai greu, in 5 nu m-as baga niciodata, cred ca e criminal (downtime enorm). Nu am jucat decat vreo 3 jocuri in 2, deci nu pot elabora analize detaliate, dar mi s-a parut ok. exista mici chestii (majoritatea joaca cu 4 suspecti, nu 3 ca defaultul de nr_jucatori+1, pentru ca altfel e prea usor sa te prinzi cine ce vrea sa apere/acuze). unii mai zic ca nu e chiar ok ca nu ai decat o persoana singura de atacat, la minim 3 jucatori ai 2 persoane posibile de atacat cu dark cards, dar nu am simtit problema asta.

cam atat. bafta la joc, sa-mi zici si mie cum a fost. poate o poza ceva, o sesiune, o cireasa, o maslina..

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Android de an nou

Post: # 25379Post suf
17 Apr 2012, 10:16

Am jucat un Android in 2 (n-am putut strange mai multe victime) si pare interesant, desi regulamentul e lung (ca la un joc tematic). A ramas sa-l mai incercam.

Am vazut pe geek variante pentru joc, in special Director's Cut, ce promit o mai buna integrare cu tema si un mai bun balans. Nu ca as fi observat eu ceva in neregula cu jocul, dar a incercat cineva sa joace cu variante?

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Android de an nou

Post: # 25471Post adixor
17 Apr 2012, 20:49

nu am testat Director's cut si am inteles ca e chestie de gust. Mie imi place originalul asa cum e. Si din cate stiu faptul ca varianta se numeste Director's cut nu are nici o legatura cu autorul ei (nu e facuta de designer), ca sa nu crezi ca e altceva decat pare.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Android de an nou

Post: # 25492Post suf
18 Apr 2012, 08:56

Da, am vorbit deja cu Director's Cut... Director :D Si mie mi-a placut cum merge jocul cu regulamentul original, de-asta eram curios daca merita varianta asta. Poate o lecturez candva :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”