Android:Netrunner Lente Decktesting

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Tarmyniatur

Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43645Post Tarmyniatur
21 Sep 2013, 21:11

Ei na titlu.

Ne-am adunat noi astazi: subsemnatul, fl0po si cgilmeanu sa ne jucam Android:Netrunner. Hai sa vedem cum a decurs:

Tarmyniatur - Shaper vs fl0po - Jinteki

Primul meci cu 2 din deckurile aduse de mine pentru ca fl0po a venit fara deck construit.

7-2 (parca) scorul final pentru Tarmyniatur.

fl0po - Shaper vs Tarmyniatur - Jinteki

La al 2-lea meci am facut schimb de deck-uri si...

7-4 scorul final pentru fl0po.

cgilmeanu - Shaper vs Tarmyniatur - Jinteki

Cat timp fl0po isi facea deck-ul am jucat un meci.

Runner flatline.

cgilmeanu - Shaper vs Tarmyniatur - Jinteki si Tarmyniatur - Criminal vs fl0po - NBN

Meciul a fost paralel (eu jucam in acelasi timp si cu corporation si cu runner).

In meciul cu NBN fl0po a incercat sa demonstreze discutia avuta pe threadul cu concursul, anume ca un jucator experimentat cu carti din core set bate un jucator neexperimentat cu carti din toate expansionurile (era primul meu meci cu deck-ul respectiv).

7-6 scorul final pentru Tarmyniatur (a fost destul de aproape :D )

In meciul cu cgilmeanu a fost runner flatline.

Tarmyniatur - Criminal vs cgilmeanu - NBN

Ce-aveti fratilor cu NBN? :D

7-3 (parca) scorul final pentru Tarmyniatur.

cgilmeanu - Shaper vs Tarmyniatur - Haas-Bioroid

Am jucat un meci si cu al 4-lea deck pe care l-am adus, rezultatele:

7-3 scorul final pentru Tarmyniatur.

#############################################################################

Ce am invatat azi:

1. Snare da si tag. La primul Snare am uitat sa dau tagul.
2. Runnerul poate sa dea jack-out si inainte sa acceseze un server (nu e obligat sa acceseze).
3. Deck-ul meu de runner bate la cur deck-ul meu de corp :D .
4. NBN e poate cea mai buna solutie pentru a bate un Criminal (daca ai si carti din expansionuri).

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43647Post fl0po
21 Sep 2013, 21:31

cum sa demonstrez eu ca un jucator experimentat cu un deck 100% core set bate un jucator neexperimentat care are toate expansionurile? eu nu sunt nici pe departe un jucator experimentat. faza e ca daca nu nimereai agenda aia nenorocita cand ai facut run pe R&D as fi scoruit eu agenda din mana in tura imediat urmatoare. deci, ideea e ca sunt carti misto in coreset si ca nu tre neaparat sa iti cumperi tot ce exista ca sa poti juca - decent - un meci de ANR. Daca dai de un jucator experimentat care are un deck 100% coreset, eu sustin - cum a zis si Rautz - ca ai sanse mari sa fii rupt in doua. Dar...normal ca e un "dar", probabil ca are nevoie de 2 coreseturi. Ideea e ca cine e interesat poate sa isi ia un coreset si va avea parte de multe partide fara sa se plictiseasca. Dupa ce capata ceva experienta va sti exact de ce extensii are nevoie fara sa fie nevoit sa isi cumpere tot....
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43648Post Tarmyniatur
21 Sep 2013, 21:40

In sensul ca tu probabil aveai mai multa experienta cu deck-ul ala decat aveam eu cu deck-ul meu.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43649Post fl0po
21 Sep 2013, 21:45

mai jucasem de cateva ori cu el...dar de obicei mi-o cam luam. oricum ma gandeam ca o sa ma indoi....dar a mers neasteptat de bine. conteaza ca am jucat, asta e important. lumea nu trebuie sa dea inapoi cand e vorba de LCG. Nu are nicio treaba Netrunner cu Magic...pentru ca mereu aud comparatia asta....
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43651Post Tarmyniatur
21 Sep 2013, 21:53

Oricum sa nu se inteleaga ca am ceva cu cei care au doar core set, chiar si cgilmeanu avea doar 4 expansionuri si un singur core set. Pentru casual play se pot si printa cartile. Ideea e ca intr-o partida cu unu' mai maniac asa e un dezavantaj sa nu ai toata plaja de carti.

A:N versus MtG e o disputa interesanta, ma intreb daca va canibaliza vreun procent din jucatorii de MtG - in Romania sau global, din moment ce MtG e un joc mult mai costisitor.

cgilmeanu

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43653Post cgilmeanu
21 Sep 2013, 23:16

:P
Deckul meu de Shaper avea 15 cârti din Data Pack 1 si 2, restul 34 coreset, iar NBN, 20 din Data Pack 1,2,3,4, restul 29 coreset.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43862Post MandrulDuce
23 Sep 2013, 19:16

Frumos. Sper să apuc să mai joc și eu cândva :D

MTG-ul este mai costisitor doar datorită sistemului competițional care forțează anumite tipuri de play... dacă vrei să joci casual nu ai nici o problemă investești cât vrei (poate chiar mai puțin decât în A:N). Pe de altă parte, competițiile MtG sunt susținute foarte puternic de Wizards și pe undeva e normal să dorească să vândă. Vorbim aici despre o rețea dezvoltată de la începutul anilor 90. Și statusul actual este de ranked play, parteneri în toată lumea, scheduled events, Grand Prix-uri, Pro Tours, campionat mondial pe țări și individual, release-uri, pre-release-uri, etc... Dar am cunoscut și grupuri de oameni care în cămin sau într-o garsonieră au stors sute de ore de play din 4 deck-uri pre-built.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43871Post danielM
23 Sep 2013, 20:18

MandrulDuce wrote:Frumos. Sper să apuc să mai joc și eu cândva :D

MTG-ul este mai costisitor doar datorită sistemului competițional care forțează anumite tipuri de play... dacă vrei să joci casual nu ai nici o problemă investești cât vrei (poate chiar mai puțin decât în A:N). Pe de altă parte, competițiile MtG sunt susținute foarte puternic de Wizards și pe undeva e normal să dorească să vândă. Vorbim aici despre o rețea dezvoltată de la începutul anilor 90. Și statusul actual este de ranked play, parteneri în toată lumea, scheduled events, Grand Prix-uri, Pro Tours, campionat mondial pe țări și individual, release-uri, pre-release-uri, etc... Dar am cunoscut și grupuri de oameni care în cămin sau într-o garsonieră au stors sute de ore de play din 4 deck-uri pre-built.
Asa este, totul depinde de fiecare si de cum abordeaza MtG ; noi (eu si un grup de prieteni din Arad) ne intalnim in fiecare vineri seara si jucam ''turnee'' cu intrare de 5 lei (la final se desfac 1 sau 2 boostere in functie de nr de participanti si de la castigator pana la ultimul clasat se aleg carti) , clasament general etc. Fiecare isi face deckul cum vrea, nu exista la noi ''cartea asta e ilegala'' sau alte lucruri de genul ; mai exact, jucam Magic din placere si fara a diminua, zic eu, spiritul de competitie,de liga. Cu toate astea, trebuie sa recunosc ca am bagat ceva bani in Magic (undeva pe la 600-700 lei) pana sa fiu multumit (in sensul ca mi-am definit stilurile preferate de joc-mill,control etc- culorile ,iar apoi am vrut sa iau toate cartile care ma interesau).

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43873Post fl0po
23 Sep 2013, 20:53

eu zic sa fim femei serioase si sa recunoastem: indiferent ce joci, daca te-ai infectat cheltui o galagie de bani....si nu te poti opri! boardgameurile e un hobby f costisitor. daca nu dai bani pe boostere & shit, sigur vei da cel putin aceeasi bani pe nush ce boardgame nou care abia a aparut, toata lumea vorbeste despre el...si, ti-a luat si tie mintile. dupa care mai scoti ceva maruntish ca mai iti tre nijte sleevuri. acum ca totul e aranjat, te dai de cateva ori la el si jap apare altul. asa ca o iei de la inceput....am uitat si de bomboana de pe coliva: kickstarter.....dar nu mai detaliez.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Android:Netrunner Lente Decktesting

Post: # 43880Post danielM
23 Sep 2013, 22:28

mda..ai pus degetul pe rana :))

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”