Eclipse 5P

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Eclipse 5P

Post: # 70730Post Imago
12 Jun 2016, 09:44

Ieri am jucat o partida de Eclipse, dupa un an pauza, la sediul Marelui Stat Major Intergalactic (acasa la Shaikan).
Partida se preconiza sa fie una scurta, dupa care ar fi trebuit sa jucam Nippon. Insa pana la urma s-a dovedit a fi un joc de 6 ore (in 5 oameni), asa ca la final am jucat Histrio (care a fost mai fun decat ma asteptam, insa nu atat de fun ca Eclipse).
Au fost 6 ore de joc, insa au fost placute (ca si alte jocuri de Eclipse, am abordat aceasta partida cu gandul ca v-a dura 1h/jucator, asa ca eram pregatit). Din pacate experienta mea de joc a fost umbrita de pierderea a 5 nave la inceput de joc, datorita unor roll-uri de zar mizerabile. Asa ca pe parcursul a tot jocul am fost limitat in resurse, bani, actiuni, etc. Din fericire, am fost lasat in pace de colegi, care m-au considerat total inofensiv, si m-am specializat pe stiinta, obtinand pana la urma un scor decent in joc.
from http://www.boardgamegeek.com/image/3054697
Setup-ul initial

from http://www.boardgamegeek.com/image/3054698
Galaxia in ultima runda. Jucatorul albastru, impins intr-un colt pe 3 hex-uri sunt eu:)

from http://www.boardgamegeek.com/image/3054699
Radu a fost cel mai belicos, s-a intins prin toata galaxia si i-a batut pe toti in ultima tura. Din pacate, pe final, desi a dominat total jocul, a avut cu doar 2 puncte mai mult decat mine - 28 pct, si a iesit pe locul 2 abia. In Eclipse castiga cel care obtine cele mai multe puncte, nu cel care ii bate pe toti:)

from http://www.boardgamegeek.com/image/3054701
Gazda (Shaikan), si invingatoarea partidei (Flori), care la inceput nici nu voia sa joace. La primul ei joc de Eclipse, a invins cu 6 puncte avans fata de locul 2. Dupa perspectiva aleasa pentru poza, va dati seama si ce fotograf extraordinar sunt:) Cine vrea sa-i fac poze la nunta, imi scrieti in privat


Partida a fost per total placuta, a fost un joc asteptat, avand pauza de 1 a de la ultima batalie intergalactica. Din cauza jucatorilor noi, explicarii amanuntite a regulamentului, lamuriri pe parcurs, jocul a durat destul de mult. De asemenea, din cauza inexperientei, au fost si unele erori de regulament, care au fost depistate rapid si remediate. Insa mi-ar place sa jucam inca o partida in aceasi formula, ca sa vedem cum am juca-o avand experienta primului joc:)
Last edited by Imago on 12 Jun 2016, 13:11, edited 1 time in total.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Eclipse 5P

Post: # 70731Post AngelEye
12 Jun 2016, 11:08

Deci nu imi vine sa cred ca la atatia "meteriasi" la masa v-a batut Flori :lol: Flav m-as gandi de 2 ori inainte sa o mai inveti multe jocuri nu de alta dar ajunge sa ii bata pe ofticosii sefi Cristi si Eugen si aia sunt in stare sa se lase de boardgames :twisted:
Un VP de la mine pentru aceasta veste minunata :)

PS

Radu,Flav sa stiti ca imi pare rau :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Eclipse 5P

Post: # 70732Post Shaikan
12 Jun 2016, 12:46

Multumim pentru cronica Andrei.

Intradevar un joc frumos, dar putin lung, trebuie scurtat next time.La mine greseala a fost ca nu m-am luptat destul la inceput si nici nu am explorat mai mult :P.

@Angeleye. Ca sa fiu modest, alianta cu mine a contribuit la win :)), dar s-a descurcat foarte bine Flori pentru cineva care a jucat maxim 10 boardgame-uri pana acum.

Gata, la restul jocurilor ii explic regulile gresit :))

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Eclipse 5P

Post: # 70733Post cristianf
12 Jun 2016, 15:19

Bai eu nu ma oftic, eu doar flipuiesc masa. :D

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Eclipse 5P

Post: # 70734Post Keyser
12 Jun 2016, 16:55

Pff, in apararea mea pot spune ca nu am fost belicos de loc :)) E adevarat am ajuns primul in mijlocul galaxiei insa nu am atacat alt jucator. Apoi mi-am dat toata silinta sa opresc luptele, am incercat sa ii tin pe toti departe mijlocul hartii. Drept dovada am avut 2 aliante, cele mai multe din joc si, mai important (fapt care probabil mi-a pierdut jocul), am fost singurul de masa care nu a avut graviton bombs. Adica eu nu am omorat populatie .... doar o singura data pe o planeta parasita :)).

Mihai, pai normal ca a castigat Flori, eu am fost atent doar la Flaviu sa nu faca vreo nefacuta :) si el probabil la mine :P
Last edited by Keyser on 12 Jun 2016, 16:57, edited 1 time in total.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Eclipse 5P

Post: # 70735Post AngelEye
12 Jun 2016, 16:57

Keyser wrote:Pff, in apararea mea pot spune ca nu am fost belicos de loc :)) E adevarat am ajuns primul in mijlocul galaxiei insa nu am atacat alt jucator. Apoi mi-am dat toata silinta sa opresc luptele, am incercat sa ii tin pe toti departe mijlocul hartii. Drept dovada am avut 2 aliante, cele mai multe din joc si, mai important (fapt care probabil mi-a pierdut jocul), am fost singurul de masa care nu a avut graviton bombs. Adica eu nu am omorat populatie .... doar odata pe o planeta parasita :))
Man tie ti-a lipsit cineva care sa traga cu DPS in tine :roll:

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”