Best new game - februarie 2020

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107939Post rabesandratana
02 Mar 2020, 17:09

VZQ wrote:
01 Mar 2020, 18:15



POINT SALAD
Partea buna: bun, scurt si la obiect; componente (atatea cat sunt) de calitate.
Partea nasoala: hm... cartile sunt o idee prea subtiri (IMO).

Pe scurt: De "Point Salad" s-a vorbit si s-a scris mult (inclusiv pe-aici), si pe buna dreptate: jocul este genial. Si simplu. Genial de simplu - asta e!
Este greu sa mai reusesti astazi sa oferi mult joc cu doar o mana de carti, mai ales cand trebuie sa te lupti cu "clasici" gen "Lost Cities" sau "Jaipur", si totusi autorii "salatei de puncte" au facut-o! Si culmea, nu este un joc exclusiv pentru 2P (desi eu nu l-as juca altfel)!

Chestia care m-a uimit (si bucurat) la "Salad Point" este claritatea sa extraordinara: nu ai nevoie de manual sa intelegi punctajele de pe carti, totul este explicit, intuitiv, iar simbolurile se vad de la o posta distanta, astfel incat si daca joci pe ditamai masa, tot poti urmari ce face fiecare jucator, fara sa intrebi mereu "ce carte ai selectat?", sau "ce face face cartea X?"

Este o reala placere sa-l joci, atat in gasca, cat (mai ales) in cadru restrans, ca joc de cuplu, dupa o zi de munca, cu un ceai in fata - este suficient de usor incat sa nu te oboseasca inutil, iar pe de alta parte suficient de "meaty" incat sa simti ca totusi joci ceva cu cap si coada, si nu doar o activitate oarecare, sa mai treaca timpul. Ma enerveaza insa cutia - prea mare pentru continut (stiu, este pentru fanii trasului cartilor in plastic...), asa ca AEG, astept si restu' de joc! Pana atunci... Nota: 9.5



SUN TZU
Partea buna: cam tot :)
Partea nasoala: tablitele de punctaj, iar cativa soldati necesita o baie in apa calda contra "blegirii" armelor din dotare.

Pe scurt: Nu are rost sa intru in amanunte, este deja un clasic, "Dynasties" reloaded, blah, blah, stiti toata povestea. Ceea ce probabil nu stiti cu exactitate este daca jocul in cauza este sau nu "out of print"; nici eu nu stiam, si se pare ca nici Matagot! Asa ca tot asteptam sa mai intre pe undeva pe stoc...si stai nene, si asteapta....degeaba... pana a dat Domnu' si si-a mutat Lexu' depozitul, ocazie cu - posibil, virgula - care a mai gasit cateva bucati disponibile (judecand dupa "box"-ul pe care l-a suferit cutia), si cum era pe lista mea de asteptare de ceva vreme (multumesc, Ovidiu, pentru prezentare - de mare ajutor!), nu am stat pe ganduri! Si bine am facut, pentru ca jocul se ridica la inaltimea asteptarilor!

Cei care au in colectie jocuri produse de Matagot stiu ca francezii "rup" la productie, mereu reusesc cumva ca jocurile lor sa arate intr-un mare fel, iar "Sun Tzu" nu face exceptie! De la carti la componente, totul este "over the top" (in esenta, puteau folosi niste carti amarate si o mana de cuburi). Singurul minus sunt nenorocitele alea de panouri de punctaj, care refuza sa se asambleze, iar apoi sa stea dreq la un loc! Am tot zis ca le lipesc, dar uit mereu sa dau fuga la magazinu' din colt sa iau un tub de "Picatura"...Eh, si unii soldati (scuze, "armate") arata trist, rau - ca unul ce si-a asteptat gagica in soare pana s-a inmuiat buchetul de flori ca macaroana in apa fiarta (culmea, cica asta e si remediul: apa calda!).

In rest, totul este gandit si executat la marele fix, si cu mare finete: ai area control (in 2!?!) prin selectie simultana de actiuni; actiunile respective inseamna carti cu o anumita valoare, care la randul lor se impart intre "permanente" si de "unica folosinta". Ai carti normale si speciale, ai puteri asimetrice, carti eveniment care pot influenta si scurta durata partidei, fiecare miscare tactica te poate costa, pentru ca anumite carti ies din joc cu tot cu armatele tale pe urme, iar cartea "6", desi disponibila tura de tura, poate fi folosita doar 1 data pentru o regiune, ai molime care decimeaza armatele, regiuni care puncteaza diferit de-a lungul jocului, final variabil, ma rog, este o intreaga nebunie tactica & strategica comprimata in maxim 9 ture! O combinatie de "Sah" & "Dacii si romanii" facuta foarte, foarte bine! Glumesc, evident! :) Nota: 10



Din ce in ce mai interesat devin de jocul Point Salad. Chiar pare genul ala de joc clasic de carti care o sa ramana in picioare si peste ani si ani...

Ma bucur ca am fost de folos cu Sun Tzu. Mie mi-a placut dar din pacate nu prea i-a placut prietenei si a parasit de mult colectia. De fapt cred ca ea nu accepta niciun joc de genul "area control" in afara de Small World. Si eu aveam insa mari probleme la Sun Tzu cu acele cartoane de scoring, care se desfaceau mereu. Necesita neaparat un punct de lipire.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107945Post rabesandratana
02 Mar 2020, 19:11

Multe jocuri si luna asta. Am adaugat si cate o imagine, pentru ca de multe ori suna interesant ce scrie lumea pe aici, dar nu stiu cum arata respectivul joc si cred ca e mai usor sa iti faci un film in cap, atunci cand ai si o poza atasata cuvintelor.
Puntele negative au fost trecute la final cu font italic, (înclinat.)

Image
:sy: Blue Moon City (3 partide): ca vinul (vechi si bun), un joc de la Knizia in care construiesti niste cladiri punand cuburile tale pe cate un tile, de tip area majority si cine a contribuit mai mult, ia reward mai baban.
Partea tare a acestui joc vine de la cartile de joc ce te ajuta sa plasezi acele cuburi si de la abilitatile pe care le au iar de aici apar tot felul de mutari destepte pe care le poate scoate din joben fiecare jucator. Fie folosesti cartea doar pentru cifra sa, fie ignori cifra si folosesti abilitatea (joker/transforma o carte in alta culoare, cheama un dragon, te muta in plus, etc)
Nici scorul nu e complicat, contrar a ceea ce stim de la Knizia, aici cine a pus mai multe cuburi pe turnul orasului, a castigat.
Un punct negativ: cam toti reusesc sa aiba un numar egal de cuburi in turn si in ultima tura cine e mai rapid, o sa castige. Nota 8.5

Image
:sh: Tsuro: (vreo 6 partide si inca 10 pe aplicatie) Un vechi joc cu origini nipone, foarte simplu, abstract, in care plasezi un cartonas cu un drum (o cale) dupa care esti obligat sa o urmezi iar scopul e sa fii ultimul care ramane pe plansa. Daca nu ai planificat bine si ai pastrat doar cartonase care formeaza cai ce te scot de pe plansa, esti eliminat. Un pachet ce arata foarte bine si se joaca in 10-15 minute partida. Il jucasem acum 6-7 ani pe aplicatia de pe tableta de cateva ori dar abia acum am luat jocul fizic.
Un punct negativ: partidele tind sa mearga des spre egalitate. Nota 7,5

Image
:sy: Palazzo: (2 partide) Cui ii place Alhambra foarte mult, asa cum e cazul la noi, jocul asta e un MUST HAVE. Pacat ca e out of print, dar poate il gasiti daca strigati tare dupa el. Aici construiesti cladiri, etaj cu etaj, iar la final conform tipului de a face scorul foarte intortocheat de la R.Knizia, te scarpini cu stanga-n dreapta si stai sa calculezi o gramada, numarand ferestre, etaje, tipuri de materiale, etc Eu am facut putin "curat in ograda regulamentului vechi din 2005" si am zis ca hai sa numaram doar ferestrele si cate etaje are cladirea exact atatea pct bonus mai iei. Simplu si la obiect, usor de retinut pentru toate lumea. Ca sa construiesti totusi aceste cladiri, faci intai rost de carti (bani) si ai voie sa platesti pentru a cumpara etaje, doar cu hartii ce au aceeasi culoare (exact precum in Alhambra) si nici aici nu primesti rest daca ai platit prea mult. Un punct negativ: scorul incurcat a lu` Knizia mai ales cand vorbim despre un joc simlu. Inca un joc de la Alea care imi place si primeste nota 8.5

Image
:sy: Cleopatra and the Society of Architects: (o partida) Un joc cu o prezentare maiestoasa si cu un sistem de a culege (drafta) carti, foarte ingenios. La inceput de joc, jumate din pachetul de carti se intoarce pe spate si apoi se amesteca alaturi de celelalte, asa ca mereu o sa ai in market carti vizibile si carti ascunse, greu sa decizi ce sa alegi. Cartile au in general resurse si precum in Catan, avem acea plansa ce ne spune cat si ce platim ca sa ridicam o parte din frumosul palat al Cleopatrei. Exista multe carti puternice, dar care vin cu token de coruptie. Cand le folosim, introducem tokens in pusculita proprie in forma de piramida (cam instabila si handicapata de fel) iar la final, ala care are cei mai multi banuti de coruptie, dovada ca s-a folosit prea des de cartile puternice din joc, o sa fie dat drept mic-dejun la crocodil si eliminat din joc cu toate punctele lui acumulate. Un punct negativ: Faptul ca stau la fel ca in Burgundy continuu cu "foaia" in mana sa vad ce trebuie sa folosesc ca sa construiesc o parte din palat. Nota 8,3

Image
:sy: Punem Pariu? (o partida) un party-game exact din sfera Activity, putem sa ii spunem chiar o continuare a acestuia. Cam la acelasi nivel de FUN, merge la o bauta, aniversare, tragi din cele 300 de carti cate o cerinta si trebuie sa o indeplinesti. Ceilalti pariaza diferite sume, daca tu poti sau nu sa faci acea cerinta, dar pariul e secret, cu niste carti asezate pe spate. Daca ei au nimerit pariul, castiga suma dublata pe care au mizat-o, iar tu o suma cumulata. Daca nu au nimerit, eu pierdut miza. Tu ai de indeplinit fie ceva din categoria intrebarilor (ex: Poate jucatorul sa spuna 5 state in 30 secunde, fiecare dintre ele trebuie sa fie format cu ultima litera de la precedentul stat) sau o cerinta dintre cele de dexteritate (ex: Poate jucatorul sa arunce bila intr-un pahar din 3 incercari, sau sa rostogoleasca o clepsidra pana spre marginea mesei, fara ca ea sa cada de pe masa, etc). Iar aici apare partea interesanta, mai ales daca ii cunosti bine pe cei de la masa, pentru ca atunci cand il stim pe unu mai neindemanatic si are ceva de dexteritate de indeplinit, sa vezi cum curg pariurile cu cartile de "NU" si sume mari aruncate iar mirarea e si mai mare cand ala mai "impiedicat de fel" chiar reuseste sa duca la bun final tot si absolut toti pierd mizele imense. Nu e un joc pt hardcore gameri, care o sa il considere cel mai mare rahat de joc din istorie dar e pentru cei care cauta si jocurile care nu sunt doar despre strategii, mecanici de joc, planificari cu orele si incruntare de 2 ore la niste cubulete din lemn. Fiecare joc isi are rostul lui atunci cand e momentul potrivit. Un punct negativ: Parca unele carti au fost traduse cam aiurea si unele la dexteritate sunt extrem de periculoase si le-am zis pas Nota 7.7

Image
:sy: Abyss: (2 partide) Grafica si componente superbe. (trebuia sa incep cu asta pentru ca nu ai cum sa ingori acest aspect) Un joc de carti ce aduce cateva lucruri pe care le-am mai vazut prin Biblios sau Elysium, dar care e mai bun decat amandoua la un loc. Dupa acumularea de carti resurse, poti cumpara carti de tip LORD, care vin cu abilitati speciale, fie iti dau puncte sau iti dau margele (care sunt banii in acest joc) ori cate o putere prin care iti ataci destul de grav oponentul, asa ca nu e un joc pentru cei slabi de ingeri, pentru ca atacurile sunt destul de "in your face".
Apare si partea din joc ce se aseamana cu Elysium, unde ai niste planse locatii pe care cand le iei, acoperi cartile LORD si toate abilitatile de pe ele devin nule. Faza buna: o sa iei puncte la final de joc. Un punct negativ: margelele cu rol de bani sunt frumoase dar ma cam calca pe nervi, pt ca in fiecare partida le-am scapat pe jos si a trebuit sa le cautam. Bolul din dotare nu le retine prea tare si parca au picioare si fug jos de pe masa. Per total, unul dintre jocurile foarte bune de carti si merita nota 8,8

Image
:sy: Gold West (2 partide) Un euro mediu, bun si destul de rapid. Maxim o ora per partida in 3, dar scump ca dracu. Aproape 300 lei!!! NoroC CA (cacofonie voita) am avut in dotare una bucata de Lorenzo il Rahatico... pardon Magnifico pe care l-am schimbat cu mare placere contra acestui joc. In sfarsit am scapat de capodopera! Important e ca stiu ca persoana la care a ajuns, a mai jucat Lorenzo si cunostea bine ce joc primeste. Gold West vine cu un mancala simplist liniar prin care nu te mai invarti ca titirezu precum in Trajan si planificarea e mult mai simpla, chiar poate fi evitata daca asezi toate resursele in pozitia zero. Adica, avem plansa cu ladite notate cu puncte iar cand am facut rost de o mana de resurse le asezam acolo unde dorim. Cu cat mai in spate, cu atat mai multe puncte instantaneu, dar si cand e sa le scoti pentru folosire, lasi in spate cate unu per ladita (ca doar e mancala). Daca ai pus totul in ladita zero, niciun punct dar la inceput de runda scoti pentru folosire absolut toate resursele. Apoi construiesti o casuta si in acel loc unde ai pus-o (pe ea, pe casuta) primesti un token care arata anumite resurse pe care urmeaza sa le asezi in ladita dorita de tine pentru a le folosi in viitoarele runde. Se intampla mult mai multe in joc (gen, livrezi metale, preiei puterea de scor a unui cartonas folosind un fel de coordonate, inchei niste contracte de livrare cu multe puncte, construiesti asezari ce te inainteaza pe plansa proprie la cursa pentru scorul majoritar de la final, ori incerci a la ticket to ride sa faci cel mai lung sir de case, etc). Un joc bun, peste Trajan, daca e sa comparam doua euro cu mecanisme de mancala si infinit peste Lorenzo, comparatie facuta doar pt ca a fost moneda de schimb. Nota 8.4 pentru Gold West. Pretul imens si plansele proprii facut din hartie lucioasa si nu din carton cum era normal si logic la acest pret. O sa aiba colturile indoite dupa 5-6 partide.
Va recomand jocul, pentru cine are 300 lei de "azvarlit" pe jocurile celor de le TMG. Astia chiar fac jocuri bune dar cam scumpe. Si daca tot a venit vorba de ei, total off-topic, prima oara acum niste ani cand am auzit de acest publisher la cineva pe youtube, am avut un mare soc pentru ca am inteles din pronuntia lui: "Tasty Menstrual Games". Evident am cautat imediat si am vazut numele real. :D

Image
:sh: Tides of Madness (o partida) Pentru cine nu are timp/chef de un 7 Wonders, joculetul asta iti da o senzatie asemanatoare in doar 20 minute. Drafting pur cu cele 18 carti frumos ilustrate, fiecare avand posibilitatea de a da scor daca faci rost de cartile potrivite si nu ajung la adversar. Prietena nu a fost convinsa de acest joc dar cu acest aspect de joc de vacanta , o sa il mai tin o perioada. Uneori ai impresia ca nu joci un joc ci doar faci pregatirea prin drafting pentru un joc mai complex. Nota 7.7

Image
:sy: Agricola editia de familie (2 partide) numele ales cred ca ii indeparteaza pe unii sa il joace, crezand ca e ceva gen Catan, dar jocul e indeajuns de complex incat sa nu il poti juca neaparat cu niste incepatori. Faci cam acelasi lucru pe care il faci in Agricola jocul de baza, mai putin partea complexa cu acele carti si meserii (care nu ma atrage absolut deloc pe mine). Cresti animale, maresti casa, familia, plantezi, cladesti cladiri care iti ofera trade-uri convenabile, ori puncte la final, iti hranesti oamenii la finalul anumitor runde. Toate astea prin worker-placement si prin cumularea de resurse in spatiile de unde nimeni nu a luat nimic runda trecuta, loc ce acum devine mai atragator. Ne-a placut tututor si ii ofer nota 8,6 cu mentiunea ca imediat in acea zi am urmarit o partida de Agricola sa vad daca vreau jocul de baza si mi-a pierit tot cheful. Prea complex pentru gustul meu si sunt multumit cu aceasta editie de Agricola.
Ca e cu farming :)

Image
Megaland (2 partide) Gasiti video-ul meu la sectiunea recenzii. Nota 8.2 dupa 2 partide in doar 2 jucatori. Sigur e mai bun in 4-5 jucatori si o sa testam asta luna urmatoare. Un push your luck bun. Ca nu vine cu inca vreo 5 carti in plus

Image
Sansoucci (2 partide) Decoram gradina palatului Sanssouci din Italia (rectific: în ciuda numelui cu rezonante italiane dar care e de fapt franțuzesc ,palatul e undeva prin Germania) , cu ajutorul unor tile-uri. Pe acestea le luam de pe plansa principala jucand carti ce ne dau voie sa luam orice vedem pe un rand de o anumita culoare sau unele carti ne dau voie sa luam un obiect (o statuie). Dupa plasare tile, inaintam un meepals si pana unde ajunge, atatea puncte luam.
Nota 7.8 Varianta de joc advanced nu mi-a placut asa mult, pentru ca lungeste prea mult un joc simplu. Creste mult posibilitatea de AP. Desenate frumos dar totusi unele dintre tile-uri nu sunt asa intuitive si le poti confunda

Image
Rune Stone (o partida) un Splendor amestecat cu Dominion sau Star Realms. Un deck builder in care cand joci cele 2 carti alese din mana, cartea care are numar mai mare, o sa fie aruncata complet din joc si ramai doar cu cealalta. Colectezi de cele mai multe ori pietre pe care o sa le schimbi in "Rune Stones" care o sa iti dea abilitati unice fata de oponent. Gen poti sa joci 3 carti deodata si nu doar 2, sau o piatra de o anumita culoare pt tine devine joker, sau ai in mana 6 carti si nu doar 4, etc. Cel care face primul 65 puncte declanseaza finalul de joc si are si sanse mari sa castige. Foarte bun, grafica buna si era greu sa nu imi placa din moment ce ador Spendor si imi plac mult Clank, Dominion si Star Realms. Nota 8,6
O partida tine cam mult, peste o ora jumate cred

Image
Bastille (3 partide) Un MUST HAVE pentru cine adora jocul Lancaster. Pentru mine Lancaster e de 10 asa ca si asta e jocul lunii si o surpriza placuta. Practic e versiunea mai light si mult mai scurta (juma` de ora) a fratelui mai mare. Se joaca doar de la 3 in sus si asta poate fi o problema pt multi. Vine cu acelasi sistem de posibilitate de marire a tokenului pe care il plasezi, precum in Lancaster dar de aici tematica si ceea ce mai faci in joc, se desparte de fratele mai cunoscut. Spatii de plasare workers (sigle cu putere) de unde poti lua bani, de upgradat sigla de la cifra 2 sa zicem la una cu cifra 3, de luat arme, carti (revolitionarii), re pus cuburi intr-un sac (un fel de tombola de 2 ori pe joc, si unde daca ai noroc sa fii extras poti sa plasezi cubul pe anumite beneficii). Mai exista spatiu unei curse pe puncte si adunat arme si altul de unde luam carti cu lucruri de indeplinit pana la final de joc. Pare mai complex decat e, din explicatie, dar e simplu, clar, iconite bune, calitate la carton, grafica buna si ofera rejucabilitate. Scopul e sa strangem cartile cu revolutionari care ne dau puncte sau activeaza anumite beneficii pe parcursul jocului sau la final. Nota 8.8 si jocul lunii pentru ca e un joc despre care nu prea stiam mare lucru si care sigur a scapat de pe radarul publicului larg. Si nici nu costa cu sutele de lei :tu:
Avea nevoie de o varietate mai mare de carti pentru scorul de la final

Asadar, jocul lunii e din nou unul obscur: Bastillie, precum si luna trecuta cand Noblemen m-a surprins. Chiar ma simt bine cand apar jocuri de nicaieri si ma suprind asa frumos.
Last edited by rabesandratana on 02 Mar 2020, 23:11, edited 2 times in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107947Post Corwin
02 Mar 2020, 19:29

Uf. Ma doare sufletul cand vad ca cineva recomanda Agricola: Editia de familie! :D

In rest vad o gramada de jocuri de care n-am auzit niciodata sau doar in treacat, interesant.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107950Post adelindumitru
02 Mar 2020, 19:44

Și mie mi s-a părut unul din cele mai plictisitoare jocuri Agricola ediția de familie dar ma bucur ca măcar cuiva ii place. :D

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107952Post rabesandratana
02 Mar 2020, 19:52

Am vorbit de 13 jocuri aici, dar vad ca toți ați rămas blocați doar pe Agricola ediția de familie. :lol:
Ce sa zic! Îmi plac mie jocurile mai puțin populare, cele notate doar cu 5 și 6 de majoritate. Dacă îmi doresc sa joc ceva mai complex cu farming, e simplu: joc La Granja care e superb, de asta nu am nevoie de un Agricola mai complex decât asta. Nu simt ca acele cărți cu abilitati/meserii ar aduce pt mine ceva atât de important încât sa îl transforme într-un joc de 10. Tot cam același lucru faci. Plasezi muncitorul ca să iei porcușorul.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107953Post VZQ
02 Mar 2020, 19:57

rabesandratana wrote:
02 Mar 2020, 17:09
Din ce in ce mai interesat devin de jocul Point Salad. Chiar pare genul ala de joc clasic de carti care o sa ramana in picioare si peste ani si ani...
Yup. Chestia super misto este ca nu ai ce explica, pur si simplu pui pachetul de carti pe masa si incepi sa joci - incepator, experimentat, copil, adult, nu conteaza, toata lumea se prinde imediat ce are de facut ;)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107955Post Corwin
02 Mar 2020, 20:20

rabesandratana wrote:
02 Mar 2020, 19:52
Am vorbit de 13 jocuri aici, dar vad ca toți ați rămas blocați doar pe Agricola ediția de familie. :lol:
Încă nu am apucat să mă documentez despre restul. La ăsta era ușor de comentat. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107962Post Ailur
02 Mar 2020, 21:35

O singura mentiune, de om fost olimpic la istorie si care nu e fun at parties:

Sanssouci este in Germania, nu in Italia, ca a fost construit de Frederick cel Mare al Prusiei.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107966Post rabesandratana
02 Mar 2020, 22:14

Ce sa și faci daca ăștia pun nume italienești la deruta, la palate din Germania.
Maine poimâine cine știe ce mai aflu, ca palatul Nuremberg o fi în Italia construit pentru Traian pe vremea când se lupta cu Decebal.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107967Post Corwin
02 Mar 2020, 22:19

Sanssouci de fapt e din franceză, "sans souci" = "fără griji".
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107969Post Shaikan
02 Mar 2020, 22:24

Ailur wrote:
02 Mar 2020, 21:35
Sanssouci este in Germania, nu in Italia, ca a fost construit de Frederick cel Mare al Prusiei.
Asta voiam sa spun si eu :P. Potsdamul mi s-a parut mai fain de vazut ca Berlinul sincer.

@Ovidiu Numele palatului e frantuzesc

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107970Post rabesandratana
02 Mar 2020, 22:31

Înseamnă că m-am uitat la viata mea la prea mult Serie A și toate numele de jucători italieni ma duceau la o denumire de origine italiana. Panucci, Colucci, Bonucci.... Sansoucci, același drac pentru mine.

Deci sa recapitulam. E un palat din Germania, care are denumire franțuzesca și aceasta denumire seamănă al naibi de mult cu denumirile italienești. Și posibil ca în palat se manca pe vremea aia doar mâncare spaniola și se canta muzica britanica.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107971Post Corwin
02 Mar 2020, 22:41

You got it.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107972Post Haddeo
02 Mar 2020, 22:57

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sw: :sw: :sw: :sw: 6 nimmt!
In fiecare tura joci o carte pe care e un numar, care se adauga dupa anumite reguli (ascendente) la una din coloanele cu carti din mijlocul mesei. Daca cartea ta e a-6-a adaugata, le iei pe restul 5 si ramane doar a ta. Cele 5 carti luate au puncte in minus. Scopul jocului e sa iei cat mai putine carti / puncte in minus. Mi-a placut joculetul, are ceva strategie si e usor de explicat si jucat. Good family / filler game.

:sy: :sy: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: Wits & Wagers
Se pune o intrebare de cultura general si apoi se fac pariuri. Nu mi-a placut, nu l-as mai juca.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw: :sw: :sw: A Fake Artists Goes to New York
Un party game interesant. GM-ul scrie acelasi cuvant pe niste cartonase mai putin pe unul pe care pune un X. Imparte cartonasele jucatorilor, toata lumea stie cuvantul mai putin Fake Artistul care a primit X-ul. Nimeni nu stie cine este Fake Artistul. GM-ul, pe o hartie de desen scrie un alt cuvant care are o oarecare legatura cu primul. Apoi, hartia se plimba pe la toti si fiecare trebuie sa adauge o linie continua (fiecare are alta culoare) la desen astfel incat sa comunice ca stie cuvantul initial dar nu atat de evident incat sa-si dea seama si Fake Artistul ce sa deseneze. La sfarsit trebuie depistat Fake Artistul dupa ce hartia trece de doua ori pe la fiecare.
E bunicel, o combinatie de mai multe jocuri gen SpyFall, Dixit, Codenames, Eat poop cat.

:sy: :sy: :sy: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: :sw: Point Salad
Alegi fie doua legume de jos, fie o carte de scor care iti da niste puncte pentru o anumita combinatie de legume. Personal mi s-a parut un joc fara sens :) . Poate jucat in doi e putin mai bun.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw: :sw: :sw: Abyss
A fost un hit in familie. Push your luck, set collection .. aduni niste carti cu anumite simboluri care te ajuta sa castigi alte carti care iti dau niste puteri/puncte. Mi-a placut ca joc de familie, o sa-l mai joc.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw: :sw: :sw: Blitzkrieg!
Un joc rapid, in doi, in care trebuie sa decizi unde sa plasezi cel mai bine un token pentru a-ti pastra upper handul in fata adversarului. Multe decizii tactice, dar si cu ceva strategie. Incepi cu 3 tiluri ascunse din care alegi sa joci unul pe tura, exista mai multe teatre de operatiune in care plasezi tancuri, avioane, nave, generali etc. Area control si cand se decide castigatorul pe o anumita portiune se castiga puncte sau bonusuri. L-as mai incerca , mi-a placut.


:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw: :sw: Obsession
Un joc despre care am citit multe lucruri bune si poate din cauza asta nu m-a impresionat asa mult dupa prima partida. Un hand managment asemanator cu cel din Gloomhaven. Un tableau building care dicteaza ce actiuni poti sa joci (care iti aduc anumite avantaje) astfel incat sa-ti activezi anumite carti din mana (care iti aduc alte avantaje) dar pentru care trebuie sa ai si workerii potriviti. In functie de timeingul jocului mereu trebuie sa te gandesti la intersectia perfecta astfel incat sa-ti lasi si optiuni pentru viitor. Ex: Organizezi o plimbare in gradina (actiunea) si ai nevoie de un barbat si o femeie (cartile) barbatul face parte din nobilime si are nevoie de un majordom ca sa vina (workerii), toate iti aduc +2 la reputatie, posibilitatea sa cunosti alte persoane (+1 o carte) si 200 lire. Mi-a placut, l-as mai juca cu placere si sunt sigur ca o sa mai creasca nota odata cu explorarea variantelor de joc.


:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: Pipeline
Pare ca designerul a vrut sa ia senzatia aia de frustrare (care mie imi place) cand vezi ca nu ai destule actiuni, resurse, mancare, etc si sa o transforme in chintesenta unui joc. Pipeline e un abstract in care trebuie sa faci un puzzle din tevi (partea jocului care nu ma atrage asa mult, optimizare de trasee din tile-uri cat mai putine) pe care sa-l eficientizezi astfel incat sa produci cu bani , bani si mai multi (cu actiuni cat mai putine) ca sa poti sa-ti cresti si mai mult motorul. L-as face un joc obligatoriu de jucat pentru cei care vor sa intre in afaceri :). E printre putinele jocuri care m-au facut sa imi doresc sa-l joc solo de vreo 4-5 ori inainte de a-l mai juca cu cineva :). Foarte bun, mi-a placut.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw: On Mars
S-a mai zis de el mai sus. Nu am jucat decat o singura partida, mi-a placut , as vrea sa-l mai incerc ca sa pot sa-mi fac o parere mai buna. Partea de scoring mi se pare imbunatatita fata de celelalte jocuri ale designerului.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sw: :sw: :sw: City Of Big Shoulders
Inteleg de ce un jucator de 18xx l-ar considera un joc plictisitor, dar eu reusesc sa-i apreciez si meritele. Daca un jucator euro ar vrea sa incerce 18xx, i-as recomanda sa incerce CoBS de 1-2 ori , apoi sa joace vreo 4-5 jocuri de 18xx (cu jucatori mai experimentati) , dupa care sa mai joace CoBS inca o data. Jocul e facut parca sa scoata in evidenta de ce jocurile 18xx sunt apreciate asa mult. Ii lipsesc multe lucruri care l-ar face o experienta asemanatoare cu a unui 18xx. Exista 4 piete predefinite si intr-un joc de 4 cam fiecare isi alege o piata si aia e, nu prea ai motiv sa faci dumping la o companie altui jucator, piata de resurse e cam random si primul jucator in prima tura cam poate sa-i faca prea usor deny urmatorului si sa-l faca sa nu produca nimic (un handicap destul de mare la inceput), dureaza cam la fel de mult ca un 18xx scurt. Jocul ramane in colectie ca si teaching tool :).

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: Pax Pamir
Imi place sa joc 18xx, pentru ca e genul de joc unde fiecare partida e modelata de jucatori. La fel e si Pax Pamir, un joc cu o tema interesanta unde trebuie sa joci pe multe planuri, sa-ti lasi destula felxibilitate sa actionezi tactic dar mereu sa ai in minte strategia pentru urmatoare carte de scoring. Aliante de scurta sau lunga durata, factiuni, spioni, armate, triburi , daruri, drumuri, conflict pe harta, conflict pe cartile etalate. Un joc de 10 si sper sa mai am ocazia sa-l joc foarte curand.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: 1849: The Game of Sicilian Railways
4 badgers in a bag :). Un 18xx care te obliga sa gasesti tot felul de solutii ca sa ramai relevant in cursa, un fel de pipeline al 18xx-urilor :) . Bani putini, companii putine, costuri mari de constructie si upgrade tracks prin munti. O partida memorabila si un joc de 10, sper sa ramana asa si dupa mai multe partide.

Jocul lunii: 1849, urmat foarte aproape de Pax Pamir apoi Pipeline si On Mars :).

PS: multumesc celor care au impartit masa cu mine, care mi-au explicat reguli sau mi-au dat bere :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107974Post Haddeo
02 Mar 2020, 23:28

rabesandratana wrote:
02 Mar 2020, 19:52
Nu simt ca acele cărți cu abilitati/meserii ar aduce pt mine ceva atât de important încât sa îl transforme într-un joc de 10. Tot cam același lucru faci. Plasezi muncitorul ca să iei porcușorul.
:shock: :shock:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 107977Post danielM
03 Mar 2020, 00:07

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: Pax Pamir
Imi place sa joc 18xx, pentru ca e genul de joc unde fiecare partida e modelata de jucatori. La fel e si Pax Pamir, un joc cu o tema interesanta unde trebuie sa joci pe multe planuri, sa-ti lasi destula felxibilitate sa actionezi tactic dar mereu sa ai in minte strategia pentru urmatoare carte de scoring. Aliante de scurta sau lunga durata, factiuni, spioni, armate, triburi , daruri, drumuri, conflict pe harta, conflict pe cartile etalate. Un joc de 10 si sper sa mai am ocazia sa-l joc foarte curand.
Nu ma așteptam să îți placa atât de mult, merită rejucat și sper sa fac și eu asta cât mai curând!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 108093Post Corwin
03 Mar 2020, 18:48

Dupa cat de incantati au fost unii de Pipeline la Biertan cred ca trebuie sa-l incerc si eu. Ma uitasem la el inainte si chiar nu m-a atras, dar stiu ca nu tot timpul impresia lasata de niste reguli sau un video e aceeasi cu cea din timpul jocului.

Si mai e unul pe care nu am apucat sa-l joc desi m-am pregatit uitandu-ma la reguli... Dominant Species. Mi-a placut atat de mult videoul celor de la Heavy Cardboard ca ma gandesc sa-l cumpar, numai sa-l gasesc.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 108102Post sergiunastrut
03 Mar 2020, 19:33

adelindumitru wrote:
28 Feb 2020, 16:28
Sergiu, cărțile din Mombasa devin mai interesante odată ce cumperi mini extensia Cooked Books. În jocul de baza și mie mi se par underpowered.
Posibil să fie așa, dar la cât de puține par în extensie, tot cred că focus-ul principal ar cam trebui să cadă pe alte elemente ale jocului. Dar e bine de știut că există și modalități de îmbunătățire.
Corwin wrote:
28 Feb 2020, 17:15
La Mombasa a ajuns sa ma chinuie putin prea mult tocmai acea planificare cu X ture inainte a stack-urilor de carti. Mi se parea interesanta la primele partide, acum mi se pare doar complicata fara motiv. Prefer GWT cu siguranta si cred ca si Maracaibo.
Sunt curios cum îl voi percepe și eu în timp. Mie îmi place faza asta de planning tocmai că aici atenția își spune cumva cuvântul. Poți dezvolta un plan foarte bun în capul tău în tura X, dar se prea poate să-l și uiți apoi, din cauza river-ului celorlalți. Și cine are atenție la detalii pentru mai multe ture și sincronizează tot ce-a copt în turele precedente la momentul oportun, are de profitat. Poate fi frustrantă munca de planificare, dar și când iese, luând și riscuri în calcul, oferă o senzație de mulțumire aparte.
emisanSB wrote:
01 Mar 2020, 15:27
sergiunastrut wrote:
28 Feb 2020, 16:20

Bruxelles 1893: Impresionant amestec de worker placement cu pârghii de licitație și area majority, aspectul care mi-l desemnează ca senzație autentică. Mi se pare foarte potrivită grafica aleasă cu tematica de Art Nouveau, iar la rejucabilitate nu mă îngrijorez pentru că există planșa secundară modulară, costuri de construcție diferit așezate în fiecare joc, dinamică diferită a vânzării de tablouri în raport cu centralizarea atenției pe anumite track-uri (fie construcție, fie staff mult, fie punctarea majorității pe hartă). Deși se va reîncerca reimplementarea lui printr-un card game, nu cred că e nevoie de așa ceva și nu cred că va reuși să se ridice la senzația rewarding pe care o oferă varianta asta.
Ma bucur ca ti-a placut. Si pe mine m-a incantat destul de mult dar ceilalti din grup nu prea l-au agreat si am fost nevoit sa il dau mai departe. :)
Mai trebuie să menționez că mă-ncântă faptul că grupului n-a plăcut îndeajuns? :lol: Am avut de câștigat de pe urma asta și îl voi pune să strălucească pe masă, va fi prețuit la mine, îți mulțumesc!

@mendocino, când reușești să ne povestești despre ce-ai încercat nou în februarie? Cum thread-ul ăsta e printre cele care mă interesează cel mai mult și tu erai "top offender" lunar, sunt curios :D

Mulțumesc tuturor pentru gânduri, sunteți "suplimentul meu de impresii" lunar. Sper ca obiceiul ăsta să rămână o tradiție a forumului multă vreme de-acum înainte, indiferent de cei care vin și pleacă!
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 108105Post Corwin
03 Mar 2020, 19:41

sergiunastrut wrote:
03 Mar 2020, 19:33
@mendocino, când reușești să ne povestești despre ce-ai încercat nou în februarie? Cum thread-ul ăsta e printre cele care mă interesează cel mai mult și tu erai "top offender" lunar, sunt curios :D
Indeed. Pentru mine 8 jocuri noi pe luna sunt o mare realizare. Pentru el e o zi de weekend. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - februarie 2020

Post: # 108148Post mendocino
04 Mar 2020, 12:38

Se pare că nu am prea pierdut din elan, după o ianuarie jucăușă. Nu pot să mă plâng nici de luna februarie ;)

1. CHARTERSTONE - în sfârșit am început jocul, și pot spune după patru partide jucate că este un joc legacy destul de bun, deși nu se ridică la nivelul Pandemic, dar e un joc bun, frumos realizat. Nu aș comenta mai mult să nu cumva să scap vre-un spoiler. 8/10 :sy:

2. BIG DIG - este un roll and write al cărui scop este ca pe tură să alegi din piesele de tip tetris una și să începi să așezi pe tăblița de joc (mai precis să le desenezi) în așa fel încât să reușești să acoperi diferitele elemente care aduc puncte la sfârșit (minerale, fosile, etc.). Jocul este simpatic, că sunt destule obiective dintre care să le alegi pe cele trei care se vor puncta, plus, poți să te și gândești la strategii, că piesele tetris se repetă (numai să nu le fure altcineva din fața ta). Un filler destul de bun și rapid. 7/10 :sy:

3.1987 CHANNEL TUNNEL - este un joc special pentru două persoane, în care Franța și Marea Britanie concurează să construiască cel mai repede porțiunea lui de tunel sub Marea Mânecii. Este un worker placement în care workerii sunt reprezentați de stack-uri de discuri de diferite culori. O acțiune deja aleasă se poate alege din nou dacă folosești un stack mai mare. Prin acțiuni avansezi bormașina prin tunel (definit de cărți) care la rândul ei aduce la suprafață diferite tile-ui colorate (reprezentând rocile prin care trece), cu ajutorul cărora se pot activa acțiuni bonus. Pe lângă partea asta poți face upgrade-uri de acțiuni, poți cere finanțare de la Banca Europeană, ca să investești în acțiuni și poți aduna diferite cărți pentru bonusuri de punctaj. Este un joc destul de bine pus la punct, se joacă sub o oră. 8/10 :sy:

4.BRIKKS - tetris meets roll and write. Arunci cu zaruri, și de pe un tabel alegi elementul de tetris care corespunde numărului și culorii alese dintre zaruri, și inserezi, adică desenezi acel element pe foaia ta după regulile de joc ale tetrisului. Ce să zic: mai bun jocul online tetris, decât pe foaie. 6/10 :sy:

5.WAR OF THE WORLDS: THE NEW WAVE - jocul simulează atacul OZN-urile asupra Marii Britanii, bazat pe cartea lui HG Wells. Este un joc asimetric pentru doi jucători, evident OZN-uri și civilii britanici. La bază are un deck building. Pe tură fiecare jucător poate juca din mână fiecare carte ori pentru a mișca unități, ori pentru atac, ori pentru a aduna provizii, sau a construi fortificații. Mai degrabă este un joc tactic, al cărui scop este de a cauza ori 30 de puncte damage OZN-urilor ori OZN-urile să elimine toți civilii de pe hartă. Jocul merge destul de rapid, cu reguli destul de clare. Marea problemă este însă calitatea producției care este deplorabilă: harta prea neagră, nu se prea disting elementele de joc. 7/10 :sy:

6.PATHOGENESIS - este un joc deck-builder al cărui scop este să creem viruși (temă absolut în vogă) cu ajutorul cărora să încercăm să distrugem corpul uman (deck-uri de cărți). Cărțile se pot folosi pentru a crea viruși, upgrade-uri, apoi sunt și cărți care dau acțiuni instant, sau dau bonusuri temporare. Pe fiecare tură fiecare jucător trebuie să inducă damage în corpu (sistemul respiratoriu, țeuturi, sistemul cardiovascular), iar după un număr de damage-uri cauzate se activează sistemul imunitar, un deck de cărți prin care corpul uman va încerca să contracareze virușii. Are mod de joc atât cooperativ cât și competitiv, și greutatea jocului se poate regla. Pot să spun că este cel mai simpatic deck-builder jucat în ultima vreme, cu un game play interesant plus o realizare excepționalî. 9/10 :sy:

7.QWIXX - este un joc rapid cu zaruri, un roll and write. Fiecare jucător are o foaie cu numerele 2-12 pe două rânduri (roșu și galben) și 12-2 tot pe două rânduri (verde și albastru). Ideea este ca jucătorul să reușească să marcheze cât mai multe numere. Se poate marca un număr numai dacă este la dreapta tuturor numerelor marcate din același rând. Un roll and write rapid și bunicel. 7/10 :sy:

8.ANUBIXX - alt roll and write în care se aleg zaruri de diferite culori și se încearcă să se completeze diferite clădiri în stil egiptean pe foaia de joc. Nu este un joc complicat, sunt câteva reguli proprii pentru cele trei clădiri, plus sunt și niște iconașe tot în stil egiptean care aduc bonusuri dacă se bifează din timp. 7/10 :sy:

9.TRAILS OF TUCANA. - este un joc de tip flip and write, în care fiecare jucător primește câte o foaie cu harta insulei Tucana pe care sunt reprezentate porturi și obiective specifice (tucani, dragoni, obeliscuri, cărți). Pe tură se dau flip la două cărți de teren. Fiecare jucător trebuie să deseneze - pe propria sa hartă - un drum între două spații vecine ale terenurilor de pe cărți. Pentru bonusuri trebuie conectate elementele de pe hartă. Jocul este rapid, interesant éi mai ales ulor de învățat. .8/10. :sy:

10.ENDEAVOR: AGE OF SAIL - este un eurogame în care fiecare jucător reprezintă o putere colonială. Jocul se desfășoară pe opt runde. În fiecare rundă jucătorii primesc câte o clădire gratuită care ofertă una sau mai multe acțiuni. De asemenea se obțini workeri (discuri) care se pot plasa pe clădiri pentru a le activa. Clădirile pot să furnizeze tot felul de bonusuri prin care avansează pe diferite track-uri de abilități, care permit construcția de clădiri mai puternice, dau acces la mai mulți workeri, etc. Prin acțiuni se pot ocupa diferite poziții de pa hartă (care este împărțită în sectoare geografice), în așa fel se pot debloca anumite regiuni. Când se efectuază oricare dintre aceste acțiuni, se obține un jeton care avansează de-a lungul uneia dintre track-uri sau oferă o acțiune gratuită de folosit ulterior. Odată ocupate toate spațiile care duc la o regiune colonială, regiunea este deblocată. Jucătorul care a jucat cei mai mulți muncitori pe spațiile de explorare primește o carte de guvernator valoroasă pentru acea regiune colonială care oferă o serie bonusuri. Cu cât sunt mai mulți workeri într-o regiune, cu atât mai bine: se pot trage cărți de de dezvoltare (care avansează deasemenea de-a lungul tratrackurilor). Sunt o grămadă de posibilități în acest joc și o interacțiune destul de mare între jucători. Față de inițialul Endeavor, sunt aduse în joc câteva reguli specifice regiunilor (dacă sunt deblocate) dar în rest mecanica de joc este același. 8/10 :sy:

11.FLEET - este un tableau builder, care are o fază de licitație prin care se aleg diferiti licențe de pescuit. Pe tură fiecare jucător are dreptul să aleagă câte o licență, deci interacțiunea e mai mare când doi jucători cpncurează pentru aceași carte. Apoi se construiec vase de pescuit, se echipează cu căpitani (cu aceleași cărți multifuncționale), apoi la sfârșit se trag cărți pentru a se pregăti pentru tura următoare. Licențele obținute dau tot felul de bonusuri în funcție de numărul peștilor pescuite, care evident se transformă în punctaj serios la final. Este un joc bunicel, bine realizat dar pentru gustul meu puțin cam sec, dar sigur va mai prinde masa. 6/10 :sy:

12.DRAFTOSAURUS - un joc extrem de ușor și rapid. Se face draft la șase dinozauri, apoi pe tură se aruncă cu un zar care va defini locația unde va trebui plasată dinozaurul ales (fiecare jucător are tabla proprie). Și apoi în funcție de cât de bine a ieșit logistica plasări dinozaurilor se punctează, fiecare secțiune de pe tablă având reguli separate de punctaj. Este un filler genial. 8/10 :sy:

13.TERRAMARA - este un joc worker placement în care jucătorii încearcă să-și construiască propriul sătuc. Sunt câteva aspecte interesante în joc. Fiecare rundă are un set de acțiuni disponibile proprii. Acțiunile unei runde sunt disponibile doar pe runda curentă. Există posibilitatea de a folosi acțiuni din rundele viitoare, însă acestea blochează workerii, în sensul că în clean-up nu le iei înapoi doar la finalul rundei în care le-ai folosit. Există posibilitatea să plasezi un muncitor lângă unul de pe hartă doar dacă ai puterea militară (un track special) mai mare. În rest este un joc în care trebuie să fii atent la multe aspecte, ca atare un joc complex. Singurul impediment că merge bine doar cu patru jucători, scalabilitatea nu e bună deloc. 6/10 :sy:

14.AZUL: SUMMER PAVILION - este o variantă regândită a celebrului joc, unde acum se construiesc rozete din romburi colorate. În rest mecanica e aceași, doar partea de punctaj este schimbat. Frumos, dar prea abstract pentru mine. 5/10 :sy:

15.LOCKUP - un joc din lumea Roll Player. Un worker placement în esență, deși plasezi monștrii cu diferite valori de putere. Pe fiecare rundă jucătorii alocă acești workeri pe diferite locații să adune resurse, să cumpere minioni (care dau bonusuri la punctaj), să cumpere echipamente (care aduc punctaj). Pe fiecare locație câștigă cel care a plasat cel mai puternici workeri, dar nici restul nu rămân fără resurse. Jocul durează șase runde și la sfârșit se adună punctajul. 5/10 :sy:

16.THE ISLE OF CATS - joc extrem de simpatic, în care fiecare jucător trebuie să populeze nava lui cu pisici (piese de tetris) naufragiate. Pe fiecare rundă se face draft la cărți dintre care se pot cumpăra cele mai simpatice, apoi se pot cumpăra piesele de pisici, plus se pot juca obiective publice și private care vor puncta la final, plus sunt și cărți de acțiuni instant sau de bonusuri. Punctajul în mare parte rezultă din faptul cât de bine se combină pisicile de pe navă (sunt o sumedenie de modalități). În principiu este un joc foarte interesant, bine realizat și ușor de învățat cu o sumedenie de posibilități. 9/10 :sy:

17.CLINIC - este un pick-up delivery pe temă medicală cu un sistem de micromanagement, care la un moment dat îți poate arde creierii. Idea de bază este să construiești un spital pe mai multe nivele (foarte fain în 3D simulat) să aduci pacienți și să le tratezi, ca să îți plătească (nu există CAS:) ) ca apoi pe fiecare tură să poți plăti pentru funcționarea complexului, pentru doctori și asistente. Sunt o grămadă de reguli privind construcția spitalului, internarea și tratarea pacienților, sunt și multe module de extensii care fac ca jocul să fie și mai complicat. În plus există și aspectul de timp, adică cu cât mai mulți pași îți trebuie să tratezi pacienții cu atât mai mult vei fi penalizat. Este un joc interesant, deloc plictisitor, frumos realizat. 9/10 :sy:

18.CITY OF THE BIG SHOULDERS - este un joc economic din categoria very heavy. Idea de bază este că suntem personaje din Chicago-ul de la începutul anilor 1900 și încercăm să ne facem norocul prin înființarea de întreprinderi. Și cam asta și face jocul: inființăm companii, producem și vindem produse, vindem și cumpărăm acțiuni, investim în alte întreprinderi ca la final să avem cea mai mare avere personală. Jocul ține extrem de mult, mai ales din cauza calculelor dividendelor, care face să aibă un downtime serios. Plus activarea fiecărei întreprinderi în vederea producției ține la fel de mult. Deși bine realizat, și frumos, ține cam mult pentru gustul meu. 5/10 :sy:

Jocul lunii: CLINIC ;)
Last edited by mendocino on 04 Mar 2020, 13:25, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”