Cand esti prost

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Cand esti prost

Post: # 109762Post cristianf
17 Apr 2020, 07:50

Extensia e un must have la jocul asta. In jocul de baza daca te vad ca iei al 2lea quest de warfare deja te banuiesc, iar la al 3lea incep sa ti le fur. Dar pe langa treaba asta care imbunatateste secret goals... coruptia.. oh da, mult mai bine cu ea.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cand esti prost

Post: # 109960Post 26octombrie
25 Apr 2020, 17:10

O sa ma gandesc serios, multumesc! Deocamdata jucam Covid-style, a deux ;-)

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Cand esti prost

Post: # 110486Post Magister
08 May 2020, 21:51

E un Wingspan asa, mai competitiv ;-)
serios, miezul evaluarii cartilor e aproape acelasi, ce mi-e ca sunt questuri sau specii de pasarele... popi sau soricei... tot transformi niste ceva in altceva plus VP (uneori si posibilitati viitoare)...

2 mici diferente:
Waterdeep e worker placement clasic (mai bine zis Action drafting), marea lupta e pe locurile cu resurse ale mesei centrale. Ca Agricola.
Wingspan e 'worker placement' in sens literal (Action selection), fiecare are cuburile lui de actiune, lupta pe pasarile de luat din tava sau mancaruri anume din turn e marginala.

Waterdeep are ceva mai multe cai de a incurca pe ceilalti, prin Intrigue cards.
Wingspan are mai mult engine building. (proportie mai mare de carti cu efecte (re)utilizabile).
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Cand esti prost

Post: # 110487Post Magister
08 May 2020, 21:54

E un Wingspan asa, mai competitiv ;-)
serios, miezul evaluarii cartilor e aproape acelasi, ce mi-e ca sunt questuri sau specii de pasarele... popi sau soricei... tot transformi niste ceva in altceva plus VP (uneori si posibilitati viitoare)...

2 mici diferente:
Waterdeep e worker placement clasic (mai bine zis Action drafting), marea lupta e pe locurile cu resurse ale mesei centrale. Ca Agricola.
Wingspan e 'worker placement' in sens literal (Action selection), fiecare are cuburile lui de actiune, lupta pe pasarile de luat din tava sau mancaruri anume din turn e marginala.

Waterdeep are ceva mai multe cai de a incurca pe ceilalti, prin Intrigue cards.
Wingspan are mai mult engine building. (proportie mai mare de carti cu efecte (re)utilizabile).

Deci... depinde din ce isi ia fiecare dopamina ;-) din competitie sau din frumusetea naturii in sine?
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Cand esti prost

Post: # 112754Post Gi0ny
18 Jul 2020, 22:56

Mi l-a lăudat un prieten în care am mare încredere, l-am jucat digital pee steam și acum e pe drum atât jocul de baza cât si extensia. 😁

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”