Episodul 80 VIDEO - Prezentare Madame Ching

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 80 VIDEO - Prezentare Madame Ching

Post: # 109456Post rabesandratana
08 Apr 2020, 14:28

Prezentarea video a jocului Madame Ching, un joc ce se aseamana putin si cu Lost Cities prin jucarea cartilor in mod crescator pentru a indeplini misiunea de a naviga cat mai departe.


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 80 VIDEO - Prezentare Madame Ching

Post: # 109472Post VZQ
08 Apr 2020, 23:05

Simpatica prezentarea, scurta si la obiect ;) Jocul nu seamana deloc cu "Lost Cities" (the card game - la board game, poti juca seria de carti si descrescator), dar asta e alta poveste :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 80 VIDEO - Prezentare Madame Ching

Post: # 109489Post rabesandratana
09 Apr 2020, 14:56

VZQ wrote:
08 Apr 2020, 23:05
Simpatica prezentarea, scurta si la obiect ;) Jocul nu seamana deloc cu "Lost Cities" (the card game - la board game, poti juca seria de carti si descrescator), dar asta e alta poveste :)
Mersi! Cu siguranta tu l-ai jucat mult mai mult decat mine si cunosti strategiile jocului. Eu l-am jucat doar de 2 ori si nu prea m-a incantat jocul, asa ca nici nu mi-am batut capul prea tare sa vad daca exista strategii de a castiga si de a-l juca bine. A plecat demult din colectie si tot ce mi-a ramas, a fost impresia de asemanare izbitoare cu Lost Cities, minus tensiunea din acel joc, ceea ce l-a facut boring. Dar poate ai dreptate si jocurile chiar nu seamana deloc :?

Plusurile jocului dpmdv, au fost grafica si calitatea componentelor.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 80 VIDEO - Prezentare Madame Ching

Post: # 109490Post VZQ
09 Apr 2020, 15:34

Diferenta (semnificativa) dintre Lost Cities si Madame Ching este ca in cazul LC, esti fortat sa joci cartile numai in ordine crescatoare, si numai fiecare in patratica (expeditia) ei (esti tentat si indemnat sa fortezi cat mai mult, pentru a forma un sir cat mai mare de carti), in timp ce in cazul MC, toata smecheria este tocmai sa nu ajungi pana la capatul traseului, ci sa-ti calculezi exact unde vrei sa te opresti, si mai mult, cum ajungi exact in acel punct de pe harta (combinatia de culori a cartilor de calatorie, set collectionu', cartile bonus... ai suficient continut sa te tina in priza). LC este o cursa continua, in linie dreapta, in care, daca te angajezi, pleci mereu de pe ultima pozitie si turezi mereu la maxim, incercand sa recuperezi diferenta pana la final, iar MC este un traseu sinuos, cu obstacole, dar si cu popasuri strategice, iar la fiecare stop vine si recompensa - tu decizi cand ti-ai facut plinu', dozarea efortului este cheia succesului ;)

Stiu ca este tentant sa "vinzi" jocul ca un fel de LC, ca doar pe asta am mizat si eu cand l-am bagat in casa, numai ca tocmai de-aia si zic ca nu tine: a mea este fan LC, dar nu prea "inghite" MC, deh... :) Sunt destul de diferite :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”