Best new game - aprilie 2020

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110279Post rabesandratana
05 May 2020, 15:06

VZQ wrote:
01 May 2020, 02:07
Maiculita, ce de greuceni luna asta :) Ei, las' ca va iau eu cu usurelu' :)



NEW YORK 1901
Nu stiu de ce am evitat atat timp jocul asta (probabil ca vazandu-l in locuri cu "de toate pentru toti" gen Elefant sau Carturesti, mi-a dat impresia unui joc generic)nsi a ajuns dupa mai multe partide la un 9 final :)





BARENPARK
Coperta e de porc!

Nota: un 10 calduros :)


SHAKESPEARE
Sariti, lume, a intrat un euro in casa! Yup...
Din fericire, are o tema suficient de interesanta (si de captivant pusa in practica) incat sa imbrace frumos "surubaria" si sa nu se simta ca o vizita la dentist...

Un joc superb, pe muchie de cutit, cu maximul de complexitate pe care suntem dispusi sa o digeram.

Nota: 10 cu felicitari + jocul lunii (extensia este musai!).

New York 1901 a fost printre primele 20 de jocuri cu care mi-am inceput colectia si are un loc special in sufletul meu. Nu inteleg de ce Ticket to Ride are succes si New York nu.

Barenpark e probabil cel mai bun joc cu piese de tip Tetris pe care l-am jucat pana acum.

Cat despre euro, daca ai avut "curajul" sa iei Shakespeare si a primit si nota 10 (mult peste cat i-am dat eu. Cred ca l-am notat undeva pe la un 8.3), iti recomand si eu cateva jocuri de tip euro care sunt tematice si cred ca te-ar surprinde cat de bune sunt.

Imi dau seama ca te feresti de jocurile euro care au absolut ZERO tematica si in care doar plimbi niste cuburi din stanga in dreapta, dar sunt cateva in care, cel putin mie mi se intampla, creierul timp de o ora, refuza sa vada acel cub ca fiind doar o bucata de lemn si "crede" cu multa tarie ca aceea e o bucata de material textil/ cafea / etc si ma tine in priza toata partida fara sa ma plictisesc. Si cele mai multe dintre ele au o durata de joc de ap. o ora, asemanator cu Shakespeare.

Stone Age - nu ar trebui sa lipseasca din colectia cuiva. Calitatea componentelor superba, grafica la fel, gameplay rapid si fun, destule moduri de a merge spre victorie si in 2 tine undeva la o ora.

Grand Austria Hotel: Grafica foarte buna, tematic, nicio clipa nu am simtit ca iau un cub negru si il mut pe pe o carte, creierul mi-a dictat mereu pe timpul partidelor: "Uite o ceasca de cafea pt acest client!"
Apoi pregatirea camerelor de hotel si cazarea clientilor ce vin cu diverse abilitati/bonusuri. Dice drafting rapid, cam o ora, poate 1 ora si un sfert in 2 jucatori. O minunatie de joc euro cu tematica bine inchegata, tinand cont ca vorbim totusi de un euro cu cuburi.

Rococo - artwork fantastic, tematic. Nicio clipa nu am simtit ca acele cuburi nu ar fi ata cu care croitorul o sa coasa rochiile pentru bal. Totul arata foarte bine spre final de joc, cand costumele sunt asezate pe plansa. Se joaca rapid, cu un sistem de hand-management amestecat cu ceva deck-builder. Absolut fantastic acest joc.

Champions of Midgard - o gramada de vikingi, reprezentati de zaruri de diferite culori ce au diferite iconite/puteri in functie de culoare. Nicio clipa nici aici nu am simtit ca joc ceva gen Yatzee in care doar arunc niste zaruri. Timp de o ora, poate o ora si un sfert, in mintea mea zarurile alea chiar sunt vikingi care ataca si incearca sa imi castige cat mai multe lupte. Nu stiu daca ai jucat joculetul Age of War, dar imagineaza-ti acel joc de 10 ori mai bun si cu o tematica bine inchegata.

Via Nebula - pick up and delivery express, imbinat cu ceva tile placement. Practic o cursa de gasi impreuna cu celalalt jucator, niste resurse pe harta (e si putin coop pe alocuri) dupa care construind chiar drumuri impreuna, pentru a cara cat mai mult si mai eficient. Super rapid, undeva la 30 minute in 2 si are si niste componente superbe.

Fresco - grafica e absolut magnifica si pe masura ce o sa pictezi bucati din fresca, o sa fie multe momente in care nu o sa iti poti lua ochii de la ea. Nici aici nu am simtit ideea de "ia un cub/da mai departe un cub", ci, timp de o ora si un sfert in 2, acele cuburi sunt niste pigmenti de culoare ce vor fi folosite la terminarea operei de arta. E un joc cu planificare ascunsa, foarte interesant.

Papa Paolo - livrare de cutii mici-mici de pizza, in cartierele pe care chiar tu le dezvolti prin mecanica de tile placement, imbinat cu ceva area control pentru faza economica de la final de runda. Plus o plansa proprie pe care iti face upgrade-uri pentru a fi mai eficient. Singurul minus e ca e plansa putin cam incarcata grafic, dar componentele sunt de mare calitate si tematica se simte foarte puternic. Mai ales ca vine cu mici scutere si cu mici cutii de pizza si nu cu cuburi.

Lewis and Clark - o cursa pe rau si prin munti spre final, in care te folosesti precum in Rococo de hand management imbinat cu deck builder. Totusi asta mi s-a parut ca dureaza cam mult. Undeva la o ora jumate in 2 jucatori. Componente de calitate si grafica pe masura iar tematica e bine inchegata.


Cred ca daca ai rabdare sa urmaresti cateva playthrough de la Rahdo/JonGetsGames, o sa descoperi alte jocuri euro absolut minunate, imbibate cu destula tematica incat sa nu te plictiseasca dar si cu mecanici de joc ce te vor face sa le notezi cu 9+
Pana una alta fereste-te ca de dracu de jocuri euro precum Hansa Teutonica (unde cubul chiar e cub oricat s-ar stradui creierul tau sa inventeze vreo tematica) si mai da o sansa macar catorva de mai sus, ca sigur o sa te surprinda placut. :tu:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110283Post Corwin
05 May 2020, 16:03

rabesandratana wrote:
05 May 2020, 15:06
Stone Age - nu ar trebui sa lipseasca din colectia cuiva.
Decat daca te supara "roll to resolve"; in cazul ala, stai departe de el. :D Pentru mine e un joc care incearca sa treaca peste unele probleme din Catan, dar uita sa rezolve una dintre cele mai mari, si anume norocul imens al zarului. Da, stiu ca poti modifica zarurile, dar daca dai 1-2 la toate nu te ajuta niciun modificator. Bleah. Mi se pare unul dintre cele mai overrated jocuri.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110285Post DanielIndru
05 May 2020, 16:22

Ma mir ca se mai fac recomandari de jocuri "obligatorii" in colectie, in conditiile in care exista mai mult de 20.000 jocuri diferite si fiecare om are preferinte si gusturi.

Poate putem cadea de acord asupra unui set generic de jocuri gateway, dar dupa momentul initierii nu mai exista retete si recomandari. Dig your way through the pile!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110287Post Shaikan
05 May 2020, 16:38

Gotta catch 'em all?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110288Post DanielIndru
05 May 2020, 16:44

Imposibil. Dar poate fi stabilit ca scop final.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110302Post VZQ
06 May 2020, 03:00

rabesandratana wrote:
05 May 2020, 15:06
Cat despre euro, daca ai avut "curajul" sa iei Shakespeare si a primit si nota 10 (mult peste cat i-am dat eu. Cred ca l-am notat undeva pe la un 8.3), iti recomand si eu cateva jocuri de tip euro care sunt tematice si cred ca te-ar surprinde cat de bune sunt.
Mersi pentru sugestii! :tu:
Am vazut prezentari si discutii cam pentru toate; din ele, mi-au atras atentia in special Via Nebula, Fresco, Champions of Midgard si Rococo. Din pacate, Via Nebula si Champions nu au fost pe gustul sotiei, iar Fresco a picat dupa mai multe reviews - prea multa bataie de cap pentru o mana de vopsea (daca pui la socoteala si extensiile, se complica mult prea tare). Nu stiu de ce, dar toate jocurile astea cu/despre pictat cumva dau fail la mine, desi tema este fix e strada mea... nu simt ca pictez ceva, nici de-al dreq! Rococo....hm... mai vedem...

In cazul Shakespeare, a contat cel mai mult tema. De regula (ma rog, intotdeauna) eu ma ocup de partea de "contabilitate" a jocurilor, asa ca trebuie sa ma fure povestea suficient de mult incat sa fiu dispus sa urmaresc toate socotelile :) Si (probabil) faptul ca jocul este atat de bine facut, incat dupa ce ai bagat la cap toate obiectivele/operatiunile disponibile, partida curge repede si logic. Pare mult mai complicat decat este in realitate.

PS: Stone Age este - pentru mine, desigur - unul din cele mai "bleah" jocuri pe care le-am vazut pana acum... nu-mi plac deloc jocurile cu "primitivi"... cat despre New York 1901... daca ar fi beneficiat de aceeasi atentie din partea publisherului ca TTR - harti noi, cladiri si alte chestii extra, probabil ca rupea. Dar cum BO nu se omoara cu extensiile (si nici cu promovarea in general), e greu. Jocul este destept, dar se simte nevoia unei mai mari diversitati de obiective - te invarti mereu pe aceleasi strazi, ca sa se simta destul de diferit de fiecare data, ai nevoie de obiective diverse - de ex cel care acorda puncte pentru cladirile cu forme neconventinale (hexagon) schimba destul de mult ce vei plasa, si unde... de ce dreq nu au bagat "Goons of NY" si "Flatiron" de la inceput ?!? Sau de ce nu este harta dubla ?!? Probabil din acelasi motiv pentru care in cazul Kingdomino "The Court", care adauga destul content incat sa schimbe jocul mult este dat PnP, iar "Age of Giants" este scos la pret de lux in magazine, desi nu prea aduce mare branza in plus... asta e.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - aprilie 2020

Post: # 110469Post ProfessorChaos
08 May 2020, 17:13

extensie The Others: Envy O extensie foarte ok. Cand eroii iau arme noi aleg sa ia damage sau dau coruptie la colegi. Foarte tematic, eficient la inceput, apoi destul de discret. Nimic de obiectat. Nota 8/10

Cartographers Nu ma atrag nici roll and writeurile, nici tetris style games. Dar Cartographers mi-a placut cu mana pe inima. Mi se pare simplu dar cu multe alegeri interesante, variabilitate buna si distractiv. Chiar imi inspira un design bun care n-a fost facut doar pentru a urma trendul roll&write. Conditiile de scoring sunt diferite de la o runda la alta deci trebuie sa gandesti si in avans, dar fara sa prejudiciezi scoringul din tura curenta. Adversarii iti pot pune bete in roate prin forme negative care trebuie inconjurate - altfel scad puncte. L-as recomanda de incercat oricui macar o data. Imi da un feeling de clasic. Nota 8/10

Auztralia Joc ciudatel cu mecanici old school care miraculos chiar merg bine. Se simte echilibrat. E un fel de train game in care te bati si cu Cthulhu, in Australia. Faci puncte din ferme construite si monstri omorati. Construiesti cale ferata pt a strange resurse, a achizitiona teritoriu pentru ferme si a descoperi monstri. De ce? Pentru ca la final toti monstrii care au ramas nedescoperiti dau puncte duble lui Cthulhu (adica jocului). De asemenea, Cthulhu face puncte si din fermele pe care a reusit sa ti le parjoleasca si de la restul de monstri vii de pe tabla. Actiunile tale costa time units si persona care a consumat cel mai putine este cea al carei rand este - in stil Tokaido. Si Cthulhu are un token care se misca pe tabla si cand e tura lui baga eventuri si misca monstri. Cu cat esti mai aproape de centrul hartii cu atat ajung mai usor mostrii la tine si la fermele tale. Te aperi recrutandu-ti trupe diverse si atacandu-i inainte sa ajunga ei la tine. Poti recruta si carti cu ajutoare permanente, one-time sau care se aplica o data pe lupta. O sa le vrei pe toate! Dar si colegii o sa le vrea. La final poate pierde toata lumea daca Cthulhu are punctele cele mai multe, sau castiga jucatorul cu cele mai multe puncte acumulate. Nota 8/10

Dual Powers: Revolution 1917 Joc de 2 - control teritorial in Rusia. Fie recrutezi trupe, fie le misti pe tabla, cu fiecare runda avand un obiectiv personal secret per jucator, si unul comun public. Dupa fiecare scoring unitatile care au participat se intorc pe spate si sunt mai slabe, urmand ca dupa un al doilea scoring sa iasa de pe tabla. Taberele sunt asimetrice, iar miscarea pe tabla e restrictinata in unele cazuri de tokene care pot fi mutate. Sunt si trupe neutre pe tabla care pot fi de partea unei tabere sau alteia in functie de cum se modifica "the will of the people". Si jocul asta mi-a placut. Doar nu sunt sigur cat e de rejucabil si tabla putea fi un pic mai clara - devine cam incarcata cand sunt multe unitati in joc. Nota 7/10

Firenze Construiesti turnuri de diferite culori. In functie de cate etaje are turnul e scorat si aduce un numar de puncte. Doar ca fiecare nivel pentru fiecare culoare poate fi scorat doar o singura data, iar unele niveluri sunt blocate. De etaje faci rost luand carti dintr-un rand. Prima carte e gratis, dar daca vrei sa iei carti de mai departe din rand terbuie sa lasi cate o bucata de turn pe cele dinaintea sa - in genul Small World. Unele culori sunt mai prezente, altele mai rare - de aceeasi si turnurile dau puncte mai multe sau mai putine in fucntie de raritate. Cartile pe care le iei de jos mi se pare ca fac jocul. Sunt destul de diverse si au un strat suficient de interactiune intre jucatori. Uneori o sa vrei sa le iei ca sa nu-ti faca vreun coleg constructor vreo nefacuta. A fost foarte distractiv, streamlined si satisfacator. La final exista si o componenta de area majority pe fiecare culoare de turn construit. Mi s-a facut pofta sa-l joc doar scriind despre el. Oscilam intre 8 si 8.5, dar o sa raman la Nota 8.5/10

Jocul lunii: Firenze
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”