Best new game - mai 2020

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111639Post rabesandratana
12 Jun 2020, 00:48

O sa mai joc o partida de Tzolkin oricum, sa vad daca nu cumva mi-a scapat ceva la prima partida. Dar de multe ori cand un joc imi lasa o parere foarte slaba la prima partida, e greu sa ma mai convinga la a doua. Macar de imi lasa o parere decenta, atunci avea de unde sa creasca si sa ma prinda la partida cu numarul 2. Dar sa vedem...cum s-or invarte rotile si ce sanse are sa mai stea prin colectie.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111640Post Corwin
12 Jun 2020, 07:44

La Tzolk'in am văzut probabil cea mai mare diferență între jucători care au înțeles flowul jocului și jucători care nu l-au înțeles. Am avut partide unde scorurile mergeau de la 24 la 86, 37 la 100, 15 la 101, etc. Când toți jucătorii înțeleg jocul scorul e mult mai strâns la final, dar altfel poate fi brutal. E foarte interesant că de fiecare dată când îl joc dau sfatul că trebuie să te concentrezi pe o cadență de a pune 2-3 muncitori, a ridica 2-3, și de la capăt. Si de fiecare dată cei care nu au prea înțeles jocul pun 3-4 deodată și îi ridică mai pe toți de pe poziții slabe, câștigând practic atâta porumb cât să plătească plasarea următoare plus puțin care rămâne pentru hrănire. E incredibil.

Problema mea cu jocul însă e mai mult că are o strategie dominantă, și că ritmul strângere de resurse, transformare în ce ai nevoie, și cumpărare de monumente e puțin static. (Îmi amintește puțin de Le Havre unde de multe ori fiecare jucător face una sau două acțiuni de shipping tot jocul dacă joacă eficient.) Dacă mergi pe cranii e ceva mai variat, dar în general nu aia e strategia dominantă. După părerea mea e mai interesant cu profeții, că îți dă niște ținte intermediare pe care vrei să te concentrezi. Pe de altă parte triburile îl cam dezechilibrează, mai ales dacă ai și profețiile în joc, că sunt șanse ca un jucător să aibă the ultimate combo: trib - profeții - monumente.

Anyway, cam acolo sunt cu Black Angel acum: după prima partidă mi s-a părut că nu am făcut nimic tot jocul. Sunt curios dacă la a doua pricep și eu ceva din joc, sau va fi "Tzolk'in-ul" meu! :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111641Post kpaxchaos
12 Jun 2020, 08:06

Tzolk'in e al doilea cel mai jucat joc de mine (dupa Terra Mystica), deoarece e unul din favoritele sotiei mele. Jocul l-am jucat destul de mult incat sa vad si partile bune si cele rele. In primul rand daca esti stresat de ideea ca trebuie sa-i hranesti pe oamenii tai din sfert in sfert de roata o sa te enerveze rau chestia asta. Daca iti place mecanica cu rotile dintate precum si tema jocului o sa iti placa mult. Cred ca triburile sunt un pic dezechilibrate, unele par mult mai puternice ca altele si cred ca chiar sunt :P. Jocul mentru mine e in top 20 si pentru sotie cred ca in top 3, chit ca are doar 20% victorii in schimb eu am 76%. Si da, e adevarat ce spui tu Corwin, vad jucatori care pun 1 om si iau altul tura viitoare, dupa ce le explic clar ca nu e cel mai bine. Pana la urma fiecare joc place sau displace dupa gustul fiecaruia. Mie imi place pentru ca totul este la limita, inclusiv durata jocului (ma refer la runde).

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111643Post Imago
12 Jun 2020, 08:47

kpaxchaos wrote:
12 Jun 2020, 08:06
Jocul mentru mine e in top 20 si pentru sotie cred ca in top 3, chit ca are doar 20% victorii in schimb eu am 76%.
Imi fac griji pentru tine. Da-i voie sa castige mai des, e un sfat universal, un fel de lege a celor care vor sa joace cu partenerele. 33% ar fi cam minimul:)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111652Post 26octombrie
12 Jun 2020, 13:26

Imago wrote:
12 Jun 2020, 08:47
kpaxchaos wrote:
12 Jun 2020, 08:06
Jocul mentru mine e in top 20 si pentru sotie cred ca in top 3, chit ca are doar 20% victorii in schimb eu am 76%.
Imi fac griji pentru tine. Da-i voie sa castige mai des, e un sfat universal, un fel de lege a celor care vor sa joace cu partenerele. 33% ar fi cam minimul:)
Subscriu! Si ca sa detaliez nitel, cand doresti sa incurajezi in loc de a descuraja, poti gresi la scoringul de final, asta daca nu-ti amintesti pe parcurs sa fii putin neatent ;-)
Ciudat e ca cu fiica-mea n-am facut asta niciodata, am snopit-o regulat pana cand s-a intors roata si acum n-am nicio idee cine va castiga, which is awesome!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111653Post rabesandratana
12 Jun 2020, 14:29

Si acum partea a 2-a, unde o sa prezint aplicatiile de board games jucate luna asta:

Image
King and Assasinss: (jucat pe Steam) : ideea e sa aperi regele de asasini infiltrati printre sateni, ori invers, daca joci ca asasin, sa il omori. Nu m-a atras deloc nici jocul, nici ideea, nici aplicatia si implementarea sa. Nota 4

Image
Kingdom Builder: (jucat pe Android) : Insiri cate 3 casute in functie de cartea trasa dar si incercand sa respecti cele 3 obiective. Aplicatia slab realizata, cu un ZOOM care nu te lasa sa vezi mare lucru, textul fiind aproape de nedescifrat pe un telefon cu ecran de 6 inch. Nu mi-a placut nici jocul fizic atunci cand l-am avut in colectie si aplicatia aproape deloc. Mereu am simtit ca jocul asta se joaca aproape singur, prea scriptat cu o carte care iti dicteaza ca TREBUIE sa pui casutele neaparat pe acel relief. Da, e adevarat ca e foarte important unde le pui prima oara, dar simt ca asta e singura decizie importanta din joc si poate si acele bonusuri cu abilitati sa iti mai dea ceva flexibilitate. Dar prea putin incat sa imi placa.
Asadar, nota 5,9 pentru joc si nota 4,5 pt aplicatia de Android. Poate daca o sa imi cumpar din nou o tableta de 10 inch, o sa fie mai usor de jucat.

Image
Love Letter (jucat pe Steam) : Cateva carti cu roluri, asemanator cu rolurile din Citadela sa zicem, dar in care incerci sa castigi mana printesei. Mi-a placut. Simplu si rapid. Aplicatia bine realizata si cu un tutorial excelent. O sa incerc si jocul fizic intr-o buna zi.
Nota 7 pentru joc si nota 9 pt aplicatia de pe Steam

Image
Metro(jucat pe Android) : o reimplementare a Cable Car de la Queen Games, sau ceva foarte asemanator cu Tsuro, plasare tile-uri cu creare de cai/sine, pentru metrouri. Mai jucasem ceva foarte asemanator tot de la Queen Games, numit Aqua Romana. Asta m-a surprins insa in mod placut si parca imi place mai mult decat toate enuntate mai sus.
Nota 7.9 pentru joc si nota 9 pt aplicatia de pe Android. Imi place si muzica de fundal. Lipseste insa varianta jocului cu actiuni. Au transpus doar varianta basic.

Image
Mysterium(jucat pe Steam) : Mereu mi-a placut jocul asta, dar din pacate cand l-am avut fizic, niciun grup caruia i l-am prezentat nu l-a agreat. Se apucau de vorbit pana ce fantoma dadea indiciile si nu le mai pasa mai deloc de ce se inampla in joc. Toata atmosfera aia mistica si tematica jocului, dispareau complet. A trebuit sa il dau. Dar aplicatia are un AI destul de inteligent, e foarte bine implementat jocul si fie ca l-am jucat solo doar cu AI fie ca am jucat cu AI plus cu prietena si cu fratele, mereu a mers de minune.
Nota 8.4 pentru joc si nota 10 pentru aplicatie

Image
Patchwork(jucat pe Steam) : Jocul fizic ne place mult, dar implementarea de pe Steam e putin mai neprietenoasa, pentru ca unghiul din care vezi plansele e unul prea indepartat si plasarea nu e prea fericita. E adevarat ca poti da click sa faca zoom cu prim-plan, dar apoi trebuie sa te joci mereu intre zoom, inapoi la masa sa vezi piesele disponibile si tot asa. Asta m-a deranjat si parca AI-ul imi da impresia ca are mare "noroc" in felul in care sunt plasate piesele cand vine vorba sa cumpere ceva. Parca mereu lui ii vin exact cele potrivite sau cele pe care si le permite. La mine insa, mai rar se intampla asta.
Nota 9 pentru joc si nota 6,8 pentru aplicatie

Image
Scythe(jucat pe Steam) : Jocul fizic m-a dat pe spate, asa ca a trebuit sa am si aplicatia sa il pot juca mai des. Am reusit sa bat AI-ul pe easy inca de la prima partida, ceea ce ma mira, dat fiind faptul ca in partidele cu jocul fizic, mereu am pierdut. Totul arata bine si e usor de jucat, doar plansele proprii, cele pe care faci mutari si upgrade-uri parca nu sunt la fel de intuitive precum cele reale.
Nota 10 pentru joc si nota 9 pentru aplicatie.

Image
Treasure Hunter(jucat pe Android) : Bine realizata aplicatia, incat m-a convins sa iau si jocul fizic dupa doar o saptamana. Card drafting pur. Am povestit despre el in partea 1. Mi s-a parut fun indiferent ca il joci pe telefon ori pe cel fizic.
Nota 8.5 pentru joc si nota 8.5 pentru aplicatie.

Image
Tides of Time(jucat pe Android) : Am jucat Tides of Madness jocul fizic, care pare mai bun decat ceea ce m-a lasat aplicatia asta sa inteleg despre primul joc din serie.
Drafting simplu de carti cu set collection pt puncte. Nu prea imi place ca au ales sa puna grafica cu castele in loc sa se vada cartile expuse. Nu prea agreez ideea asta de a modifica un board game si a-l face cu elemente 3D (castele, cladiri, etc) incat sa nu mai semene mai deloc cu cel fizic, doar pe motiv ca e o aplicatie si e usor sa creeze o noua lume 3D. Parca ma scoate din starea aia de a juca un board game si simt ca joc un banal joc de Android/Windows.
Nota 6.9 pentru joc si nota 6 pentru aplicatie.

Image
Twilight Struggle(jucat pe Steam) : Sau as putea sa spun mai simplu Ovidiu Struggle, pentru ca am tot inceput tutorialul de vreo 4-5 ori. Incercam sa fiu atent la ce se intampla si ce vor cartile alea de la mine si imi pierdeam interesul dupa o vreme. Am inteles ideea jocului dar m-am plictisit inainte de a termina complet acel lung tutorial. Clar genul asta de joc nu e pentru mine si nu as intra niciodata pe sfera asta de jocuri de razboi. L-am incercat doar pentru ca l-am primit bonus pe Steam si auzisem de el. Ma rog, am incercat sa il joc...
Oricum, nu sunt in masura sa ii dau vreo nota, mai ales ca nu am jucat o partida completa dar si pentru ca nu sunt calificat sa vorbesc despre acest gen de jocuri. Aplicatia pare bine facuta.

Aplicatia care a reusit sa implementeze cel mai bine un board game (atentie! nu jocul cel mai bun): Mysterium

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111663Post 26octombrie
13 Jun 2020, 14:28

rabesandratana wrote:
12 Jun 2020, 14:29
(despre Kingdom Builder)
poate si acele bonusuri cu abilitati sa iti mai dea ceva flexibilitate
Bonusurile acelea sunt fix the meat on the bones. Mecanica de pus trei case adiacent e doar scheletul. Nu conteaza unde pui prima data per se, conteaza langa ce bonus te pui, de acolo se deschide un intreg evantai de optiuni. La mine e in top20 of all times, daca ar fi fost asa simplu si autoplay cum zici tu nu aveam peste 300 de partide la activ. Try it again. Dar fizic, nu pe telefon, nu-i facut pentru asta, please!
LE: Please, n-ai cum sa-mi dai si mie sa incerc Twilight pe steam?! Ma atrage, insa nu l-as lua inainte de a-l incerca :-)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111665Post Haddeo
13 Jun 2020, 14:59

rabesandratana wrote:
12 Jun 2020, 14:29
Kingdom Builder: (jucat pe Android) : Insiri cate 3 casute in functie de cartea trasa dar si incercand sa respecti cele 3 obiective. Aplicatia slab realizata, cu un ZOOM care nu te lasa sa vezi mare lucru, textul fiind aproape de nedescifrat pe un telefon cu ecran de 6 inch. Nu mi-a placut nici jocul fizic atunci cand l-am avut in colectie si aplicatia aproape deloc. Mereu am simtit ca jocul asta se joaca aproape singur, prea scriptat cu o carte care iti dicteaza ca TREBUIE sa pui casutele neaparat pe acel relief. Da, e adevarat ca e foarte important unde le pui prima oara, dar simt ca asta e singura decizie importanta din joc si poate si acele bonusuri cu abilitati sa iti mai dea ceva flexibilitate. Dar prea putin incat sa imi placa.
Asadar, nota 5,9 pentru joc si nota 4,5 pt aplicatia de Android. Poate daca o sa imi cumpar din nou o tableta de 10 inch, o sa fie mai usor de jucat.
Am 232 de partide jucate pe ios pe un ecran de 4 inch si cu one touch zoom (ai 3 optiuni diferite de zoom in joc) si merge excelent totul. (extrem de rar am intalnit o problema, cand trebuie sa plasezi fix in coltul hartii si trebuie sa schimbi modul zoom ca sa rezolvi). Text ? ce text? cel de pe cartile de obiective? cartile se deschid full screen dar oricum, dupa 5-6 partide nu mai ai de ce sa citesti acel text asa ca nu vad cum poate sa fie o problema.
Referitor la joc in sine, daca ai impresia ca se joaca singur inseamna ca il joci foarte prost :) (ceea ce e de inteles daca l-ai jucat de 1-2 ori si nu cu cineva cu experienta care sa-ti mai spuna tips and tricks). Am 140 de victorii din 232 de jocuri, AI hard are 58 si cel mediu 34. Imi place in continuare sa joc pentru ca joc pentru maximizarea scorului si pentru ca se joaca atat de usor si repede ( pot sa-l joc intr-o sedinta plictisitoare si in acelas timp sa trag cu urechea si la ce se mai discuta). Cred ca 121 e scorul meu maxim (mereu am jucat in 3 cu un AI hard si unul medium). Componenta de noroc , da e prezenta, dar e parte din joc si singura data cand poti sa ai ghinion extrem e la inceputul partidei (gen, sa-ti vina primele 3 carti identice) si atunci e usor, recunosti ca nu mai ai cum sa recuperezi si incepi alta partida. Fiecare partida oricum dureaza 15-20m pe telefon (doar cand sunt obiective in care trebuie sa numeri mai mult dureaza mai mult).
Ca sa ajungi sa joci bine sah, terra mystica, project gaia etc iti trebuie ani, pentru ca spatiul de decizii este imens. Imi place kingdom builder pentru ca pastreaza acel spatiu de decizie considerabil mai mic (dar nu atat de mic incat sa-ti fure placerea) si e ca un antrenament pentru jocurile mai grele. Daca ajungi sa joci bine Kingdom Builder (ceea ce recomand oricui) e ca si cum ai trecut de o etapa necesara pentru a putea sa joci bine alte jocuri mai grele.

Image
Last edited by Haddeo on 13 Jun 2020, 19:01, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111671Post mihnea_1309
13 Jun 2020, 17:55

26octombrie wrote:
13 Jun 2020, 14:28
LE: Please, n-ai cum sa-mi dai si mie sa incerc Twilight pe steam?! Ma atrage, insa nu l-as lua inainte de a-l incerca :-)
In afara de a-ti da acces la contul lui de Steam, nu prea are cum sa faca asta.
Dar! In aprox. 2 saptamani ar trebui sa inceapa Steam Summer Sale, ultima data TS a fost redus la 3 euro ;)
Daca ajungi sa iti placa e o investitie extraordinara, poti sa il joci sute de ore fara sa te plictisesti. AI-ul e foarte competent si jocul are multe subtilitati de descoperit :tu:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111672Post Haddeo
13 Jun 2020, 18:47

26octombrie wrote:
13 Jun 2020, 14:28
LE: Please, n-ai cum sa-mi dai si mie sa incerc Twilight pe steam?! Ma atrage, insa nu l-as lua inainte de a-l incerca :-)
Ti-l fac eu cadou :) , check PM

PS. poate m-am grabit:
Steam will not provide extra giftable copies of games you already own. ?
WTF ? vezi pls daca merge
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111739Post dmx85
15 Jun 2020, 00:20

rabesandratana wrote:
11 Jun 2020, 21:43
Tzolkin: (o partida in 3 jucatori) Worker-placement in care cu cat astepti mai mult timp (runde), cu atat beneficiul pe care il ai cand chemi muncitorul acasa, o sa fie mai mare. Rotile se rotesc si ei ajung automat in spatii mai avansate si mai bune. In runda ta, fie pui muncitori, fie ridici si iei beneficiile. Iar din cand in cand, trebuie sa ii hranesti pe toti.

Ce nu mi-a placut: Multe nu mi-au placut. Incepand cu tematica inexistenta si terminand cu ideea de a hrani iar si iar muncitorii, precum in alte 1000 de jocuri. Jocul asta putea sa fie despre o fabrica de ceasuri sau despre orice altceva. Tot ce am simtit jucandu-l, a fost ca ma uit plictisit la niste roti dintate si sa imi doresc sa treaca mai repede naibii rundele si sa ajunga muncitorul ala in dreptul spatiului pe care il urmaresc inca de acum 5 ture.
Nu mi s-a parut nimic inovativ, gameplay plictisitor dpmdv "pune muncitorul, asteapta muncitorul, ia muncitorul". A fost genul de experienta in care am simtit ca 2 ore stau si mut niste piese de lemn pe o plansa si astept sa se roteasca totul incat sa ajunga acolo unde am nevoie cu adevarat. Bleah!


Din partea mea nota 6,8. O sa mai joc totusi o partida inainte de a-l da de-a dura catre alte case mai primitoare. De departe dezamagirea lunii pt mine. Iar celorlalti nu le-a placut deloc jocul.
:shock: :shock: :shock:
OMG! La mine jocul asta e in top 5 ever. L-am rejucat de curand dupa ani de pauza, in 2 (si in 2 e cel mai slab) si tot mi se pare o bijuterie. E unul dintre acele jocuri care imi "arde circuitele" (intr-un sens bun).
Pot sa inteleg partea cu tema, dar la majoritatea jocurilor de tip euro tema e ca si inexistenta. Eu nu l-am jucat niciodata pentru tema, ci pentru niste mecanici care sunt inovative si elegante. La jocurile lui Rosenberg (cu mici exceptii) unde si acolo se merge pe principiul, cu cat trece timpul cu atat se imbunatateste locul, trebuie sa pui tu manual cate un lemnisor, cate un jetonas si tot asa. Aici doar ai invartit o data de roata si practic s-au schimbat toate pozitiile de worker placement.
mihnea_1309 wrote:
13 Jun 2020, 17:55
26octombrie wrote:
13 Jun 2020, 14:28
LE: Please, n-ai cum sa-mi dai si mie sa incerc Twilight pe steam?! Ma atrage, insa nu l-as lua inainte de a-l incerca :-)
In afara de a-ti da acces la contul lui de Steam, nu prea are cum sa faca asta.
Dar! In aprox. 2 saptamani ar trebui sa inceapa Steam Summer Sale, ultima data TS a fost redus la 3 euro ;)
Daca ajungi sa iti placa e o investitie extraordinara, poti sa il joci sute de ore fara sa te plictisesti. AI-ul e foarte competent si jocul are multe subtilitati de descoperit :tu:
Huh? Ai-ul competent? Ultima oara am jucat vara trecuta pe Android si AI-ul era enervant de prost, motiv pentru care am si renuntat sa il mai joc. Poate l-or fi imbunatatit intre timp, tre' sa verific.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111812Post rabesandratana
16 Jun 2020, 18:34

Eram constient atunci cand am scris despre Tzolkin si Kingdom Builder, ca o sa apara aparatori ale acestor titluri. Pe Tzolkin o sa il mai joc macar inca o data saptamana asta, sa vad daca o sa imi lase o impresie mult mai buna. Legat de celalalt. L-am avut si l-am vandut pentru ca nu a placut nimanui. Dar cum am cumparat aplicatia de Android, cu siguranta din cand in cand o sa il mai joc, dar stiu ca niciodata nu o sa imi placa acest joc ci poate doar o sa ii inteleg mai bine strategiile. Iar dupa ce am jucat Kingdom Builder, mi-am dat seama ca nu are rost sa iau jocul Through the desert, pentru ca pare similar si sigur o sa il dau dupa numai o partida.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111814Post Haddeo
16 Jun 2020, 19:16

rabesandratana wrote:
16 Jun 2020, 18:34
Eram constient atunci cand am scris despre Tzolkin si Kingdom Builder, ca o sa apara aparatori ale acestor titluri.
Pai eu nu am scris pentru tine 😊, am scris pentru cititorii tai 😊.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111815Post rabesandratana
16 Jun 2020, 19:23

Da, stiu! E normal sa aduci argumente pro, astfel incat altii sa nu ramane cu impresia ca jocul X e un joc slab, doar ca a scris unu` ca nu i-a placut.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111817Post DanielIndru
16 Jun 2020, 20:50

Monza (2000)
Un "roll and move" foarte rapid, practic se poate ajunge la finalul unei partide dupa numai 6-7 runde.
Norocul joaca un rol destul de important, dar cred ca e binevenit avand in vedere tema jocului si "nevoia" celor mici de a invata despre capriciile zarului si iminenta unui dezastru pe pista de curse. Eu rad tot timpul cand nu reusesc sa misc masina intr-o tura "Ooo, mi-au explodat cauciucurile!", "Vai, am ramas fara benzina!". Si Damian rade si el si nu mai e suparat cand se blocheaza.
Ii place pruncului, dar nu il cere zilnic asa cum s-a intamplat cu multe alte jocuri.
Deci, probabil, din partea amandurora:
Nota 7


Paris: La Cité de la Lumiere (2019)
Imi place cum trebuie sa construiesti mai intai plansa, pentru a pune pe ea cel de-al doilea strat de polyominoes.
Imi plac si ilustratiile si modul in care se desfasoara fiecare partida, distinct impartita in faze si actiuni posibile.
Dar nu prea ma dau in vant dupa:
- dimensiunea spatiului de manevra, foarte mic si restrictiv;
- polyominoes care nu se intorc si pe spate, deci nu prea ai flexibilitate;
- cutia practic ciuntita pe jumatate si piesele care incap inapoi numai in anumite pozitii.
L-as mai juca, dar nu de pe raftul meu.
Nota 7


My First Stone Age (2016)
Primul joc pentru Damian cu setup ce dureaza mai mult de 2 minute, cu piese ce trebuie amestecate sau asezate in locuri bine definite pe plansa, cu actiuni pe care el inca nu le intelege pe deplin (de ce sa schimb o resursa cu alta?).
Grafica excelenta, piese groase si mari, o frumoasa poveste introductiva la inceputul manualului.
Jocul asta chiar e 5+, iar Damian 4+ simte pe propria piele cat e de complicat sa schimbi resurse, sa planifici ture, sa gandesti in avans.
Good stuff, ma astept sa ne placa mai mult pe masura ce crestem "la cap".
Nota 7


Star Trek: Frontiers (2016)
It's like Mage Knight. But different. But the same.
Numai ca nu prea e la fel.
S-au modificat suficiente reguli ca sa fie un joc cu personalitate distincta, mai ales ca unele adaugiri sau modificari se muleaza perfect pe universul Star Trek folosit:
- Away Missions si rezolvarea lor prin diplomatie;
- navigatia in spatiu (simplificata) si interactiunea cu planete fara sa fie nevoie sa te urci pe ele;
- atacurile se pot bloca partial;
- in lupte se distruge nava, in Away Mission se ranesc oamenii;
- in spatiu nu exista zi sau noapte.

Pana acum, imi place destul de mult, dar:
- il joc numai solo;
- inca e o "bestie" de stapanit la nivel de reguli;
- daca nu ai lumina buna, s-ar putea sa nu vezi bine toate icoanele de pe unele carti;
- cutia e oribila si insert-ul atroce.

Nota 8. Probabil va mai creste.
Jocul lunii mai.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111820Post VZQ
16 Jun 2020, 21:51

DanielIndru wrote:
16 Jun 2020, 20:50
Dar nu prea ma dau in vant dupa:
[...]
- polyominoes care nu se intorc si pe spate, deci nu prea ai flexibilitate;
Nu este nevoie sa le intorci si pe spate - ideea este sa selectezi numai acele cladiri pentru care ai construit deja spatiul ce-ti permite plasarea; conteaza mai mult un chain mai mic, dar bun, pozat langa stalpi, decat multe cladiri fara acces direct la lumina. Toata smecheria jocului consta in cat de bine reusesti sa-ti "citesti" adversarul si reusesti sa-i anticipezi miscarile - cand vezi ca a luat o cladire, deja trebuie sa te gandesti unde si cum o poate plasa si daca poti sa-i pui bete in roate, prin acapararea zonelor violet, sau cum poti sa-i tai accesul la cladiri pe care le poate plasa grupat. Este un Tetris-like atipic...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111821Post Haddeo
16 Jun 2020, 22:36

DanielIndru wrote:
16 Jun 2020, 20:50
Star Trek: Frontiers (2016)
Și când decimezi planete poți sa te gândești ca fuseseră deja asimilate de borgi, ca sa eviti disonanta cognitivă 🤣.
Legat de insert, îți recomand insertul de la broken token pt mage knight. Se potrivește perfect și încape și extensia.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - mai 2020

Post: # 111823Post DanielIndru
16 Jun 2020, 22:53

L-am comandat deja.
La fel si extensia.
Am fost asimilat.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”