Best new game - August 2020

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114026Post kpaxchaos
01 Sep 2020, 18:32

adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
:lol: :lol: :lol: :lol:

Este jocul numarul 1 pentru fata mea de 14 ani :o :o :o :o

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114029Post Plu
01 Sep 2020, 21:39

adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
Poate si pentru ca NU e un joc de 2...isi arata profunzimea si varietatea doar de la 3-4 jucatori. Singurul lucru pe care eu nu il inteleg, e alegerea producatorului pentru marimea cutiei (imensa si pe jumatate goala)

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114030Post Miţã
01 Sep 2020, 21:46

Plu wrote:
01 Sep 2020, 21:39
adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
Poate si pentru ca NU e un joc de 2...isi arata profunzimea si varietatea doar de la 3-4 jucatori. Singurul lucru pe care eu nu il inteleg, e alegerea producatorului pentru marimea cutiei (imensa si pe jumatate goala)
Probabil ca a fost gandita sa tina si miniaturile.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114031Post adelindumitru
01 Sep 2020, 21:57

Plu wrote:
01 Sep 2020, 21:39
adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
Poate si pentru ca NU e un joc de 2...isi arata profunzimea si varietatea doar de la 3-4 jucatori. Singurul lucru pe care eu nu il inteleg, e alegerea producatorului pentru marimea cutiei (imensa si pe jumatate goala)
Posibil, nu neg pentru ca nu l-am incercat in mai multi. Dar chiar nu mi s-a parut un joc atat de interesant. Ma asteptam la mult mai multe ,avand in vedere cat de bine cotat era. Evident, s-ar putea ca faptul ca nu s-au prins regulile de mine sau ca nu am reusit sa imi formez o strategie sa fi contribuit.

Ma bucur ca le place altora, si pana la urma e un joc foarte apreciat. Doar ca nu era un joc pentru mine.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114032Post emisanSB
01 Sep 2020, 22:13

Plu wrote:
01 Sep 2020, 21:39
adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
Poate si pentru ca NU e un joc de 2...isi arata profunzimea si varietatea doar de la 3-4 jucatori. Singurul lucru pe care eu nu il inteleg, e alegerea producatorului pentru marimea cutiei (imensa si pe jumatate goala)
In mod sigur e gândită sa tina și miniaturile. La mine cutia e plina. Nu mai am loc de extensia ce urmează să apară.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114034Post mendocino
02 Sep 2020, 09:34

Corwin wrote:
01 Sep 2020, 17:24
Nu știu ce să zic, la Trickerion după explicații am început să-l joc și era clar. La Anachrony l-am terminat și nu era. Dar îl mai încerc cândva.
Subscriu. Dintre jocurile Mindclash, Anachrony mi s-a părut cel mai necomestibil. Eu în principiu am avut problema să pun cap la cap mecanica de joc cu tematica. E o idee interesantă chestia de time travel, dar mi se pare că nu este dezvoltată ca lumea. Dar cum se zice de gustibus non est disputandum ;)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114035Post mendocino
02 Sep 2020, 09:36

Corwin wrote:
01 Sep 2020, 15:08
mendocino wrote:
30 Aug 2020, 22:31
18.Gaia Project - aveam așteptări mari de la acest joc, mai ales că Terra Mystica este unul dintre preferatele mele. Pot spune că nu am fost dezamăgit, jocul este la fel de bun. Îmbunătățirile cum ar fi înlocuire templelor cu niște track-uri de tehnologii mi se pare o idee bună. Poate poate faza cu terraformarea planetoizilor movi (gaia proiect) este puțin cam mult și nu neapărat necesar, dar în mod general aduce același feeling de brain burning jocul ca și predecesorul. Singurul meu regret este că nu am reușit să-l pun mai repede pe masă. 9/10 :sy:

Jocul lunii pentru mine a fost Gaia Project. Nu m-a dezamăgit deloc, și fiind mare fan Terra Mystica era puțin cam de așteptat.
Gaia Project, woohoo! Va aparea si app (de la DIGIDICED care au facut si app-ul de Terra Mystica). Sper ca de data asta cu mai putine buguri la inceput daca au invatat din ultimele lor appuri, ca TM a avut multa vreme probleme. Insa acum e un app foarte reusit.

Si din cate stiu va avea si o extensie, desi nici nu stiu daca sunt mai interesat de asta, sau de extensie in dezvoltare eterna pentru Terra Mystica (nu Merchants, alta la care nu-i mai stiu numele si care nu apare nici macar pe BGG).
Nu știu ce să zic. Nu sunt mare fan de extensii, dar poate aduce ceva specii noi, sau cine știe ce :). Deocamdată o să rămân fidel Terra Mystica. ;)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114036Post mendocino
02 Sep 2020, 09:47

Corwin wrote:
31 Aug 2020, 14:59
Pai nu ma mira ca Root e greu. Pe BGG deja are weight rating mai mare (3.6) decat Rising Sun (3.2), si considerabil mai mare decat Blood Rage (2.9) si Inis (2.9). Si auzisem de la multi revieweri ca e greu mai ales la inceput. Cred ca ai plecat cu asteptari nerealiste pentru el, sunt curios daca dupa ce treci de faza de inceput simti altfel doar bazat pe gameplay. Eu inca nu l-am jucat tocmai pentru ca desi imi plac Blood Rage si Rising Sun am auzit ca asta e considerabil mai greu (si cum zici tu mai greu de invatat). Asa ca prefer sa le mai joc pe celelalte daca am ocazia, desi poate Root merge mai bine in 2?! (nu pare din voturile BGG)
Da, Root nu e ușor dat fiind faptul că e total asimetric și ca să poți câștiga întotdeauna trebuie să rulezi și algoritmii oponenților. Trebuie jucat de multe ori ca să te prinzi. Eu în doi nu îl recomand deloc.

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114043Post Garomi
02 Sep 2020, 12:57

Fara poze de data asta ca am tot uitat sa le fac la finalul partidelor :roll:

Doua jocuri in August:
  • Watergate

    Un joc nou pe piata, care se joaca 1 vs 1, iar tema este faimosul scandal Watergate din timpul presedintelui Nixon. Un jucator ia rolul jurnalistilor care incearca sa lege informatiile si sa il puna pe Nixon sub acuzare, iar celalalt jucator ia rolul administratiei Nixon care incearca sa tergiverseze investigatia prin diverse metode. Actiunea se petrece pe doua fronturi: o tabla cu Nixon in centru, posibili informatori pe margine si o sumedenie de noduri care ii conecteaza; de'a lungul jocului, jurnalistii vor incerca sa plaseze niste tile'uri astfel incat sa traseze un drum intre informatori si Nixon. Daca doua astfel de drumuri sunt completate, jurnalistii castiga. In acelasi timp, administratia Nixon poate sa puna tile'uri pe dos, creand astfel un blocaj pe drum. A doua tabla este locul unde se petrece actiunea principala din joc: mai multe piese de joc vor fi puse la mijloc la inceputul fiecarei runde. In timpul fiecarei runde, jucatorii vor juca diverse carti care printre alte lucruri, vor misca aceste piese de joc spre ei. La finalul rundei, fiecare jucator primeste toate piesele care sunt mai aproape de el. Piesele pot fi tile'uri care merg pe celalalt board, 1st player marker si un alt fel de marker care poate duce administratia Nixon la victorie sau le poate acorda jurnalistilor niste efecte puternice. Ce a mai ramas sunt deck'urile de carti, specifice fiecarui jucator care au doua utilitati: ori sa miste tile'uri sau marker'e inspre jucator, ori ce este trecut pe carte cu text - niste actiuni mai variate.

    Jocul se invata foarte rapid si tot la fel se si joaca. In functie de memoria pe care o are fiecare, e posibil sa fie necesare 2-3 jocuri pana inveti ce carti ai tu si ce carti are adversarul (sau sa le inveti inainte de primul joc :D ). Nu sunt multe de invatat si intelegeti avantajul de a cunoaste ce carti poate adversarul sa joace. Imi place ideea de "tug of war" pe diversele piese de joc si faptul ca deznodamantul poate sa fie orice de la a nu lua nici una pana la a le lua pe toate, totul depinzand si de ce carti ai in mana si de cum iti planifici fiecare actiune. E putin ciudat cand joci cu administratia Nixon si te lupti sa ii scapi pe corupti de lege, dar trece repede :D In ultimul rand, imi place cat de bine e spusa povestea acestui scandal prin elementele din joc, fiecare carte reprezentand un om sau o actiune care chiar a avut legatura cu Watergate; iar pentru cei care nu cunosc foarte multe despre scandal (ca mine), jumatate din rulebook este doar trivia despre tot ce s'a intamplat in ordine cronologica.

    Cu siguranta este un joc pe care il recomand celor care joaca in 2.
  • Root

    Vad ca deja exista discutii despre acest joc asa ca nu o sa mai povestesc si eu in ce consta el si trec direct la parerile mele in urma a 3 partide in 2 jucatori.

    Primul lucru este de a reafirma faptul ca jocul este mai misto in 3-4 jucatori decat este in 2. Am ajuns la concluzia asta pentru ca am vazut ca in 2, fiecare jucator este sub asediul celuilalt; nu exista altcineva care sa mai fure lumina reflectoarelor din cand in cand. Si daca ai inceput prost este cu atat mai greu sa te redresezi. Ca dovada aici este prima partida in care am facut cateva greseli cu o factiune, nu am reusit sa imi revin pentru ca celalalt jucator era foarte dezvoltat si am terminat cu 5-6 puncte in conditiile in care jocul se termina cand un jucator a ajuns la 30.

    Este un joc greu de invatat. Nu pentru ca structura rundei sau actiunile oarecum comune sunt complicat de executat. Toate factiunile au un "Move" care este aproape identic, un "Craft", un "Battle" care sunt foare similare ca reguli - nu de aici vine complexitatea. Ea vine de la faptul ca este greu sa iti dai seama care este modul eficient de a iti executa strategia; asta vine dupa cateva partide (alternativ te duci pe BGG si citesti in sectiunea de "Strategy"). Tot cateva partide dureaza si sa te prinzi de strategia eficienta a adversarului si ce poti face ca sa ii pui bete in roate. Tot cateva partide dureaza si sa inveti cartile posibile si cum e eficient sa le folosesti. Si aici vorbim despre dinamica de 1v1. Sunt convins ca se schimba lucrurile cand joci cu o a 3'a si o a 4'a factiune. Deci este un joc care, conform experientei mele, devine mai bun pe masura ce il joci.

    Si eu am avut o prima experienta ca ProfessorChaos - nu stiam nici factiunea mea nici factiunea adversa si am fost calcat in picioare. Partea plina a paharului e ca m'a calcat un oponent in picioare, nu trei :D In schimb eu nu am fost dezcurajat; poate si pentru ca la un joc nou, mai ales daca e complex, nu stau in AP sa incerc sa vad care e cea mai buna actiune, strategie, etc. Aleg repede un drum si ii dau inainte; uneori iese, de cele mai multe ori nu, dar la final pot sa extrag niste informatii specifice unei strategii; si nici nu este surprinzator cand pierd (o anectoda aici - cand am jucat prima oara War of the Ring am incercat sa castig militar in loc sa il duc pe Frodo la munte - am pierdut, nesurprinzator, dar am si invatat ceva: sa nu mai incerc sa castig militar :D ). In orice caz, in a doua partida lucrurile au mers mai bine. Cand am schimbat factiunea in a 3'a partida, iar au mers putintel prost lucrurile, dar ma asteptam pentru ca incercasem o alta abordare decat ce am vazut ca a mers in trecut. Daca era un dubiu: 100% nu este un joc pentru casuals. In ciuda aparentelor date de animalutele mici si dragute, asta nu este Everdell; este Razboiul Rozelor. Este PSD (Marquise de Cat) vs PNL (Eyrie Dynasties) cu niste USR+PLUS(Woodland Alliance) si un independent (Vagabond) on the side :D Si nu vorbim despre extensii.

    Extensiile au doua utilitati:
    • Esti super profi la Root asa ca ai nevoie de alte factiuni si/sau alte carti si/sau alte plansi de joc pentru a mai varia lucrurile.
    • Ai nevoie de factiuni automate pentru ca nu ai prieteni sau este pandemie :D . Extensia asta este chiar binevenita si abia astept sa o incerc pentru ca ma astept sa ajute in a experimenta jocul cum a fost el conceput.
    Mie mi'a placut Root :)
Este greu sa aleg jocul lunii pentru ca ambele jocuri mi'au placut foarte mult, chiar daca evident a fost mai relaxant sa joc Watergate. Cred ca le voi pune pe ambele la egalitate, pentru ca Watergate s'a pozitionat lejer intr'o pozitie de top in categoria "Duel games", iar la Root imi place provocarea de a'l invata, pe tot.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114049Post iuli212
02 Sep 2020, 21:38

Root merge clar mai bine in 3-4 jucatori, de aici si extensia cu factiunile automate. A mers ok si in 2, dar e razboi deschis unde o greseala te poate costa scump.
Un casual la masa cu gameri va avea sigur o experienta neplacuta. Chiar daca la prima vedere regulile te pot incurca, experianta altor jocuri isi spune cuvantul in deciziile din timpul jocului.
Mie mi-a placut, as dori sa il joc mai des. Imi plac jocurile cu puteri variabile, ideea de a avea diferite harti, mai mult de 4 factiuni si variante diferite de joc (clasic, factiuni automate, nu mai stiu daca era si 2v2, sper sa nu incurc), plus ca arata dragut.
Nu l-am incercat online, iar board games solo nu imi plac, prefer consola.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114110Post sergiunastrut
04 Sep 2020, 17:10

August in a nutshell
Total plays: 42
Unique games: 22
New to me: 7
Average rating: 6.57

Playgrid:
Image

6 :sy: s:
Nations: The Dice Game: Nu am jucat Nations, ca să înțeleg cât de puțin poate păstra un joc de zaruri dintr-un joc de civilizație, dar chiar și așa îmi pot imagina că jocul de zaruri e doar o urmă ștearsă a primului. În 20-30 de minute, jucătorii cumpără tile-uri din display-ul comun, cu diverse tipuri de currency aflate pe fețele zarurilor de 4 culori: zarurile roșii cu putere militară, zarurile albastre puternice pentru construcții, zarurile galbene pe aur și zarurile albe varii combinații, dar destul de slabe, și le așează pe tabloul lor, obținând potențial mai multe zaruri. Există o fază la finalul rundei unde dacă ai X simboluri de cărți și X simboluri de hrană, primești puncte în funcție de numărul rundei, dar per total nu văd rejucabilitate: vrei să treci repede de la zaruri albe la galbene ca să te poți specializa ulterior pe roșii sau albastre și să prinzi astfel cât mai multe puncte. Dacă nu îți ies calculele și nu ești primul jucător, există riscul mare de a nu prinde niciua dintre culorile mai puternice, așadar fiind blocat la zarurile albe/galbene. Iar tile-urile, deși sunt, vezi Doamne, cu diverse personaje sau locuri istorice, în realitate variază prea puțin ca simboluri/bonusuri – cred că 80% sunt copy-paste.
Onirim: Un joc de cărți ce se pretează aproape exclusiv pe solo plays și care se termină extrem de repede – 15 min maximum, dar aș zice că cel mai des e gata-n 5-7 minute. Scopul jocului e de a “găsi” cele 8 uși (câte 2 din cele 4 culori) dintr-un deck de cărți înainte de a trece prin tot deck-ul, altfel câștigă jocul și tu rămâi tematic blocat în coșmarul în care ești adâncit. Sunt mai mult de 2 uși de fiecare culoare în pachet, dar ocazional vei avea nevoie de ele și pentru a anula cărțile coșmar din deck. Pentru a găsi o ușă, trebuie să joci din mână 3 cărți (sau 5 pentru 2 uși) de aceeași culoare consecutiv, dar fără 2 simboluri identice succesive. Odată găsită, deck-ul se reamestecă și tot așa. Aș zice că rata potențială de câștig e în medie undeva la 70%.
Pathfinder: Rise of the Runelords : Probabil are prea puțin din Gloomhaven, dar cum nu mă atrage deloc RPG-ul, l-am încercat totuși pe acesta. Înțeleg că poate partea asta de campanie și de poveste cumva poate atrage pe mulți și astfel face din astfel de jocuri lucruri de popularitate masivă, dar înafară de deck-building-ul pe care oricum nu îl văd ca pe un mecanism de top în cadrul preferințelor mele, restul nu se corelează în mintea mea cu ce ar trebui să însemne joc de societate. Asta probabil din cauză că sunt axat pe tiparul clasic al unui eurogamer. Măcar acum știu la ce să mă aștept cumva, dacă mă voi încumeta vreodată să încerc un scenariu din Gloomhaven, deși mă îndoiesc serios.

7 :sy: s:
Ascension: Deckbuilding Game: Un deck-builder pretty straight forward, dar pe care l-aș prefera parcă în locul lui Dominion, baza, pentru că l-am perceput ca fiind mai divers și mai interesant în opțiuni. Nu mă atrage în mod deosebit tema, dar mi-au plăcut atât ilustrațiile/personajele, cât și flavour text-ul din subsolul cărților. Concluzie generală: nu știu dacă voi juca vreun deck-builder pur care să îmi stârnească interesul să-l cotez mai sus de 7 și să-l rejoc considerabil.
Downforce: Când l-am văzut prima dată, m-am gândit că o să fie similar, dacă nu chiar identic cu Rallyman GT. Ei bine, obiectul jocului e același, curse de monoposturi, dar dacă în Rallyman GT se folosesc zaruri al căror aruncare va determina planificarea cursei proprii, în Downforce mi-a plăcut că zarurile sunt înlocuite cu cărți, iar odată cartea jucată pe tura ta, e nevoie să muți mai multe monoposturi un anumit număr de spații. Încă un aspect interesant e că intră în scenă și un mecanism de pariuri ascunse în 3 faze ale cursei, iar alegerea culorilor pe care le controlezi tu se face prin licitație la startul cursei. Așadar, ai șansa de a corela mâna de cărți cu licitația și ulterior pariurile, în funcție de cum va evolua cursa. Există șanse mari să nu controlezi tu monopostul care câștigă cursa, dar să câștigi jocul având cea mai mică investiție în licitația inițială + cel mai bun rezultat la pariuri. Se simte parcă mai light ca Rallyman GT, dar îl prefer în locul lui, zarurile fiind cam enervante într-un joc de curse.
Onitama: Un abstract care se simte exact ca un joc de șah pe o tablă în miniatură, cu reguli alterate și secvențiale și cu un setting japonez/marțial. Fiecare joc va fi diferit pentru că regulile de mutare a pieselor vor fi dictate de 5 cărți cu pattern-uri predefinite – câte 2 pentru fiecare jucător, iar una neutră, în buffer. La tura ta, joci una din cele 2 cărți, muți unul dintre pionii tăi în orice direcție exact după pattern-ul respectiv, apoi schimbi cartea jucată cu cea din buffer. Astfel, ambii jucători vor beneficia de toate cărțile, iar cheia acestui joc de strategie pură e timing-ul și vizualizarea mutărilor pe X pattern în avans. Câștigă cel care capturează regele/pionul principal al adversarului, sau care mută unul dintre pionii lui pe locul de start al regelui oponent, dacă acesta a fost mutat.
Trekking the World: Un joc care arată foarte bine și care prezintă harta lumii ca board, cu diverse orașe legate de rute și cu câte un aeroport pe fiecare continent. Cu alte cuvinte, un fel de Ticket to Ride fără trenuri, cu un pasager care se plimbă cu point-to-point movement din oraș în oraș, iar cu ajutorul aeroporturilor sare imediat pe alt continent fără a consuma o acțiune. La tura ta, întâi te deplasezi un anumit număr de noduri, culegând cubul suvenir de pe locația finală și plătind cărți egale ca valoare cu distanța parcursă (de obicei 1, 2 sau 3 noduri). Apoi, fie tragi 2 cărți – cărțile având 2 componente: simbolul central cu aceeași culoare a cărții și cifra din colțuri (1, 2 sau 3), fie vizitezi orașul în care te afli aka iei cartea cu X puncte pe care o plătești cu o combinație de simboluri din mână, fie folosești abilitatea uneia dintre cele 2 journey cards diferite la fiecare joc – practic renunți la 2 cărți din mână pentru a face o acțiune care temporat alterează regulile standard ale jocului. Primul care cumpără 5 cărți de destinație încheie jocul. Nu a urcat la 8, deși mă văd jucându-l foarte des, din cauza cărților de destinație pe care nu prea ai cum să le anticipezi foarte mult și te poți trezi destul de departe de locație când apare una nouă. Înafară de asta, un joc ideal de familie.


Jocul lunii august pentru mine este Trekking the World.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114181Post thenede
07 Sep 2020, 19:06

Am continuat in forta in august cu:

Not Keepers:

Whistle Stop - un abstract in care construim un paienjenis de linii de cale ferata, colectam si livram resurse in incercarea de a traversa harta/tara cu locomotivele noastre. Imi place cam tot la joc mai putin partea de pick-up & deliver. Nu e rau deloc, componentele bune - sotiei i-a placut, mie mai putin asa ca intra la schimb.

Asgard - un WYG destul de complex la prima vedere, cu mecanisme interesante. Practic pariem pe castigatorii bataliilor in apocalipsa mitologiei nordice. Sunt multe de placut la joc, modul de selectie a zeilor, echilibristica pe resurse etc. In 2 jucatori dispare din tensiune, nu stiu daca si din durata. Mie mi-a placut, sotiei mai putin, asa ca a plecat deja.

Vasco da Gama - un joc de licitatii interesant, transparent, destul de "in your face" pentru un euro - cu siguranta mai bun in mai mult de 2 jucatori. Mi-a placut si strategia din licitatie si din plasamentul navelor pe harta. Cu siguranta nu e un joc de aruncat pe acoperis. Cum mie mi-a placut mai mult decat sotiei si cum mare parte din jocuri le jucam in 2, a intrat la schimb.


Mid 7s:

Capital aka Warsaw: City of Ruins - un tile layer interesant in care reconstruim orasul si vanam bonusuri. Desi marimea orasului este limitata la 12 tileuri, construirea pe verticala il distinge prin stratul suplimentar de strategii care pot fi abordate. Cutia...e Granna, deci mult aer.

Tobago - un joc de deductie bun, in care triangulam comori prin jucarea unor carti ("nu e in cea mai mare padure" / "e langa un copac" etc.). Trucul este sa le triangulezi cat mai aproape de tine si cat mai departe de adversar. Presupun ca in mai mult de 2 jucatori partea de racing pe harta dupa comori e mai interesanta, in 2 e doar ok.

Traintopia - zmeura de aur pentru cel mai mult aer intr-o cutie - jocul este insa bun - un puzzle interesant de constructie de cale ferata, cu activare de puncte si colectare de bonusuri. Tile-urile se aliniaza fie adiacent ortogonal fie "la jumatate" de tile. Puzzle-ul creat e interesant dar poate deveni limitativ, posibilitatile diferite de scoring de la runda la runda creaza tensiune - schimbarea regulii de scoring a locomotivelor e binevenita. Un joc care ar fi putut sa fie lejer intr-o cutie mica/medie de calatorie.


High 7s:

Santa Monica - un alt puzzle interesant, de data asta cu carti pe 2 randuri - jocul simuleaza o plaja cu strada adiacenta in care plasamentul este crucial pentru maximizarea punctajului. Exista variablitate in locatia de start/obiective si in actiunile bonus disponibile; variabilitatea a creat o experienta destul de fresh in toate cele 3 partide jucate. Grafica imi place - este posibil sa fie prea minimalista sau monocroma pentru unii jucatori. Sper ca aerul din cutie sa fie original din Santa Monica :)

Papà Paolo - un mid-euro destul de accesibil despre pizzerii. Ne intrecem in a crea o reta de distributie de pizza si a satisface nevoile retelei create, si desigur de a ne imbunatati operatiunea - succes masurat desigur in puncte. E bine produs ca mai toate Quinned-urile pe care le-am incercat (editia a doua - am inteles ca la prima editie se disting cladirile mai greu). Eu l-am luat sh deci nu a trebuit sa lipesc toate stickerele (cred ca ar fi fost o problema). Din punct de vedere a gameplay-ului mi-a placut; mecanismul de selectie a actiunilor de tip grid este bine facut, partea de licitatie in 2 e ok (desi cred ca poate fi imbunatatita)-in mai multi licitatia pare mai centrala jocului, in 2 jucatori cred ca banii ar trebui sa conteze mai mult la final de joc, tile-urile ar fi putut fi mai diverse/complicate facand nevoia de pizzerii aditionale mai importanta.

Chronicles of Crime - un joc de deductie cooperativ cu integrare digitala. Este un joc de deductie bun, cazuri interesante, integrare cu app-ul buna - o experienta buna. Cutia are dimensiunea perfecta, insertul bun, componentele de calitate. Sunt totusi cateva probleme cu jocul din punctul meu de vedere - cooperativ este si nu prea, in sensul in care imi pare o experienta destul de solo. Integrarea digitala este bine facuta, dar ma intreb de ce nu au mers un pas mai departe si sa introduca folosirea a mai multe device-uri concomitent, in care fiecare sa joace un personaj efectiv, eventual cu ceva abilitati distincte sau introducerea unui mod semi-coop/ competitiv sau un randomizator de cazuri care sa permita o oarecare rejucabilitate. In final in ciuda gameplay-ului bun, ma intreb daca nu eram mai castigat sa joc ceva pur digital (un L.A. Noire de exemplu). Pare o franciza la inceput de drum - presupun ca jocurile vor fi din ce in ce mai bune.


8s:

Race to the New Found Land - un mid-euro care a trecut neobservat. Suntem natii care se intrec in explorarea si colonizarea unor insule. Jocul este o combinatie de area control (atat pe colonizarea insulelor cat si pe contractele externe), tile layer (explorarea efectiva a insulelor) si worker placement folosind nave cu specialitati distincte/ eficienta diferita in activarea actiunilor. Natiile au si ele abilitati diferite, asimetria creata fiind binevenita. In 2 jucatori e putin cam deschis, in special pe export.

Haspelknecht - un alt mid-euro de la Quinned, cu un feel destul de unic. Suntem "fermieri" in perioada timpuriei a extractiei carbunelui in Germania. Producem resurse, sapam mina, scoatem apa si carbunele, o consolidam, implementam tehnologii etc. Elementul distinctiv este selectia actiunilor dintr-un pool comun de resurse - fiind limitat la alegerea a doua culori in 2 etape, se creaza o tensiune in jurul selectiei - este interesant ca informatia este perfecta stiind si parte a cuburilor care vor fi disponibile in sezonul urmator - sacul cu resurse este gol la inceputul fiecarei runde. Jocul este excelent si fara extensie. The Ruhr Valley (jucata la inceput de septembrie) vine cu doua module si mai multa variabilitate - unul din module mareste jocul de la 3 la 4 "ani" si introduce o noua resursa - deschide jocul si mai mult la strategii, insa durata aditionala nu il preteaza fiecarei sesiuni. Celalalt modul adauga o noua "era" de tehnologii - cred ca este o aditie excelenta.

Cu sau fara extenie Haspelknecht este jocul lunii.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114182Post Corwin
07 Sep 2020, 19:18

Tobago cam e de 3 sau 4, da. În 3 mi se pare cel mai fain, și-l joc din când în când pe BGA așa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114194Post rabesandratana
08 Sep 2020, 15:30

adelindumitru wrote:
30 Aug 2020, 12:54


Le Havre - unul din cele mai bune jocuri pe care le-am încercat vreodată, de care pur și simplu nu mă mai satur. Nu pot să găsesc puncte slabe ale acestui joc încă. 10/10.



Jocul lunii: Le Havre. Surprinzător, știu.
Ti-am zis eu! :tu:

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114196Post rabesandratana
08 Sep 2020, 15:40

kpaxchaos wrote:
01 Sep 2020, 18:32
adelindumitru wrote:
01 Sep 2020, 17:44
Anachrony e singurul joc din care n-am inteles absolut nimic.
:lol: :lol: :lol: :lol:

Este jocul numarul 1 pentru fata mea de 14 ani :o :o :o :o
Pai da, dar Adelin are doar 12 :D
Peste 2 ani il va intelege

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114197Post thenede
08 Sep 2020, 15:49

Nu e nici pe departe perfect - nu mi-a placut economia imprumuturilor si nici kilogramul de chituri cu resursa de baza pe o parte si produsul finit pe alta.
In rest un joc bun spre foarte bun, probabil ideal in 3 jucatori.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114198Post rabesandratana
08 Sep 2020, 15:51

thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Am continuat in forta in august cu:

thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Vasco da Gama - un joc de licitatii interesant, transparent, destul de "in your face" pentru un euro - cu siguranta mai bun in mai mult de 2 jucatori. Mi-a placut si strategia din licitatie si din plasamentul navelor pe harta. Cu siguranta nu e un joc de aruncat pe acoperis. Cum mie mi-a placut mai mult decat sotiei si cum mare parte din jocuri le jucam in 2, a intrat la schimb.
Aici Tom Vasel a exagerat cu aruncarea jocului de pe acoperisul casei, Rahdo exagereaza ridicandu-l in slavi de parca ar fi o mare capodopera. Am ramas undeva la mijloc dupa ce l-am jucat. Not great, not terrible! Partea cu luatul "bonurilor de ordine" ma plictiseste enorm, dar in rest, cand incep actiunile, are niste idei foarte interesante, cu modul de luat echipaje, nave si modul de navigare pe termen lung si planificare. Daca partea 1 din joc era putin rafinata sau scoasa de tot si inlocuita cu un alt mod de a lua actiunile, era de pastrat pentru noi. Asa, dus a fost.
thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Traintopia - zmeura de aur pentru cel mai mult aer intr-o cutie - jocul este insa bun - un puzzle interesant de constructie de cale ferata
Atunci clar nu il mai iau. :)

thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Papà Paolo - un mid-euro destul de accesibil despre pizzerii. Ne intrecem in a crea o reta de distributie de pizza si a satisface nevoile retelei create, si desigur de a ne imbunatati operatiunea - succes masurat desigur in puncte. E bine produs ca mai toate Quinned-urile pe care le-am incercat (editia a doua - am inteles ca la prima editie se disting cladirile mai greu). Eu l-am luat sh deci nu a trebuit sa lipesc toate stickerele (cred ca ar fi fost o problema). Din punct de vedere a gameplay-ului mi-a placut; mecanismul de selectie a actiunilor de tip grid este bine facut, partea de licitatie in 2 e ok (desi cred ca poate fi imbunatatita)-in mai multi licitatia pare mai centrala jocului, in 2 jucatori cred ca banii ar trebui sa conteze mai mult la final de joc, tile-urile ar fi putut fi mai diverse/complicate facand nevoia de pizzerii aditionale mai importanta.
Chiar l-am rejucat in weekend de 2 ori si ne-a placut si mai tare decat ne placuse initial. Tematic, simplu, dar nu atat incat sa nu ai chef sa il mai rejoci.
thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Haspelknecht - un alt mid-euro de la Quinned, cu un feel destul de unic. Suntem "fermieri" in perioada timpuriei a extractiei carbunelui in Germania. Producem resurse, sapam mina, scoatem apa si carbunele, o consolidam, implementam tehnologii etc. Elementul distinctiv este selectia actiunilor dintr-un pool comun de resurse - fiind limitat la alegerea a doua culori in 2 etape, se creaza o tensiune in jurul selectiei - este interesant ca informatia este perfecta stiind si parte a cuburilor care vor fi disponibile in sezonul urmator - sacul cu resurse este gol la inceputul fiecarei runde. Jocul este excelent si fara extensie. The Ruhr Valley (jucata la inceput de septembrie) vine cu doua module si mai multa variabilitate - unul din module mareste jocul de la 3 la 4 "ani" si introduce o noua resursa - deschide jocul si mai mult la strategii, insa durata aditionala nu il preteaza fiecarei sesiuni. Celalalt modul adauga o noua "era" de tehnologii - cred ca este o aditie excelenta.

Cu sau fara extenie Haspelknecht este jocul lunii.
Foarte bun in ciuda numelui. Totusi, parca tot Coal Baron mi-a placut un pic mai mult.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114199Post thenede
08 Sep 2020, 16:08

rabesandratana wrote:
08 Sep 2020, 15:51
thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Vasco da Gama
Aici Tom Vasel a exagerat cu aruncarea jocului de pe acoperisul casei, Rahdo exagereaza ridicandu-l in slavi de parca ar fi o mare capodopera. Am ramas undeva la mijloc dupa ce l-am jucat. Not great, not terrible! Partea cu luatul "bonurilor de ordine" ma plictiseste enorm, dar in rest, cand incep actiunile, are niste idei foarte interesante, cu modul de luat echipaje, nave si modul de navigare pe termen lung si planificare. Daca partea 1 din joc era putin rafinata sau scoasa de tot si inlocuita cu un alt mod de a lua actiunile, era de pastrat pentru noi. Asa, dus a fost.
thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Papà Paolo -
Chiar l-am rejucat in weekend de 2 ori si ne-a placut si mai tare decat ne placuse initial. Tematic, simplu, dar nu atat incat sa nu ai chef sa il mai rejoci.
thenede wrote:
07 Sep 2020, 19:06
Haspelknecht -

Cu sau fara extenie Haspelknecht este jocul lunii.
Foarte bun in ciuda numelui. Totusi, parca tot Coal Baron mi-a placut un pic mai mult.
La Vasco partea cu bonurile de ordine cred ca imi place cel mai mult. Este important sa fii primul in punctele cheie.

Papa Paolo - asta mi-a placut cel mai mult, ca e suficient de interesant si suficient de simplu incat sa nu am probleme cu regulile dupa cateva luni de nejucat.

Haspelknecht e greu de spus daca e peste Coal Baron - trebuie sa il rejoc si sa incerc si card game-ul..
La Haspelknecht mecanica cu cuburile e interesanta, Coal Baron e parca cel mai tactil cu liftul de carbune si ar mai fi si Pay Dirt cu linia lui moderna de extras minereu - toate par cam pe acolo/ pe la aceeasi nota.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - August 2020

Post: # 114201Post rabesandratana
08 Sep 2020, 17:03

Am reusit in sfarsit si eu sa gasesc ceva timp sa scriu despre jocurile din luna august.

Image
6 nimmt! (2 partide in 3 jucatori) Am acest joculet de multi ani, dar niciodata nu m-a tentat sa il incerc, ci l-am luat doar cu gandul de a ma folosi de cartile sale ca sa joc No Thanks! si The Game! (ulterior si The Mind), care erau de negasit pe stoc in acea perioada. Am decis sa il jucam, si nu e chair atat de rau pe cat parea la prima vedere. Pui carti pe spate, toti jucatorii le intorc si in functie de cifre, le asezam in ordine crescatoare pe randurile corespondente. Cine a fost cel mai neinspirat, iar cartea sa a ajuns sa fie a 6-a dintr-un rand, o sa le ia pe toate. Cartile au si niste boi incriprionati in partea de sus, care sunt puncte. La final de joc, cine are cei mai multi boi/puncte, a pierdut jocul.

Ce nu mi-a placut: Greu sa te legi de ceva la un filler din asta de 10 minute. Astea ori iti plac, ori nu iti plac deloc. Grafica mi se pare plictisitoare.

Relativ distractiv, foarte rapid. Pentru un filler, sa zicem nota 6,9. Ma asteptam la ceva mult mai rau, asa ca pot spune ca m-a surprins.


Image
Filler (3 partide in 3 jucatori si vreo 7 solo) Da! Genul de joc, ce vrea sa aiba un nume fun. Dar nu e doar vreo gaselnita stupida, ci in jocul asta chiar asta facem: umplem aluaturi de patiserie cu creme si facem prajituri. Astfel ca jocul de cuvinte, pica numai bine. Jucam o carte pe spate, si cine are ora mai mica, inseamna ca s-a trezit mai devreme si alege primul dintre cartile din display, reteta de crema pe care o va umple si apoi trebuie sa joace cartile din mana care arata borcanele cu acele umpluturi: gem, ciocolata, vanilie. Apoi, urmeaza fiecare pe rand sa faca asta, iar ultimul jucator, are mari sanse sa nu mai poata face actiunea, pentru ca cele 2 retete ramase nu se mai potrivesc cu ce planuri avea el/cu cartile sale din mana.
Si cand patesti asta, precum in Century Spice, ai actiunea de a ridica toate cartile decartate, inapoi in mana. La final, iei puncte pt cartile umplute care arata anumite iconite. Altele nu au puncte, ci doar mai multe borcane cu umpluturi, incat sa te ajute pe viitor sa faci mai usor retetele.

Ce nu mi-a placut: Au pus doar 2 puteri speciale pe cateva carti, care te lasa fie sa iti ridici toate cartile decartate in acceasi runda, fie sa mai faci o umplutura. Cu putina creativitate, au fi putut adauga macar inca vreo 2-3 idei bune aici, incat sa fie mai interesant.

Grafica de pe carti arata extrem de bine, cu multe prajituri de iti vine sa le mananci, nu alta! Un filler bunicel de nota 7,4, cam greoi ca desfasurare in 3 jucatori. Prefer varianta Solo cu care vine, care te pune serios la munca si are diferite personaje impotriva carora sa concurezi. Daca e sa il consider doar joc Solo, atunci ii dau 7,9.



Image
The Boss (2 partide in 3 jucatori) Un joc de tip area control si bluffing, cu Mafia/Nasul drept tematica. Fiecare conduce o familie mafiota, si isi trimite gangsterii in diferite orase, avand la dispozitie doar franturi de informatii despre ce ar putea gasi acolo la final de runda. Joci un numar de gangsteri la o locatie, apoi pui o carte din mana, care o sa dezvaluie o informatie importanta tuturor, despre una dintre orase. Astfel, fiecare o sa deduca, pe masura ce rundele inainteaza si tot apar mai multe carti/informatii, in ce oras dai de "cascaval" si unde te prinde politia si iti baga unu dintre oameni la racoare pentru 2 ture/ani.
Ideea e ca la inceput de runda, se pune cate o carte pe spate, in dreptul fiecarui oras, carte ce o sa ne dezvaluie la final care e castigul/pedeapsa pentru cel ce domina zona numeric. Toate celelalte carti, sunt impartite apoi tuturor jucatorilor, asa ca fiecare o sa aiba anumite informatii despre unele orase, si o sa aleaga cand e momentul oportun sa joace o carte ce va da o informatie importanta si daca e cazul sa se arunce cu 3-4 gangsteri intr-o locatie, din prima, dand tuturor de inteles ca acolo ar fi premiul cel mare. E mai complicat de explicat decat de jucat.
Ce nu mi-a placut: Faptul ca vine cu niste cuburi plictistoare pe post de gangsteri si nu au pus si ei niste mipalsi, eventual customizati cu niste pistoale.

Chiar si asa, tematica jocului nu e doar una complet lipita, ci se simte prezenta mai mult decat as fi crezut. Lupta pentru suprematia oraselor, lupta dupa bani, informatiile destul de pretioase pe care le detine fiecare, politia care sta la colt sa iti bage un cub la parnaie, toate fac din acest joc, mai mult decat un simplu area control cu cubulete aruncate pe niste carti. Plus ca vine si cu o cutie foarte mica. Nu ma innebunesc dupa jocurile de bluffing, dar astuia ii ofer un meritat 7,9


Image
Chocolatiers (3 partide in 3 jucatori) un pachet extrem de atractiv, cu tile-uri din care creezi o cutie de bomboane de ciocolata asortate cu ajutorul unor carti mici de joc, ce arata aceleasi ilustratii de bomboane. Un set-collection pur, in care iei carti din cele etalate in display, iar cand ai ce trebuie, decartezi exact figurile ce sunt desenate pe un tile si il iei in dreptul tau.
Aici apare insa partea cea mai interesanta a jocului, un element de puzzle, in care mereu cand mai adaugi un tile, trebuie sa gasesti cea mai buna asezare posibila, incat sa creezi continuitati de acelasi gen de bomboane. Prin asta, incercam sa castigam la final, cat mai multe dintre obiectivele corespondende fiecarui flavor (menta/fistic/alune ,etc) fiecare cu un numar diferit de puncte. Tile-urile in sine, care iti creeaza tie cutia de bomboane, au si ele puncte insripctionate. Mai ai si niste bomboane joker de care sa te ajuti, iar la final faci totalul.

Ce nu mi-a placut: In ciuda faptului ca am inceput prin a lauda grafica si prezentarea acestui joc, unele arome de bomboane nu au cele mai inspirate ilustratii. Dpmdv o parte dintre bomboane au fost desenate mult mai frumos decat altele. Nu e f. deranjant dar parca se putea lucra/insista mai mult la unele elemente incat sa iasa la fel de bine toate.

Un filler dragut, care nu promite inventarea apei calde, care imprumuta cam tot ce am vazut in o suta de alte jocuri mai bune de tip set-collection, dar care se remarca prin acel puzzle ce iti da mari batai de cap, atunci cand incepi sa il construiesti. Nota 7,9



Image
Push (3-4 partide in 3 jucatori) Un joc in care tematica femeilor gravide, se potriveste de minun.......Nu! Glumesc! N-are nicio tematica. E doar un joc cu niste cifre si cam atat.
Un push your luck ce copiaza exact mecanismul din Port Royal. Tragi cate o carte si apoi le asezi pe maximum 3 coloane, asta pentru ca nu ai voie sa pui in acelasi grup, fie acelasi numar sau fie aceeasi culoare. Daca ai noroc, creezi doar un grup, te opresti la timp si le iei pe toate in fata ta. Teoretic, toate cifrele din fata ta, sunt punctele de la final. Practic, nu chiar, ca o sa iti dea in "cap" adversarii cand o sa te vada cu atatea puncte etalate. Daca ai tras prea multe carti si ai ajuns in situatia in care nu mai poti pune cartea respectiva in niciunul dintre cele 3 grupuri, ai "zbarcit-o" si ceilalti jucatori aleg pe rand, cate un grup cu puncte, pe care il etaleaza in dreptul lor. Plus, tu dai cu un zar colorat, si ce culoare pica, o sa pierzi toate punctele agonisite in rundele precedente din respectiva culoare. Si o sa te intrebi ca de ce sa risti sa tragi multe carti in runda ta si sa nu te opresti cand ai avut noroc sa prinzi un 5 si doi de 6 de culori diferite si sa iti iei jucariile si sa pleci? Ca doar sunt puncte, nu? Ei bine, cand nu poti pune carti din cauza culorii sau cifrei deja existente in primul grup si ai pornit un al doilea, practic, cand te opresti, tu il iei pe cel mai bun iar pe celalalt/e le iau urmatorii jucatori. Deci le dai puncte si lor pe masura ce tu risti ca sa strangi cat mai multe pt tine. Dar, exista carti ce arata acel zar colorat de care vorbeam, si normal ca o sa le pui in grupurile pe care urmeaza sa le ia ei, dupa ce tu ti-ai ales pe cel mai bun dintre ele. Daca tot le dai carti cu puncte, macar sa ii obligi sa arunce cu zarul si sa piarda TOATE cartile agonisite de-a lungul tuturor rundelor din acea culoare.
Sa vezi ce fete o sa faca aia cara o sa piarda vreo 20 de puncte la mov si o sa ramana doar cu galben si rosu, unde au doar vreo 5 puncte.

Ce nu mi-a placut: Cutia e oribila. Ceva din plastic, greu de explicat. Cartile sunt plictisitoare ca aspect.

Dar jocul e fun. Un push your luck ce se lasa cu multe partide consecutive si toata lumea e atenta ce face fiecare in tura sa. Nota 8.4


Image
Byzanz (3-4 partide in 3 jucatori) Un joc de licitatie, cu idei interesante, in care castigatorul, o sa ia in mana toate cartile afisate in market. Apoi, el iese din licitatia numarul 2, unde participa doar ceilalti jucatori, dar de data asta, numarul cartilor din market ce vor fi castigate, e unul mai mic. Si se tot reduc cartile, pana cand fiecare o sa castige o licitatie. Ah, si pe carti sunt niste bunuri generice: grane, matase, etc
Mereu cand cineva castiga o licitatie, cartile cu care ai platit, dar si una dintre cele castigate din market, trebuie asezate pe culori intr-un alt display in partea de jos a plansei.
Acum incepe faza a 2-a, cea in care cel care a fost cel mai slab la licitatii, ia gratuit in mana toate cartile dintr-o singura culoare. Si cel mai probabil va lua grupul ce contine cel mai mare numar de carti. Apoi urmeaza sa faca la fel si ceilalti.
Acum vine faza 3, in care avem voie sa decartam un set de 3 carti de aceeasi culoare/tip de bunuri, din care pastram cartea care are cea mai mare cifra/ adica puncte la final de joc si celelalte 2 ies complet din joc. Ideea e sa facem u set collection din 3 carti si mereu pastram pe cea mare si decartam pe cele mici. Practic un fel de vanzare a bunurilor din care obtinem cel mai mare venit. Evident, la final, cel cu cele mai multe puncte va castiga.

Ce nu mi-a placut: inca nu am reusit sa identific ceva ce m-a deranjat. Totul e cat se poate de ok. Nu inseamna ca e un joc perfect, dar nici nu am puncte negative de aratat.

Un joc de tip licitatie trebuie sa aiba ceva special ca sa ma atraga, asa cum e de exemplu For Sale. Iar Byzanz m-a surprins intr-un mod tare placut. Licitatia e rapida, iar de multe ori acel set collection mi-a adus un pic aminte de serile de demult in care jucam foarte mult rummy sau canasta cu familia. Nota 8,5 si posibil sa mai creasca


Image
Brew Crafters (2 partide in 3 jucatori si vreo 4 cu o varianta solo cu ajutorul unei aplicatii) Daca tot vorbeam luna trecuta despre cat de mult mi-a placut Viticulture, am cautat alte jocuri despre bauturi si cum Vinhos m-a lasat rece, am descoperit Brew Crafters pe care spre surprinderea mea, am reusit sa il mai gasesc pe stoc (ultima bucata), prentru ca din ce stiu e OOP. Am tot gasit comparatii pe net ca cica ar fi o copie de Agricola din cauza ca foloseste sistemul ala de acumulare de bunuri de la o runda la alta, daca nimeni nu ia sa zicem maltul de pe un spatiu, tura viitoare se adauga inca 3 si tot asa. Nu am simtit ca are nicio legatura cu Agricola, in afara de aceasta mecanica de joc imprumutata de acolo.
Jocul e foarte tematic pentru un euro, in care plasezi muncitori pentru a lua fie malt, hamei sau drojdie, fie bani, ingrediente speciale sau sa angajezi persoane ce aduc abilitati speciale pt tot jocul. Apoi vine faza 2 de productie bere, unde daca ai strans ingredientele pt retetele afisate, poti lua un bax de bere pe care il pui pe banda rulanta din beraria ta/plansa proprie. Iar baxurile pentru fiecare tip de bere sunt niste tokene extrem de frumos realizate si desenate. Aproape ca iti vine sa le bagi la frigider si sa le bei mai tarziu. Cand o sa mai faci inca un bax de bere, acesta va impinge pe banda rulanta baxul precendent, care va ajunge acum la faza de sigilat capace, iar data viitoare cand faci al 3-lea bax, le va impinge evident pe celelalte 2 de pe banda, iar primul realizat va ajunge in sfarsit in camionul care asteapta sa le duca la market iar tu o sa primesti imediat banii (mereu 2 bani per bax). Punctele sunt inscrise pe spatele baxurilor si variaza de la 2 pana la 8 puncte in functie de cat de complexa e reteta. Punctele le iei imediat ce ai creat un bax, doar banii dureaza sa ii primesti pana ce impingi bax cu bax pe banda rulanta. Foarte interesant acest sistem. Doar ca exista o gramada de alte lucruri in acest joc de care sa tinem seama si sa facem ca afacerea noastra sa prospere, iar una dintre idei, e sa creezi un Pub, unde pui direct un bax iar la baxul 2 creat, in loc sa stai sa mai impingi pe celalalt la pus capace, aici intra direct la vanzare ca bere la draft. Practic arzi o etapa si iei banii mai rapid.

Iar de bani ai nevoie pentru a plati toate cheltuielile cu berariile, cu angajatii sau cu berarul principal. Iar asta se plateste doar din 4 in 4 runde, cand vine anotimpul rece. Asa ca ai ceva timp sa ii acumulezi, iar daca nu, imprumuturi si puncte minus la final de joc. Cine te pune sa te intinzi mai mult decat iti permite plapuma? Si sa vorbim si despre multele lucruri pe care le poti instala in beraria ta, care fiecare costa bani cand vine iarna, dar te ajuta sa creezi o strategie de lunga durata. Am vorbit mai sus de bar, care arde etapa de pus capace, acum sa vorbim despre depozit, care te lasa sa pui inca 12 ingrediente pe plansa ta (in mod normal poti pune doar 12 la inceput) pentru ca mereu o sa strangi multe cuburi cu bunuri si e pacat sa arunci din ele din lipsa de spatiu. Poti sa iti instalezi 2 rezervoare care sa lucreze in acelasi timp daca ai multe ingrediente sa faci 2 baxuri per runda si sa devii mai eficient in puncte si bani. Dar pentru asta aproape sigur ai nevoie de depozit si dupa cum am zis totul costa. Adica e gratis sa le iei, dar necesita 1 ban per item/angajat la final de iarna.
Poti instala infuzatoare de hamei, care te ajuta cand creezi retete de bere Ale, si daca adaugi un hamei in plus decat zice retata, iei inca 2 puncte per bax imediat. Poti cumpara pivnita cu butoaie de stejar, unde daca faci anumite retete care indica un butoi, primesti 1 extra punct per bax, poti lua ferma, unde sa iti plantezi hamei si fructe, pe care le culegi toamna, ca sa nu mai stai la mana spatiilor de worker placement pentru a lua aceste resurse. Poti pune laborator care sa iti faca drojdie sintetica si multe altele. Din aceste instrumente se naste o gama larga de strategii ce pot fi urmarite in fiecare partida.

Plus ca mereu se pun doar 9 persoane cu abilitati speciale si jocul o sa fie diferit mereu datorita lor. Iar retetele de bere sunt cu tona in acest joc, 3 de baza (Ale, Porter si Stout) iar de aici incolo ai o gramada de carti din care sa extragi la intamplare, care vin cu retele diferite, cu arome, cu mai multe puncte, fiecare avand o denumire fictiva, artwork fantastic si tokene cu etichete si sticlute frumos asezate in baxul respectiv. E o placere sa te uiti la ele dar si o munca de Sisif sa stai sa le asezi si sa le strangi la final de joc. Dar chiar si asa merita. Fara ele "viata ar fi pustiu" si tematica ar fi mai saraca.

Ce nu mi-a placut: exista cateva elemente pe unele planse care fac jocul sa para inca la stadiu de prototip. Zici ca astia nu l-au platit pana la capat pe artist cu suma ceruta si ala le-a lasat jocul inca incomplet desenat. Plansa calendar unde se tine evidenta rundelor, arata bizar de simplist, cu sezonul de vara greu de distins.
Plansa din faza berarului, are si ea un spatiu complet liber, alb, fara nicio noima. Plansa in cu laboratorul e doar un tabel, zici ca e facut in Word. Ciudata abordare in unele locuri dar in rest grafica arata foarte bine, incepand cu coperta jocului, care iti face instantaneu pofta de o bere neagra la frigider si terminand cu cartile cu retete si tokens dar si cu plansa proprie.

Ar fi inca o mie de randuri de scris despre acest joc, atat de bun este. Il consider o capodopera in acest domeniu, alaturi de Viticulture. Simplist in actiuni dar totodata foarte complex in abordarea strategiilor, cu rejucabilitate enorma, datorita cartilor cu angajati din care mereu vin doar 9 dar si a modulelor pe care le putem instala pe plansa noastra plus retetele de bere care abunda cutia greu de inchis si care schimba punctajul, aromele si ceea ce vor urmari pe spatiile cu ingrediente. Intra direct in tip 10 all time pentru mine si fac o plecaciune fictiva in fata celor care au creat acest minunat euro cu o tematica atat de puternica si amaruie.
"Doar" nota 9,9 si nu 10, pentru ca Viticulture. Si apropo de Viticulture. Nu are nicio legatura cu acel joc, se simte complet diferit ca gameplay, doar tematica de creare a unei bauturi le intersecteaza. Se pare ca imi priesc jocurile despre bautura :D
Dupa ce ai terminat partida ramai cu satisfactia ca: uite ce afacere ai realizat, iar beraria aia e "copilul tau" in care ai investit bani, idei si timp pentru a crea un sistem care merge si realizeaza bere, bani si puncte intr-un final. E o senzatie foarte placuta sa vezi totul la final cum s-a aliniat, chiar si daca nu ai castigat. Ramai cu sentimentul ca ai realizat ceva. Jocul asta nu e doar despre puncte, chiar daca tot ele iti castiga jocul, ci e si despre o experienta.

Jocul lunii: la mile distanta fata de celelalte, Brew Crafters

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”