Mandala Stones

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Mandala Stones

Post: # 121482Post adelindumitru
27 Mar 2021, 12:41

Am reușit și noi să jucăm de câteva ori Mandala Stones (mulțumesc încă o dată Gameology pentru joc).


Câteva impresii la cald:

1. Jocul e destul de thinky. E mai complex decât mă așteptam, mai ales că deciziile pe care le iei sunt în cascadă. Cred că în 4 va fi foarte diferit față de jocul în 2, în sensul că va fi mai tactic. Și aici ți se pot strica planurile (îți muți artistul la cercul x, și speri să nu fie ocupat până e tura ta iar astfel încât să iei pietrele de care chiar aveai nevoie), dar în 4 sunt 3 șanse să se întâmple asta ceea ce înseamnă că nu te poți baza pe astfel de strategii.

2. Jocul e destul de scurt. Primul joc a durat 30 de minute, dar următorul 15 minute maxim. Asta poate fi un punct pozitiv sau negativ, în funcție de preferințele voastre. Nouă ne-ar fi plăcut să dureze un pic mai mult (poate pe viitor o să folosim condiția de sfârșit de joc pentru 4 jucători).

3. Cărțile de obiective sunt interesante, și pot asigura rejucabilitate. Nu îmi dau seama cât de mult vor contribui la a-ți schimba stilul de joc. Au între 7 și 10 puncte, iar noi în primele 2 jocuri am făcut cam 60 de puncte în medie fără ele. Merită să îți concentrezi toate eforturile pe ele, sau sunt doar niște mici bonusuri pe care vezi la final dacă poți să le îndeplinești sau nu? Rămâne de văzut.

4. Din punct de vedere al componentelor, lucrurile sunt mixte. Planșele jucătorilor sunt foarte subțiri (nu îmi dau seama exact ce material e folosit – spatele e negru și pare cauciucat, dar în rest pare a fi un fel de hârtie lucioasă). Cărțile mi se par foarte slab calitative, nu am văzut în jocuri recente cărți așa subțiri (nu par să aibă linen-finish, cel puțin din câte îmi dau seama, posibil să greșesc). Piesele principale pe care le manevrezi – pietrele de mandala – sunt în schimb de foarte bună calitate, și se simt plăcut. Având în vedere că ele sunt principalele componente cu care interacționezi, lucrurile nu stau așa de rău per total.

5. Jocul vine cu un insert foarte util. Setupul durează puțin mai mult decât te-ai gândi (trebuie să așezi toate pietrele), dar nu există timpi morți sau alte chestiuni de aranjat pe parcursul jocului deci per total mi se pare foarte ok. Se strânge într-un minut ceea ce e foarte bine.

6. Îmi place mult modul în care ai nu doar 4 culori, ci și 2 simboluri diferite aferente fiecărei culori, și cum simbolurile contează doar în momentul în care iei piesele, în timp ce pentru punctaj vor conta doar culorile. Mai mult, ai 6 modalități diferite de a puncta, în funcție de poziția turnulețelor pe planșa jucătorilor. Una dintre poziții recompensează turnurile de înălțimi medii, alta pe cele colorate în mai multe feluri, alta dacă ai turnuri de înălțimi variabile.

7. O oportunitate nefructificată mi se pare a fi faptul că planșele de mandala (pe care pui piesele pe care le punctezi și care acționează totodată ca un cronometru pentru finalul jocului) sunt double-sided, dar e același lucru printat pe ambele fețe. Puteau fi făcute diferit: planșa principală, de pe care iei pietrele, putea să aibă setup variabil pe cealaltă parte, iar planșa de mandala, pe care pui pietrele, putea să dea diverse bonusuri de plasare diferite. Nu cred că afectează foarte mult rejucabilitatea (având în vedere că mecanismul central e interesant și că ai și acele cărți de obiective), dar nu prea văd motive să nu se fi făcut și acest mic lucru. Ca o comparație, cred că am jucat de 2 ori maxim la Azul pe partea cealaltă a planșei, dar e totuși drăguț să știi că există și partea respectivă.

8. Cu toate că aduce vizual a Azul, ca feeling mi se pare mai apropiat de Firenze. Ai tot așa turnuri de înălțimi variabile pe care le punctezi, și punctând turnulețele te apropii totodată de finalul jocului. Ca și mecanisme e foarte diferit, dar ca și feeling mi se pare cea mai apropiată experiență.

9. Overall mi se pare un joc interesant. Vrem să îl explorăm în continuare, ceea ce cred că este un aspect pozitiv. Dacă am fi simțit că e ”rezolvat” după câteva jocuri, asta ar fi fost destul de problematic. Din fericire, nu pare a fi cazul, cel puțin pentru moment.

Dacă mai aveți întrebări, vă stau la dispoziție! La final, câteva poze:

Image

Image

Image


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mandala Stones

Post: # 121484Post VZQ
27 Mar 2021, 21:55

Buna prezentare, multumiri :tu:

Intrebare: simbolurile de pe pietrele de joc sunt abtibilduri, sau printate direct pe piesa? Nu reusesc sa-mi dau seama din poze...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mandala Stones

Post: # 121487Post adelindumitru
27 Mar 2021, 22:56

VZQ wrote:
27 Mar 2021, 21:55
Buna prezentare, multumiri :tu:

Intrebare: simbolurile de pe pietrele de joc sunt abtibilduri, sau printate direct pe piesa? Nu reusesc sa-mi dau seama din poze...
Nu îmi dau seama cum sunt puse, dar se simte textura lor. Par a fi lipite direct pe piesa. Sunt curios dacă or sa se desprindă în timp sau nu (au rezistat la câteva căzături cu brio totuși)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mandala Stones

Post: # 121488Post VZQ
28 Mar 2021, 01:03

Am inteles ;) Am intrebat, pentru ca in prezentarile disponibile pe YouTube piesele demo aveau abtibilduri lipite pe ele si eram curios daca in versiunea finala au corectat problema, sau le-au lasat tot asa...

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mandala Stones

Post: # 121490Post Gi0ny
28 Mar 2021, 14:21

Nu sunt abțibilduri sigur. Nu e nimic lipit.
Pare acelasi soi de rășină cred, ca la Azul, difera însă modul de aplicare al modelului. La azul sigur este printat DARare ceva strat protector și lucios deasupra.
La Mandala, este ușor în relief, ca și cum ar fi pictat manual. Ma gândesc ca este tot printat.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mandala Stones

Post: # 121491Post adelindumitru
28 Mar 2021, 16:13

VZQ wrote:
28 Mar 2021, 01:03
Am inteles ;) Am intrebat, pentru ca in prezentarile disponibile pe YouTube piesele demo aveau abtibilduri lipite pe ele si eram curios daca in versiunea finala au corectat problema, sau le-au lasat tot asa...
Am văzut și eu recenzia lui Dale Yu și un video pe youtube. Sunt diferite acum pietrele, deși încă nu știu cum sunt puse :D

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mandala Stones

Post: # 121492Post VZQ
28 Mar 2021, 16:32

Mersi mult pentru informatii :tu:

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Mandala Stones

Post: # 121495Post rabesandratana
28 Mar 2021, 20:24

Dar de ce nu zici și doua vorbe despre mecanici? În continuare am rămas doar cu niște piese atractive așezate grămadă una peste alta, dar n-am nicio idee ce faci în tura ta.
Faci drafting de pe o plansa? Tragi piese la nimereala dintr-un sac? 🤔

Și apoi le așezi asa una peste alta cu vreun sens pe plansa personala sau pe vreo plansa comună?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mandala Stones

Post: # 121496Post adelindumitru
28 Mar 2021, 20:33

rabesandratana wrote:
28 Mar 2021, 20:24
Dar de ce nu zici și doua vorbe despre mecanici? În continuare am rămas doar cu niște piese atractive așezate grămadă una peste alta, dar n-am nicio idee ce faci în tura ta.
Faci drafting de pe o plansa? Tragi piese la nimereala dintr-un sac? 🤔

Și apoi le așezi asa una peste alta cu vreun sens pe plansa personala sau pe vreo plansa comună?
În principiu n-am zis nimic de mecanici că a făcut și Proti Plays un video recent în care explica cum se joacă jocul.

Dar versiunea scurtă e că toate piesele sunt așezate în turnuri de câte 4 pe o planșă comună. Pe tura ta ai 2 alegeri de făcut: fie iei pietre, fie punctezi. Poți lua pietre mutând oricare din piesele negre oriunde este un cerculeț pe hartă și luând toate piesele care au același simbol ca piesa neagră și care nu sunt adiacente cu alte piese negre. Apoi îți alegi care din piesele care îndeplinesc ambele criterii este baza turnului, și în ordinea acelor de ceasornic le așezi pe celelalte (dacă mai sunt) deasupra. Turnulețul astfel format îl plasezi într-unul din cele 5 spații de pe planșa ta personală. Dacă alegi să punctezi, poți ori să faci discard la oricare din piesele de deasupra, luând 1 punct pe fiecare, ori, dacă ai cel puțin 2 turnuri de aceeași culoare, să punctezi turnurile în conformitate cu una din cele 5 modalități de scoring prezentă pe planșa de joc (fiecare turn se punctează conform unei reguli separate, în funcție de poziția de pe planșa ta). Apoi faci discard la piesele care au fost punctate, și așezi toate piesele pe o altă tablă, care acționează ca un cronometru pentru joc. Dacă se pun suficiente piese pe tabla respectivă, jocul se termină.

Uite și un mic video pe care l-am făcut care arată foarte pe scurt cum se joacă:

https://www.instagram.com/p/CM9kimgBQXX/

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Mandala Stones

Post: # 121497Post rabesandratana
28 Mar 2021, 20:39

Mersi! Gata, am înțeles ideea. E mega similar cu jocul Senshi la care am făcut eu video acum vreo 2 ani. Și acolo draftezi piese colorate rotunde și le așezi pe plansa ta una peste alta și când te decizi sa scorezi, le iei pe toate cele care sunt deasupra în fiecare teanc de aceeași culoare și le așezi în alta zona.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mandala Stones

Post: # 121498Post adelindumitru
28 Mar 2021, 20:40

rabesandratana wrote:
28 Mar 2021, 20:39
Mersi! Gata, am înțeles ideea. E mega similar cu jocul Senshi la care am făcut eu video acum vreo 2 ani. Și acolo draftezi piese colorate rotunde și le așezi pe plansa ta una peste alta și când te decizi sa scorezi, le iei pe toate cele care sunt deasupra în fiecare teanc și le așezi în alta zona.
Am găsit și videoul, mă uit acum (pentru curioși - https://www.youtube.com/watch?v=nskexqamxWc).

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”