Best new game - Mai 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Best new game - Mai 2021

Post: # 123216Post adelindumitru
26 May 2021, 13:26

Din rațiuni de timp am zis că mai bine îmi scriu gândurile referitoare la Jocul Lunii mai devreme decât mai târziu...

În luna mai am încercat cele mai multe titluri noi de până acum (5): Beyond the Sun, Porto, Florence, 7 Wonders Duel și Raiders of Scythia.


Beyond the Sun
Area control + technology tree + worker placement a la Le Havre, în care ai un singur muncitor pe care îl muți de pe un spațiu de acțiune pe altul. O adevărată epopee spațială condensată într-o oră de joc, timp în care vei vedea cum facțiunea ta se dezvoltă, concurează cu alte facțiuni pentru a descoperi noi tehnologii și sisteme solare, se luptă pentru controlul respectivelor sisteme solare și în cele din urmă începe procesul de colonizare. Rejucabilitate imensă datorată mai multor elemente variabile: cărțile de tehnologie incluse în fiecare joc, cărțile de evenimente pe care le efectuează persoana care descoperă pentru prima dată o tehnologie de nivel 2 sau 3, cărțile de scoring (2 sunt prezente în fiecare joc, 2 diferă de la joc la joc), cărțile de sisteme solare care vin aleatoriu, și, nu în ultimul rând, deciziile luate de ceilalți jucători pe parcursul jocului. Ca să nu mai vorbesc de faptul că cele 4 facțiuni incluse au și niște variante avansate, în care fiecare din ele dobândește anumite bonusuri sau abilitățile suplimentare...Și de faptul că modul în care selectezi cărțile de tehnologie poate să fie ori printr-un limited drafting (tragi dintr-un pachet până găsești 2 cărți de aceeași culoare și alegi una din ele) fie printr-un proces de drafting mai strategic în care vezi din timp ce cărți de tehnologie vor veni (variantă pe care n-am încercat-o încă).
Recenzie română: viewtopic.php?f=6&t=11031
Recenzie engleză: https://boardgamegeek.com/thread/265931 ... paths-game

Porto
Ajungem la celălalt pol al complexității cu Porto, un family game excelent, cu elemente din Ticket to Ride și Azul, în care construiești locuințe în orașul cu același nume. Pe tură ai 2 acțiuni posibile: iei cărți de jos, sau construiești etaje ale unei case. Contractele private și cele publice în continuă schimbare oferă rejucabilitate mare acestui joc. Este de asemenea cel mai arătos joc din colecția noastră, un adevărat deliciu vizual, care nu se lasă mai prejos nici celor interesați într-un joc de dificultate redusă, care poate fi dat gata în 25-30 de minute în 2 jucători, dar care nu se simte absolut deloc ca un filler, tocmai pentru că vei face o mulțime de lucruri în timpul respectiv și vei vedea cum orașul se dezvoltă văzând cu ochii.
Recenzie română: viewtopic.php?f=6&t=11036
Recenzie engleză: https://boardgamegeek.com/thread/266019 ... -cardboard
Mini-recenzie: https://www.instagram.com/p/CO8BgyKBYjk/
Video: https://www.instagram.com/p/CPD_T6sAFCJ/

Florence
Un joc care se bazează pe un mecanism destul de unicat, pe care îmi place să îl denumesc ”scoring-planning”. Te lupți pentru grațiile familiei Medici participând la o serie de petreceri și încercând să urci pe scara socială. Jocul este destul de interesant și pentru că există 9 cărți (în versiunea finală vor fi tile-uri) care dau puncte de victorie în funcție de gradul în care îndeplinești anumite condiții. Există 3 locuri în care poți plasa niște așa-zise ”brag tokens” (sub formă de pocal) pe fiecare carte, în funcție de punctele pe care le obții în momentul în care faci asta. Cu toate acestea, atunci când un membru al familiei Medici trece pe la locația respectivă, doar jucătorul care și-a plasat pocalul cel mai sus va fi recompensat. Asta duce la un mini-joc interesant în care poți risca și plasa pocalul mai jos doar ca să fii recompensat runda aceasta, știind că ai fi putut aștepta și primi mai multe puncte interesante, sau chiar că oponentul poate să își plaseze ulterior pocalul mai sus și să îți fure și beneficiul pe care l-ai fi primit când ar fi trecut Medici pe acolo. Partea de ”scoring-planning” constă în faptul că există 3 membri ai familiei medici - reprezentați pe hartă de niște trăsuri - care se vor deplasa fiecare de 3 ori de la locația la care sunt la o locație determinată aleatoriu. Primești beneficii și dacă ești poziționat cât mai bine pe la locațiile pe care trec aceștia, dar sursa principală de puncte va fi reprezentată de locația la care se opresc. Știi în avans locațiile la care vor ajunge în următoarele 3 ture, și pe unde vor trece, deci poți planifica astfel încât să obții cele mai multe beneficii. De asemenea, fiecare Medici oferă puncte în mod diferit (ori pentru majoritatea pieselor, ori în funcție de cum sunt poziționate piesele, ori recompensează doar anumite piese).
Recenzie română: a doua postare de aici: viewtopic.php?f=50&t=11028
Recenzie engleză: https://boardgamegeek.com/thread/266049 ... 3#37722423
Mini-recenzie 1: https://www.instagram.com/p/CO-nPeRhSpb/
Mini-recenzie 2: https://www.instagram.com/p/CO9-zndBrBi/


Raiders of Scythia
Un worker placement care este o reimplementare a Raiders of the North Sea (pe care nu l-am jucat). Se bazează ca mecanică principală de joc pe plasarea unui muncitor - efectuarea unei acțiuni - luarea altui muncitor - dacă este o clădire pe care era plasat respectivul muncitor, efectuarea altei acțiuni. Ai 2 zone ale planșei de joc - satul din care pleci, și în care poți obține anumite resurse, poți să racolezi oameni în banda ta, poți să dresezi vulturi și cai, și poți să îndeplinești quest-uri, și 4 regiuni care pot fi invadate. Ai o limită de 8 pentru majoritatea resurselor, deci ești cam împins de joc să mergi și să invadezi diferite așezări. Partea interesantă însă e că ai o varietate atât de mare de cărți de personaje încât decizia de a invada o anumită așezare va diferi foarte mult în funcție de cum arată banda ta. Uneori poți fi tentat să riști doar pentru că vei obține mai multe beneficii dacă efectuezi un raid în regiunea respectivă, alteori vei prefera să strângi niște personaje mai puternice..Cărțile pot fi folosite în mai multe moduri, ai o varietate de eroi cu abilități diferite cu care începi jocul, quest-urile sunt variabile, iar jocul per ansamblu este unul foarte dinamic, în care trebuie să fii pe fază la ce fac ceilalți jucători și să reacționezi la deciziile lor. Merge excelent în 2 jucători, harta fiind restrânsă special astfel încât să fie competiție mai mare pentru așezările în care poți efectua raiduri. Îmi place foarte mult, și se bate sus de tot in topul jocurilor încercate în acest an.
Recenzie engleză: https://boardgamegeek.com/thread/266428 ... 3#37767393
Mini-recenzie 1: https://www.instagram.com/p/CPQmvvph6Jx/
Mini-recenzie 2: https://www.instagram.com/p/CPLBxZ3B8aq/

7 Wonders Duel
Probabil cel mai cunoscut joc de pe listă. Ai cam aceleași mecanici din jocul mare, dar cu anumite mecanisme adăugate pentru a suplimenta absența interacțiunii dintre mai mulți jucători. Poți cumpăra de exemplu resurse doar de la bancă, dar în majoritatea cazurilor costul lor va fi mărit de ce a construit și celălalt jucător (există însă anumite cărți galbene de economie care reduc considerabil costurile). Poți obține victoria în 3 moduri: fie o victorie militară (iar aici rolul cărților roșii este mai important decât în jocul original), fie o victorie prin știință (cărțile verzi), fie o victorie tradițională (se numără punctele la finalul fiecărui jucător). Este simplificat și modul în care construiești minunile - se face draft pe 8 minuni la începutul jocului, fiecare având câte 4, iar pe parcursul jocului se pot construi doar 7. Fiecare minune are abilități diferite, și se construiește într-o singură etapă, nu în 2 sau 3 ca în jocul original. Deși modul în care iei cărțile (3 moduri diferite în funcție de eră) este interesant, în practică mi se pare destul de anevoios să tragi de jos cărțile, să stai să întorci cărțile dezvăluite and so on, mai ales că dimensiunea cărților e foarte mică. Jocul ne-a plăcut destul de mult, dar asta pentru că ne place și 7 Wonders. Nu mi se pare în schimb nimic spectaculos, dar asta poate și pentru că am ajuns la un punct în care am încercat destul de multe jocuri. Cred însă că pentru cei care sunt la început de drum în lumea jocurilor de societate, 7 Wonders Duel ar trebui să fie unul din primele jocuri încercate, pentru că introduce o grămadă de mecanisme interesante, de la drafting la modalități diferite de a câștiga un joc, de la unique player powers pe care le dobândești pe parcursul jocului la tot felul de legături interesante care se pot stabili între cărți. Nu vreau să par foarte critic tocmai pentru că ne-a plăcut mult jocul, doar că fiind deja familiari cu 7 Wonders nu ni s-a părut revoluționar jocul ;) .


În concluzie, a fost o lună plină de jocuri foarte faine. Nu a fost nici un titlu pe care să nu mi-l doresc în colecție în continuare, sau pe care să nu vreau să îl joc mult timp de aici încolo. Însă doar unul dintre jocuri a intrat în top 9 încă de la prima partidă, și și-a consolidat locul în sesiunile ulterioare, și acela este Beyond the Sun. Trebuie să mai rejoc Hallertau ca să îmi dau seama dacă Beyond the Sun sau Hallertau va lua și titlul de cel mai bun joc încercat în primele 5 luni ale acestui an.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123218Post emisanSB
26 May 2021, 13:40

Ai luat startul cu o saptamana cam devreme .....

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123219Post Corwin
26 May 2021, 14:00

Abia astept sa-mi iau si eu Beyond the Sun sa-l joc cu varianta aia cu tabloul de tehnologii. Si cu puterile speciale ale factiunilor, care nu-s pe BGA.

Si vorbind de Hallertau, de cate ori l-ai jucat pana acum? Daca de mai multe, ti s-a parut suficient de diferit de la partida la partida?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123220Post adelindumitru
26 May 2021, 14:04

Corwin wrote:
26 May 2021, 14:00
Abia astept sa-mi iau si eu Beyond the Sun sa-l joc cu varianta aia cu tabloul de tehnologii. Si cu puterile speciale ale factiunilor, care nu-s pe BGA.

Si vorbind de Hallertau, de cate ori l-ai jucat pana acum? Daca de mai multe, ti s-a parut suficient de diferit de la partida la partida?
De 4 ori am jucat Hallertau. Nici o partidă nu mi s-a părut la fel ca cealaltă. Într-una cărțile de scoring au făcut diferența....În alta am mers amândoi pe mutarea community center-ului. În alta am mers pe o strategie cu oi, iar în alta am făcut un pic din toate. Dacă rotești pachetele de cărți între ele mi se pare că nu prea ai cum să urmezi aceeași strategie în orice joc. Plus că va conta foarte mult și în ce ordine se eliberează spațiile de acțiune, ce e liber de la început...toate vor face o diferență. Principalele căi spre victorie sunt într-adevăr cărțile de scoring sau community center-ul, dar cum ajungi acolo diferă foarte mult de la joc la joc. Cel puțin când am făcut trecerea de la pachetul de cărți de început la cel specializat pe hops mi s-a părut deja că joc un cu totul alt joc. Poate după multiple jocuri o să am o impresie diferită, dar până acum n-aș zice că partidele au fost similare.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123221Post Corwin
26 May 2021, 14:08

Suna foarte bine atunci, daca pachetele de carti sunt destul de diferite intre ele.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123222Post adelindumitru
26 May 2021, 14:11

Cred că e mai degrabă combinația dintre mai multe lucruri variabile de la joc la joc care face partidele diferite între ele. Până la urmă, toate pachetele de cărți se concentrează pe a face mai multe lucruri cu una din resursele disponibile, fie că vorbim de hops sau de oi. Știu că multora nu le place că Uwe nu a băgat drafting în joc, dar cred că a făcut asta și pentru a crește variabilitatea din fiecare joc. Mi se pare un sacrificiu care merită. Dacă vrei informație aproape perfectă, Uwe are deja Agricola. Dacă vrei să balansezi partea de randomness cu heavy strategy, îți oferă acum Hallertau.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123224Post Corwin
26 May 2021, 15:00

Noi inca nu ne-am decis daca nu vom pune vizibile cateva carti din fiecare display. Poate incercam si asa ca varianta. Ca mi se pare ca end-game cards de exemplu sunt prea slabe tocmai pentru ca tragi random: la inceput nu te ajuta cu nimic, mai bine iei altceva, si pana le tragi s-ar putea sa nu se potriveasca deloc cu strategia ta. Dar celelalte trei pachete de carti sunt destul de ok si random incat sa nu fie neaparat necesar sa fie si vizibile.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123225Post adelindumitru
26 May 2021, 15:08

emisanSB wrote:
26 May 2021, 13:40
Ai luat startul cu o saptamana cam devreme .....
I know, dar îmi știu programul pentru următoarele săptămâni și azi era cam singura dată când apucam să scriu. Plus că nu mai joc nimic nou până în iunie

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123226Post sergiunastrut
26 May 2021, 15:29

adelindumitru wrote:
26 May 2021, 15:08
emisanSB wrote:
26 May 2021, 13:40
Ai luat startul cu o saptamana cam devreme .....
I know, dar îmi știu programul pentru următoarele săptămâni și azi era cam singura dată când apucam să scriu. Plus că nu mai joc nimic nou până în iunie
Păi pe criteriul ăsta dacă joci un singur joc nou la început de lună, deschizi Best new game în prima săptămână? Eu unele impresii le scriu la cald, imediat după joc, dar mi le notez în drive or somewhere ;)

Adelin in a nutshell:
:sy: Best New Game la jumătatea lunii
:sy: Game of the Year în prima jumătate de an
:sy: "2019 (2020) un an slăbuț pentru jocuri?" înainte de Essen
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123227Post adelindumitru
26 May 2021, 15:43

sergiunastrut wrote:
26 May 2021, 15:29
adelindumitru wrote:
26 May 2021, 15:08
emisanSB wrote:
26 May 2021, 13:40
Ai luat startul cu o saptamana cam devreme .....
I know, dar îmi știu programul pentru următoarele săptămâni și azi era cam singura dată când apucam să scriu. Plus că nu mai joc nimic nou până în iunie
Păi pe criteriul ăsta dacă joci un singur joc nou la început de lună, deschizi Best new game în prima săptămână? Eu unele impresii le scriu la cald, imediat după joc, dar mi le notez în drive or somewhere ;)

Adelin in a nutshell:
:sy: Best New Game la jumătatea lunii
:sy: Game of the Year în prima jumătate de an
:sy: "2019 (2020) un an slăbuț pentru jocuri?" înainte de Essen
OK. Îmi pare rău că te deranjează faptul că am publicat aceste gânduri cu 6 zile înainte de terminarea lunii. Nu prea văd de ce ar fi cineva afectat de când aleg să scriu lucrurile respective, dar to each their own.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123228Post Corwin
26 May 2021, 15:46

Eh, alea cu game of the year da, sunt de acord, nu-si au neaparat rostul in timpul anului. Astea cu jocul lunii cand stii ca nu mai joci in ultimele cateva zile, meh, nu stiu de ce ar deranja. Eu sper sa mai apuc sa joc ceva luni, dar daca aflu ca nu am cu cine (sau ca joc jocuri deja notate) as putea si eu scrie de pe acum. Mai am un Forum Trajanum in curs pe care sigur nu-l termin pana atunci si n-o sa-mi fac o impresie clara, asa ca nu vad de ce n-as scrie din timp. Nu incurca pe nimeni, nu uita nimeni de ele de-acum pana la sfarsitul lunii (spre deosebire de un top al anului facut la jumatea anului de ex; sau chiar tocmai la sfarsitul anului cand multi am jucat poate 3-5 jocuri din anul ala doar). Threadul asta nu se refera la jocuri aparute intr-un anumit moment, ci strict la cele jucate de noi in luna respectiva; cred ca putem avea putina intelegere aici. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123229Post adelindumitru
26 May 2021, 15:48

Corwin wrote:
26 May 2021, 15:46
Eh, alea cu game of the year da, sunt de acord, nu-si au neaparat rostul in timpul anului. Astea cu jocul lunii cand stii ca nu mai joci in ultimele cateva zile, meh, nu stiu de ce ar deranja. Eu sper sa mai apuc sa joc ceva luni, dar daca aflu ca nu am cu cine as fi putut si eu scrie de pe acum. Mai am un Forum Trajanum in curs pe care sigur nu-l termin pana atunci si n-o sa-mi fac o impresie clara, asa ca nu vad de ce n-as scrie din timp. Nu incurca pe nimeni, nu uita nimeni de ele de-acum pana la sfarsitul lunii (spre deosebire de un top al anului facut la jumatea anului de ex; sau chiar tocmai la sfarsitul anului cand multi am jucat poate 3-5 jocuri din anul ala doar). Threadul asta nu se refera la jocuri aparute intr-un anumit moment, ci strict la cele jucate de noi in luna respectiva; cred ca putem avea putina intelegere aici. :)
Mersi Radu. Referitor la ”game of the year”, cred că am fost destul de clar că vorbeam de cel mai bun joc încercat în primele 5 luni ale anului.. În această notă, hai să păstrăm lucrurile On Topic și să lăsăm obiceiurile de postare ale lui x sau y deoparte.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123230Post fight4glory94
26 May 2021, 15:52

Nu cred ca are rost sa luam atat de in serios chestia asta. Omul si-a spus parerea despre ce a jucat luna asta. Putea sa fie si in 5 mai daca el asa simtea. Who cares?

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123231Post Norowas
26 May 2021, 15:53

In Hallertau, am ajuns cu casa pana la final de fiecare dată. Nu mai am ce sa mai joc la el. Pare ca am făcut tot ce se putea face, după 4-5 partide. Nu mai am un scop anume, tocmai pentru ca pot ajunge pana la final cu peste 120 de puncte. Iar relativ de interacțiunea cu ceilalți jucători se petrece destul de puțin la partea de Worker Placement.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123232Post Corwin
26 May 2021, 15:58

adelindumitru wrote:
26 May 2021, 15:48
Mersi Radu. Referitor la ”game of the year”, cred că am fost destul de clar că vorbeam de cel mai bun joc încercat în primele 5 luni ale anului.. În această notă, hai să păstrăm lucrurile On Topic și să lăsăm obiceiurile de postare ale lui x sau y deoparte.
Sorry, n-am zis despre best game al primelor 5 luni, ziceam in general despre postari legate de un an de board gaming cand anul nu e gata, sau abia e gata. Gen best games aparute in 2021, nu best played pana acum in 2021. Faptul ca e potential preferatul tau jucat pana acum anul asta e perfect normal, n-am ce comenta la asta. A fost doar o neintelegere. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123233Post adelindumitru
26 May 2021, 15:59

Norowas wrote:
26 May 2021, 15:53
In Hallertau, am ajuns cu casa pana la final de fiecare dată. Nu mai am ce sa mai joc la el. Pare ca am făcut tot ce se putea face, după 4-5 partide. Nu mai am un scop anume, tocmai pentru ca pot ajunge pana la final cu peste 120 de puncte. Iar relativ de interacțiunea cu ceilalți jucători se petrece destul de puțin la partea de Worker Placement.
Care-i secretul tău? Noi facem peste 100 de puncte, dar niciodată n-am fost aproape de a aduce casa la final (într-un singur joc am fost foarte aproape, la 1 fereastră distanță). Dar pare foarte greu să faci asta. Plus că scorurile sunt foarte apropiate și dacă cineva se concentrează mai mult pe casă și cineva pe alte surse de puncte. Dar oricum e bine să auzi și alte experiențe (mai ales că George era foarte entuziasmat de joc când l-a jucat primele dăți).

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123234Post adelindumitru
26 May 2021, 16:00

Corwin wrote:
26 May 2021, 15:58
adelindumitru wrote:
26 May 2021, 15:48
Mersi Radu. Referitor la ”game of the year”, cred că am fost destul de clar că vorbeam de cel mai bun joc încercat în primele 5 luni ale anului.. În această notă, hai să păstrăm lucrurile On Topic și să lăsăm obiceiurile de postare ale lui x sau y deoparte.
Sorry, n-am zis despre best game al primelor 5 luni, ziceam in general despre postari legate de un an de board gaming cand anul nu e gata, sau abia e gata. Gen best games aparute in 2021, nu best played pana acum in 2021. Faptul ca e potential preferatul tau jucat pana acum anul asta e perfect normal, n-am ce comenta la asta. A fost doar o neintelegere. :)

Ah, știu, nu ziceam de tine, că nu tu ai zis de best of the year în prima jumătate de an :). Doar se întâmplase să fii tu quoted când scriam și de chestia aia.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123235Post Norowas
26 May 2021, 16:08

Eram entuziasmat pentru ca oferea o plaja mare de a face puncte și o rejucabilitate mare prin multitudinea de cărți. Însă când pornesc cu ideea ca o sa duc casa pana la final nu mai e asa exciting. Secretul e sa îți iei tool uri din timp, 1 tool chiar din prima runda și una din clădiri sa o muti 2 spatii, pe restul bineînțeles câte un spațiu obligatoriu. Sa ai multe terenuri, sa alternezi plantatul, cand pe unele, când pe altele, pe cele de pe care nu faci harvest sa iti crească valoarea si apoi în runda următoare sa plantezi pe ele. Dacă iei tool-uri din timp și îți reușești sa muti clădirile alea câte 2 spatii într-o runda, nu ai cum sa nu ajungi pana la final. Bineînțeles că între timp intervin și cărțile din mână, dar în principiu nu trebuie sa îți lipsească niciodată oi. Îți aduc laptele de care ai nevoie runda de runda. De obicei termin cu peste 8 oi.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123236Post adelindumitru
26 May 2021, 16:15

Am înțeles, dacă simți că ai rezolvat jocul deja văd de ce nu te-ar mai interesa să îl joci. Am încercat și eu o parte din chestiile ălea dar nu m-am ținut niciodată de plan că mereu apărea ceva mai interesant de făcut cu resursele. Așa că cine știe, it could go either way @Corwin :))

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2021

Post: # 123237Post Corwin
26 May 2021, 16:19

Si eu am dus pana la capat casa din primul joc. Nu stiu daca am luat vreun tool din prima tura, dar din a doua deja luam, si cate doua sau mai multe. Si foarte putin m-am concentrat sa trag carti, mai mult resurse plus tooluri pentru casa. Dupa aia cand am inceput sa am mai multi muncitori am luat din greu carti, dar nu prea multe de end-game scoring (am avut 3 in total, punctat doar una). Mi se par mai utile restul cartilor care-ti dau sau income sau puncte pe taskuri mai simple, decat alea monumentale de final pe care ai mari sanse sa le ratezi.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”