Best new game - Februarie 2023

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Best new game - Februarie 2023

Post: # 134094Post Corwin
07 Mar 2023, 12:08

Mai putine jocuri noi ca luna trecuta, dar era de asteptat, ianuarie a fost o exceptie. 🙂 Trei dintre ele au fost jocuri de copii, asa ca prefer sa le mentionez doar in trecere:

- Kids Chronicles - poveste, cu app folosit sa scanezi QR codes care iti dau informatii despre unde ai ajuns in scenariu. E mult prea lejer pentru adulti, dar e foarte dragut pentru copii, mai ales ca sunt curiosi de integrarea cu aplicatia. Daca vrei sa mai joci scenarii suplimentare mai trebuie platit in app, altfel ai doar 6 daca tin bine minte.
- Andor: The Family Fantasy Game - coop adventure game pe o harta, cu mai multe scenarii. Puteri variabile, explorare, batalii, etc. Si e chiar mai greu decat pare, daca ar juca doar copiii sansele sa-l castige sunt cam mici cred. Ma face curios si de Legends of Andor sa-l joc cand creste fiu-miu mai mare cu el si cu sotia.

Si jocurile noi:

:one: & :two: Sagani & Applejack (online, yucata, respectiv BGA) - alte doua jocuri din seria lui Uwe care include si Nova Luna, in care faci draft de tile-uri si incerci sa punctezi prin contracte, sau in anumite momente din joc. La fel de light ca Nova Luna, si nu pot zice ca m-au prins foarte mult nici astea. Fiecare primeste nota 7 :sy: /10.

:three: Mosaic (face to face) - E un 3.5x game, nu prea ai exterminare in el, ci mai multe creare si mutare de unitati militare, doar ocazional unele carti militare iti permit sa distrugi unitati inamice. Deja inceputul imi place mult, iti alegi personaje cu puteri variabile si faci draft la niste carti de tehnologii care te vor ajuta pe parcursul jocului. Apoi in restul jocului te dezvolti pe harta (cities, towns, wonders), cresti populatia, o taxezi, iti dezvolti noi tehnologii, iti alegi o forma de guvernament, produci unitati militare, sau produci una dintre celelalte trei resurse din joc (mancare, piatra, idei). In patru dintre pachetele de carti disponibile sunt undeva jos in pachet carti care declanseaza un scoring, iar jocul se termina sau cand au fost declansate trei astfel de scoring prin carti, sau cand s-au epuizat doua din trei grupuri de tiles (wonders, golden ages, achievements). Epuizarea tileurilor duce si ea la un scoring, dar nu poti avea mai mult de trei scoring events in joc. Se poate intampla insa sa termini jocul chiar si cu un singur scoring (foarte rar) sau doua, deci partidele nu vor semana intre ele. Oricum avand in vedere variabilitatea de player powers, carti, si setup initial pe harta, cred ca partidele vor fi destul de diferite. Ce mi-a placut la joc: variable player powers, variabilitate in general, actiuni simple dar decizii nu intotdeauna evidente, posibilitatea de a te axa pe elemente diferite fara sa simti ca esti constrans sa faci din toate. Ce nu mi-a placut, sau mi-a placut mai putin: esti uneori dependent de norocul la card draws, partea militara pare mai putin utila desi exista lucruri care ar putea schimba asta, si extensia din cate am inteles face unitatile militare mai importante. Mai sunt si alte aspecte care doresc sa vad cum se schimba de la partida la partida, dar mi-e greu sa-mi fac o parere foarte clara despre un joc cu atatea variabile dupa doar o partida. Deocamdata insa imi place mult, si primeste 9 :sy: / 10. De vazut pe viitor ce evolutie va avea (nu exclud nici sa mearga in jos spre 8, tbd).


---

Jocul lunii: MOSAIC! 👑
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134096Post mendocino
07 Mar 2023, 12:35

Din 7 jocuri noi puse pe masă în luna februarie, topul celor mai bune din punctul meu de vedere este după cum urmează:

:sy: #1 :sy: Wayfarers of the South Tigris
:sy: #2 :sy: Favor of the Pharaoh
:sy: #3 :sy: Paper Dungeons
#4 : Just One
#5 : Dice Miner
#6 : Glory Islands
#7 : Write the Future

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134101Post thenede
07 Mar 2023, 19:46

1. Zhanguo
2. Bitoku
3. Shipyard
4. Crusaders
5. Habitats (editia noua)
6. Sea, Salt & Paper

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134103Post emisanSB
07 Mar 2023, 21:51

Zhanguo :D
Nu am mai auzit de jocul asta de multa vreme.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134105Post thenede
07 Mar 2023, 23:10

A stat multa vreme pe raft - părea intimidant un pic. E un pic grelut la început pentru ca trebuie sa fii atent la mai multe in același timp, inclusiv la adversar. O data ce intri in ritm, devine accesibil.
Sper sa isi revină WYG și sa mai scoată jocuri. :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134251Post Imago
22 Mar 2023, 19:44

Corwin wrote:
07 Mar 2023, 12:08

:three: Mosaic (face to face) - E un 3.5x game, nu prea ai exterminare in el, ci mai multe creare si mutare de unitati militare, doar ocazional unele carti militare iti permit sa distrugi unitati inamice. Deja inceputul imi place mult, iti alegi personaje cu puteri variabile si faci draft la niste carti de tehnologii care te vor ajuta pe parcursul jocului. Apoi in restul jocului te dezvolti pe harta (cities, towns, wonders), cresti populatia, o taxezi, iti dezvolti noi tehnologii, iti alegi o forma de guvernament, produci unitati militare, sau produci una dintre celelalte trei resurse din joc (mancare, piatra, idei). In patru dintre pachetele de carti disponibile sunt undeva jos in pachet carti care declanseaza un scoring, iar jocul se termina sau cand au fost declansate trei astfel de scoring prin carti, sau cand s-au epuizat doua din trei grupuri de tiles (wonders, golden ages, achievements). Epuizarea tileurilor duce si ea la un scoring, dar nu poti avea mai mult de trei scoring events in joc. Se poate intampla insa sa termini jocul chiar si cu un singur scoring (foarte rar) sau doua, deci partidele nu vor semana intre ele. Oricum avand in vedere variabilitatea de player powers, carti, si setup initial pe harta, cred ca partidele vor fi destul de diferite. Ce mi-a placut la joc: variable player powers, variabilitate in general, actiuni simple dar decizii nu intotdeauna evidente, posibilitatea de a te axa pe elemente diferite fara sa simti ca esti constrans sa faci din toate. Ce nu mi-a placut, sau mi-a placut mai putin: esti uneori dependent de norocul la card draws, partea militara pare mai putin utila desi exista lucruri care ar putea schimba asta, si extensia din cate am inteles face unitatile militare mai importante. Mai sunt si alte aspecte care doresc sa vad cum se schimba de la partida la partida, dar mi-e greu sa-mi fac o parere foarte clara despre un joc cu atatea variabile dupa doar o partida. Deocamdata insa imi place mult, si primeste 9 :sy: / 10. De vazut pe viitor ce evolutie va avea (nu exclud nici sa mearga in jos spre 8, tbd).


---

Jocul lunii: MOSAIC! 👑
Dupa o serie de reviewuri negative, se pare ca Mosaic a inceput sa adune multe pozitive. I am a sucker for Civ games, insa parca sunt indecis cu Mosaic.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Februarie 2023

Post: # 134257Post Corwin
23 Mar 2023, 00:21

Chiar a fost un succes cu multa lume care l-a jucat recent. Eu am fost placut surprins, ma asteptam sa mi se pare prea sec din cauza actiunilor simple, dar nu e cazul, ci e mai degraba ca in Terra Mystica: actiuni individuale simple, strategie si tactici complexe.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”