Sa crosetam la nimereala!

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Sa crosetam la nimereala!

Post: # 134550Post rabesandratana
08 Apr 2023, 22:16

Sa crosetam la nimereala!


Image
(2 partide in 3 jucatori):


ArchRavels, este fara indoiala unul dintre acele jocuri foarte atractive, care te fac sa intorci capul atunci cand il vezi intins pe masa cuiva. Dar este el atat de bun dpdv al experientei pe cat este si de frumos? Ca multe jocuri lansate pe Kickstarter, care iti iau ochii prin blink-blink-uri, raspunsul este unul usor de intuit.
Dar hai sa vedem mai intai despre ce este jocul si mai apoi sa il judecam!
In sine, este un set collection despre acumulat carti cu lana colorata si mai apoi folosite pentru a croseta diverse fulare, manusi, pulovere si alte obiecte vestimentare. Deci vorbim de un family-game cat se poate de simplut dpdv al complexitatii.
Image



Fiecare va avea o plansa proprie pe care vom lua pe rand cate o actiune, asezand un token personalizat pentru a marca acest lucru, dar si pentru a nu repeta aceeasi actiune de 2 ori la rand. Adica runda viitoare nu mai poti lua 4 carti cu lana, daca ai facut acest lucru runda asta. Fapt ce iti diversifica putin jocul si strategia. Bine, acum chiar m-am hazardat cand am folosit acest cuvant: "strategie", pentru ca in realitate e un haos complet si norocul joaca un rol extrem de important. Practic, daca nu ai culorile necesare din care sa extragi pentru a croseta ce ti-ai propus, atunci "Ghinion!", ca sa parafrazam "un mare" presedinte.
Si norocul sau ghonionul, in functie de cum privesti lucrurile, nu se opreste aici, pentru ca exista carti care iti ofera 2-3 culori, altele doar cate o culoare si mai exista si carti cu costume de crosetat, care iti aduc multe puncte, sau chiar unele personalizate, special facute pentru caracterul tau. Iar daca toate astea apar in runda altor jucatori, si ei le culeg pana ce iti vine randul, cam poti sa iti iei adio de la victorie.
Asadar, sa recapitulam! Poti lua actiunea de strans carti din market, ceea ce iti va aduce multa lana, poti lua actiunea de a schimba lana acumulata cu una de alta culoare, sau poti lua actiunea de crosetat. Si mai exista o actiune mixta, care combina in mod diferit pe plansa fiecaruia cate 2 dintre cele amintite. Iar aici intervine marea problema a planselor si a balansului dintre ele. Exista una care din start mi-a sarit in ochi, care are actiunea de a lua cele mai multe carti cu lana, ceea ce da un mare avantaj jucatorului care o va avea si care in partidele noastre a adus mereu si victoria aceluia.
Image



Cateva puncte negative:
Ufff! Aici sunt multe si nici nu stiu cu ce sa incep! Cu faptul ca totul e random si exista carti ce ofera culori joker, sau carti ce dau un singur ghem, dar mai sunt si cele care dau cate 3, iar daca in runda lui Gigel apar 2 carti de acel gen si una cu joker, sigur le va lua pe toate si tu o sa ramai cu buza umflata. Da, exista si o carte cu o pisica pe care daca ai norocul sa o prinzi o poti da unui jucator, chiar existand un token pisica din lemn foarte frumos realizat, care se va juca si va incurca atele pentru o runda jucatorului afectat. Dar daca acea carte apare pe masa chiar cand e randul lui? Asta e! Poate meciul urmator o sa ai mai mult noroc! Ideea e ca de la inceput pana la final e un haos total cu acele carti care isi fac aparitia fie cand nu e runda ta, fie cand nu ai nevoie de ele, sau sunt runde cand ai doar 2 carti cu lana si restul sunt doar carti cu obiecte de crosetat, ceea ce nu te avantajeaza chiar in acest moment.
Nu am simtit in nicio clipa ca pot sa am vreo urma de control asupra acestui joc. Pentru mine, Yahtzee imi ofera mai mult control decat ceea ce se intampla aici.
Apoi mai apar si acele planse cu puteri diferite, dar care se vad cu ochiul liber ca nu sunt foarte bine balansate.
Mai sunt cartile personalizate pentru caracterul tau, care teoretic ar trebui sa iti revina inca de la setup, dar cumva ele sunt amestecate in pachet si pot sa apara in runda altui jucator si sa nu ajunga la tine, ceea ce e o pierdere importanta, pt ca ti-ar aduce destule puncte.
Nu mai spun ca ceilalti jucatori iti pot pasa obiective de indeplinit, pe care daca nu le faci pana la final, o sa iti aduca puncte negative!
Image



Concluzie:
Si totusi, e ceva bun in jocul asta? Da! Componentele foarte frumos realizate si de mare calitate. Eu nu am avut editia deluxe, dar chiar si asa, arata ca si cum ar fi editia deluxe. Insertul, tokenele, artwork-ul, totul arata de nota 10. Iar asta creste foarte mult din nota jocului si daca il joci in familie, cum ar fi si ideal sa faci, participantii o sa fie placut impresionati de el, fapt ce initial m-a facut si pe mine sa il notez mai mult decat merita. Nu m-a dat pe spate ca joc dupa prima partida, dar cred ca l-am notat cu un 8 sub impresia componentelor dar si a euforiei celor din familie.
Problema e ca la scurt timp am jucat si partida a doua, cea care m-a iritat la culme din cauza hazardului total, a lipsei unei strategii de lunga durata si chiar daca pe ceilalti nu parea sa ii deranjeze deloc aceste aspecte, m-am hotarat sa scap rapid de el.
In concluzie, nu pot sa recomand acest joc, dar stiu ca exista public pentru acest gen, unde pe afara e vopsit frumos gardul dar inauntru' gasesti leopardu'. Sau de ce nu, poate fi un joc usurel de cuplu, in cazul in care castigi prea des cand jucati altele, aici cu siguranta o sa aiba sanse mari sa te bata, mai ales daca ii pasezi plansa aia cea mai OP.
Nota 5.5 datorita componentelor, ca daca era ceva cu cuburi, ma duceam spre nota 4. Jocul asta pentru mine pare realizat de un designer care a facut o salata si a aruncat toate ingredientele intr-o mare galeata si apoi a lasat totul la voia intamplarii. Nu stiu cat a fost testat si cum de inca are nota 7 pe bgg. E clar ca sunt in minoritate, dar am ajuns sa apreciez din ce in ce mai mult jocurile alea bej-maronii cu carton subtire, dar cu gameplay extrem de solid si bine gandit!

Image

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Sa crosetam la nimereala!

Post: # 134565Post VZQ
10 Apr 2023, 14:21

Consumul exagerat de jocuri "bej-maronii" afecteaza in mod negativ filtrul prin care sunt trecute jocurile cu un coeficient de complexitate mai mic :lol:

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Sa crosetam la nimereala!

Post: # 134573Post thenede
10 Apr 2023, 19:21

Deluxe-ul are o productie de nota 10. Si chiar daca nu ar avea, cu siguranta nu e un joc de nota 4-5 / 10.
E un joc light - nu e facut pentru strategii avansate/ sa fie jucat foarte competitiv.
Afara de cutia cam mare, nu am nimic sa ii reprosez. Cred ca e potrivit pentru jucatori mai la inceput; presupun ca ar merge bine si la copii.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Sa crosetam la nimereala!

Post: # 134587Post rabesandratana
11 Apr 2023, 17:22

Da, nu stiu cat m-au afectat jocurile alea bej-maronii, dar ce e cert, e ca am o gramada de prostioare colorate tip set-collection care imi plac foarte mult si pe care le notez chiar peste nota 9, insa ArchRavels n-a functionat deloc pentru mine si a trebuit sa il notez ca atare

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Sa crosetam la nimereala!

Post: # 134599Post VZQ
11 Apr 2023, 23:19

Evident, fiecare cu parerea lui, absolut ok! ;)

Just sayin'... nu este poate cel mai cel, dar este un joc bun si relaxant. Ce-i drept, parerea mea este fondata de partide in doar 2 jucatori. Poate ca numarul mai mare de jucatori amplifica senzatia de "haos", dar in 2, nu prea m-am lovit de problema asta. Nu stiu ce sa zic, pe mine nu ma deranjeaza deloc elementele de hazard intr-un joc, ba chiar le prefer. :)

PS: "prostioare colorate tip set-collection" - vezi, asta-i chestia: pentru mine toate jocurile sunt mai mult sau mai putin asa - nu le impart intre jocuri serioase si glumite, ci doar in jocuri care-mi plac, sau nu. Pe de alta parte, nu prea am in colectie "bejulii", so... :lol:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”