De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18571Post imba
09 Aug 2011, 01:40

Subtitlu: De ce sa nu cumperi Railways of the World?

Disclaimer: Cu toate ca imi place de mor jocul, djdano a vrut sa il vada criticat si spanzurat in moduri cat mai sadice. Daca aveti probleme cu inima sau prostata, nu cititi mai departe. Si sa nu uit ceva foarte important: acest text este un pamflet si trebuieste tratat ca atare.

from http://www.boardgamegeek.com/image/445850
Box Cover


Experienta: ~7 jocuri
Cuvinte cheie: Brain burning, mare, complex, colorat
Regulile se gasesc in review-ul asta facut cu mare migala, ele avand vreo 2 pagini A4 in fapt.

Bun, deci te-ai hotarat sa iti iei un alt joc cu trenulete ca Ticket to Ride s-a cam trecut in grupul tau si ai o manie cu trenulete. Sau poate trenuletele nu sunt fetisul tau, dar te intrebi ce o fi cu jocurile lui Martin Wallace de le tot lauda tasurinchi. Aici intru eu in scena/topic ca sa incerc sa va iluminez pentru a nu va pierde timpul cu aceasta distragere ludica de la alte lucruri mai serioase.

Deci te-ai uitat frumos pe reviewuri, ai salivat la poze si esti gata-gata sa il cumperi. STOP! Inainte sa faci greseala asta, gandeste-te ca nu ar trebui sa il cumperi daca:

- ai o masa mica. Acuma, stiu ca marimea nu e importanta veti zice, dar cand harta este imensitatea din RotW, marimea chiar conteaza. Daca vezi harta in poze si daca iti imaginezi langa ea si carti, bani, sina pusa pe masa si alte asemenea minunatii, e clar ca marimea este o problema. Pe de alta parte, poti sa joci pe harta mica cu 2-3 jucatori si sa nu simti, dar pentru 4 sau mai multi, trebuie si o investitie serioasa intr-o masa pentru RotW. Mai jos o comparatie pentru scara:

from http://www.boardgamegeek.com/image/580229
Harta Mexic vs harta TTR vs harta Eastern US


- nu iti place sa incingi neuronu. Jocul asta nu va fi unul de interactivitate sociala, de caterinca sau de glume mai mult sau mai putin inspirate. Jocul asta va face neuronii fiecaruia dintre jucatori sa organizeze o olimpiada ca vechii greci, urmand ca cel care iese ultimul dintre ei sa fie aruncat in groapa leilor a la SPARTAAAAAA! Adica e intens. Exista ceva noroc, dar este prea putin important si in 9 din 10 cazuri va castiga cel care sta si rumega pozitia mai bine/mult sau se adapteaza mai bine la ce fac ceilalti. Drept dovada, eu am castigat de fix 2 ori: cand i-am invatat pe ceilalti. In restul de cazuri reusesc un mediocru loc 2 care nu va fi tinut minte niciodata.

from http://www.boardgamegeek.com/image/709144
Vi se pare ca zambeste cineva in poza asta sau ca perforeaza masa cu puterea gandului?


- strategia nu e punctul tau forte. RotW nu merge jucat cu ideea de hai sa fac acum 2 puncte de income ca ma descurc eu tura viitoare. Trebuie strategie pe termen lung in momentul constructiei si o adaptare continua in functie de ceilalti jucatori si misculatiile lor pe masa. La treaba asta ajuta si rolul secret, dar daca esti ca mine si ai prefera sa anihilezi 2 cuburi tura asta pt 4 income vs sa le pastrezi pentru inca 3 ture, vei juca ca mine de bine si exista sanse sa fii frustrat de faptul ca nu castigi niciodata.

- pretul este o problema. Gandeste-te o clipa! Sigur, primesti multe trenulete de plastic, o gramada de carti, multe tile-uri de sine, 2 harti dintre care una gigaenormica si reguli de 2 pagini, dar merita? Adica ai putea sa iei Steam direct care este o versiune teoretic mai noua si mai buna la un pret mult mai mic. Ce e drept, nu am de unde sti daca e mai buna versiunea Steam, dar daca e mai recenta... De aratat, arata bine, doar cu pucurile alea pentru jucatori am o problema, favorizand locomotivele din RotW.

- spatiul pentru depozitare este limitat. Cu riscul de a o lua pe aratura, trebuie sa mentionez ca este una dintre cele mai bizare dimensiuni de cutii. Nu este dimensiunea clasica de 30x30, nici macar dublu 60x30 ca sa stiu ca intra undeva. Este suficient de mare cat sa vrea o parte de raft sau un raft intreg singura si daca se adauga si extensiile de harti, sa isi dubleze grosimea, nu ca nu ar fi deja grasuta cutia. Macar e compartimentata decent..

- nu iti plac jocurile care dureaza mult. Contrar celor 2 pagini de reguli, complexitatea este mare si jocul dureaza mult. Daca ai norocul sa ai niste oameni paralizato-analizatori, un joc in 5 poate tine 4+ ore lejer. In 2-3 se poate rezolva in 90-120 de minute daca toata lumea este pe faza. Oricum, daca se va juca RotW, clar va fi felul principal.

from http://www.boardgamegeek.com/image/870191
Observati zambetele fortate dupa 2 ore de joc


- se termina inainte de a incepe. Asta este una dintre problemele care le am eu personal cu jocul. Tocmai cand te-ai dezvoltat nitel si incepi sa intinzi aripile ferate asupra hartii, jocul se termina. Atunci cand ai bani, ai putere, ai teluri marete, cuburi de transportat, sine de construit si puncte de strans, se declanseaza finalul si plang toti cei de la masa intr-un hohot asemanator unui cor de bocitoare. Este efectiv trist ca nu apuci sa realizezi un monopol gen CFR si sa incasezi bani pentru toate cuburile alea mici de pe masa. Exista oare cursuri pentru din astia care vor sa domine lumea?

Concluzie: Cam astea sunt toate punctele negative ale jocului. Daca mai sunt, inseamna ca au fost prea mici/putine pentru a fi bagate in seama de ochiul meu atotcritic. Per total, jocul este foarte reusit si este un joc mediu economic superb atat ca gameplay, cat si ca realizare prin componente. Daca nu ai apasat la inceput tragaciul sa il iei, apasa acum cu amandoua degetele. Apasa-l! Apasa-l! Apaaaaaaasaaaaaaa-l!
Last edited by imba on 09 Aug 2011, 13:50, edited 1 time in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7072
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18583Post DanielIndru
09 Aug 2011, 11:52

Buuuun! :) Te califici pentru premiul de care am pomenit in thread-ul cu sleeves.
Ai reusit sa gasesti cateva minusuri jocului, desi nici unul dintre ele nu cred ca e unul real. Adica daca jocul nu sufera de repetitivitate, nu e plictisitor, nu are defecte de mecanica sau gameplay prea facil, eu il iau in considerare. O sa-l rog pe domnu' suf sa ma ajute cu 2-3 jocuri Wallace saptamana viitoare sa-mi fac o idee.

Acuma ca ai ajuns la un oarecare numar de scrieri, imi permit sa ma leg si de amanunte si sa te trag umpic de urechi: mi-as dori sa vad poze facute de tine, cu unghiuri si compozitii cat mai ingenioase. Ajunge cu luatul de pe BGG. :)
Si una din poze apare de 2 ori, e cu voia autorului?

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18590Post imba
09 Aug 2011, 13:51

Trage-ma de urechi cu pozele, dar pana nu fac rost de niste lumina in plus pe geam sau de Nikon D3100 + 35mm 1.8G pe care vreau sa le iau cu proxima ocazie cand jefuiesc banca, nu am altceva de facut decat sa las urechile la tras si sa sper ca au un coeficient de elasticitate bun.

Iar ca minusuri, toate sunt reale. Marimea hartii si aia cu terminatul prematur sunt cele principale.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18592Post VickdaReaper
09 Aug 2011, 16:31

imba wrote:Iar ca minusuri, toate sunt reale. Marimea hartii si aia cu terminatul prematur sunt cele principale.
Lasand la o parte marimea hartii, jocurile cu trenuri, daca nu se numesc 18xx, se cam termina toate destul de repede. Ideea in cazul lor nu e cine da cele mai mari "tunuri" sau cine cheltuie cel mai mult atunci cand are bani, ci care este acela care isi optimizeaza cel mai bine actiunile si care cheltuie cu cap putinul pe care il are.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18610Post imba
09 Aug 2011, 23:22

Cam da, numai ca obisnuit de la jocurile mele de Ameritrash: fac armata mare si ne batem. Aici doar..fac sina mare si atat. Ma mir ca nu a trecut acidutzu pe aici. Poate avertizarea l-a speriat. :D

acidutzu

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18616Post acidutzu
10 Aug 2011, 07:07

Pai ce sa fac pe aici? Daca nu l-am jucat, nu pot sa-l laud/critic doar din poze.
Uite ca sa fiu putin util spun:
NU-L CUMPARA DACA
- nu iti plac jocurile cu harti frumoase (asta ma tine pe mine departe de hansa - no shine, no glory );
from http://www.boardgamegeek.com/image/710636

VS
from http://www.boardgamegeek.com/image/972174


- ameritrash-ul din tine e certat la cutite cu eurogame-ul din tine;
150 de trenulete de plastic :? 125 de cuburi de lemn

- urasti marile firme si preferi print-and-play (asta legat de pret - te-ai dus sa ii iei un parfum de ziua ei si te-ai intors cu ditamai cutia);

- ai picat bacul (2 Rulebooks - vs locul 1 in Europa la analfabetism funcțional);
edit: sau ma bine - Fatooo a-i pikt bacool gen!

- banii iti aduc aminte de monopoly si ti-ai jurat sa arzi si ingropi tot ce iti aduce aminte de monopoly.
from http://www.boardgamegeek.com/image/715797


E bine acum? :D

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18621Post imba
10 Aug 2011, 11:22

Da! Foarte bine! Nu vrei sa facem Duet? Cu banii sunt perfect de acord si i-as fi ars la inceput, dar acum nu mi se mai par asa rai...poate pt ca m-am obisnuit cu ei.


criss

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18623Post criss
10 Aug 2011, 12:40

imba wrote:terminatul prematur sunt cele principale.
Unul din aspectele care imi plac la nebunie la jocurile cu trenuri este faptul ca se pot customiza 200%. Ti se pare prea scurt? Cine te opreste sa fixezi inca de la inceput mai multe turnuri? Noi jucam Railroad Tycoon de fiecare data cu 2 turnuri in plus tocmai in ideea de a valorifica mai mult resursele.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1973
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: De Gustibus - Railways of the World (Special Edition)

Post: # 18649Post Shaikan
11 Aug 2011, 11:15

Thumbs up pentru review.... :tu: - there we go.

Mi-a placut mult jocul cand l-am incercat :D....poate mai dam o tura in viitorul apropiat....sau poate incercam si Steam-ul ca sa ne facem o parere de care e mai bun si in privinta caror aspecte :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”