Review-uri "boardgamers.ro"

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 48922Post omucu
18 Jan 2014, 16:30

Incepand cu momentul asta ne-am propus sa publicam pe site cel putin o recenzie pe saptamana, lucru destul de greu de realizat, dar incercam sa pastram lucrul asta, macar ca medie. Am propus lucrul asta avand in vedere ca am foarte multe jocuri jucate suficient pentru a fi recenzate.
Asa ca incepem cu Regele din Tokyo, un joc pe care majoritatea-l stiti deja, disponibil si in limba romana.
Feedbackul e mai mult ca binevenit, atata timp cat e fara rautati nenecesara :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 48923Post Chuckila
18 Jan 2014, 16:33

Felicitari pentru initiativa! Sa te tina si sa ai timp sa le scrii!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 48924Post omucu
18 Jan 2014, 16:46

anul trecut targetul a fost sa reusesc sa ma joc mai mult, in special mai multe jocuri "serioase". Cu fiecare zi de miercuri batuta in cuie pentru boardgames, pot sa zic ca am reusit, in ultimele 3 luni au fost doar 2 zile de miercuri in care nu m-am jucat, intr-una a fost Craciun si in cealalta am fost plecat in concediu. Si in fiecare saptamana am jucat cel putin cate un joc de calibrul Tzolk'in (chiar si cu extensie), Russian Railroads sau Trajan, asta pe langa fillere. Scrisul era clar pasul urmator. Sper si eu sa ma tina, timp mi-am promis sa-mi fac.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 48928Post DanielIndru
18 Jan 2014, 17:31

Spor la treaba si la joaca!

(Si eu imi propun sa nu mai las sa treaca mai mult de 7-8 zile intre articole, dar nu vor fi toate reviews. Sunt importante si impresiile pe scurt, si analizele, si discutiile, etc)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 48929Post omucu
18 Jan 2014, 17:40

hehe, multumesc.
Mi-am pus targetul asta ca am peste 20 jocuri care le-am jucat de cel putin 6-7 ori, in cele mai multe cazuri peste 10, numar suficient de partide pentru o recenzie. N-am scris nici o recenzie cu mai putin de 6 partide si nici n-am de gand sa o fac.
Spor si tie, imi plac de fiecare data articolele tale :)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 49232Post omucu
24 Jan 2014, 10:00

Deocamdata se pare ca ma tin de cuvant, o noua saptamana, un nou review! Carcassonne Winter Edition, acelasi joc clasic, care arata mult mai bine in timpul iernii

http://boardgamers.ro/carcassonne-winter-edition/

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 49611Post omucu
01 Feb 2014, 12:19

Noua recenzie pe boardgamers.ro
Hanabi e un joc de carti cooperativ pentru 2-5 piromani. Aveti ocazia sa faceti cel mai spectaculos foc de artificii care l-a vazut omenirea :P

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 49713Post omucu
04 Feb 2014, 08:32

Sheepland e un joc de familie pentru 2-4 jucatori, scurt si suficient de tactic pentru complexitatea lui. E facut de designerii Tzolk'in, dar e un joc cu o dificultate redusa

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 49935Post omucu
07 Feb 2014, 16:41

Am scris cateva lucruri despre recenziile de pe boardgamers.ro. Astept si feedback de la voi, sunt tare curios ce parere aveti despre ele si despre principiile dupa care incerc sa ma ghidez cand le scriu.

http://boardgamers.ro/cum-se-scrie-recenzia-unui-joc/

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 50032Post omucu
10 Feb 2014, 07:56

Armadora, cea mai noua recenzie de pe boardgamers.ro. Un joculet lansat la Essen 2013 cu o rejucabilitate foarte mare.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 50621Post omucu
20 Feb 2014, 14:56

Spartacus, primul review scris de Marius Marcoci, prezent aici pe forum cu numele de Oglar. Fiti blanzi cu el! :P

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 51485Post omucu
17 Mar 2014, 15:49

Nu m-am tinut de cuvant si n-am respectat ritmul de 1 recenzie pe saptamana, dar sper sa recuperez. Deocamdata, cititi despre Russian Railroads, unul din jocurile mele preferate din 2013.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 51654Post omucu
23 Mar 2014, 14:13

Continuam seria de recenzii cu Carcassonne South Seas, o reimplementare a celebrului clasic in care nu se fac puncte in mod direct, ci prima data se culeg resurse si acestea trebuie livrate. O gura de aer proaspat cu un gameplay foarte asemanator cu al vechiului Carcasssonne.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 51840Post omucu
28 Mar 2014, 11:03

Cea mai noua recenzie pe boardgamers.ro e cea a jocului Six MaKING, un joc abstract pentru 2 jucători, inspirat de şah. Jocul e produs în totalitate în România, de o echipă din Odorheiu Secuiesc. Ne-am întâlnit prima dată la Essen şi de atunci mi-au atras atenţia jocurile lor.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 52035Post omucu
03 Apr 2014, 11:56

Saptamana asta a venit randul lui Kakerlakenpoker, un joc foarte simpatic pe care multi de pe forum il stiti. Prima data l-am vazut la intalnirea de la Sighisoara si nu intelegeam de ce se distreaza lumea asa tare doar prin pasatul de carti. Apoi l-am jucat! Si l-am jucat iar! Si iar! :ugeek:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 52036Post cristianf
03 Apr 2014, 12:33

Nu mi-o lua in nume de rau dar nu am inteles absolut nimic din regulile jocului. Ce se intampla daca jucatorul din urma il crede pe primul.. ce se intampla daca nu-l crede.. ce se intampla daca paseaza cartea mai departe ? De ce sa nu fi prins nici cu minciuna nici cu adevarul ? Si in cazul asta cu ce altceva ai putea fi prins ? In afara de adevar partial, ceea ce e cam greu avand in vedere ca pasezi doar o carte. Probabil daca as fi jucat jocul pana acum as fi inteles la ce te-ai referit dar asa n-am nici cea mai mica idee.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 52039Post omucu
03 Apr 2014, 14:46

Nu ti-o iau in nume de rau, ba chiar iti multumesc pentru feedback. Principalul motiv pentru care postez si aici recenziile este sa primesc feedback pentru a le putea imbunatati.
Am facut mici adaugiri, imi vine greu sa explic regulile in scris si in general ma feresc sa fac asta in recenzii. Nu stiu de ce n-am facut-o si acum. Cu toate ca explic jocuri altora foarte des si lumea chiar intelege ce zic, mi-e greu in scris. Si consider ca scopul unei recenzii nu e sa-ti explice cum se joaca jocul, poate doar pe scurt. In cazul de fata asa pe scurt am explicat ca nu s-a mai inteles ce era de explicat :P Apreciez intotdeauna prezenta feedbackului, si il astept mai interesat pe cel negativ :)
Multumesc inca o data

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 52040Post cristianf
03 Apr 2014, 15:00

Acum am inteles, deci daca iti citesti adversaul, naspa de el, daca te-a prostit, naspa de tine. Mersi ! :tu:

PS Iti dai seama ca nimeni nu are pretentia sa inteleaga dintr-o recenzie cum se joaca Terra Mystica sau Caverna. Dar la un joc cu 2-3 reguli e pacat sa nu explici respectivele reguli mai in detaliu.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 53337Post omucu
28 May 2014, 10:34

Dupa o mult prea lunga pauza, revenim in forta cu recenzia jocului Samurai Sword, o reimplementare foarte buna a sistemului de joc din Bang!

tribanp

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 53348Post tribanp
28 May 2014, 15:32

Si mie mi se pare super fain jocul, mai ales daca e jucat in cat mai multi jucatori. Il am de aproximativ jumatate de an si de fiecare data ne distram cand il jucam.
Ce imi place super mult la el e ca nu e nici un jucator eliminat si e foarte usor de invatat.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”