Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81197Post rabesandratana
27 Jul 2017, 14:24

Un lucru foarte important atunci cand ai ca hobby jocurile de societate, este extinderea colectiei iar pentru asta trebuie sa fii la curent cu tot ce apare nou pe piata, sa cunosti mecanicile de joc si sa urmaresti prezentari, partide integrale sau sa citesti review-uri astfel incat sa poti fi sigur ca acel joc este potrivit pentru tine. La fel ca in oricare alt domeniu si la board games, gusturile difera foarte mult de la persoana la persoana si de asta nu e de ajuns doar sa auzi despre un joc faptul ca "este foarte bun". Ceea ce poate fi un joc foarte bun pentru altul, pentru tine poate sa fie un joc foarte plictisitor, prea complex, prea simplu poate, prea copilaros si de aceea trebuie sa aprofundezi situatia inainte de a trimite comanda, daca nu vrei sa arunci cu banii de pomana pe ceva care o sa te dezamageasca.
Eu o sa imi prezint modul in care procedez, ce surse am, cum ma decid, in speranta in care poate o sa ii ajut si pe altii si de ce nu, astept si comentariile voastre despre sursele voastre si ce va determina sa luati un joc. Poate fi un schimb bun de experienta. Nu stiu cat pentru userii foarte vechi poate fi util acest ghid, insa pentru cei mai noi in domeniu, cred ca poate sa fie un ajutor.

In primul rand trebuie sa luam in calcul cel mai mare forum de board games si anume boardgamegeek.com. Acolo sunt listate TOATE jocurile de societate aparute vreodata, prezentate pe scurt si pe lung, cu sute de poze in unele cazuri si foarte important au si un rating (o nota) determinata prin media notelor acordata de useri. Trebuie luat in seama ca incepand de la nota 7, jocurile incep sa fie cu adevarat bune si trebuie luate in seama. Dar sa nu cadem in capcana in care sa credem ca un joc cu nota 6,6 o sa fie oribil. Deloc adevarat asta, ci din varii motive poate acel joc nu a prins in anumite grupuri, sau seamana prea mult cu un joc foarte cunoscut si haterii au contribuit la o nota destul de mica, dar daca esti la inceput si nu ai o colectie vasta, e posibil ca pentru tine, respectivul joc chiar sa fie foarte bun. Important e sa nu ajungem la jocuri notate in jurul mediei de 5 pentru ca acolo deja sunt sanse mici sa gasesti ceva interesant. Eu am patit asta de cateva ori. M-am incapatanat sa cumpar 2 jocuri chiar daca erau notate putin peste 5, doar pentru ca din videouri-le de pe Youtube parea interesant, dar imediat ce le-am jucat, toti cei de la masa si in special eu care am investit pe langa material si emotional in acel joc, am fost extrem de dezamagit. Asa am realizat ca nota de pe forumul BGG nu minte aproape niciodata si ca e un motiv pentru care jocul respectiv are o nota in jurul lui 5. De atunci iau mereu in considerare nota inante de a cumpara un joc.

Un alt aspect extrem de important este sa urmaresti canalele de pe Youtube care se ocupa cu prezentari si pareri. Cel mai important canal este The Dice Tower al carui "sef" este Tom Vasel si adjunctii sai sunt Zee Garcia si Sam Healey. Acest canal a ajuns la un nivel atat de important, incat firmele de jocuri, trimit gratis pachete cu tot ce scot pe piata, pentru ca acesti 3 oameni sa le testeze si apoi sa le prezinte pe Youtube. Dar, sa ne intelegem, faptul ca ei primesc gratis jocurile, nu inseamna ca vor face rabat de la adevar si vor spune minciuni. Nu de putine ori am vazut clipuri in care Tom Vasel dadea literalmente cu cutia jocului de pamant si din adjective precum "garbage" sau "worst game ever" nu il scotea.
Sunt foarte obiectivi si poti merge la sigur atunci cand vrei sa ai mai multe informatii despre un joc nou sau vechi.
tom.jpg
Un alt canal extrem de bun este BoardGameGeekTV in care se regaseste emisiunea Game Night. Aici Dave, Nikki, Lincoln si Aron explica jocurile foarte bine, poate cel mai bine dintre toti, si mai mult de atat il si joaca in fata camerelor. Au mai multe unghiuri de filmare, au lavaliere, mult peste alte canale care incearca sa prezinte partide integrale. Au ajuns deja la sezonul 5 si e o placere sa ii urmaresti. Ei sunt motivul pentru care am cumparat o gramada de jocuri din colectia mea, pentru ca pur si simplu iti capteaza atentia si simti ca esti la masa cu ei si te implici in joc. Imediat iti dai seama daca respectivul joc este bun pentru tine si grupul tau.
download.jpg

O a treia sursa ar fi Geek & Sundry cu show-ul TableTop. Aici avem la fel partide integrale cu explicatii in prealabil, insa acest show e deja la un alt nivel. Arata ca un show de la TV, cu o echipa intreaga care se ocupa de editare de filmare iar protagonistul si prezentatorul este deja foarte cunoscutul actor Wil Wheaton din serialul The Big Bang Theory sau din Star Trek. Si datorita lor am cumparat o parte din jocurile prezentate, insa parca nu te capteaza la fel ca cei de la GameNight. TableTop e mai mult un show TV, cu prezentari detaliate ale actorilor care vor lua parte la joc, glume mai mult sau mai putin bune care nu au legatura cu jocul si intrerup partida pentru asta. Uneori pentru ca "pierd" timpul cu aceste aspecte nu au timp sa redea chiar toate partida si dau pe fast-forward si sar cate 10-15 minute din ceea ce s-a intamplat efectiv in joc. E bun show-ul dar e mai mult show decat prezentare de jocuri. Cel putin pentru mine, e mai greu sa ma capteze in comparatie cu ceilalti.
wil.jpg
Alte persoane de luat in seama de pe Youtube, ar fi Rahdo dar care pe mine ma cam oboseste. El are alt stil de a prezenta. Practic joaca jocul in timp ce vorbeste foarte mult si uneori fara sens. Are dese momente cand spune "Acum o sa fac mutarea asta....aaaa ba nu, stai...mai bine mut asta aici si aia acolo.....sau nu, de fapt era mai bine ce voiam sa fac prima oara!" Te bulverseaza de cele mai multe ori si e OK sa ii vezi clipurile doar daca vrei sa ai mai multe surse inainte de a decide daca il cumperi.
Ar mai fi Game Fondue, un baiat care vorbeste foarte repede dar la obiect si in general acopera tot ce e important in joc incat sa intelegi. Uneori e bine sa revezi clipul ca sa fii sigur ca nu ti-a scapat vreo regula din cauza debitului de vorbire pe care il are.
O persoana care explica foarte bine si are un timbru vocal foarte placut si linistitor este Scott Nicholson in Board Games with Scott. El insa nu are o camera profesionala si clipurile sale sunt de o calitate medie. Daca treci insa peste calitatea imaginii, omul chiar explica foarte bine jocurile. Nu ai nevoie de regulament dupa aceea.

Un alt canal excelent pe care trebuie sa nu il ratati este Watch It Played. Prezentatorul Rodney Smith este poate cel mai placut personaj de pe Youtube in aceasta breasla, mereu foarte zambaret si bine dispus. Ofera expicatii pe un ton placut si o face atat de bine, incat nu cred ca a fost joc pe care sa nu il inteleg din prima. Are calitatea asta de a explica foarte bine si concis totul si reuseste sa iti transmita si starea lui de bine. Are si multe video-uri in care joaca integral jocul respectiv pe mai multe episoade, alaturi de copiii lui.
rod.jpg
Si nu in ultimul rand este canalul Game Boy Geek. Prezinta foarte bine jocurile, uneori joaca putin pentru a se face mai usor inteles. Mie imi place foarte mult iar daca treci peste faptul ca vorbeste repede, o sa iti placa starea pe care o transmite. Pare mereu foarte entuziast si agitat iar la final uneori se inclina in fata unui joc care i-a placut mult si ii canta o "serenada" de 10 secunde la saxofon, semn ca jocul e atat de bun incat intra in colectia sa.
gm.jpg
Sper ca am fost de folos cu acest ghid, si ca o sa consultati cu mai mare atentie aceste surse inainte de a trimite o comanda de board game. Pentru mine, cel putin in ultima perioada de cand ma uit la toti acesti oameni, a fost un real ajutor si am ales in proportie de 90% mereu jocul potrivit. Pe langa faptul ca stiam ca o sa imi placa, si asa a si fost cand l-am pus prima oara pe masa, stiam deja si regulamentul perfect, pentru ca daca e sa urasc ceva la jocurile de societate, e sa iau la frunzarit regulamentele si sa invat eu de la zero tot jocul. De cand cu aceste canale de pe Youtube, viata mea de board gamer s-a schimbat complet, fac alegeri foarte inspirate pentru gustul meu si al grupului de joaca si nici nu mai deschid vreun regulament (si da, am vrut sa sune exact ca o reclama de Teleshopping).
Last edited by rabesandratana on 27 Jul 2017, 15:23, edited 5 times in total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81198Post 26octombrie
27 Jul 2017, 14:54

nice, aplaud entuziasmul si efortul tau :-)
nu-i rata pe cei de la Shut Up&Sit Down, sunt epici!

din punct de vedere al utilitatii acestui review nu stiu ce sa-ti spun... cred ca ar fi muuult mai util pe acest forum un review despre "cum sa nu-ti mai dezvolti colectia", cum sa te razgandesti din hotararea de a-ti cumpara un joc. cel putin mie mi-ar fi util...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81199Post rabesandratana
27 Jul 2017, 15:05

26octombrie wrote:nice, aplaud entuziasmul si efortul tau :-)
nu-i rata pe cei de la Shut Up&Sit Down, sunt epici!

din punct de vedere al utilitatii acestui review nu stiu ce sa-ti spun... cred ca ar fi muuult mai util pe acest forum un review despre "cum sa nu-ti mai dezvolti colectia", cum sa te razgandesti din hotararea de a-ti cumpara un joc. cel putin mie mi-ar fi util...
Sau de ce nu, sa facem AJA (Asociatia Jucatorilor Anonimi) si sa spunem chestii de genu "Au trecut 38 de zile si nu am mai cumparat niciun joc!" Dar hai mai bine sa facem asociatia asta mai incolo ca tocmai am mai luat unul ieri si in doua saptamani o sa mai vina vreo 2 jocuri. N-o fi foc daca punem AJA pe hold pana ce isi mai completeaza fiecare pe ici pe colo colectiile. :D

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81200Post Shaikan
27 Jul 2017, 15:49

rabesandratana wrote: Nu de putine ori am vazut clipuri in care Tom Vasel dadea literalmente cu cutia jocului de pamant si din adjective precum "garbage" sau "worst game ever" nu il scotea.
Sunt foarte obiectivi si poti merge la sigur atunci cand vrei sa ai mai multe informatii despre un joc nou sau vechi.
tom.jpg
Si mie imi place mult Tom Vasel, dar si acolo trebuie privit/ascultat cu un modicum de retinere. Au fost multe momente cand Tom a zis despre un joc ca e "garbage" sau prost, iar eu am incercat jocul si mi s-a parut un joc foarte fain. Totusi e o parere subiectiva si trebuie luata ca atare. In review-uri e, in general, un om obiectiv, dar am observat ca are tendinta sa spuna lucruri rele despre jocurile care nu il pasioneaza :). Astea fiind spuse, imi place mult stilul lui si in genere ne asemanam la gusturi.

Ideea era ca nu mi se pare ok sa spui doar de bine despre un joc primit la review(indiferent ca e primit gratis, ca esti platit, etc), dar nici sa spui ca e garbage, prost, etc, pentru ca, exact cum spuneai la inceput, gusturile difera foarte mult. Poate pentru Tom e garbage, dar pt 10000 de oameni e un joc super fain. Imi place mai mult, cand spune ca lui nu ii place si ce lucruri ii se par ca nu merg sau ce mecanici nu se pupa, sau tema care nu e potrivita.

Daca tot ai zis de Dice Tower, Zee mi se pare ok ca prezentator, dupa Sam in schimb nu ma prea omor. M-am uitat la cateva prezentari facute de el si nu mi-a prea placut stilul, luminozitatea e cam scazuta, etc.

Alt exemplu aici ar fi Rhado, ca tot ai vorbit de el. Omul are charisma, prezinta fain, dar pe langa ca are play session's super lungi(ca practic partea de review e final thoughts, desi mai zice si pe parcus una doua chestii), la toate jocurile il aud spunand: "WoW, this game is absolutely amazing, it's gorgeos, I love this game", chiar si atunci cand un joc nu ii place asa mult spune "It's not for me and Jen but it's fantastic, it's great". Inteleg sa ai entuziasm pentru un joc, dar nu pot fi toate jocurile absolut fenomenale. Nu zic sa dai cu ele de pamant cum face Tom, dar poti spune si tu ce nu ti-a placut, ce nu merge bine si nu trebuie sa le lauzi pe toate. Parca are o nota prea pozitiva pentru tot si chiar am vazut si jocuri care nu erau atat de interesante sau inovative si tot vorbea despre ele ca si cum ar fi fost a doua venire a lui Iisus.

Un reviewer care a inceput sa imi placa mult e Jon, de la Jon Gets Games. Are carisma omul, explica fain, are foarte frumos structurata partea de parere personala de la final. Sunt mai lungi de regula clipurile, dar fain facute.

Shut up and Sit Down sunt faini ca prezentatori. sunt amuzanti, au un stil unic si comic de a face review-uri prin toata casa, dar tind sa o ia pe apa grav la un moment dat. Am vazut clipuri de 27 de minute din care 10-15 erau despre joc, iar celelalte total pe langa, gen gatit si vorbit de viata sau skit-uri, etc.

tudorb678
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 128
Joined: 18 Sep 2013, 11:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81201Post tudorb678
27 Jul 2017, 16:57

Au fost multe momente cand Tom a zis despre un joc ca e "garbage" sau prost, iar eu am incercat jocul si mi s-a parut un joc foarte fain.
Personal nu-mi place absolut deloc Tom si nici gusturile lui asa ca il evit cat pot de mult. Felul in care uneori isi bate joc de munca unora denota lipsa de profesionalism. Poti sa critici si fara sa fii golan, dar ce sa-i faci, golaneala prinde la public... Mai simpatici imi par ceilalti doi dar din pacate nu ne potrivim deloc la gusturi.

Eu nu ma iau dupa opiniile reviewer-ilor. Ma uit la playthrough-uri. Sunt cele mai bune surse de informare asupra unui joc. Un review e parerea unui singur tip si nu-mi spune prea multe despre joc in sine.

Subscriu si eu la Jon si Rahdo. Jon imi place in mod deosebit, are grija la reguli, Rahdo mi se pare cam neglijent, uneori fiind nevoit sa mai filmeze un clip aditional de corectii si adaugiri.

As adauga la lista de potentiale surse de informare:

Heavy Cardboard (youtube: heavycardboardvids). Sunt dupa parerea mea cei mai buni (asta pentru ca se si potrivesc cu gusturile mele, adica jocuri grele si 18xx). Au un podcast si un canal pe youtube unde difuzeaza partide intregi uneori durand si 3-4 ore. Le urmaresc cu placere cand fac naveta la servici si deseori un joc recomandat de ei ajunge sa ramana in colectie.

slickerdrips (pe youtube). Cred ca il cheama tot Tom, a inceput relativ recent sa filmeze partide, cu toate astea am vazut ca filmeaza pe banda rulanta. De urmarit zic eu.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81202Post mihnea_1309
27 Jul 2017, 16:58

Da, interesanta discutie. De Dice Tower mi s-a cam acrit, de cand m-am lamurit ca majoritatea jocurilor la care fac review sunt jucate de putine ori inainte sa dea cu ele de pamant, respectiv sa le ridice in slavi. In plus au cateva blind spots mari de tot, cum ar fi jocurile solo (carora nu le inteleg rostul, cu exceptia lui Zee) sau orice are o tema intunecata, ei fiind practic habotnici. De asemenea ignora multe companii mici care fac jocuri al naibii de apreciate (de ex VPG sau Chip Theory Games). Cand am trecut dincolo de Dice Tower am descoperit o gramada de lucrurile foarte interesante.

Daca vreti sa iesiti din sfera usual suspects spre canale mai putin populare, dar foarte bune, recomand:

1. Jon Gets Games: foarte profi, omu are transparenta (spune clar de cate ori a jucat jocul inainte de review), atinge puncte f importante pt mine (cum e jocul la diverse player counts, ce replay value are etc) si recenziile urmeaza o structura clara, nu vorbeste alandala.

2. No Pun Included: varianta adulta a Shut Up Sit Down (nu in sensul de vulgaritate, ci ma refer la faptul ca au glume mai putin puerile) care raman axati totusi pe joc, nu pe 'mama ce amuzanti suntem'. Sunt un cuplu de englezi, tipa apare din pacate mai rar, e foarte inteligenta si puncteaza bine lucrurile, chiar daca are un stil enervant.

3. Marco Arnaudo (marcowargamer pe YT): omul e un fel de Roger Egert al boardgames. E destept, articulat, cumpatat si se pricepe al naibii de bine la jocuri (e ceva profesor de game design din ce am citit). Mereu pune lucrurile intr-un context mai larg, trecand dincolo de aprecierile obisnuite (bun, interesant, fain etc). Daca puteti trece peste accentul de italian si nu va plictisiti la videouri mai lungi, merita din plin. Dupa mine e singurul pe care l-as numi critic.

4. Drive thru review: are gusturi bune si se vede ca analizeaza jocurile inainte de a vorbi despre ele.


Dar daca tot vorbeati de subiectivitate, cea mai buna idee mi se pare orientarea spre vizualizare de sesiuni de joc, in loc de recenzii. Asa iti dai seama clar daca jocul e pt tine, nu trebuie sa iti spuna altcineva asta. Aici recomand: Jon gets Games, Ricky Royal (o placere de urmarit acest om), slickerdrips, One stop co-op shop, Jplay.

Timp sa fie. :D

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81203Post danielM
27 Jul 2017, 17:20

rabesandratana wrote: si nici nu mai deschid vreun regulament (si da, am vrut sa sune exact ca o reclama de Teleshopping).
Eu nu as putea juca un joc din colectie fara a-i citi regulamentul si sa ma bazez pe video-urile sau recenziile cuiva. Pentru mine, rasfoirea regulamentului, citirea si intelegerea lui fac parte din lucrurile care imi plac la acest hobby; in plus, imi e greu sa cred ca fara sa citesti regulamentul poti juca corect un joc complex; ca sa nu mai vorbesc despre jocuri de razboi.

Revenind la principalul subiect, nu prea urmaresc vreun canal; inainte de a cumpara un joc, vad pe ce pozitie in top se afla, citesc comentariile si notele userilor, ma uit peste poze si ”rasfoiesc” niste video-uri. Pentru ca deja imi cunosc preferintele, imi cam dau seama daca o sa imi placa sau nu, daca merita sa il iau sau nu. Nu cumpar de pe KS, in schimb fac precomenzi la unele jocuri de razboi noi, la GMT; pana acum nu am fost dezamagit de ce am cumparat (de acolo).

Dice tower: ma uitam la inceput in principal la clipurile lui Tom Vassel, acum ma cam lasa rece; ii plac ameritrashurile si mi se pare ca nici nu prezinta bine un joc; nu iti dai seama de prea multe lucruri dupa ce urmaresti un clip de-al lui.
Rahdo: ii urmaresc clipurile atunci cand vreau sa vad cum se joaca un joc; la fel ca alti colegi, nu imi place ca are foarte multi timpi morti pentru lucruri neimportante: vreau sa vad cum se joaca jocul X, nu sa vad cum stai 5 minute sa gasesti cea mai buna mutare.
Shut up and sit down: imi plac mult clipurile lor, mi se par foarte amuzanti si e clar ca muncesc mult la editarea materialelor.
Marco Arnaudo: pentru orice wargame, ma uit in principal la el, a detaliat Mihnea de ce.

In concluzie, topul BGG contine foarte multe jocuri excelente si este un prim criteriu in alegerea unui joc; cu toate astea, exceptii sunt destule din motive prezentate in discutii mai vechi pe forum. Apoi e important sa iti cunosti preferintele si sa poti face o alegere buna dand la o parte review-urile favorabile si pozele frumoase.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81204Post 26octombrie
27 Jul 2017, 21:31

Cititul regulamentului e, intr-adevar, parte din placerea de a-l scoate pe masa. Dar ajuta mult daca ai o viziune de ansamblu, de exemplu dintr-o prezentare Vasel.
Marnaudo e tare fain si el, il uitasem. Shut Up&Sit Down e venerat de fiica-mea si ne uitam in primul rand pentru umor si charisma, nu pentru altceva. We love those guys adicatelea.
Rodney e pe lista persoanelor profund antipatizate, pentru ca m-a costat cumplit de mult de cand l-am descoperit; cam tot ce-a facut playthrough e la mine pe raft :evil:
Sunt multi care-mi plac, insa Tom ramane preferatul meu, din mai multe motive:
e concis - nu stau o ora sa-mi fac o idee despre un joc. sunt mult mai dese cazurile in care vreau sa vad cu ce se mananca un joc, fata de cele in care aprofundez o posibila achizitie, asa ca vreau un video scurt;
e coerent - stie sa sintetizeze si sa explice fluent si coerent, fara floricele de stil si pareri personale intercalate;
nu mi s-a parut biased - l-am vazut ridicand in slavi jocuri cu tema lovecraftiana, zombies si o gramada de alte teme ce sigur nu rezoneaza cu formatia lui;
e fun.
Nu intotdeauna sunt de acord cu parerile lui si, in general, ma intereseaza mai mult CUM se joaca, iar daca cineva emite judecati ascult cu atentie DE CE nu-i place sau ii place ceva (la fel si la comments) - ce nu-ti place tie poate fi appealing pentru mine si viceversa.
La Sam n-am reusit sa rezist decat un singur review, ma plictiseste de moarte.

Ma duc sa mai vad cu cine ma mai imprietenesc din recomandarile voastre :D

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81214Post DeeDee
28 Jul 2017, 10:28

Dice Tower - din pacate nu se aliniaza cu gusturile mele si nu imi place stilul lor agresiv. Asa la suprafata par ok, insa am impresia ca daca zgarii un pic suprafata, sunt efectiv agresivi. De asemenea imi displace cum se considera ei atotstiutori.
Watch It Played - e bun, insa nu inteleg efectul incredibil de a ma adormi pe care il are. Dupa 5 minute efectiv ma lupt sa tin ochii si constiinta deschise.
Tabletop - emisiunea mea favorita - mai putin ultimul sezon care a avut o selectie nasoala de jocuri.
Actualol - un tip foarte amuzant, face review-uri cu skit-uri si imi place tare mult. Stilul lui este mai mult spre party games si joculete usoare.
Shut up and sit down - uneori o dau in bara insa imi plac.
Rahdo - la inceput mi-a placut energia lui, acum ma enerveaza
forumboardgames.ro - sunt cativa useri a caror parere conteaza pentru mine :). nu pot sa neg ca m-a convins 26octombrie sau vick sau altii sa iau sau sa nu iau un joc din colectie.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81221Post DanielIndru
28 Jul 2017, 12:55

Shaikan wrote: Si mie imi place mult Tom Vasel... In review-uri e, in general, un om obiectiv
rabesandratana wrote:Cel mai important canal este The Dice Tower ...
Sunt foarte obiectivi...
Nu stiu ce intelegeti voi prin obiectiv si subiectiv.
In momentul in care faci un review sau emiti o parere, e 100% subiectivitate.
Poti fi obiectiv atunci cand spui: "Aceasta cutie este rosie si patrata." "Jocul costa 250 lei." sau "Setup-ul dureaza 10 minute."
In momentul in care spui "Jocul e fun / nasol", "Imi place cutare / nu-mi place cutare" sau "Jocul e scump / frumos / miroase urat", ai iesit din sfera obiectivismului.

Revenind la cum imi aleg jocurile, e destul de simplu pentru 80% din colectie: strategie, 30+ minute/jucator, fara interactiune negativa.
Tema interesanta e un plus.
Numele designer-ului poate fi decisiv (de exemplu, Vital Lacerda are 100% rata de succes la mine).
Uneori si numele pusbisher-ului poate fi factor important (de exemplu, What's Your Game).

Citesc si urmaresc multe informatii inainte de a cumpara un joc, dar sunt constient de "limitarile" oamenilor care ofera aceste informatii:

- Tom Vasel e baptist cu 7 copii si jocul lui preferat e Cosmic Encounter;
- Marco Arnaudo are 2000 jocuri in colectie, deci greu sa gaseasca ceva ce nu ii place;
- Rahdo se joaca aproape exclusiv in 2 si e fan cooperative;
- samd.

Imi place ca tot mai multi oameni filmeaza sesiuni de joc, solo sau multiplayer.
Prefer sa pierd o ora urmarind o astfel de prezentare si sa sterg un joc din wishlist, decat sa-l cumpar, sa-l joc si sa descopar ca nu avem chimie.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81222Post Corwin
28 Jul 2017, 14:13

Las la o parte review-urile video, pentru ca acolo e clar ca fiecare avem favoritii nostri.

In schimb nu tin minte ultima data cand am tinut cont de nota medie de pe BGG. Mi s-a parut mult mai util de-a lungul timpului sa adaug persoane de pe FBG si review-eri de pe alte site-uri ca "prieteni" pe BGG, si sa accesez "GeekBuddy Analysis" pentru jocul respectiv, unde vad notele si comentariile celor din lista mea. Si apoi tin cont, cum zicea si Indru, de preferintele oamenilor.

De exemplu, printre notele de la Agricola sunt si urmatoarele:
- 10 - Chuckila, Indru, Rahdo (9.8)
- 9 - Bogdan Mateescu
- 3 - Zee Garcia

Nici prin gand nu mi-ar trece sa ma iau dupa parerea lui Zee avand in vedere tipul de joc. :) In schimb n-o sa-l intreb pe Chuckila daca merita cumparat Pandemic Legacy: Season 2.

Pe langa asta, ma ajuta foarte mult ca la Cluj avem doi maniaci care vor sa incerce toate jocurile si ne folosesc pe noi ca si cobai. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81223Post emisanSB
28 Jul 2017, 14:34

DanielIndru wrote: Citesc si urmaresc multe informatii inainte de a cumpara un joc, dar sunt constient de "limitarile" oamenilor care ofera aceste informatii:

- Tom Vasel e baptist cu 7 copii si jocul lui preferat e Cosmic Encounter;
Si unde mai exact este "limitarea" in cazul lui, ca nu prea inteleg ?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81225Post DanielIndru
28 Jul 2017, 14:48

emisanSB wrote:
DanielIndru wrote: Citesc si urmaresc multe informatii inainte de a cumpara un joc, dar sunt constient de "limitarile" oamenilor care ofera aceste informatii:

- Tom Vasel e baptist cu 7 copii si jocul lui preferat e Cosmic Encounter;
Si unde mai exact este "limitarea" in cazul lui, ca nu prea inteleg ?
Avem asa:
- ii plac in general jocurile de dificultate medie spre mica;
- acorda bonus daca merg in multi jucatori sau le poate juca in familie;
- da puncte negative daca tema e "dark" sau in contradictie cu lucrurile in care el crede;
- Cosmic Encounter e un joc care pe mine nu ma atrage deloc, mi se pare random si lipsit de strategie.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81226Post 26octombrie
28 Jul 2017, 16:17

DanielIndru wrote:
Shaikan wrote: Si mie imi place mult Tom Vasel... In review-uri e, in general, un om obiectiv
rabesandratana wrote:Cel mai important canal este The Dice Tower ...
Sunt foarte obiectivi...
Nu stiu ce intelegeti voi prin obiectiv si subiectiv.
In momentul in care faci un review sau emiti o parere, e 100% subiectivitate.
Poti fi obiectiv atunci cand spui: "Aceasta cutie este rosie si patrata." "Jocul costa 250 lei." sau "Setup-ul dureaza 10 minute."
In momentul in care spui "Jocul e fun / nasol", "Imi place cutare / nu-mi place cutare" sau "Jocul e scump / frumos / miroase urat", ai iesit din sfera obiectivismului.
Obiectiv, pentru mine (si conform definitiei cutiei rosii si patrate) e partea din review in care iti prezinta regulile. Partea in care dezvolta e f utila pentru ca explica anumite mecanici sau interactiuni, mai putin vizibile din regulament. Parerea unui reviewer e cel mai putin important aspect. Tom descrie un joc corect si concis, atat pe cele care-i plac la nebunie, cat si pe cele meh.

DeeDee, da, da, Actualol e tipul ala care se-mbraca in tot soiul de personaje si inventeaza funny tabletalk?! Si mie-mi place :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81229Post Haddeo
28 Jul 2017, 16:44

DanielIndru wrote: Citesc si urmaresc multe informatii inainte de a cumpara un joc, dar sunt constient de "limitarile" oamenilor care ofera aceste informatii:

- Tom Vasel e baptist cu 7 copii si jocul lui preferat e Cosmic Encounter;
Afirmatia asta arata si "limitarile" celor care se uita la reviewuri.
Pt tine faptul ca e baptist si are 7 copii e o limitare (in general probabil, nu numai in legatura cu reviewurile), probabil ca daca era ateu avea super puteri. Si mai vorbim de toleranță , mai degraba de alte cuvinte care se termina tot in ..anță.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81230Post vall
28 Jul 2017, 17:00

Clanță?!
Speranță?!
Pe bune?! :(

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81231Post DanielIndru
28 Jul 2017, 17:05

Haddeo, faptul ca am mentionat afinitatea lui religioasa si statusul familial ma face intolerant??

Ii urmaresc in continuare prezentarile, dar stiu ca nu agreeaza teme precum cele din The Others, Chaos in the Old World, Battle for Souls.
Si mai stiu ca Sushi Go Party sau alte jocuri gateway ce merg pana in 8 jucatori si pe care el le ridica in slavi n-o sa ma intereseze.

Marco Arnaudo e ateu, de exemplu, dar e departe de a fi un super erou pentru mine in ce priveste gusturile in boardgames. Plus ca religia ori lipsa ei nu au nimic de a face atata timp cat omul isi tine parerile pentru el si nu face presupuneri sau ii judeca pe altii. E bine insa de tinut cont de ele pentru a intelege de unde vin anumite opinii, gusturi sau prejudecati.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81232Post Haddeo
28 Jul 2017, 17:20

DanielIndru wrote:Haddeo, faptul ca am mentionat afinitatea lui religioasa si statusul familial ma face intolerant??

Ii urmaresc in continuare prezentarile, dar stiu ca nu agreeaza teme precum cele din The Others, Chaos in the Old World, Battle for Souls.
Si mai stiu ca Sushi Go Party sau alte jocuri gateway ce merg pana in 8 jucatori si pe care el le ridica in slavi n-o sa ma intereseze.

Marco Arnaudo e ateu, de exemplu, dar e departe de a fi un super erou pentru mine in ce priveste gusturile in boardgames. Plus ca religia ori lipsa ei nu au nimic de a face atata timp cat omul isi tine parerile pentru el si nu face presupuneri sau ii judeca pe altii. E bine insa de tinut cont de ele pentru a intelege de unde vin anumite opinii, gusturi sau prejudecati.
Pai n-am vazut ca ai trecut la Marco la limitari faptul ca e ateu. Asta nu inteleg, ce legatura avea faptul ca e baptist si are 7 copii ?
Faptul ca nu-i plac anumite teme? Sunt Xspe mi de motive pentru care nu iti plac anumite teme.
Rahdo a zis de foarte multe ori ca a dat jocuri care ii placeau (cu teme care ating religia) pentru ca sotia lui (care e atee) nu ma vroia sa le joace.
E ca si cum ai trece la "limitari" faptul ca cel care face review e om, are o viata , a trecut prin niste experiente si isi expune si el niste pareri personale.
E foarte normal sa-si expuna parerile si preferintele, daca mai vrei te uiti la el bine, daca nu , nu.
Lui Vasel i-a murit un copil acum vreo 6 ani, daca o sa zica ca nu-i place sa joace un anumit joc pentru ca ii aduce aminte de un lucru deranjant legat de aceasta experienta o sa-i treci la "limitari" ca i-a murit un copil ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81233Post 26octombrie
28 Jul 2017, 17:29

Adi, cred ca tu te-ai atacat fara motiv. Stiu ca Daniel are intotdeauna cuvintele la el, asa ca nu m-apuc eu sa-l apar, dar chiar nu mi s-a parut ca religia lui Vasel ar fi fost o problema. Faptul ca e baptist cu 7 copii nu ma impiedica pe mine sa-l iubesc si sa-l ridic in slavi, eu very atee fiind. Dar pot sa ma astept sa nu-i placa un joc precum Opus-Dei (atheist game) sau jocuri despre evolutie (si totusi, am avut surprize extrem de placute cu jocuri ce as fi bagat mana-n foc ca nu-s pe gustul lui si pe care le-a apreciat). Still, tii cont de formatia unei persoane cand isi exprima impresiile, luandu-le cu putin scepticism cand stii ca opiniile voastre difera, sau imbratisandu-le, cand aveti gusturi/opinii comune.
Cum tu stii ca eu o expun pe fiica-mea la cat mai multe lumi, in boardgame si in real life, esti putin circumspect cand iti recomand un joc pentru copiii tai si e perfect firesc sa fii asa, tinand cont de stilul nostru diferit de parenting. Da asta nu-nseamna ca nu-mi respecti stilul meu, nu? (cel putin asa sper... :lol: )
So, constientizarea unor diferente nu e nimic gresit.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81234Post Haddeo
28 Jul 2017, 17:36

26octombrie wrote: So, constientizarea unor diferente nu e nimic gresit.
Pai nu e nimic gresit in a recunoaste ca suntem diferiti. Problema e cand le treci la "limitari" :).
Marco e ateu si eu ma uit la reviewurile lui, desi nu-mi place vocea lui si ca le lungeste.
Rahdo probabil e si el ateu (sotia lui sigur e) si ma uit constant la playtroughurile lui.
Nu cred ca m-ai invitat la vreun joc si daca am putut sa vin te-am refuzat, sau nu cred ca am refuzat vreo intalnire cu copiii, chiar daca gandim diferit si ne crestem copiii diferit. nu ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”