Spyfall - varianta Spionul in romana

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Spyfall - varianta Spionul in romana

Post: # 81377Post rabesandratana
03 Aug 2017, 16:54

Am aflat de jocul Spyfall urmarind clipurile lui NigaHiga pe Youtube cu ceva ani in urma. Ei jucau varianta de pe telefon si l-am incercat si eu. A fost un experiment reusit si amuzant. Am vrut sa il cumpar dar atunci nu exista inca in Romania, asa ca m-am decis sa il fac eu. Am realizat cartile de joc si l-am si tradus in limba romana pentru a putea sa dau sansa si celor din familie care nu stiu engleza, sa il poate juca alaturi de noi. E genu de joc pe care il poti juca cu oricine: bunic, tatic, pisic...totu e sa nu fie in engleza ca se duce tot farmecul cand cineva te intreaba la fiecare 2 minute traducerea unei carti.

Hai sa va prezint cateva carti de joc in limba romana:

Cartile sunt plastifiate si sunt foarte rezistente.
carti.jpg
carti2.jpg
Spatele cartilor de joc
spate.jpg
Plansa pe care sunt prezentate toate locurile de pe carti
lista.jpg

Cum se joaca:


Se trage la intamplare un set de carti (se aseaza in prealabil pe seturi cu cate o carte spion infiltrata si se pun pe spate toate cartile) si se imparte fiecarui jucator cate o carte. Sa spunem ca locatia in care ne aflam este "Statia Spatiala". Fiecare jucator va avea cate o carte pe care e inscrisa aceasta locatie doar unu dintre cei de la masa va avea o carte pe care scrie Spion. Nimeni nu trebuie sa isi dezvaluie identitatea. Scopul jocului este sa punem fiecare intrebari cat mai bine gandite, astfel incat sa ne dam seama cine este spion si cine e cu noi in echipa. In cazul de fata cu Statia Spatiala, alegem la nimereala un jucator si il intrebam: "In locul in care esti tu, este foarte multa apa?". Daca jucatorul ezita foarte tare, sta si se gandeste mult, deja toti ceilalti incep sa banuiasca foarte clar ca acela este spionul. Spionul are ca scop aflare locatiei in care suntem noi, ceilalti jucatori. Daca jucatorul raspunde insa rapid, si spune ca:"Nu, aici nu se alfa multa apa!", deja il cam scoatem de pe lista de suspecti. Dar poate totusi este spionul, si a nimerit raspunsul, pastrandu-si calmul. Acum acel jucator trebuie sa puna o intrebare altuia. De exemplu: "Trebuie sa porti o anumita costumatie in locul respectiv?" si tot asa. Intrebarile pot fi de toate felurile "Ce culoare vezi cel mai des in acea zona, Cum miroase in acea zona?".

Interesant este cand poate spionul banuieste total aiurea ca noi ne aflam la Gradina Zoologica si ca sa se asigure, pune o intrebare de genu "Sunt multe animale acolo?", asta dupa ce a cam ezitat la cateva intrebari precedente. Imediat toti ne dam seama ca jucatorul respectiv e pe "aratura" si clar nu stie locatia si il acuzam ca e Spionul. Isi arata cartea si daca am ghicit, echipa noastra a castigat. Daca ne-am inselat, pierdem si Spionul castiga, pentru ca a fost inspirat si si-a pastrat calmul si nu s-a dat de gol ca nu cunoaste locatia, nici macar o clipa.

Concluzii:

Jocul e amuzant si lasa in urma sa si momente memorabile de care sa iti amintesti si poti sa iti tachinezi des camarazii de joc pe tema asta. Mie imi place, insa nu stiu de ce, in grupul meu, dupa ce l-am jucat de cateva ori, parca a disparut scanteia aia care il facea amuzant. Eu o sa ii acord nota 7 si il consider un joc de petrecere reusit si amuzant. Pe BGG are nota 7.2 si cred ca o merita. Cred ca pana la urma doar mie mi-a placut iar restul l-au jucat doar pentru ca il puneam eu pe masa. Oricum au trecut vreo 2 ani de cand nu l-am mai jucat si cum nimeni nu il mai cere, sunt dispus sa il dau la schimb pentru alt joc, daca cineva il doreste. Nu vreau sa il vand pentru ca nu am licenta pentru el, fiind home made, doar un schimb mi se pare acceptabil. Cred ca intre timp a aparut pe piata si la noi varianta in limba romana.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Spyfall - varianta Spionul in romana

Post: # 81382Post mihnea_1309
03 Aug 2017, 19:14

L-am printat si eu pt. un Revelion acum cativa ani, pe cand era gratis pe Internet. Marea problema e lista cu locatiile posibile. Cand esti spion e foarte important sa o studiezi ca sa ai vreo sansa sa ghicesti locatia curenta, dar daca o faci, e evident ca esti spionul. E un fel de Catch-22. Ca sa treci peste situatia asta aiurea trebuie sa il joci de suficiente ori pt a invata macar in mare locatiile, dar daca il joci de mai mult de 4-5 ori isi pierde orice urma de amuzament (e exemplul perfect de one trick pony)



Dupa mine e absolut forgettable si aproape nefunctional la inceput. Nu stiu cum n-a sesizat nimeni la play testing problema cu lista. Sau mai degraba, nu se putea rezolva fara sa schimbe total ideea jocului, asa ca 'las ca merge'.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Spyfall - varianta Spionul in romana

Post: # 81383Post rabesandratana
03 Aug 2017, 21:24

mihnea_1309 wrote:)



Dupa mine e absolut forgettable si aproape nefunctional la inceput. Nu stiu cum n-a sesizat nimeni la play testing problema cu lista. Sau mai degraba, nu se putea rezolva fara sa schimbe total ideea jocului, asa ca 'las ca merge'.
Singura solutie gasita de noi a fost ca inaunte de a imparti cartile pt o noua runda, sa citieasca cineva cu voce tare toate locatiile. Devenea mai usor de memorat asa.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”