Celestia - un joc care naste frenezie

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Celestia - un joc care naste frenezie

Post: # 82403Post rabesandratana
29 Sep 2017, 14:04

Inca din start trebuie sa spun ca jocul Celestia nu este pentru 2 sau 3 jucatori. E plictisitor si parca ii lipseste sarea si piperul. Dar de la 4 jucatori in sus, se transforma.
Felul in care este ilustrat acest joc este unul fantastic asa ca intai sa vedem componentele.

Componente:
Cutia care ne arata o ilustratie cu o nava zburand pe un taram magic printre nori. Un mare plus pentru firma care produce jocul, este ca la cate componente are acest joc, au reusit sa puna totul intr-o cutie de marime medie (gen Patchwork ca marime) si nu ca cei de la Augustus sau alte jocuri care au o mana de componente si vin cu o cutie imensa plina cu aer. Daca cei care au produs Augustus, faceau si Celestia, sigur veneau cu o cutie mai mare decat are jocul Jamaica.
cutie.jpg
Insertul. Aici nimic special. Se putea mai bine.
insert.jpg
Cartile de joc sunt extrem de frumos ilustrate si de calitate.
carti.jpg
Zarurile mari si usor de deosebit iconitele de pe ele.
zar.jpg
Tokens si pioni pentru fiecare jucator.
token.jpg
Insulele unde poti alege sa cobori. Superb ilustrate.
statie.jpg
Cartile cu comori. Minunat ilustrate si ele. In curand raman fara adjective laudative, daca mai are multe ilustratii acest joc.
comori.jpg
Si piesa de rezistenta: O nava/barca zburatoare 3D care vine cu instructiuni de construire si din fericire, incape intreaga in cutie.
nava.jpg
Cum se joaca:

Se aseaza insulele/statiile unde va opri nava, in oridine crescatoare. In dreptul lor sunt puse cartile cu comori pe spate. Aceste comori au o valoare mai mare, cu cat inaintezi spre o insula mai bogata. Dar oare ai curajul sa stai atat de mult in nava si sa nu cobori mai devreme? Daca nava se prabuseste, toti cei care au ramas inca la bord, pierd sansa de a lua vreo comoara in acea runda. Fiecare jucator o sa inceapa cu o mana de carti pe care se afla insemnele de pe zaruri plus cateva carti speciale. Cand vine randul tau, devii capitanul si dai cu zarul iar daca ai iconitele prezente pe ele, in cartile tale din mana, le decartezi si nava trece cu bine catre urmatoarea statie. Acum, urmatorul jucator devine capitan si el va face acelasi lucru. Partea interesanta a jocului, este ca dupa ce un capitan a dat cu zarurile, el nu trebuie sa dezvaluie daca are sa nu are cartile de joc necesare, incat sa treaca mai departe sau nava se va prabusi sub comanda sa. Asa ca toti ceilalti eu de luat o decizie importanta: coboara acum pe o insula care ii va aduce sigur o comoara, dar puncte mai putine, sau risca si ramane la bord pentru a merge catre cai mai bogate. Existe si carti joker si carti carti care iti vin in ajutor cu o parasuta, si atunci cand toti se prabusesc, tu esti singurul de la bord care ajunge cu bine pe acea insula si totusi va lua o carte comoara si carti prin care poti sa dai pe cineva jos din "autobuz".

Jocul devine din ce in ce mai palpitant si interesant cand un jucator se da jos fiind precaut, iar ceilalti continua si au si succes ajungand pe o insula indepartata. O sa apara reactii multiple de bucurie atunci cand capitanul reuseste sa duca nava cu bine mai departe, sau reactii de genu "Am spus eu sa coborati, ca o sa va bage in gard! Dar nu ati ascultat!" atuci cand un jucator e foarte inspirat si coboara, ceilalti raman la bord, avand incredere in capitan, si imediat se dovedeste ca nava se prabuseste. Interesant este, ca nava chiar este rasturnata si toti pionii de la bord cad insirati pe masa. Impactul e mult mai mare asa. Un alt lucru de care am uitat, e ca atunci cand inaintezi catre insulele bogate, o sa trebuieasca sa adaugi cate un zar in plus si astfel o sa fie din ce in ce mai greu sa ajungi pana la statia finala. Dar noi am reusit de mai multe ori, iar bucuria de la masa a fost de nepretuit. (vorba unei reclame de la Uefa Champions League).

Concluzii:

Pentru noi cel putin, jocul asta a prins imediat si a fost absolut fantastic. Dar am jucat in 5 persoane. Am testat imediat dupa ce l-am cumparat, doar in 2 persoane si parca nu are niciun sens. Asa ca daca sunteti 4-5 persoane de obicei intr-o seara de jocuri si vreti ceva care garantat o sa aduca tipete de bucurie, uneori invidie, chiar putina parere de rau pentru cei care au coborat prea devreme din nava, Celestia e un joc de nota 10. Chiar si daca uneori te superi ca nu ai avut intuitia necesara incat sa ramai in nava care a ajuns foarte departe, totul e dat rapid uitarii, incat imediat incepe o runda noua, alt capitan, alta sansa sa pui mana pe punctele ravnite. Jocul ia sfarsit cand cineva ajunge la 50 puncte. Celestia e un joc foarte rapid, in care abosulut toti de la masa sunt implicati in mod direct, indiferent ca este sau nu randul lor. Chiar si daca te-ai dat jos din nava, tot esti implicat emotional si parca ai o dorinta nebuna sa vezi cum toti cei de la bord se duc in jos in urmatoarea runda. Rar am jucat un joc capabil sa trezeasca asa multe emotii in asa scurt timp si sa te tina in priza de la inceput pana la final. Costa 100 lei si se gaseste din ce in ce mai greu. Am fost nevoit sa fac o cerere sa imi aduca special acest joc la unul dintre site-urile cunoscute de jocuri, asa ca nu stiu cat va mai exista pe stoc si pacat ca pe BGG are doar scorul de 7,1.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Celestia - un joc care naste frenezie

Post: # 82405Post Haddeo
29 Sep 2017, 14:15

rabesandratana wrote: se gaseste din ce in ce mai greu. Am fost nevoit sa fac o cerere sa imi aduca special acest joc la unul dintre site-urile cunoscute de jocuri, asa ca nu stiu cat va mai exista pe stoc.
dar il putem gasi impreuna cu extensia si promo in cel mai mare math trade regional organizat de forumboardgames.ro :D

PS: parca mai era o premonitie si ca Century - Spice Road o sa dispara in 3-4 zile de pe stocuri si de atunci e tot pe stoc la cel putin 3 magazine :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Celestia - un joc care naste frenezie

Post: # 82406Post rabesandratana
29 Sep 2017, 14:23

Haddeo wrote:
rabesandratana wrote: se gaseste din ce in ce mai greu. Am fost nevoit sa fac o cerere sa imi aduca special acest joc la unul dintre site-urile cunoscute de jocuri, asa ca nu stiu cat va mai exista pe stoc.
dar il putem gasi impreuna cu extensia si promo in cel mai mare math trade regional organizat de forumboardgames.ro :D

PS: parca mai era o premonitie si ca Century - Spice Road o sa dispara in 3-4 zile de pe stocuri si de atunci e tot pe stoc la cel putin 3 magazine :)
Acu` trebuie sa platesti 5 lei sau o bere, pentru ca ti-ai facut reclama. :lol: Poti trimite prin posta berea, iar daca e d`aia cu capac cu premii, impartim premiul.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Celestia - un joc care naste frenezie

Post: # 82408Post Haddeo
29 Sep 2017, 15:52

rabesandratana wrote:Acu` trebuie sa platesti 5 lei sau o bere, pentru ca ti-ai facut reclama. :lol: Poti trimite prin posta berea, iar daca e d`aia cu capac cu premii, impartim premiul.
:) nu l-am pus eu, doar am observat ca e pus ca Sweetener la unul din itemuri.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Celestia - un joc care naste frenezie

Post: # 82603Post VZQ
07 Oct 2017, 23:06

Felicitari pentru review ;)

Ca orice joc bun, "Celestia" ofera o experienta de joc diferita, in functie de numarul de jucatori - in 2, jucat intre persoane care se cunosc bine si stiu sa "traduca" reactiile adversarului, devine un duel interesant. In acest caz, sa ramai in "teleguta" cat de mult se poate, nu este intotdeauna cea mai buna strategie - nu pentru ca risti sa te prabusesti alaturi de un capitan incapabil, ci pentru ca de ex. un "magic spyglass" este disponibil doar in primele 4 orase; dai impresia ca joci prudent si te multumesti cu doar cateva puncte, cand in realitate tai sansa adversarului de a avansa.

Pe de alta parte, de multe ori vei fi nevoit sa abandonezi corabia, nu pentru ca nu ai incredere in abilitatile de capitan ale adversarului, ci pentru ca pur si simplu tu nu ai suficiente carti ca sa faci fata urmatoarei confruntari, cand este randul tau sa preiei comanda. In 2 este mai mult loc pentru strategie, dar mult mai greu sa parcurgi distante mari.

Exista asadar sare si piper si in varianta de "duel" (2P). Nu este ideal, dar este functional.

In schimb, consider ca extensia este OBLIGATORIE, pentru ca in afara de continutul in sine, schimba destul de mult modul de joc, ce devine semi-coop. Mai ales in varianta de joc de familie, se potriveste manusa. Copia mea a venit impreuna cu "grappling hook", care, jucata la momentul potrivit, este o carte tare a dracu' :)

Singurul minus (pentru mine) sunt zarurile - mult prea usoare. Din cauza asta, pe anumite suprafete (textile) nu aluneca bine. A! Si cutia devine neincapatoare cu tot cu extensie - a trebuit sa renunt la un separator.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”