Herbaceous

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Herbaceous

Post: # 90615Post VZQ
20 Sep 2018, 09:18

HERBACEOUS
(2018 / Pencil First Games)
Image

SCURTA PREZETARE
Joc de carti tematic, despre plantarea de ierburi aromatice, ce combina colectarea de seturi cu un pic de press your luck.
Numar jucatori: 1 - 4 (varsta: 8+).
Mecanici: set collection, press your luck
Designer: Steve Finn, Eduardo Baraf, Keith Matejka
Grafica: Beth Sobel, Benjamin Shulman





COMPONENTE
Image
- 2 regulamente de joc (1 pentru multiplayer, celalalt pentru varianta solo)
- 72 carti de joc (63 ierburi normale + 9 speciale)
- 16 carti tip "ghiveci" (cate 4 pentru fiecare jucator)
- 4 markere "gradina privata"
- 4 carti tip referinta (cate una pentru fiecare jucator)
- 1 carte "biscuit" (puncte bonus).




CUM SE JOACA
Image

Fiecare jucator primeste un set de "ghivece" (cate o carte din fiecare tip) in culoarea sa + 1 marker "gradina privata" + 1 carte referinta. Acestea se asaza in fata fiecarui jucator, cu markerul "gradina privata" deasupra.
Apoi, in functie de numarul de jucatori, este posibil ca un numar de carti sa fie scos din teanc (4 = 0, 3 = 12, 2 = 24). Apoi teancul se pune in centrul suprafetei de joc, alaturi de care jucatorii vor forma "gradina comuna".
Se pozitioneaza la indemana si cartea "biscuit", si jocul poate incepe!

Fiecare jucator are de facut pe tura sa o actiune obligatorie + una optionala:
- optionala: sa aseze ierburi in ghivece. Actiunea se executa mereu inaintea celei obligatorii, si consta in formarea de seturi, conform cerintei fiecarui vas: in "borcan" se pot planta oricare 3 ierburi - inclusiv cele speciale, care la finalul jocului vor puncta suplimentar (fiind de altfel singurul ghiveci in care se pot planta ierburile speciale); in "ladita" se planteaza tipuri de ierburi diferite, in "ghivece" se planteaza perechi, iar in marele "castron", 1 set de ierburi identice.
- obligatorie: sa planteze ierburi. Pentru aceasta, jucatorul va trage o carte din deck si va decide unde o va planta - fie in gradina proprie, fie in cea comuna. Apoi va trage o a 2-a carte, care se va planta obligatriu in cealalta locatie (ex: jucatorul a plantet prima carte in gradina sa; cea de-a 2-a, se va planta obligatoriu in gradina comuna). In varianta multiplayer nu exista limita privind numarul de ierburi pe care le poti planta in gradina proprie, sau in cea comuna.

Reguli:
- in timpul primei runde, nu se sadesc ierburi in vase;
- un vas poate fi sadit 1 singura data in timpul jocului;
- ierburile speciale pot fi plantate doar in "borcan", sau in gradina proprie - caz in care vor valora doar 1 punct, la fel ca si celelalte ierburi;
- pentru indeplinirea cerintelor de plantare in ghiveci, un jucator poate alege ierburi atat din gradina proprie, cat si din cea comuna, la alegere si in orice numar;
- cartea "biscuit" este castigata de primul jucator care reuseste sa planteze un set complet de ierburi speciale in "borcan" (1+2+3). Acesta valoreaza 5 puncte la finalul partidei.

Jocul continua pana cand si ultimul jucator a plantat ierburi in ultimul sau vas disponibil - chiar daca intre timp teancul de carti pentru extragere a fost epuizat.

Punctaj:
- fiecare vas are un punctaj propriu, fapt ce da nastere unor combinatii interesante si a unor tactici ce se vor schimba de la partida la alta, pentru a indeplini cerintele de punctaj - de ex: primele 3 perechi plantate in ghivecele mici vor puncta 4 puncte pe carte, in timp ce de la a 4-a pereche in sus, "profitul" scade la 2 puncte pe carte, in timp ce "ladita" ofera o diferenta de doar 1 punct pentru 2-3 plante, dar bonusul creste la 4 puncte pe carte, pe masura ce te apropii de numarul maxim de plante, etc.
- "borcanul" gazduieste doar 3 ierburi, dar puncteaza si bonusurile de pe cartile speciale, astfel ca un set complet + "biscuit" puncteaza nu mai putin de 17 puncte.
- in plus, fiecare planta sadita in gradina proprie, dar neculeasa pentru a fi plantata in vase, valoreaza cate 1 punct.

Varianta solo se desfasoara in mare parte la fel ca versiunea multiplayer, cu urmatoarele diferente:
- la inceput, sa decarteaza 36 carti;
- din teancul ramas, se pune prima carte deoparte pentru a forma teancul de decartare, dupa care se trag 2 carti pentru gradina comunitara si 3 pentru cea proprie;
- se pot planta ierburi in vase din prima tura;
- fiecare tura, jucatorul trage 3 carti, si le planteaza, dupa cum doreste, fie in gradina proprie, fie in cea comuna, iar una in teancul de decartare;
- varianta solo are si un punctaj propriu.


CONCLUZIE

Jocul este extrem de placut si relaxant, numai bun pentru o seara in doi, o duminica lenesa cu o cana de ceai in fata, sau o dupa-amiaza in familie. Este atat de usor de jucat si invatat, incat si un copil mai mic de 8 ani ar putea sa-l joace fara probleme (punctajul este alta poveste)!
Partidele sunt scurte, non conflictuale, iar jocul te prinde din prima, pentru ca are mult farmec si eleganta. De asemenea, cred ca poate fi un excelent gateway.
Desi intra in categoria "fillerelor", jocul te pune in fata unor decizii interesante, iar varful de lingurita de press your luck din compozitie va genera cateva momente de tensiune de-a lungul partidei. Este important ce, cand, si unde plantezi. Dar, in ansamblu, intuitia mea imi spune ca in cazul "Herbacious", au contat mai mult senzatiile pe care le provoaca jucatorilor, si vizualul, decat mecanicile de joc in sine, asa ca daca esti genul de jucator ce trebuie nevoia de a lua mereu "meaningful, strategic decisions" intr-un joc, poate "Herbacious" nu este pentru tine... ci pentru copilul din tine care vrea sa fie rasfatat din cand in cand cu un "treat" :) Si ce "treat"! Jocul arata impecabil - Beth Sobel a facut minuni :)
Din punct de vedere al productiei, nimic de reprosat. Cartile sunt un pic cam subtirele, dar nu deranjant. Overall, calitate si atentie la detalii.

Fara indoiala, "Herbacious" este unul din cele mai frumoase jocuri pe care le-am incercat si este unul din acele jocuri ce te transporta efectiv in universul propriu - parca simti mirosul ierburilor aromate si al pamantului afanat, parca poti atinge vasele de lut in care sunt sadite diverse plante... asemenea senzatii am mai avut doar cand am jucat pentru prima data "Fungi" :) Nu-l ratati!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Herbaceous

Post: # 90625Post Teddy
20 Sep 2018, 10:57

Bun review!
Am jucat aseara jocul. Nu m-a cucerit. Cred ca dezavanatajul lui a fost sa joc kingdomino dupa el, de care m-am indragostit.

P.s. vand Herbaceous :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Herbaceous

Post: # 90627Post rabesandratana
20 Sep 2018, 11:04

Teddy wrote:
20 Sep 2018, 10:57
Bun review!
Am jucat aseara jocul. Nu m-a cucerit. Cred ca dezavanatajul lui a fost sa joc kingdomino dupa el, de care m-am indragostit.

P.s. vand Herbaceous :)
Eu zic sa ii mai dai o sansa, ca si eu am avut aceeasi impresie dupa prima partida. Un joc ce arata bine si cam atat. Dar l-am jucat prima data in 2 si poate de asta. Am jucat apoi in 3 persoane si mi-a placut mai mult. Nu e un joc fantastic dar e un filler bun.

Si apropo de Kingdomino, la fel, prima oara nu m-a dat pe spate si chiar l-am dat, dupa care l-am cumparat din nou si acum imi place din ce in ce mai mult.

Exista 2 categorii de jocuri din ce am observat:
1. Cele care devin din ce in ce mai bune pe masura ce joci mai multe partide.
2. Si cele care par bune dupa prima partida, dar pe masura ce le joci din ce in ce mai mult, parca isi pierd din farmec, parca toate partidele incep sa semene intre ele, pana in punctul in care nu o sa iti mai placa jocul acela deloc

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Herbaceous

Post: # 90629Post Teddy
20 Sep 2018, 11:12

Am luat Herbaceous la recomandarea ta Ovidiu :))

Asta ca avem bani in cont la regat si nu vroiam sa se puna praful pe ei. Mai bine se pune praful pe jocuri decat pe bani.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Herbaceous

Post: # 90630Post rabesandratana
20 Sep 2018, 11:16

Teddy wrote:
20 Sep 2018, 11:12
Am luat Herbaceous la recomandarea ta Ovidiu :))

Asta ca avem bani in cont la regat si nu vroiam sa se puna praful pe ei. Mai bine se pune praful pe jocuri decat pe bani.
Pai da, ca banii si asa se devalorizeaza, dar jocurile mai putin. Ia sa vezi, daca pastrezi Herbaceous si il pui la vanzare peste vreo 10 ani, cand o sa fie out of print, o sa scoti dublu pe el. Daca tot nu ti-a placut recomandarea mea in materie de boardgame, macar consider-o ca o investitie de viitor. :lol:

Incearca sa il joci in mai mult de 2 persoane, totusi. Poate o sa te atraga mai mult.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Herbaceous

Post: # 90638Post VZQ
20 Sep 2018, 13:59

Teddy wrote:
20 Sep 2018, 10:57
Am jucat aseara jocul. Nu m-a cucerit. Cred ca dezavanatajul lui a fost sa joc kingdomino dupa el, de care m-am indragostit.
Eh, comparam mere cu pere - respectiv set collection cu tile placemenet :) Nimic de zis, Kingdomino este un joc foarte bun (abia astept expansiunea) :)
Herbaceous are o atmosfera foarte misto, intima. Este alt gen de joc - are un aer mai mult de discutie de salon, decat de seara de board gaming :) Noua tocmai de-aia ne si place: este ca o invitatie la un ceai si un fursec... cand nu ai chef de casapit hoarde de goblini 5 ore :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”