Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 92128Post rabesandratana
03 Nov 2018, 10:19

Jucam o partida completa de Friday, un joc plin de tensiune si aventura. Partida incepe dupa minutul 10.


User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 92137Post Broodstar
04 Nov 2018, 00:38

Tare, m-am bucurat mult sa vad review-ul, Friday fiind unul din primele jocuri true solo din colectia mea (si cel care mi-a activat pasiunea pentru aceasta nisa).

Nu am castigat niciodata in 10-15 sesiuni, dar il iau cu mine in toate vacantele si il joc cu drag de cate ori am ocazia.

2 minusuri are din punctul meu de vedere:
- Dimensiunea cartilor. Greu gasesti sleev-uri pentru ele.
- Grafica. E prea simpla, naiva. Scade mult feeling-ul jocului, nu exista imersiune, nu simti ca intrii in poveste.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 92457Post ProfessorChaos
13 Nov 2018, 10:10

Saptamana trecuta mi l-am sters de pe telefon in exasperare. Ma consider un jucator rabdator cu infrangerile, dar jocul asta mi-a pus capac. Si cred ca am jucat vreo 20 de partide. Poate varianta fizica e mai usoara pt ca e mai la indemana sa verifici ce ai in pachet. Dar chiar si asa...
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 92485Post rabesandratana
13 Nov 2018, 11:38

ProfessorChaos wrote:
13 Nov 2018, 10:10
Saptamana trecuta mi l-am sters de pe telefon in exasperare. Ma consider un jucator rabdator cu infrangerile, dar jocul asta mi-a pus capac. Si cred ca am jucat vreo 20 de partide. Poate varianta fizica e mai usoara pt ca e mai la indemana sa verifici ce ai in pachet. Dar chiar si asa...
Iti recomand o scurta pauza, dupa care sa ii mai dai sanse, ca e chiar un joc bun. Mie cel putin imi plac jocurile astea care iti dau mari batai de cap si te chinui 2-3 luni pana castigi. Ce sens ar avea un joc in care dupa 2 partide ai iesit invingator? L-ai mai juca vreodata dupa aia, din moment ce a fost mult prea usor si nu te-a pus mai deloc la incercare?

Iar varianta digitala e mai simpla putin decat cea reala. Din simplu motiv ca realitatea mereu e mai dura (viata te loveste mai rau) si dupa ce amesteci cartile, sigur o sa vina un "-2" exact in cel mai cumplic moment. Pe aplicatie te mai iarta, probabil e si putin scriptata si amesteca foarte bine cartile, in comparatie cu felul in care amesteca un om un pachet de carti.

[spoiler=]Prietena a castigat doar pe aplicatie de 3 ori, dar dupa cum s-a vazut si pe filmare, a fost destul de aproape sa castige si cu jocul fizic. Eu inca mai am de "munca" pana ce sa ajung macar pana la faza cu barcile piratilor, dar nu ma las, pentru ca nu imi sta in caracter.[/spoiler]

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 92494Post ProfessorChaos
13 Nov 2018, 12:01

Pe mine nu m-a iertat nici aplicația. Crede-ma. Si am jucat pe dificultate minima. Cred ca exista un punct de mijloc intre imposibil si prea simplu. Sincer, nu cred c-o sa-i mai dau o șansă. Am făcut-o deja. Il am pe telefon de vreun an. N-am nevoie de atât de multă negativitate in viata mea! :) Context: am jucat destul de mult Robinson Crusoe care cică e foarte greu. Pe ala l-am câștigat de destule ori și nici nu mi s-a părut chiar atât de greu. Plus, și când pierdeam îmi dădeam oarecum seama de ce. Friday mi s-a părut mult mai nemilos.

Eu am început să am în caracter să-mi conserv nervii în ultima vreme.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93383Post Magister
09 Dec 2018, 21:34

Sleeves: au la Regat 56x100 mm 'pentru Landlord'. Merg si pt Finished si altele de'ale lu' Friese.

Eu am fost fan serios Friday (cel mai jucat din tot ce am, vreo 90 partide fizice tabelate), mai joc din când in când. Pe nivelul 1 castig cam 85%, dar pe 4 cam 40% si pe 5 (neoficial: se incepe cu 16 vieti) doar 1 din 10 incercate pana acum.

Depinde destul de mult de tactica (ce incercare alegi din fiecare 2, când sa mai tragi carti, cum sa le combini), dar nu e prea greu sa descoperi cate ceva. PM daca vreti explicatii private, ca sa nu spoil-ez cui nu vrea.'
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93384Post Magister
09 Dec 2018, 21:42

Aici daca vreti sa vedeti joc de expert. Un spaniol a scos 145 VP pe nivelul 5 in app. Nu spune si de cate ori a incercat ;-)
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93452Post Magister
11 Dec 2018, 12:11

Felicitari voua tuturor (rabes, prietena Fidonia, pisica!) pentru prezentarea antrenanta, la mai multe inainte!

39:32 Below-the-pile ati folosit sa trimiteti jos o carte de 2, deci nu mai e pe masa in final, ar fi scazut totalul de la 11 la 9 deci nu mai castigati înfruntarea!
Mergea sa trimiteti o carte de 0 (de ex. 0/Exchange2).

Tinta mea preferata a BTP e 0/Life+2, dar merge si 0/Card+2. Daca dificultatea incercarii era deja depasita cu 1 mai pot trimite un 1/copy (dupa ce e folosit, evident).

De asemenea mai conteaza daca tinta BTP e printre cartile initial-gratis (caz in care se poate trage una noua pt a o inlocui) sau printre cele platite (caz in care nu e inlocuita).

Asa, ati avut pe la începutul jocului mai multe... suboptimalitati (de greseli in mod absolut nu putem vorbi in Friday - nu stii cu ce se potriveste decizia curenta dintre situatiile din viitor).

In prima trecere prin pachet eu prefer cartile de dificultate 2 si 1, cu maxima sansa de a epura cartile rele fara prea multa risipa de viata. Sau o departata sansa de a obtine ceva foarte util, daca pica carti bune (cum v-a picat 2-ul de geniu).
0-urile le caut numai pt anumite abilitati (Destroy - cat mai devreme! dar si +2 carti). Copy-ul pe la mijlocul jocului când sunt mai multe care sa merite copiate, Double cam la fel, când avem in pachet 3 si 4 si dificultatile cresc.
Personal nu imi place prea mult nici 0/Phase-1 (balast in faza verde si la pirati), dar uite ca aici v-a ajutat destul in fazele galbena si rosie.
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93459Post rabesandratana
11 Dec 2018, 13:11

Magister wrote:
11 Dec 2018, 12:11
Felicitari voua tuturor (rabes, prietena Fidonia, pisica!) pentru prezentarea antrenanta, la mai multe inainte!

39:32 Below-the-pile ati folosit sa trimiteti jos o carte de 2, deci nu mai e pe masa in final, ar fi scazut totalul de la 11 la 9 deci nu mai castigati înfruntarea!
Mergea sa trimiteti o carte de 0 (de ex. 0/Exchange2).

Tinta mea preferata a BTP e 0/Life+2, dar merge si 0/Card+2. Daca dificultatea incercarii era deja depasita cu 1 mai pot trimite un 1/copy (dupa ce e folosit, evident).

De asemenea mai conteaza daca tinta BTP e printre cartile initial-gratis (caz in care se poate trage una noua pt a o inlocui) sau printre cele platite (caz in care nu e inlocuita).

Asa, ati avut pe la începutul jocului mai multe... suboptimalitati (de greseli in mod absolut nu putem vorbi in Friday - nu stii cu ce se potriveste decizia curenta dintre situatiile din viitor).

In prima trecere prin pachet eu prefer cartile de dificultate 2 si 1, cu maxima sansa de a epura cartile rele fara prea multa risipa de viata. Sau o departata sansa de a obtine ceva foarte util, daca pica carti bune (cum v-a picat 2-ul de geniu).
0-urile le caut numai pt anumite abilitati (Destroy - cat mai devreme! dar si +2 carti). Copy-ul pe la mijlocul jocului când sunt mai multe care sa merite copiate, Double cam la fel, când avem in pachet 3 si 4 si dificultatile cresc.
Personal nu imi place prea mult nici 0/Phase-1 (balast in faza verde si la pirati), dar uite ca aici v-a ajutat destul in fazele galbena si rosie.
Ovidiu, Fittonia si pisica iti multumesc. Mersi pentru observatie, am adaugat o subtitrare cu corectura de rigoare. In jocul asta, pe masura ce inaintezi si incepi sa tragi din ce in ce mai multe carti ca sa indeplinesti obiectivul, devine mai dificil sa tii cont ce carte ai folosit, ce abilitate, etc si cred ca si de fericire ca reusesti sa supravietuiesti unei situatii dificile, se poate inampla sa uiti ca ai folosit deja o abilitate sau ca nu e ok sa o folosesti, cum era cazul la noi. De asta Fittonia mereu imi spune ca e mai usor de jucat pe telefon acest joc, ca acolo aplicatia iti tine evidenta pentru tot si nu ai cum sa gresesti vreodata. Eu totusi prefer varianta fizica pentru ca e mai grea si mai tensionanta si nu iau decizii pripite. Pe aplicatie e mai usor sa alegi rapid sa faci ceva, ca imediat dai restart si mai faci un joc, daca n-a mers treaba. Cu jocul fizic e mai greu sa dai restart in 2 secunde si sa o iei de la capat asa ca mereu esti mult mai atent si calculat ce carte pastrezi, ce abilitate sa folosesti, dar apare si problema AP-ului (noroc ca e joc solo si nu se supara nimeni) plus probabilitatea sa uiti ceva si poate sa trisezi fara sa vrei sau chiar sa uiti sa iti adaugi o viata, etc.

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93461Post Magister
11 Dec 2018, 13:33

Eu am jucat numai cu cartile fizice. Nu m-am indurat sa dau Google datele unui card de credit.

Când vei veni pe la Snakes poate jucam 1-2 maini impreuna sau in paralel... nu am gasit inca o versiune de 2 jucatori convingator de interesanta dar poate ar merita sa o inventam!
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 31 VIDEO - Jucam Friday

Post: # 93473Post rabesandratana
11 Dec 2018, 16:47

Magister wrote:
11 Dec 2018, 13:33
Eu am jucat numai cu cartile fizice. Nu m-am indurat sa dau Google datele unui card de credit.

Când vei veni pe la Snakes poate jucam 1-2 maini impreuna sau in paralel... nu am gasit inca o versiune de 2 jucatori convingator de interesanta dar poate ar merita sa o inventam!
Da, tot imi propun sa ajung in Snakes, dar anul acesta sigur nu se va mai intampla, ca nu am cand acum in decembrie, Dar pentru la anu, aceasta e una dintre rezolutii, sa vad si eu care e atmosfera acolo si ce reusesc sa joc.

Exista o varianta interesanta pe bgg, sa poti juca Friday in 2 jucatori.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”