Episodul 32 VIDEO - Reef

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92359Post rabesandratana
09 Nov 2018, 21:32

Jucam o partida completa de Reef, jocul abstract foarte atractiv din pct de vedere vizual, publicat de cei care ne-au dat anul trecut, minunatul Azul. Sa vedem daca au reusit si de data asta sa aduca pe piata, un joc reusit. Partida incepe dupa minutul 10.

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: UPDATE: Am o rugaminte. Daca poate cineva, preferabil din Bucuresti, sa imi imprumute jocul de baza CATAN, pentru vreo 2 saptamani, ca sa ii fac un review. Am in plan ca pe luna decembrie, fiind luna sarbatorilor si a serilor petrecute in familie, sa fac clipuri playthrough, doar pentru jocuri de familie populare in Romania (Pandemic, Catan, Jenga, Camel Up, Ticket to Ride) si imi lipseste Catanul din colectie si nici nu am de gand sa il cumpar (pentru ca nu imi place, nu ca ar fi scump) doar pentru a-l juca o data pe timpul filmarii.

Cred ca ar fi util un playthrough Catan, mai ales ca multi oameni care nu au mai jucat pana acum boardgames, o sa isi cumpere acest joc in luna cadourilor. Am rugamintea sa lasati mesaj aici public si nu privat. Multumesc!

Last edited by rabesandratana on 12 Nov 2018, 10:37, edited 2 times in total.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92366Post VZQ
10 Nov 2018, 10:25

Incep sa ma coste prezentarile tale :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92367Post rabesandratana
10 Nov 2018, 10:37

VZQ wrote:
10 Nov 2018, 10:25
Incep sa ma coste prezentarile tale :)
Acu` sper ca nu il cumperi si p`asta, dupa ce l-ai "denigrat" :lol: prin toate topicurile pe unde l-ai prins. ("piese urate din plastic" grafica nu e atractiva "nu ma convinge")
Glumesc! Si eu am ezitat vreo 2 luni pana sa ma decid daca mai are rost sa il iau, ca imi spuneam ca ajung deja coloratele abstracte de pe raft, dar mecanismul ala cu cartile de joc impartite in doua, m-a facut sa vad diferente mari fata de Dragon Castle si sa nu imi para rau ca l-am adaugat in colectie.

Pe viitor, ascunde bine portofelul, inainte de a da play la clip. Iar pentru cei care inca mai cred ca Reef seamana cu Azul, e cu totul alta mancare de peste. E ca si cum ai spune ca a manca pizza e acelasi lucru cu a manca paste. In afara de similaritatea ca provin din bucataria italiana, alta nu gasesc. Cam asa e si in cazul asta. In afara de faptul ca ambele sunt abstracte frumos colorate, de la acelasi producator, alta asemanare nu exista.

UPDATE: Activati subtitrarea pe Youtube, pentru ca exista 2 greseli mentionate de iovanarthur, pe care le-am corectat. Una tine de regulament, in cazul unei carti de joc si alta, in timpul partidei, cand am acordat puncte pentru un caz unde nu trebuia.
Mersi pentru mentionarea acelor erori.
Last edited by rabesandratana on 10 Nov 2018, 10:53, edited 1 time in total.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92368Post VZQ
10 Nov 2018, 10:51

Eu nu mi-am schimbat parerea :) Din pacate, sotia nu-mi "impartaseste" viziunea - pentru ea piesele sunt dragute si colorate, si jocul este "pretty" - la naiba! :( Noroc ca momentan nu este pe stoc pe la vreun magazin... poate totusi uita de el, heh :)

edit: eu sunt cu listele, sotia este cu deciziile :) Doar ce-am terminat "sedinta" - au picat de pe lista: Solenia, Menara, Majolica, Vadoran Gardens, Planet, Gold Armada... pff...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92382Post rabesandratana
12 Nov 2018, 10:30

Am o rugaminte. Daca poate cineva, preferabil din Bucuresti, sa imi imprumute jocul de baza CATAN, pentru vreo 2 saptamani, ca sa ii fac un review. Am in plan ca pe luna decembrie, fiind luna sarbatorilor si a serilor petrecute in familie, sa fac clipuri playthrough, doar pentru jocuri de familie populare in Romania (Pandemic, Catan, Jenga, Camel Up, Ticket to Ride) si imi lipseste Catanul din colectie si nici nu am de gand sa il cumpar (pentru ca nu imi place, nu ca ar fi scump) doar pentru a-l juca o data pe timpul filmarii.

Cred ca ar fi util un playthrough Catan, mai ales ca multi oameni care nu au mai jucat pana acum boardgames, o sa isi cumpere acest joc in luna cadourilor. Am rugamintea sa lasati mesaj aici public si nu privat. Multumesc!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92455Post 26octombrie
13 Nov 2018, 10:03

Ovidiu, poti merge intr-o ceainarie si sa-l imprumuti de acolo, cam toti il au. Pe forum nu cred ca gasesti multi cu catan, zic si eu.
Mie Reef imi place mult, Azul e ok (dar nu ma incanta), iar Dragon Castle m-a dezamagit prin simplitate, not my cup of tea. Mentionez ca le am pe toate trei, le-am luat inainte de a le incerca. Dragon Castle isi va face valiza soo, Azul soonish. Reef sta acasa, i-am facut loc pe raft ;-) Vezi ca exista si o extensie, cu pestisori.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92477Post rabesandratana
13 Nov 2018, 11:28

26octombrie wrote:
13 Nov 2018, 10:03
Ovidiu, poti merge intr-o ceainarie si sa-l imprumuti de acolo, cam toti il au. Pe forum nu cred ca gasesti multi cu catan, zic si eu.
Mie Reef imi place mult, Azul e ok (dar nu ma incanta), iar Dragon Castle m-a dezamagit prin simplitate, not my cup of tea. Mentionez ca le am pe toate trei, le-am luat inainte de a le incerca. Dragon Castle isi va face valiza soo, Azul soonish. Reef sta acasa, i-am facut loc pe raft ;-) Vezi ca exista si o extensie, cu pestisori.
Da, buna idee, poate reusesc sa il iau imprumut de la Mihai. Iar despre cele 3 jocuri, la noi Azul are un mare succes, Dragon Castle e pe locul 2, poate pentru ca toti am jucat la inceputurile erei caluculatoarelor, jocul clasic Mahjong si ne trezeste oaresce amintiri placute, iar Reef a adus pareri impartite in familie. Unii ca arata bine, alte pareri cum ca nu e cine stie ce. Dar o sa ramana in colectie pentru ca e un abstract bun per total si m-a surprins placut. Astept Majolica sa vedem cand apare la noi si la ce pret.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92497Post VZQ
13 Nov 2018, 12:19

26octombrie wrote:
13 Nov 2018, 10:03
Mie Reef imi place mult, Azul e ok (dar nu ma incanta), iar Dragon Castle m-a dezamagit prin simplitate, not my cup of tea. Mentionez ca le am pe toate trei, le-am luat inainte de a le incerca. Dragon Castle isi va face valiza soo, Azul soonish. Reef sta acasa, i-am facut loc pe raft ;-)
D.p.m.d.v. nu este diferenta mare de dificultate intre Azul si Dragon Castle. Dintre toate, Azul ofera cele mai spectaculoase partide si se preteaza bine la un numar mai mare de jucatori; Dragon Castle merge cel mai bine in 2, imi (ne) place din ce in ce mai mult, tocmai pentru ca este usor de invatat - dar ma dispera maxim faptul ca tot timpul trebuie sa aranjez piesele alea sa stea la un loc, si de multe ori intoarcerea lor este dificila (ma gandesc la modul serios sa cumpar niste pensete mai mari, sau ceva de genu'). Reef in continuare nu-mi place nici de-al dreq - sper sa reusesc s-o ametesc pe a mea cu alte abstracte, pana-i trece chefu' de cumparat :) Oricum, in cazul meu, cea mai mare surpriza a fost sa constat cat de multe abstracte ne-au intrat in colectie... nu as fi zis ca sunt pe gustul nostru la inceput... dar pe de alta parte, observ ca mai toate sunt colorate si dragute - abstracte pure, gen GIPF, nu prea avem... so conteaza mult (pentru noi) si "ambalajul" ;)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92556Post 26octombrie
14 Nov 2018, 12:11

am pierdut jde ore cu Mahjong pe computer, so I know. Still, doesn't click. VZQ, te invit la o partida de Reef cu Doamna Director de achizitii, sa-l incercati. Poate tie iti va placea mai mult, iar dansei mai putin. E un huge brain-burner IMHO, o mare fractura intre cum arata si cum se simte la masa ;-)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92560Post VZQ
14 Nov 2018, 14:15

Sar-na! Da' daca arde circuitu', pas! Joc sa ma relaxez, nu sa prestez neuronal peste program :) De-asta nu-mi plac jocurile "grele", plimbatu' cuburilor sau armatelor cu orele, etc. Baiat simplu, din popor, deh :) Hai ca i-am facut topicul lui Ovidiu terci (eu! recunosc!)...

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 32 VIDEO - Reef

Post: # 92568Post 26octombrie
14 Nov 2018, 17:01

VZQ wrote:
14 Nov 2018, 14:15
Hai ca i-am facut topicul lui Ovidiu terci (eu! recunosc!)...
l-am facut polipi de coral, nu terci ;-)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”