First play review - Architects of the west kingdom

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

First play review - Architects of the west kingdom

Post: # 93896Post Haddeo
02 Jan 2019, 21:08

Jucasem Raiders of the North Sea si mi-a placut jocul cu o singura exceptie, cartile care te lasau sa lovesti in adversari. Intr-un joc de patru, cel care jucase cel mai bine a fost lovit de cineva care nu prea avea sanse de castig si a profitat altcineva si a castigat... un gust amar dupa 2h de joc, chiar daca nu eram eu cel care a fost faultat.
Ideea era ca e destul de greu sa-ti planuiesti ultimele mutari si dupa ce tot planuiesti.... ai sanse mari sa ti se dea peste cap grav planul de cineva care nici macar nu e in carti.
Ca si in Raiders of the North Sea si in Architects of the west kingdom ultimele ture sunt greu de planificat si pline de tesiune, pentru ca nu ai control total asupra momentului cand jocul se va termina.

Architects of the west kingdom e un worker placement destul de tipic, culegi resurse, angajezi lucratori (personaje) care iti aduc anumite beneficii continue si construiesti cladiri care iti aduc beneficii instant sau puncte la sfarsitul jocului.
Totul bine si frumos, cu un mic twist (sau doua). Workerii pe care-i folosesti nu se intorc automat la tine ci trebuie fie sa-i recuperezi tu (pentru ca nu mai ai altii sau de teama) fie sa-i aresteze adversarii (pentru ca au devenit prea puternici).
In multe locatii, cu cati ai mai multi workeri acolo cu atat devine actiunea mai puternica (iei mai multe resurse, faci mai multe actiuni). Faptul ca cineva iti aresteaza workerii nu e o chestie foarte grava, trebuie doar sa pierzi o actiune (si posibil niste bani, daca nu vrei sa-i castige adversarul)pe care oricum o pierdeai daca vroiai sa-i recuperezi singur. Chestia importanta insa este ca ti se reseteaza puterea investita intr-o anumita actiune.
Mi-a placut mult acest mecanism, face jocul interactiv, fun si plin de tensiune. Trebuie sa planuiesti atent cand vrei sa-ti sacrifici o actiune ca sa-ti impiedici adversarul si sa anticipezi ce vrea sa faca ca sa sti unde anume sa-l impiedici.
Desi pare ca e tot un fel de "take that", nu e. In cazul de fata poti sa-ti planuiesit bine riscurile, poti sa-ti faci planuri de backup, poti sa ripostezi in acelasi fel (fara sa stai la noroc daca iti vine si tie o carte de riposta).
Mi-au placut si faptul ca exista si varianta in care fiecare jucator pleaca cu o putere diferita (variable power) la inceput. Face ca jocul sa fie mai interesant, chiar daca iti dicteaza oarecum o anumita strategie pe care trebuie sa o exploatezi.
N-am jucat in 2 dar cred ca in 3 se joaca cel mai bine. (posibil si in 2).
Ca si o chestie de urmari este actiunea de Black Market (Jocul are un track de prestigiu, daca faci lucruri bune cresti pe track, daca faci lucruri rele (furi taxele, piata neagra , etc) scazi, cu diferite avantaje, restrictii de actiuni si puncte in plus sau minus la final). Mi s-a parut ca daca se duce doar un singur jucator acolo e destul de punishing (esti aruncat in inchisoare si primesti si o datorie) si se poate intampla ca sa fie evitata de toata lumea mai putin de jucatorul căruia ii vin anumite carti care sa-i permita sa evadeze din inchisoare sau sa-l avantajeze datoriile.
Architects of the west kingdom e tot ceea ce speram sa fie Everdell , un joc mediu ca dificultate si fun de jucat in familie. Exista componenta de noroc (felul cum vin cladirile si personajele) dar nu ma deranjeaza, de multe ori mai balanseaza jocul.


Am luat Ks edition, dar nu pot sa zic ca aduce ceva esential in plus. Plansele in plus se pot printa, banii de metal se pot folosi si din alt joc. Singurul lucru, de valoare, in plus sunt 6 carti cu care nu am jucat si care probabil mai maresc un pic variabilitatea daca apar in joc (sansele sa apara una-doua sunt destul de mici).
:sy: :sy: :sy: :sy:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: First play review - Architects of the west kingdom

Post: # 93897Post Minel
02 Jan 2019, 22:41

Am jucat si eu in seara asta in 5 oameni. Ne-a placut, dar il scot pe bursa. :D

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: First play review - Architects of the west kingdom

Post: # 93907Post Teddy
03 Jan 2019, 07:43

Haddeo wrote:
02 Jan 2019, 21:08
Jucasem Raiders of the North Sea si mi-a placut jocul cu o singura exceptie, cartile care te lasau sa lovesti in adversari. Intr-un joc de patru, cel care jucase cel mai bine a fost lovit de cineva care nu prea avea sanse de castig si a profitat altcineva si a castigat... un gust amar dupa 2h de joc, chiar daca nu eram eu cel care a fost faultat.
Da.. imi aduc aminte despre ce vorbesti. Noroc ca i-am vandut jocul castigatorului de la acea partida :))

Deci au rezolvat mizeria de genul ia 3 puncte daca ai personajul asta..sau omoara alt personaj?!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: First play review - Architects of the west kingdom

Post: # 93922Post Haddeo
03 Jan 2019, 11:44

Minel wrote:
02 Jan 2019, 22:41
Am jucat si eu in seara asta in 5 oameni. Ne-a placut, dar il scot pe bursa. :D
Ai spus ca ți-a plăcut doar de frica ca nu-l mai cumpara nimeni nu?
Te înțeleg. Și eu am pus un review pozitiv tot pentru momentul când o sa-l scot la bursa 😀
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: First play review - Architects of the west kingdom

Post: # 93925Post Minel
03 Jan 2019, 12:46

Jocul e foarte ok. Doar cred ca s-a ajuns la o saturatie pe genul worker placement. In general asa.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”