VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94706Post rabesandratana
28 Jan 2019, 15:52

Am revenit cu un video in care prezint platforma Tabletop Simulator de pe Steam. Un loc unde putem testa o gramada de jocuri de societate si unde o sa filmez o mare parte din jocurile pe care o sa le prezint de acum incolo.

Acest video este RAW (needitat) asa ca imi cer scuze in avans pentru anumite momente unde m-am balbait, ori am pierdut timpul aiurea, cautand anumite lucruri despre care voiam sa vorbesc.


Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94719Post Magister
28 Jan 2019, 21:20

Bravo! Urmatorul pas pentru fani: ce e Vassal, ce e Cyberboard si ne apucam mai multi de PBEM international...
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94737Post mihnea_1309
29 Jan 2019, 10:57

De asemenea OCTGN sau lackeyCCG, pt CCGs/LCGs :D

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94741Post Corwin
29 Jan 2019, 11:52

Mi se pare foarte fain pentru a incerca jocuri noi inainte de a le cumpara, si probabil mi-l voi lua si eu de pe Steam, dar pentru jucat in mod regulat prefer de departe siteuri care aplica automat regulile. Din fericire doua dintre ele adauga in continuare jocuri, mai vechi sau mai noi (Boardgamearena si yucata), asa ca pentru mine timpul e o limitare mai mare decat disponibilitatea jocurilor.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94742Post rabesandratana
29 Jan 2019, 12:10

Da, Tabletop este excelent pt a testa jocuri pe care nu ai avut ocazia sa le joci, noutati sau chiar kickstartere. Nu se compara cu o partida reala si nu as renunta la colectie doar pt ca am aici o biblioteca virtuala cu sute de titluri.

Dar deja am reusit sa testez cateva jocuri iar pe unele le-am luat fizic iar in cazul altora am spus pas si astfel Tabletop m-a salvat in a face cateva investitii total neinspirate.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94751Post rabesandratana
29 Jan 2019, 14:30

Magister wrote:
28 Jan 2019, 21:20
Bravo! Urmatorul pas pentru fani: ce e Vassal, ce e Cyberboard si ne apucam mai multi de PBEM international...
Mersi! Cel mai probabil o sa prezint intr-un clip si Vasaal ca am jucat si acolo putin, doar ca arata ca un joc gen Solitaire
sau Minesweeper de pe Windows 98 si chiar daca e free, nu ma atrage sa revin la el. Aici, pe Tabletop, grafica e f buna, mai ales daca ai si ochelari VR si microfon, deja te simti ca si cum ai fi la masa intr-o seara de Game Night reala.

Si apropo, daca isi cumpara careva platforma Tabletop, ma puteti adauga in lista de friends (user:rabesandratana) si poate jucam ceva cand avem timp.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94755Post mihnea_1309
29 Jan 2019, 15:22

rabesandratana wrote:
29 Jan 2019, 14:30
Magister wrote:
28 Jan 2019, 21:20
Bravo! Urmatorul pas pentru fani: ce e Vassal, ce e Cyberboard si ne apucam mai multi de PBEM international...
Mersi! Cel mai probabil o sa prezint intr-un clip si Vasaal ca am jucat si acolo putin, doar ca arata ca un joc gen Solitaire
sau Minesweeper de pe Windows 98 si chiar daca e free, nu ma atrage sa revin la el. Aici, pe Tabletop, grafica e f buna, mai ales daca ai si ochelari VR si microfon, deja te simti ca si cum ai fi la masa intr-o seara de Game Night reala.

Da, clar arata mai bine Tabletop dar Vassal e mai usor de folosit. La Tabletop trebuie sa tot tragi de masa de colo-colo, zoom in/out etc. Plus ca la cat de prost optimizat e (sau nu stiu eu ce setari sa-i fac, da la mine imi munceste procesorul de parca as juca Assasin's Creed :lol: ). Nici nu vreau sa ma gandesc ce racheta de PC ar trebui ca sa mearga VR bine. Ce ma entuziasmeaza la Tabletop Sim e ca au introdus recent scripting. Chiar daca putini modderi il folosesc deocamdata, imbunatatirea experientei e deosebita. Recomand modulul Spirit Island [scripted] ca sa vedeti care e potentialul unei astfel de platforme.E asa de bine facut ca ocazional il folosesc la sesiuni solo, chiar daca am si jocul pe raft.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94764Post rabesandratana
29 Jan 2019, 16:32


Da, clar arata mai bine Tabletop dar Vassal e mai usor de folosit. La Tabletop trebuie sa tot tragi de masa de colo-colo, zoom in/out etc. Plus ca la cat de prost optimizat e (sau nu stiu eu ce setari sa-i fac, da la mine imi munceste procesorul de parca as juca Assasin's Creed :lol: ). Nici nu vreau sa ma gandesc ce racheta de PC ar trebui ca sa mearga VR bine. Ce ma entuziasmeaza la Tabletop Sim e ca au introdus recent scripting. Chiar daca putini modderi il folosesc deocamdata, imbunatatirea experientei e deosebita. Recomand modulul Spirit Island [scripted] ca sa vedeti care e potentialul unei astfel de platforme.E asa de bine facut ca ocazional il folosesc la sesiuni solo, chiar daca am si jocul pe raft.
Da, Tabletop chiar cere o configuratie bunicica, pentru ca mi-a incins laptopul ingrozitor de rapid si mi s-a inchis aproape de fiecare data cand am stat mai mult de juma` de ora. Singura varianta a fost un coolpad care sa tina laptopul la temperaturi normale.
Pe un PC cu o placa bunicica, merge perfect pe HIGH details iar pe un alt PC cu i5 fara placa video, merge bine pe low details.

Si daca tot vorbim de "scripting" sa explicam si celor care nu au cont. Practic, asta inseamna ca cel care a creat jocul, s-a priceput sa adauge ceva linii de cod, incat sa nu mai stai tu sa iei piesa cu piesa si sa o asezi pe masa, apesi un buton si prin magie cateva zezi/sute componente se astern rapid pe masa de joc si gata setup-ul. Din pacate nu orice joc dispune de scripting dar se tot adauga zilnic.

Si am gasit si cateva puncte forte in dauna unei partide reale:
1. Pe Tabletop nu trebuie sa iti mai faci griji ca pierzi vreo piesa, se strica, versi bautura peste plansa de joc
2. La final nu mai trebuie sa strangi toate componentele si sa le asezi minutios in pungute pe categorii (poti sa apesi linistit pe butonul "Flip the Table" si sa vezi cum zboara totul prin jur, doar ca odata era sa apas din greseala in timpul partidei pe acel buton)
3. Care mi se pare si cea mai tare: Poti sa dai SAVE unei partide cand doresti tu si sa continui a doua zi din acel punct sau peste o luna daca vrei si ca sa nu uiti unde ai ramas, ai un caiet de notite pe care sa scrii cateva lucruri, de exemplu a cui tura urma

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: VIDEO Episod 39 - Ce este Tabletop Simulator?

Post: # 94768Post mihnea_1309
29 Jan 2019, 17:09

rabesandratana wrote:
29 Jan 2019, 16:32
(poti sa apesi linistit pe butonul "Flip the Table" si sa vezi cum zboara totul prin jur, doar ca odata era sa apas din greseala in timpul partidei pe acel buton)

Fiind un physics sandbox de-adevarat, poti sa 'dai timpul inapoi' (limita e mare, jumatate de ora cel putin). Asta am aflat-o si eu dupa ce mi-am rasturnat masa in mijlocul unui scenario de Mansions of Madness (dupa ce am inchis sesiunea cu frustrare, evident). Primul buton din stanga sus, cate 10 secunde inapoi per apasare.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”