Episodul 45 VIDEO - Joc Majolica

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 45 VIDEO - Joc Majolica

Post: # 96340Post rabesandratana
08 Mar 2019, 14:40

Joc prima mea partida de Majolica, un joc cu un aspect extrem de atragator si care pare a fie "fratele lui Azul" la prima vedere. Totusi, designerul spune ca jocul a fost conceput cu mult inainte ca Azul sa apara pe piata, doar ca din diferite motive, au avut ghinionul sa aiba parte de o amanare si intre timp Plan B i-a luat fata cu jocul care a castigat premiul Spiele des Jahres 2018. Oare am fi vorbit azi de Majolica Spiele des Jahres 2018, daca ar fi iesit pe piata inainte sa apara Azul-ul? Oare ar fi facut la fel de multe valuri? Nu vom afla niciodata, asa ca momentan Majolica pare sa ramana in umbra celebrului Azul, facand orice gamer care il vede sau aude prima oara de el, sa spuna: "A, uite o copie de Azul!", dupa care sa nu piarda nici macar 5 minute din timpul sau, pentru a vedea ce aduce acest joc.

Totusi, va invit sa vedeti cum se joaca si daca Majolica mai are "loc" pe rafturile noastre deja prea aglomerate si pe care foarte probabil deja se afla castigatorul de anu` trecut.
Eu l-am gasit indeajuns de interesant, cu ceva asemanari dar si deosebiri, incat sa mi-l doresc atunci cand Alex o sa il aduca. (El mi-a confirmat ca a fost deja trimisa comanda si o sa vina in curand pe stoc) Singurul lucru care cred ca mi-ar putea tine portofelul in "lesa", ar fi doar un pret exorbitant si nejustificat.


User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Episodul 45 VIDEO - Joc Majolica

Post: # 96523Post Corwin
13 Mar 2019, 11:04

Deocamdata dupa ce-am vazut playthrough pentru Majolica si Sintra tot Azul original imi place mai mult. :) Mersi de video.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Episodul 45 VIDEO - Joc Majolica

Post: # 96925Post Zmiq86
24 Mar 2019, 14:15

E interesant pentru că eu cred că Majolica are mai mult strategie decăt Azul ... dar și mai mult analysis paralysis care nu se place oamenilor cu care am jucat Majolica și prefer Azul.

Să fiu sincer și eu prefer la fel Azul pentru că e mai ușor și rapid iar și are destul de strategie :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 45 VIDEO - Joc Majolica

Post: # 96935Post VZQ
25 Mar 2019, 02:13

Corwin wrote:
13 Mar 2019, 11:04
Deocamdata dupa ce-am vazut playthrough pentru Majolica si Sintra tot Azul original imi place mai mult. :) Mersi de video.
+1 :tu:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”