Episodul 48 VIDEO - Joc Fertility

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 48 VIDEO - Joc Fertility

Post: # 97176Post rabesandratana
29 Mar 2019, 15:25

Joc prima mea partida de Fertility, un joc foarte interesant si atractiv dpdv vizual (chiar daca la prima vedere pare cam incarcat) care m-a captivat imediat.

Later edit: Am luat deja si jocul fizic si dupa ce o sa il joc, revin cu mai multe detalii. Ce pot sa spun momentan, e ca nu sunt foarte multumit de productia sa in raport cu pretul platit. Au folosit hartie groasa pentru planse proprii si nu carton, piesele din lemn sunt extrem de mici si le piezi printre degete (semn de economie de material) iar o mare parte dintre monumentele din carton nu sunt bine taiate si nu se prind intre ele. Si partea mai ciudata e ca nu e realizat de catre Alea. Deci pot si altii sa scoata pe piata ceva modest la pret maricel.


User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2064
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 48 VIDEO - Joc Fertility

Post: # 97179Post adelindumitru
29 Mar 2019, 16:17

Cred că ar trebui să pui în titlu dacă e vorba de tabletop simulator sau de joc fizic.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 48 VIDEO - Joc Fertility

Post: # 97181Post rabesandratana
29 Mar 2019, 16:25

adelindumitru wrote:
29 Mar 2019, 16:17
Cred că ar trebui să pui în titlu dacă e vorba de tabletop simulator sau de joc fizic.
Da, am luat in calcul inca de la bun inceput asta si exista deja cateva aspecte care indica acest lucru:

1. Grafica asta portocalie e doar pt cele filmate in Tabletop
2. Sigla Tabletop apare in partea stanga jos
3. Titlul video-ului contine cuvantul "Testez", fiind vorba de prima partida jucata
3. Pe forum acestea apar ca: "Joc jocul X"

4. Celelalte clipuri cu jocuri fizice, au grafica pe albastru si in titlu apare: "Prezentarea jocului X" sau "Cum se joaca jocul X"

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Episodul 48 VIDEO - Joc Fertility

Post: # 97202Post thenede
31 Mar 2019, 10:05

Initial cand l-am vazut la Essen am avut si eu aceeasi impresie - grafica aglomerata, piese mici de lemn etc.

Dupa ce l-am jucat nu m-a mai deranjat - jocul e un filler+ bun.
Nu sunt un mare fan al sistemului de prindere a planselor, cu siguranta se putea gasi o alternativa mai prietenoasa.
Marimea pieselor cred ca are legatura si cu marimea planselor de joc - sunt unele spatii in care poti pune piese nelimitat, daca erau si mari, cred ca s-ar fi imprastiat peste tot.

In final nu e singurul joc din categoria respectiva de pret care nu e wow dpdv al productiei. Ii pot intelege, sunt publisheri destul de mici si noi (2015); Paper Tales, tot de la ei, arata chiar bine.
Overall, cred ca au facut o treaba mai buna cu jocul decat Asmodee/Pearl cu Solenia - care are grafica mult mai buna, dar productia m-a dezamagit un pic.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”