Best new game - iulie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101049Post crazyfroggg
03 Aug 2019, 10:32

Voi încerca și extensia la The Lost Expedition, neapărat. La fel și Judge Dredd the Cursed Earth.
Set a Watch l-am comandat din state, 35$ deluxe+ 21$ transport. Știu că e un pic cam mult, dar nu-mi pare rău.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101104Post ProfessorChaos
05 Aug 2019, 18:20

M-am jucat 2 noi luna asta:

Western Legends - Sandbox in vestul salbatic unde poti fi hot sau om al legii, sau undeva intre. Daca te iei strict dupa actiunile pe care le poti face, jocul pare destul de banal si nu suficient de divers. Dar sunt 2 lucruri care-l ridica pentru mine. Cartile de actiune, de care ai nevoie cam orice ai face in joc, SI modul in care jocul creste tempoul pe masura ce progresezi. La inceput faci cate o actiune si mai cate un punct, dar cu timpul incepi sa avansezi repejor si se transforma intr-o cursa intre cine face punctele suficiente ca sa incheie jocul. De asemenea, exista si puncte secrete care se scoreaza la final, deci ai face bine sa te asiguri ca nu pierzi la strigarea finala, ceea ce e foarte posibil. Te vei gasi alegand actiunile cele mai eficiente in functie de conjunctura de pe tabla, cartile din mana si ce ai prin buzunare. Si aceste cateva puncte venite din eficientizare conteaza mult la final. Am castigat la un punct, mi-a placut, dar tot imi doresc o mai mare varietate de lucruri pe care le poti face pe tabla. E un joc bun de familie - nu prea greu, dar nici simplist, dar eu imi doresc ceva mai epic. Extensia care urmeaza e posibil sa adauge straturile in plus pe care mi le doresc. Nota: 7/10

Lords of Hellas - Mie-mi plac jocurile area control/dudes on a map, asa ca aveam asteptari mari de la Hellas. Nu m-a dezamagit. Caile multiple spre victorie, eroii cu puteri unice, si cartile pe care le acumulezi pe masura ce joci cu care sa orientezi regulile spre beneficiul tau sunt exact asa cum trebuie. Unele cai de a castiga par mai usoare decat altele, in functie de numarul de jucatori, dar cred ca odata cu experienta in joc poti prevenii si pune bete in roate mai bine adversarilor si lucrurile se mai egaleaza. Comparativ cu Runewars, unde eroii mi se par inutili si enervanti, aici ei chiar fac lucruri, se simt ca niste eroi, desi mi-ar fi dorit sa fie si mai implicati. Oricum, sunt mult mai bine integrati in mecanicile jocului. Actiunile sunt simple si nu ma asteptam ca turele sa se miste atat de repede. Simti ca exista interactiune si ceea ce faci afecteaza pe ceilalti. Chiar e interesant cum au reusit sa echilibreze lucrurile in joc. Imi place si amestecul cyberpunk cu Grecia Antica - pentru ca imi plac ambele settinguri. Este satisfacator si numarul de unitati pe care le poti avea pe tabla - nu prea putine, nu prea multe astfel incat sa te incurci in ele si sa nu mai stii care ce face. Bataliile aduc un pic a Blood Rage si Kemet, doar ca poti juca mai multe carti intr-o batalie, pana cand te opresti. Un element pe care l-am simtit mai old-school au fost luptele cu monstri ci modul in care actioneaza monstri pe tabla. Poate o sa se miste, poate o sa dea intr-o armata random, sau poate nu vor face nimic, aspteptand sa fie batuti. Bataia cu monstri aduce a un mini-game in joc. Pe de o parte pare cea mai slaba parte a jocului, pe de alta are un feeling original si pe mine m-a bagat in actiune. Iconografia din joc e foarte buna, intuitiva si player aids-urile utile si generoase.

Ce nu mi-a placut: surprinzator calitatea miniaturilor, mai exact a plasticului. Eroii si monstrii sunt super, dar unitatile mai mici cam firave. Unele din miniaturile din extensie au un plastic mai de proasta calitate, sub standardele FFG sau CMON. Am jucat varianta sun dropped, care pe scurt nu merita. Au dat cu un spray alb peste miniaturi in graba uneori prea putin, alteori prea mult. Arata a treaba de mantuiala, dar daca n-o sa va pictati miniaturile presupun ca e mai bine decat nimic. Dar m-a cam dezamagit. Calitatea cartilor si artworkul de pe ele nu e grozav, dar functional.

Dupa un joc mi se pare un area control solid, pe care il recomand fanilor genului. E printre cele bune. Lords of Hellas e un hibrid cu siguranta mai inclinat spre tematice si nu un design "perfect" de genul Eric Lang, dar o varianta distractiva, creativa, curajoasa si care ofera experienta epica promisa. Nota: 9/10

Jocul lunii: Lords of Hellas
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”