Best new game - iulie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Best new game - iulie 2019

Post: # 100939Post rabesandratana
31 Jul 2019, 17:01

Jocuri noi jucate in luna recent incheiata:

Castles of Mad King Ludwig: Un Suburbia mai simplu care are sistemul din Isle of Skye in care fiecare devine Master si pune preturi pentru fiecare camera, sparand ca ceilalti o sa plateasca iar banii o sa ajunga la tine. Apoi tu, o sa cumperi dintre camerele ramase. Ca sa iei puncte bonus, trebuie sa incerci sa le asezi vecine cu alte tipuri de camere. De exemplu camera de dormit iti poate da cate 2 pct pentru fiecare zona cu gradina cu care se invecineaza sau poti sa pierzi 2 pct pentru fiecare camera de muzica din vecinatate.
Iconite sugestive, dar un pic cam mici cartonasele de joc. Per total ne-a placut. Nota 8.5

Goa: un joc foarte greu de gasit, dar cu ceva noroc am pus mana pe o copie si a doua zi l-am si jucat. Aveam asteptari mari de la el si din fericire nu m-a dezamagit, ba chiar m-a surprins. Un joc fantastic care incepe cu ceva sistem de licitatie, simplist, nu din ala gen eu dau 2 bani, eu 3, celalalt 5 si ne tot invartim pana ne plictisim.
Apoi ai plansa personala, unde poti pune plantatii, coloniza. Poti sa iti upgradezi actiunile, gen, in loc sa tragi doar o carte, tragi 2, sau in loc sa creasca o singura plantatie, cresc 2 deodata sau 3, ori in loc sa iei doar o barca iei mai multe, etc, sau o suma mai mare de bani per actiune folosita. Fiecare isi gandeste strategia dupa cum considera si sunt multe cai de a face asta. Poti inscusiv sa ignori upgradeurile si plantatiile si pur si simplu sa incerci sa faci set-collection. E un joc fantastic, elegant, bogat in alegeri, nimic nu pare a fi acolo doar de dragul de a crea iluzia unui joc complex. Ne-a placut tuturor si ii acord un meritat 10. Intra direct in top 10 all time pt mine. Pacat ca putini oameni o sa aiba ocazia sa faca rost de acest joc minunat. Nu se stie daca va mai fi printat vreodata, conform spuselor lui Rahdo dintr-un podcast. Parca ceva conflicte de interese cu licente. Nu ma mir ca pe afara se vinde si cu 90-100 euro bucata.

Hawaii: un joc cunoscut mai mult pentru ca Tom Vasel l-a aruncat la gunoi. Si nu, nu merita soarta asta. Tom a exagerat si a gresit. Exista sute de alte jocuri mai slabe decat asta. In fine! E un fel de salata de puncte cu o tematica de vacanta. Daca nu vedeam numele designerului pe cutie, as fi pariat ca jocul asta e facut de Stefan Feld.
La final iei puncte pt o gramada de lucruri. Culegi cartonase de joc facand pasi pe care ii platesti cu picioare din lemn si apoi tot ce cumperi, platesti cu scoici din lemn, frumos realizate. Nota 8.2 si mi-a placut mai mult decat salata de puncte numita Trajan. O sa joc in curand si Bora Bora, sa vedem daca le pot compara. Macar tematic, ca la stil de joc nu cred ca e cazul. Asa ca daca aveti ocazia sa luati jocul, ignorati parerea lui Tom. Hawaii e un joc bun.

In the Year of the Dragon: Jocu asta te loveste din plin si te tine in stres continuu. E ca viata, uneori. Nici nu scapi bine de taxa imparatului si vine momentul sa iti hranesti oamenii. Daca nu poti sa le dai orez, moare cate unu per castel detinut. Apoi vine boala. Daca nu ai doctori, la fel, o mai patesc cativa de-ai tai. Mereu trebuie sa planifici si sa alegi sa faci sacrificii. Pentru ca jocul asta nu te lasa sa le ai pe toate. Surprinzator, ne-a placut. In ciuda tensiunii si a stresului ca nu ai bani, leacuri, mancare, etc, pana la urma reuseam sa o scoatem la capat cumva si sa ne descurcam cu putinul pe care il aveam. Mereu trebuie sa alegi raul mai putin rau, daca ma pot exprima asa.
Nota 7.9 pentru ca nu e genul de joc pe care sa il joci prea des. Te poate deprima. Dar e foarte interesanta planificarea.

Maharani: Un fel de Azul amestecat cu Alhambra. Un joc vechi de la Queen Games, abstract foarte frumos realizat, care si daca ar aparea pe piata in 2019 cu aceleasi componente din 2012, tot ar arata bine. Pe scurt, alegem o bucata de marmura, pe care o punem intr-una dintre cele 4 camere ale palatului. Iei puncte pentru majoritati de culori si pt majoritati de workeri. Rapid si frumos. Nota 8.1

Steampunk Rally: un joc de raliuri atipic, care se bazeaza mai mult pe rezolvarea unui puzzle care iti ofera apoi miscari pe traseu. Faci drafting de carti, apoi le asezi cap la cap incat sa iasa o masinarie ciudata care genereaza zaruri, miscari pe plansa, scut pentru a te apara de damage. Un pic cam AP pentru gustul nostru, perfect pentru 2 jucatori dar greoi in mai multi. L-am jucat ieri in 3 si a durat cam mult. Nu vreau sa imi imaginez cum ar fi jocul asta in 4 sau chiar 6 jucatori. 20 minute pana ce iti vine iar randul. Nota 8.1

Waggle Dance: plasare de zaruri pe post de albinute, ca sa culeaga polen si sa faca miere. Avem faguri pe care trebuie sa ii intoarcem pe partea galbena ca mierea. Cine reuseste sa faca 5 de miere, castiga. L-am jucat chiar dupa Steampunk Rally, care iti stoarce creierii rau de tot si din pacate ni s-a parut prea light si prea putina tensiune in comparatie cu precendentul joc. Aici cam mereu ai unde sa plasezi zarurile si sa realizezi ceva util. Parca prea permisiv, dar nu e un joc rau. Nota 7.5

Vasco da Gama: alt joc cunoscut doar pentru ca Tom Vasel l-a aruncat de pe acoperis. Precum si in cazul lui Hawaii, Tom a gresit. E un euro bun, cu planificare, in care ai un fel de bonuri de ordine pe care le iei inainte de a face actiunile. Apoi in ordinea "numereleor de pe tricou" fiecare ia barci, echipaje, bani, capitani si apoi pleaca in expeditii cat mai indepartate si bine plasate, incat sa stai cat mai mult departe de "uscat", ceea ce iti aduce bani/puncte in fiecare runda. Nota 7.9 si e genul de joc pe care trebuie sa il joci de mai multe ori incat sa ii intelegi cu adevarat strategia de joc. Inca nu am inteles pe deplin plasarea navelor in larg si unde e mai bine sa te duci cu ele. E clar ca mai trebuie jucat si probabil o sa ii mai creasca nota.

Vienna: un joc total anonim dar care ne-a surprins placut. O copie de Kingsburg in care poti plasa zarurile pe strazile Vienei in ordine crescatoare. Adica daca prima oara ai plasat zarurile la cifra 4, runda viitoare nu mai poti plasa in spate la spatiul 3 de exemplu ci trebuie sa mergi mai sus pe strada, de la spatiul 5 in sus. Asa ca vrei sa sari direct la spatiul 9 pentru ca acolo e exact ce ai nevoie? Doar ca tura urmatoare nu mai poti plasa decat de la 10 in sus si poate ca nu ai zarurile necesare sau nu ai nevoie de ceea ce iti ofera acele spatii. Interesant concept.
Un joc rapid, fun care a prins rapid tot grupul. Mult mai bun decat Kingsburg care ne-a plictisit pentru ca dureaza prea mult si nu avea nici acel element fun precum in Vienna. Nota 8,1 si recomand sa il incercati pentru o seara light de 30 minute.

Vikings: asemanator cu Palace of Carrara din pct meu de vedere. La fel si aici se invarte o roata ca sa stabileasca in fiecare runda preturile cartonaselor care vin insotite cu cate un viking. Fiecare tip de viking se ocupa cu ceva, conform culorii. Galbenul iti da bani, negru te apara de atacuri, albastru ii hraneste pe ceilalti. In afara de faptul ca scorul e cam intortocheat si dureaza cam mult, jocul e interesant si are si ceva din Carcassone din modul in care imbini acele tile-uri. Per total mai bun decat Palace of Carrara, doar ca trebuie sa il mai jucam, ca am gresit o regula cu deplasarea vikingilor cu barcagiul. Nota 7.7

Digital:

Aerion: un joc solo din seria Onirim/Urbion,etc. Cu zaruri de data asta. Placut, tensionant dar parca prea usor. Am castigat din prima partida. Nota 8.4 Jucat pe Tabletop Simulator

Sentient: Jucat pe Tabletop in 2 persoane. Un mic puzzle de rezolvat cu fiecare drafting de carte pe care apoi trebuie sa o plasezi iscusit intre 2 zaruri de pe plansa ta. Daca nu te abati de la reguli o sa iei punctele inscrise pe acea carte. Doar ca nu e deloc usor sa reusesti asta cu toate cele 4 carti pe care le iei in fiecare runda.
Nota 7.9 Nu sunt sigur cate rejucabilitate are acest joc. Pare ca destul de putina.

Jocul lunii: De departe GOA. Nota 10 cu felicitari si mare pacat ca nu apare un re-print

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100940Post adelindumitru
31 Jul 2019, 17:05

Un singur joc nou- Vinhos. 10/10, am descris deja aici motivele - viewtopic.php?f=6&t=9403 . Îmi place din ce în ce mai mult, și dacă tot l-am menționat, cred că voi mai juca 1 joc diseară.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100941Post Corwin
31 Jul 2019, 17:18

Interesant. Cred ca am auzit de la rahdo de Goa. Poate apuc sa-l joc candva. Si de acord despre Hawaii si Vasco da Gama, chiar sunt jocuri bune. Dar pana la urma chiar si parerile lui Tom sunt subiective, asa ca e treaba lui.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100943Post Corwin
31 Jul 2019, 17:49

Am jucat si eu cateva jocuri noi luna asta, o parte abstracte, o parte simplute (si abstracte), si doi monstri:
  1. GIPF - primul pe care l-am jucat din seria GIPF. E interesant, dar lipsa de diferente intre piese ii cam scade din nota. Si-asa sunt eu mai fan de sah decat de Go, asta e prea apropiat de Go (si mai putin interesant ca Go). 6 :sy: /10
  2. YINSH - poate cel mai laudat joc din seria GIPF, dar tot ma lasa cam rece. Mai degraba as invata sa joc Hive mai bine. 7 :sy: /10
  3. Lords of Hellas - doar o partida si aia intrerupta, dar parca e prea mult haos, prea mare dependenta de actiunile altora asupra carora nu ai niciun control. Prefer Blood Rage cand e vorba de hibride, Lords of Hellas e putin prea aproape de ameritrash pentru confortul meu. 7 :sy: /10
  4. Kingdomino - foarte lejer, dar draftul il face destul de interesant sa-l joc de mai multe ori. Online merge si foarte repede. 7 :sy: /10 (posibil sa creasca)
  5. Tiny Towns - ma asteptam sa-mi fie mult mai indiferent din reviewuri si dupa ce l-am vazut jucat de altii, dar cand esti tu la masa e un joc chiar tensionat. Interesant ca mi-a placut mai mult varianta cu random draw pentru resurse. E putin enervant ca unele simboluri se aseamana (de fapt mai mult culorile ma incurca), chiar as fi fost ok cu forme mai abstracte si diferite, sa nu te bazezi atat pe culori pentru identificare. Totusi, e un joc bun. 8 :sy: /10
  6. Empires of the Void II - un 4X (cam fara exterminare) foarte euro-like, si cu o durata de joc destul de ok (mai ales ca am fost la prima partida). Singurul motiv pentru care nu are nota mai mare e ca e mult text pe carti pe care trebuie sa le citesti repetat cand sunt acoperite de tokens, departe de tine, etc., asa ca te surprind unele actiuni desi la un moment dat stiai informatia respectiva. 8 :sy: /10
Cu toate problemele lui, jocul lunii pentru mine e Empires of the Void II.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100944Post rabesandratana
31 Jul 2019, 18:41

Corwin wrote:
31 Jul 2019, 17:18
Interesant. Cred ca am auzit de la rahdo de Goa. Poate apuc sa-l joc candva. Si de acord despre Hawaii si Vasco da Gama, chiar sunt jocuri bune. Dar pana la urma chiar si parerile lui Tom sunt subiective, asa ca e treaba lui.
Da, sunt părerile lui dar din păcate el e la ora asta cea mai influenta voce din domeniu și dacă alege sa arunce un joc, sa îsi bata joc de el, vânzările și ratingurile scad dramatic. Lumea o sa privească cu ochi rai acele jocuri încă înainte de a avea ocazia sa le joace.

Poate mulți de aici de pe forum nu iau în calcul ce zice Tom, sau nici nu se uita la el, dar exista un nr mare de pasionați în toată lumea care îl urmăresc și asculta opiniile.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100949Post danyelb
31 Jul 2019, 20:40

As fi destul de surprins daca ce spune "marele" rahdo are greutate mai mare decat un seal de la DiceTower. Eu m-am lamurit cu recomandarile lu' rahdo. Dar macar s-au bucurat cativa useri de pe forum ca au cumparat ieftin si ca noi acele jocuri de la mine :|.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100952Post Miţã
31 Jul 2019, 21:44

Eu nu prea ma iau dupa reviews dar ma uit la ele si la unboxing sa vad cum arata jocul inainte sa il cumpar.
Daca vreau sa invat usor un joc ma uit la Watch it Played fiindca explica foarte bine si pe intelesul meu.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100955Post emisanSB
01 Aug 2019, 00:11

Reef a ajuns in sfârșit și pe masa mea de joaca. Simpatic și rapid însă din păcate, genul de joc pe care îl joci o dată și ai văzut totul. Din categoria asta de jocuri light mai recente, Azul, Sagrada sau Tiny Towns mi-au dat mai multi fiori. Nota 7

Cutthroat Caverns nu este chiar din categoria jocurilor ce le joc de obicei, însă a fost o experiență suficient de interesanta. Mi-a plăcut destul de mult combinația de "cooperative gameplay" + "opportunistic backstabbing". Toată lumea cooperează pentru uciderea monștrilor însă doar jucătorul care reușește lovitura fatala, primește punctele de victorie. Pot fi chiar foarte amuzante partidele atâta vreme cât îți setezi dinainte creierul pentru ceea ce înseamnă un astfel de joc. Nota 7+

Wikings Gone Wild e un deck builder frumos implementat, cu o tematica foarte populara in ultima vreme (vikingii) și care abunda de bere și aur (cele 2 resurse din joc). Nu sunt mare fan al deck builder-elor însă jocul m-a prins iar partidele sunt destul de scurte și îți oferă o experiență relaxată și amuzanta. Nota 8-

Stone Age e deja un clasic. Un joc care a adus mecanica de worker placement in randul jocurilor de familie. La o primă privire pare copiat direct din varianta family de la Agricola însă are mici elemente care sa îl diferențieze, in special zarurile. Nu e nici pe departe modul meu preferat de a vedea zaruri implementate în eurogames însă dacă stai bine cu nervii, poți termina partidele cu zâmbetul pe buze. La mine in familie a prins, deci e un keeper. Nota 8

Wingspan as zice că mi-a întrecut așteptările. Jocul in sine e destul de simplu: 4 acțiuni disponibile, pe care le tot repeți până în ultima rundă când toată lumea se ouă :) O experiență plăcută, durata de joc foarte încurajatoare si o producție excelenta cu amendamentul că o carte sau un combo fericit de cărți din prima rundă, îți poate câștiga lejer jocul. Nota 8

Iar titlul de :sy: jocul lunii iulie :sy: merge in Franța, la Rokoko (sau Rococo). Un eurogame de dificultate medie ce își are baza într-o implementare interesanta a deckbuilding-ului. In fiecare tura îți trimiți angajații să execute diverse sarcini: cumperi resurse (materiale de cusut), produci costume/rochii pe care le poți vinde pentru bani sau le închiriezi pentru a fi expuse la balul ce închide jocul (adică pentru puncte), angajezi personal nou (pe care îl poți pune imediat la treabă) sau investești în decorațiunile pentru bal (in traducere libera, puncte). Insa nu toți angajații sunt creați egali și ca atare nu toți pot îndeplini fiecare task așa că trebuie să îți alegi cu mare grija cei 3 angajați pentru următoarea rundă. De asemenea fiecare carte îți oferă și o acțiune bonus după cea principala, iar pe măsură ce înaintezi in joc, bonusurile pot fi tot mai consistente. După 7 runde tensionate de pregătire, vine marele bal adică scoring-ul final iar jucătorul care a știut să coase cel mai eficient dar și să își etaleze operele cel mai bine, va câștiga. Jocul are multa tensiune, suficientă interacțiune, grafica frumoasa și producție buna pentru nivelul actual de preț.
In prezent, când trebuie să pregătești 2-3-4-5 sute de lei pentru un joc mai bun sau mai puțin bun, te gândești: ce poate sa îți ofere un joc de 110 lei?!? Nimic altceva decât jocul lunii! :tu: Nota 8+

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100958Post VZQ
01 Aug 2019, 02:11

Luna iulie se anunta a fi "slaba" la "recolta", dar cumva am reusit sa bag pe sub pres inca 5 jocuri noi (pentru mine):

KERO
Un worker placement - bara - set collection - bara - area control - bara - press your luck - bara - un varf de cutit de take that, toate grupate intr-o "poza" de familie a la Mad Max :) Pe scurt, in viitor gazu' e pe terminate, iar lumea lupta pe branci pentru un full: fiecare jucator are o clepsidra in forma de cisterna (la propriu), cu ajutorul careia se cronometreaza timpul avut la dispozitie pentru a arunca un set de zaruri cu diverse simboluri, care la randul lor sunt necesare pentru a achizitiona carti, care - iar - la randul lor (I know!) dau puncte de victorie, abilitati speciale, sau diverse bonusuri. In acelasi timp, are loc si un mic exercitiu de area control, sub forma a 4 regiuni pe tura, disponibile pentru explorare; ofera la randul lor diverse bonusuri (atat de scor, cat si diverse obiecte folositoare de genul canistre de benzina, sau prieteni cu beneficii la drumul lung).

So... arunci cu zarul, stai cu ochiul geana sa nu se termine "benzina", diversele simboluri obtinute pe zaruri se folosesc la drafting de carti sau la trimis oameni la explorat, iar daca pica cel putin 2 flacari pe zaruri, mai dai si foc la una din cartile din market...

Moneda jocului este canistra de benzina, pe care o poti folosi sa faci plinu' de gaz, sa folosesti setul de zaruri speciale (de care am uitat sa va spun), sau sa recrutezi prieteni (practic tokene care-ti ofera diverse bonusuri, sau moduri de a-i da adversarului peste mana).

Suna poate ciudat si complicat ce v-am povestit, dar in realitate jocul este fluid si rapid (mai ales ca se poate juca doar in 2). Ai destule optiuni interesante in timpul partidei, dar per total jocul este suficient de usurel, incat sa-l joci relaxat - singura parte eventuala de stres este aruncatul zarurilor contra timp, dar daca partenerul de joc cronometreaza durata, iar tu te concentrezi doar pe zaruri (ne-a luat vreo 2 incercari sa ne prindem), este ok.
Productia este tipica Hurrican: componente de foarte buna calitate, musai cu ceva "lemnarie" pe langa (in cazul asta, tokenele cu exploratori). Meserie.
Concluzie: o surpriza placuta, cu sanse bune sa vada masa in mod repetat :)



CACAO
In general am un sentiment de respingere fata de jocurile ce populeaza rafturile super marketelor, asa ca am trecut de multe ori pe langa Cacao, dar nu prea l-am bagat in seama. Eh, intr-un final stelele s-au aliniat, si cum, necum, am dat peste niscaiva prezentari si play throughs... si restul este istorie :)

Tile placement relaxat, tematic (ma rog in limita unui teanc subtirel de placute), si desteptatel, combinat cu un pic de area control, cat sa-i dea gust.

Productie buna, grafica vesela, de calitate, insert idiot (a trebuit sa prind cu elastic tot ce misca in cutie!).

Concluzie: un joc de familie (si cuplu) minunat, extrem de placut si usor de pus pe masa (setup mic si rapid), care insa cere insistent sa creasca ("ciocolata" gasesc, dar "diamante", de unde dreq?!?)



IMHOTEP - DUELUL
Imhotep-tatal este - IMO - urat cu crengi, asa ca nu m-a atras niciodata ideea de a-l juca (habar nu aveam ca exista atatea variante de maro!). Asa ca Imhotep-fiul avea initial sanse minime sa intram in vorba - cu atat ma mult cu cat o alta versiune pentru 2 jucatori a unui alt joc popular s-a dovedit o investitie neinspirata pentru gustul dubios al familiei mele...DAR bafta Imhotepului a fost ca a aparut (pe neveu) varianta RO, si culmea, la un pret chiar decent; cum nu prea aveam nimic altceva pe radar, am "sapat" un pic, si spre surprinderea mea, jocul nu parea rau deloc!

Poveste lunga - scurta: luat, adus acasa pe sestache, punchuit, pus pe masa, si asteptat reactie consoarta... care evident, a strambat din nas la avalansa de maro-cacaniu din cutie (recunosc, acelasi sentiment de panica vizuala m-a lovit si pe mine, deh), dar a acceptat o tura de proba...

Dom'le, spre surprinderea ambilor participanti, jocul este foarte bun! Scurt, intens, dar fara sa-ti dea dureri de cap, bagi batul prin gard la vecin, dar nu cat sa faca spume, mai prinzi o placuta albastra si dai socotelile peste cap, ma rog, exista viata in marea aia de culori lesinate :)

Concluzie: un joc neasteptat de bun si de placut, in ciuda productiei absolut de kkt. Partea buna este ca infectia vizuala si tactila a tinut pretul jos, partea nasoala este ca mi se pune Spirogira pe retina de cate ori ma uit la modulele alea de scor! Si ai dreq, astia de la kosmos, cat ii costa frate sa bage si o traistuta pentru placute in cutie ?!?



SPINDERELLA
Spinderella este genul de joc peste care dai din intamplare, doar pentru ca a fost tras de mana de altul care ti-a placut, dar dupa ce-l incerci, te intrebi cum dreq de l-ai ratat atata timp :) In cazul asta, "Niagara" mi-a deschis apetitul pentru productiile Zoch, iar faptul ca si-a tras decoratie rosie in piept m-a facut suficient de curios, incat sa incerc cateva prezentari.

Jocul este din categoria Rhino Hero/Looping Louie, adica: gandit pentru copii, dar jucat cu placere si de catre adulti - silly fun, cum spune badea John :)
In termeni tehnici (boring!) este un roll and move simplu, cu o mecanica de deplasare similara cu Camel Up si cu o gaselnita ingenioasa: un sistem tip "scripete" (dar cu magneti, in loc de roti), ce urca si coboara un paianjen. Fiecare jucator are la dispozitie 3 furnici, care se deplaseaza cu ajutorul zarurilor din punctul A (start) in punctul B (finish). Zarurile sunt speciale: cel maro reprezinta furnica, cel negru paianjenul, iar cel verde dicteaza ce se misca tura respectiva: daca pica pe zar furnica, jucatorul deplaseaza o furnica atatea spatii cat arata zarul maro; daca arata un paianjen, muta paianjenii (ca-s 3: "Parker", "Peter" - I know! - "Spinderella") cate puncte arata zarul negru. Faza interesanta este ca poate pica (din fericire, destul de des) pe zarul verde si o frunza - caz in care jucatorul decide ce muta (furnica, sau paianjenul), si mai mult, este obligat sa mute o butugura (inainte sau dupa miscarea insectelor), astfel incat poate bloca furnicile adversarilor, sau poate sa-si protejeze propriile furnici, care sunt pe care sa devina cina :) Furnicile se deplaseaza ca in Camel Up, astfel ca daca aterizezi pe spinarea adversarului, te plimbi moca - sau poate faci stack cu ale tale si deplasezi cu o singura miscare toata trupa! Chestia este ca in acelasi timp devii tinta sigura pentru paianjen , care captureaza intotdeauna cea mai cocotata furnica :) Si buturuga poate fi folosita pe post de Uber :)

Concluzie: jucat numai cu adulti harsiti in board games, probabil ca experienta va fi prea usurica - deh, trebuie sa luam lucrurile in serios, nu ne pierdem vremea! - dar in familie, mai ales cu pustoaica din dotare, este isterie generala! Si nu este chiar atat de usor sa muti paianjenii aia!



ABYSS
Acu' ceva vreme ma fandoseam pe aici ca-mi suflase cineva ultima copie de la Regat - dar din fericire, zeul aprovizionarii m-a auzit, ca intrat iar pe stoc, si evident, la mine in curte (vorba vine, stau la bloc).

Ce sa zic, jocul este exact cum ma asteptam: tipic Cathala, adica beton, cu o grafica de-ti rad ochii in cap ca prostii de fericire, cu perle de-ti vine sa le dai pe fasole, la verificat, ce mai, placere maxima, din toate punctele de vedere :)
In mod evident, jocul lunii, cu tot tacamu'. Merita!

Acum, de m-ar auzi iar zeul aprovizionarii sa bage si Sultaniya .... :)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100971Post mendocino
01 Aug 2019, 10:20

Luna iulie pentru mine a însemnat multe jocuri ușurele, dar simpatice.
Noutățile au fost următoarele:

1. Chicago Express - un joc clasic cu trenuri (tematică ce are priză la mine). Un joc în care investești în acțiuni ale diferitelor companii, ca aceștia cu banii lor să construiască căi ferate, să facă profit, să plătească
dividende multe, și astfel jucătorul cuportofelul cel mai plin la sfărșitul jocului căștigă. Ce este interesant că efectiv jucătorii controlează în comun companiile și efectiv ăntr-un mod puțin cooperativ se dezvoltă fiecare
pentru a putea plăti dividendele râvnite.

2. Cargo Noir - este un joc mai vechi DoW, care are la bază un sistem de licitație destul de simplificat dar care funcționează destul de bine și rapid. Efectiv pe tură, în funcție de banii avuți se licitează pe diferite seturi de mărfuri. Pe tura lui, următorul jucător are posibilitatea să supraliciteze și dar dacă cumva o tură întreagă se supraviețuiește fără supralicitare atunci se pot colecta mărfurile râvnite, din care se fac seturi, care se transformă în bani virtuali, care în rândul lor vor fi cheltuite pe cărți cu abilități sau puncte.

3. Spy Club - un joc whodunnit în care trebuie găsite cele cinci aspecte ale unei crime (motivul, locația, obiectul, criminalul și evident victima). Aceasta se face prin adunarea a seturilor de cărți de diferite culori. Este un joc coop în care deck-ul de cărți este limitat și la fel ca și în Pandemic, dacă tragi ultima din deck, pierzi. Interesant este că toate cărțile sunt double-sided cu diferite culori, deci este și un fel de joc de memorie î n care trebuie să ții minte ce culoare avea cartea dacă l-ai întors. După tura fiecărui jucător suspectul este pus în mișcare sperând să nu evadeze, adică să nu se termine jocul prematur. Grafic bine realizat, și are și un element simpatic de storytelling.

4. Imperial Settlers: Roll & Write - acum fiind jocurile roll&write pe val l-am așteptat foarte tare, mai ales că Imperial Settlers e una din jocurile mele preferate. Din păcate am fost profund dezamăgit de joc, mai ales din
simplul motiv că permite copierea strategiei oponentului și nu aduce prea multă variabilitate. Campaniile solo măcar sunt variate având diferite clădiri set după set. Jocul în principiu este că arunci cu un zar roz, care definește numărul de acțiuni, și cu trei zaruri de resurse, care îți definesc ce poți folosi sau construi. Un alt minus este faptul, că trebuie să apelezi la tokene extra pentru a putea ține cont de numărul de acțiuni folosite, că la combo-uri mari poți pierde șirul destul de ușor.

5. Duelosaur Island - un joc frumos realizat pentru doi jucători, în care folosind deck-ul de cărți construiești atracții de parc sau populezi parcul cu diferite dinozauri. În principiu este un joc de set collection, că astea se punctează la sfârșit. Are la bază un sistem destul de bun de colectare resurse: la început dai cu zaruri pe care le aloci la diferite poziții cu bonusuri să poți aduna combinații cât mai bune de DNA sau bani pentru a putea dezvolta parcul. Să nu fie ușor fiecare dinozaur din parc are un threat level, care trebuie mitigat prin construirea unui sistem de securitate altfel dinozaurii fug, și bye bye set collection și punctaj la sfârșit.

6. Evolution: Climate - nu am fost prea mare fan al jocului inițial deoarece consider că sunt niște combo-uri destul de OP în joc care te ajută să câștigi ușor, plus dacă nu cunoști cărțile bine, ca și carnivor poți ieși din joc destul de rapid. Climate aduce o tablă de joc în mijloc, cu un pool de mâncare din care se împarte la finalul fiecărei ture și aduce elementul de schimbări climatice prin cărți de evenimente, care pot afecta destul de serios atât populație proprie de specii, cât și pool-ul de mâncare. Aceasta poate fi modificat de către jucători (fiecare pune o carte face down, și în funcție de rezultatul aceastora se întâmplă ceva).

7. Samurai Gardener - un tile-laying de cărți. Efectiv în fiecare tură se asează o carte pe masă în grădina proprie. Fiecare carte este împărțită în nouă zone cu diferite culori (elemente decorative dintr-o grădină japoneză). Dacă reușești să combini linii sau coloane de 3, 4 sau 5 culori asemănătoare iei puncte de victorie. Ideal este să reușești combo-uri cât mai bune să iei înaintea oponentului.

8. Gold Ahoy! - un joc foarte simpluț de tile laying. Se așează într-o grilă de 6x6 tile-uri cu teren de apă și insulă și cu comori ale piraților. Construind se vor naște insule mari și canale de mări lungi. În funcție de cine are cele mai multe accese pe elementul respectiv ia puncte, câte comori sunt.

9. Imhotep: The Duel - fiind fan Imhotep eram sigur că și aceasta o să-mi placă. Jocul e puțin inversul jocului original deoarece aici construiește fiecare jucător pe cont propriu piramida, obeliscul, mormântul și templul și apoi bărcile nu trebuie umplute, numai golite. Pe tură alegi ori să plasezi omulețul în port, ori alegi să descarci barca din rândul sau coloana omuleților din port, ori alegi să joci o carte specială, care se adună tot din descărcarea bărcilor. Joc foarte bun în doi și la fel de captivant ca și Imhotep The Board Game.

10. Haven - jocul are la bază aceași sistem de licitare care se găsește la Lost Cities sau Schotten Totten, efectiv jucătorii licitează pe trei tipuri de rune (leaf, water, stone), cine câștigă poate ori aduna punctele cât valoarează runa, ori să își pună o tabără pe hartă și să încerce să domine diferitele teritorii triunghilare din pădure sau amândouă. Ca și tematică: este războiul dintre oraș și pădure. Foarte frumos realizat și evident mai complex decât Lost Cities sau etc.

11. Call to Adventure - un tableau builder cu niște acțiuni destul de simple, dar care te duce să poți spune o poveste întreagă la sfărșitul jocului pe baza cărților adunate fiecare având o propoziție simplă, dar care legate fac sens la final.

12. Corinth - evident că nici DoW nu putea să rămână în afara febrei de roll&write și pot să spun că a cam reușit să scoată un joc destul de bun din această categorie.. Mare lucru nu au inventat, dai cu zaruri, alegi acțiune încercuieși punctul. Ceea ce m-a uimit, că au pus în cutie niște zaruri de calitate inferioară, să zicem foarte chinezisme, m-a uimit că totuși DoW pune mult accent pe design și calitate. Dar măcar în totalitae impresia despre joc e una bună. Eu aș zice că merge cel mai bine cu doi jucători.

13. Pandemic: Rapid Response - era de așteptat ca și Pandemic să vină cu un joc real-time, că deja prea multe sunt pe piață (Flatline, Fuse, Paramedics, etc.). E un joc foarte intens care se joacă în 20 minute, contratimp. Tematic se așează foarte bine în universul Pandemic: suntem personaje dint-un avion medical cu laboaratoare mobile, care produce antidoturi pentru a putea fi livrate în orașele cu problemă. Acțiunile posibile în tura jucătorului sunt definite de zarurile aruncate, care face să fie mult mai random jocul, dar fără acest randomness nu ar fi atât de intens. Evident realizare foarte bună.

14. Dark Souls: The Card Game - aș zice că este versiune stream-lined a jocului pe tablă. Reduce foarte mult timpul de joc, și mai ales sentimentul acela de necessary grinding, ce până la urma urmei definește jocul video, dar din cauza căruia jocul pe tablă putea deveni plictisitor la un moment dat. Deck-urile de cărți sunt mult mai bine puse la punct și faptul că în deck sunt mixate armele și resursele necesare activării acesotora te ajută să optimizezi mult mai bine și să fie mai calculabil decât versiunea pe tablă. Miniaturile într-adevăr lipsesc, dar totuși jocul e bine realizat și frumos.

Jocul lunii, dacă ar trebui să aleg ar fi Pandemic: Rapid Response.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100980Post rabesandratana
01 Aug 2019, 11:59

VZQ wrote:
01 Aug 2019, 02:11


Acum, de m-ar auzi iar zeul aprovizionarii sa bage si Sultaniya .... :)
VZQ wrote:
01 Aug 2019, 02:11


Acum, de m-ar auzi iar zeul aprovizionarii sa bage si Sultaniya .... :)
Sultanyia încă e la Regat dar a fost scos de pe stoc pentru a fi pus la păstrat pentru cineva încă de anu trecut din decembrie. Persoana respectiva ori a uitat de el ori nu îl mai vrea și săracul joc zace acolo sus. Îl voiam eu dar ma dau la o parte dacă îl dorești atât de mult. Oricum am multe family și Feuville pare ca e foarte similar.

Insista la Alex cu un telefon sau la Mihaela și spune ca îl vrei mult. Sau poate persoana care a uitat de el acolo pe raft, da aici un mesaj și spune ca renunță la joc.
99 la suta înca e acolo, ca acum vreo 2 sapt l-am văzut și ma gândeam sa insist eu sa mi-l dea dar am altele pe wishlist acum.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 100995Post VZQ
01 Aug 2019, 15:17

Mersi pentru pont, dar sper sa ajunga la mine "legit" - adica direct comanda de pe site - nu de alta, dar ar mai fi cate ceva de comandat/verificat (Quarmageddon, printre altele) :) Vedem :) Tnx!

edit: vad ca la Bombyx pe site nu apare...este OOP, sau ceva?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101002Post rabesandratana
01 Aug 2019, 16:54

VZQ wrote:
01 Aug 2019, 15:17
Mersi pentru pont, dar sper sa ajunga la mine "legit" - adica direct comanda de pe site - nu de alta, dar ar mai fi cate ceva de comandat/verificat (Quarmageddon, printre altele) :) Vedem :) Tnx!

edit: vad ca la Bombyx pe site nu apare...este OOP, sau ceva?
Da, e OOP. Aici nu e vorba de "legit". Chiar sunt cazuri cand la Regat din diferite motive, unele jocuri raman scoase din sistem si apoi toata lumea uita de existenta lor, inclusiv Alex. Eu de obicei iau la puricat depozitul lor cand trec pe acolo si nu o data am descoperit titluri care nu sunt in stoc si de fapt la fata locului sunt. Si cand intreb, fie zice ca s-a luat cu altele si a uitat sa puna jocurile respective pe stoc, fie cineva l-a rezervat acum mult timp dupa care nu a mai dat niciun semn si jocul a ramas acolo uitat de timp si de lume. Eu am luat de la ei jocuri din astea "uitate" de sistem. Asa ca poti pune o intrebare, nu e problema. Daca stie sigur ca e rezervat pentru o anumita persoana o sa iti spuna ca nu ti-l da. Dar e posibil sa ai o surpriza placuta si Alex sa spuna ca acel cineva a renuntat la Sultanya si el a uitat sa actualizeze si jocul sta degeaba.

Depinde cat de mult il vrei. E gratuit sa intrebi de starea unui joc. Nu iti fa probleme ca deranjezi pe cineva.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101006Post Broodstar
01 Aug 2019, 18:10

Un singur joc am jucat mult in iulie. Dealtfel mi-am propus sa cumpar cat mai putin si sa joc cat mai mult :D (de cate ori nu auzim sau ne propunem asta...)

Elder Sign, pe care l-am jucat si singur dar si cu extensia Unseen Forces.
Base game-ul, desi bun, pare ca ii lipseste ceva. Doar cand ii adaugi si extensia Unseen Forces pare ca jocul e complet.
Bun joc, foarte tematic, mai ales daca iti place mitologia Cthulhu. Nu ma asteptam sa il joc atat de mult. Cum termin un joc, imediat fac setupul pentru urmatorul joc, cu un nou elder god, cu noi investigatori.
Daca ai rabdare sa te uiti la desenele de pe carti, foarte bine realizate si sa citesti flavor textul, atunci imersiunea este uimitoare.
Legat de gameplay... dices. Nothing too fancy, as fi zis inainte de achizitionare; mai am in librarie jocuri asemanatoare: One Deck Dungeon, Aerion, Star Trek Five Years Mission... si probabil mai sunt multe pe piata. Dar tot ce folosesti pentru manipularea zarurilor e foarte tematic; ai tot felul de amulete si arme sinistre, dar si arme tipice anilor ‘20, sau aliati.
Ce are in plus fata de alte jocuri cu zaruri, este faptul ca acestea pot fi afectate si negativ: monstrii sau misiuni ce blocheaza cate un zar sau doua, un cursed black die ce anuleaza alt zar.
Apoi zarurile sunt foarte bine gandite. Toate zarurile au mai multe fete cu clues si doar cate un horror, skull si scroll. Zarurile speciale (galben si rosu) au valori mai mari pentru numarul de clues. Asta adauga intr-adevar un nivel de strategie pe care nu l-am intuit inainte de a ma juca; cand rezolvi o misiune te gandesti cum sa obtii intai valorile rare, in ideea in care valorile ce apar des (clues) au mai mari sanse sa apara si mai tarziu, cand rollezi mai putine zaruri.
Ceasul ce avanseaza dupa fiecare tura, elder godul ce ameninta ca se va trezi si va face prapad, monstrii horror ce se sumoneaza prin muzeu... tensiunea e foarte palpabila.

Pe placul meu, si in plus se joaca perfect solitaire, controland 2 sau 3 investigatori.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101007Post Corwin
01 Aug 2019, 18:25

emisanSB wrote:
01 Aug 2019, 00:11
Reef a ajuns in sfârșit și pe masa mea de joaca. Simpatic și rapid însă din păcate, genul de joc pe care îl joci o dată și ai văzut totul. Din categoria asta de jocuri light mai recente, Azul, Sagrada sau Tiny Towns mi-au dat mai multi fiori. Nota 7
Cred ca voi sta foarte departe de Reef. Si mie imi plac Azul si Tiny Towns (si cred ca si Sagrada, desi doar l-am vazut, nu l-am jucat), dar nu m-au incantat prezentarile de Reef. Mai degraba as incerca Azul Sintra sau Majolica, desi nu ma grabesc nici cu alea.
mendocino wrote:
01 Aug 2019, 10:20
4. Imperial Settlers: Roll & Write - acum fiind jocurile roll&write pe val l-am așteptat foarte tare, mai ales că Imperial Settlers e una din jocurile mele preferate. Din păcate am fost profund dezamăgit de joc, mai ales din
simplul motiv că permite copierea strategiei oponentului și nu aduce prea multă variabilitate. Campaniile solo măcar sunt variate având diferite clădiri set după set. Jocul în principiu este că arunci cu un zar roz, care definește numărul de acțiuni, și cu trei zaruri de resurse, care îți definesc ce poți folosi sau construi. Un alt minus este faptul, că trebuie să apelezi la tokene extra pentru a putea ține cont de numărul de acțiuni folosite, că la combo-uri mari poți pierde șirul destul de ușor.
Deocamdata nu m-au prea incantat Roll & Write games, asa ca desi imi place Imperial Settlers zic pas la IS: R&W. Mersi ca mi-ai confirmat decizia. :D

Si dupa doua reviewuri bune pentru Imhotep Duel cred ca-l pun pe lista de incercat. Mai ales ca e disponibil si online. Tot nu stiu daca vreau sa incerc si Imhotep, am auzit mai degraba reviewuri negative despre el.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101013Post VZQ
01 Aug 2019, 22:56

rabesandratana wrote:
01 Aug 2019, 16:54
Da, e OOP. Aici nu e vorba de "legit". Chiar sunt cazuri cand la Regat din diferite motive, unele jocuri raman scoase din sistem si apoi toata lumea uita de existenta lor, inclusiv Alex. Eu de obicei iau la puricat depozitul lor cand trec pe acolo si nu o data am descoperit titluri care nu sunt in stoc si de fapt la fata locului sunt. Si cand intreb, fie zice ca s-a luat cu altele si a uitat sa puna jocurile respective pe stoc, fie cineva l-a rezervat acum mult timp dupa care nu a mai dat niciun semn si jocul a ramas acolo uitat de timp si de lume. Eu am luat de la ei jocuri din astea "uitate" de sistem. Asa ca poti pune o intrebare, nu e problema. Daca stie sigur ca e rezervat pentru o anumita persoana o sa iti spuna ca nu ti-l da. Dar e posibil sa ai o surpriza placuta si Alex sa spuna ca acel cineva a renuntat la Sultanya si el a uitat sa actualizeze si jocul sta degeaba.
Cand ai dreptate, ai dreptate :) Mersi mult ;)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101025Post mendocino
02 Aug 2019, 09:20

Corwin wrote:
01 Aug 2019, 18:25
Si dupa doua reviewuri bune pentru Imhotep Duel cred ca-l pun pe lista de incercat. Mai ales ca e disponibil si online. Tot nu stiu daca vreau sa incerc si Imhotep, am auzit mai degraba reviewuri negative despre el.
Eu zic că merită de încercat că este un joc bun în doi jucători, poate puțin cam asemănător cu Targi. Eu de mult timp nu mă iau după reviewuri, am avut foarte multe surprize în materie de jocuri în ciuda faptului că era cotat mai mult spre minus decât plus. Reviewurile reflectă în principal gustul și afinitatea spre anumite tipuri de jocuri a boardgamerilor.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101027Post Corwin
02 Aug 2019, 09:54

Yeap, dar auzisem reviewuri mai degraba de la jucatori, nu revieweri "profesionisti". Oricum Duel vreau sa-l incerc, si daca-l compari cu Targi cu atat mai mult. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101037Post crazyfroggg
02 Aug 2019, 14:18

1. The Lost Expedition
Un joc de cărți, foarte bine realizat tematic, despre încercarea de a ajunge în El Dorado. Are mecanici simple și bine gândite: joci o înșiruire de cărți (ziua în ordine crescătoare, noaptea în ordinea dorită) pe care le rezolvi apoi în ordine (sunt 3 tipuri de actiuni: obligatorii, obligatoriu una la alegere, opționale). Câștigi dacă reușești să parcurgi cele 9 bucăți de hartă, cu minim 1 personaj în viață din cele 3 cu care începi. Ai și câteva resurse (puncte de viață, gloanțe, mâncare) și expertize (3 simboluri diferite) cu care jonglezi pentru atungerea scopului principal. Jocul l-am jucat solo și a fost o experiență plăcută. Se joacă rapid, e exact genul de joc pe care mi-l doream pentru sesiuni scurte, când nu am timp/chef pentru ceva mai complex. Câteva minusuri: cărțile sunt foarte mari (pentru gustul meu); "harta" e formată din 9 cărți, putea fi o carte cu 9 locații pe care plimbi pionul.
Nota 9.

2. The fox in the forest
Un joc de cărți pentru 2, aparent simplu dar foarte bine gândit. Cartea cea mai mare câștigă mâna. Sau tronf-ul. Avem cărți de la 1-11, de trei "culori", cărțile impare au abilități. Simplu până acum, nu? Doar că mai este ceva: doar un anumit număr de "mâini" duse îți da puncte de victorie. Primul care ajunge la 21 e câștigător.
Un joc foarte rapid și foarte bun. Cutia e mică, îl poți lua oriunde cu tine, îl poți juca pe iarbă. Recomand!
Nota: 9.

3. Set a watch
În căutarea mea (permanentă) de jocuri bune în modul solo am dat peste acesta. Am fost nevoit să-l comand din SUA de la Rock Manor Games dar nu regret. Cărți, zaruri, personaje cu puteri variabile. Ce aș putea cere mai mult?
Un grup de 4 temerari (oricare ar fi numărul de jucători se folosesc tot 4 personaje) pleacă într-o misiune dificilă, prin 9 locații diferite, cu scopul de a distruge încă o dată oareșce creatură foarte puternică și tot ce le mai stă în cale. De fapt 3 dintre ei pleacă, unul rămâne în tabără, în fiecare rundă. Cineva trebuie să stea de pază, să se îngrijească de foc, nu?
Detaliile despre gameplay le găsiți și singuri (Rahdo are un clip bine realizat), eu vă mai spun doar atât: jocul e "must have" pentru un solo player și nu numai. Nu foarte lung (aprox o ora), are zaruri dar orice rezultat e folositor(unele personaje folosesc zar d6, altele d8), are personaje cu un pachet de puteri variabile dintre care vei folosi 3 pe joc (poți ajunge să le schimbi cu cele din rezervă), are un teanc mare de monștrii (încerci să combați un anumit număr în fiecare rundă), unul cu locații (fiecare îți arată câți monștrii trebuie să combați, influențează focul din tabără, adaugă un "twist" rundei). Incitant, cu multe momente tensionate. Componente de calitate. Recomand!
Nota 9,5.

Jocul lunii: Set a Watch.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iulie 2019

Post: # 101045Post Broodstar
03 Aug 2019, 00:15

crazyfroggg wrote:
02 Aug 2019, 14:18
1. The Lost Expedition
In primul rand: ai dreptate cu harta. In jocul de baza e cam useless sa intinzi toate cartile pe masa de joc.
Lucrurile se schimba in addon, The Fountain of Youth, unde ai niste locatii ce au efect asupra jocului (primesti sau pierzi resurse).
E un joc foarte bun daca nu-ti pasa ca vei muri des in expeditie.

Mi-am luat si fratele cu tema diferita: Judge Dredd the Cursed Earth.
Nu e numai tema diferita, locatiile sunt unice si afecteaza mult jocul, apare o resursa noua, radiatia. In plus scopul e putin alterat: nu mai incerci sa ajungi din punctul A in punctul B, ci urmaresti un personaj ce incearca sa scape. Si atunci pe harta ai 2 pioni: gasca ta de judecatori si gasca de raufacatori.
Plus artworkul absolut bestial (mai ales daca esti un fan al benzilor desenate in general).
crazyfroggg wrote:
02 Aug 2019, 14:18
3. Set a watch
Il am in wishlist, dar nu stiu cate sanse am sa-l gasesc candva intr-un magazin de la noi.
Si mie mi s-a parut genial jocul, ma bucur sa vad si parerea ta dupa ce l-ai jucat.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”