Best new game - decembrie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 105714Post Ailur
09 Jan 2020, 19:19

rabesandratana wrote:
09 Jan 2020, 17:43

Ulm: Genul ala de joc uitat de lume in cel mai intunecat colt si vandut dupa prima partida, ca si cum ar fi "cel mai prost din curtea scolii". Doar ca mai suntem cativa pe planeta Boardgames, care il apreciaza.
Subscriu. Nu e un design care sa rastoarne muntii Eurogames, dar e un joc bun.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 105719Post rabesandratana
10 Jan 2020, 00:23

mendocino wrote:
08 Jan 2020, 11:02
Noutățile puse pe masă în decembrie au fost (încerc să completez cu reviewuri în zilele următoare):



Aș zice că preferatul lunii pentru mine a fost Cities: Skylines joc cooperativ cu o tematică care îmi place enorm: city building ;) Deși ca și calitate (grafica și cartonul) mai slăbuț.
Da, am apucat si eu zilele astea sa il joc la SOLO vreo 5-6 partide deja si mi se pare foarte bun si addictive ca naiba. Nu ma deranjeaza asa tare cartonul, dar recunosc ca e de o calitate medie si vreo 2 cladiri sunt taiate cam prost si nu prea se imbina decat cu forta bruta. O sa vorbesc despre el pentru luna ianuarie, ca sa apuc sa il joc si in 2 persoane. Cert e ca anul 2019 a mai adus pe lume inca un joc ce m-a surprins in mod foarte placut.

Care a fost scorul tau la SOLO? Eu momentan de 9 nu am trecut. Mi se pare foarte greu jocul si asta imi place mult. Un adevarat challenge sa nu dai faliment si sa faci si puncte multe. Cred ca in 2 sau 3 jucatori e mult mai usor sa faci puncte, mai ales ca ai mai multe carti in joc si nu doar 7. Si spre deosebire de ce am vazut prin playthroughs SOLO la altii pe Youtube, eu nu trisez si las situatia asa cum am decis initial. Poate de aici si scorul maxim de doar 9 puncte. Astia pe youtube la Solo, runda urmatoare dupa ce au vazut ca au plasat ceva gresit, zic ca hai ca mut cladirea asta mai asa putin, ca nu mi-am dat seama si acum nu are loc cealalta cladire, sau de multe ori nu platesc banii necesari, etc. Inca nu am gasit un video unde cineva sa nu triseze.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 105725Post mendocino
10 Jan 2020, 10:14

rabesandratana wrote:
10 Jan 2020, 00:23

Care a fost scorul tau la SOLO?
Eu în doi l-am jucat, cu toate modulele posibile, și da, e destul de greu dacă nu îți iese combinația perfectă.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 105728Post 26octombrie
10 Jan 2020, 11:41

@rabesandratana: mi-ai trezit interesul cu Sanctum. Cum ti s-a parut in comparatie cu Roll Player?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 105736Post rabesandratana
10 Jan 2020, 14:22

26octombrie wrote:
10 Jan 2020, 11:41
@rabesandratana: mi-ai trezit interesul cu Sanctum. Cum ti s-a parut in comparatie cu Roll Player?
Si pe mine m-a dus imediat cu gandul la Roll Player dupa ce am aflat de acest joc. Cum Roll Player e in top 10 all time pt mine, nu am ezitat sa il iau, doar ca jocurile sunt total diferite. Teoretic dupa tematica, ar trebui sa fie similare, doar ca Roll Player are doar o tematica lipita, aproape inexistenta. In Sanctum tematica exista, datorita plansei, graficii bune, modul de atac al monstrilor care apoi iti dau loot-ul dupa ce i-ai omorat. Faptul ca iei cartile de joc din inventory si le asezi pe plansa eroului, echipandu-l cum doresti. Faptul ca l-ai echipat bine, chiar se simte in restul partidei in luptele ce urmeaza.

Simti ca joci un RPG si fiecare pas e o aventura pe care trebuie sa o treci cu bine. Roll Player e ca si cum te joci cu atributele unui erou in meniul RPG si dupa o ora apesi butonul EXIT GAME. La finele acestui an, cand o sa imi refac top 10, aproape sigur Sanctum o sa il scoata pe Roll Player de acolo si o sa il retrogradeze in top 20.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - decembrie 2019

Post: # 106139Post DanielIndru
27 Jan 2020, 10:37

Pickomino (2005)
Un design ce nu m-a atras, care mi se pare ca nu a imbatranit frumos (desi dl. Knizia e un expert in clasicism), care nu are cum sa stea pe masa in 2020 cand avem atatea alte jocuri faine.
Da, stiu ca e vorba de push-your-luck.
Da, stiu ca nu sunt nici pe departe din grupul tinta pentru acest joc.
Dar - vorba unui coleg de pe forum - am dat banii, asa ca am dreptul la o opinie.
Si opinia e: bleah.
Pick something else to roll.
Nota 5


Mechanica si Chocolate Factory (2019)
Le pun impreuna pentru fac, in mare, cam acelasi lucru.
Alegi prin draft componente pentru linia de productie (aspiratoare de 3 feluri in primul caz, ciocolata de 5 feluri in al doilea), le asamblezi ingenios, rulezi linia de productie si incerci sa vinzi cat mai profitabil ce ai produs.
Chocolate Factory mi se pare jocul cu mai mult potential si mai multe lucruri de urmarit si de explorat (plus ca e si mai aratos) dar, chiar si asa, sunt doua jocuri foarte muti-player-solitaire la care nu doresc sa ma intorc prea curand.
Mi-am dat seama ca nu prea ma atrage tipul asta de joc in care fiecare sta cu nasul in plansa lui si face lucruri si anunta "Gata!" si apoi ne mai intersectam la un draft sau o competitie pe niste tracks.
Nota 6


Azul: Summer Pavilion (2019)
Ultimul joc din trilogie, unii il considera mai bun ca primul, altii nu, blah-blah, stiti toate lucrurile astea.
Sa luam partile bune:
- e frumos
- se explica la fel de usor
- au rezolvat problema cu turnul (inutil de altfel) care era prea moale in Sintra
- score track unde trebuie si de forma potrivita
- joker colors fixe in fiecare runda si piata centrala de unde poti lua piese extra iti permit un nivel superior de planificare fata de celelalte jocuri din serie
Parti rele nu prea am gasit, decat ca "acelasi Michael cu alta sapca", asa ca trebuie sa scap de primul joc, care nu-mi mai face cu ochiul.
Nota 7


Loopin' Louie (1992)
Nu, nu e un boardgame, BGG greseste.
Da, e o jucarie.
Dar am jucat vreo 25 partide (si pruncul inca pe atatea cu alti oameni) in decembrie, asa ca nu pot sa nu-i zic "jocul lunii".
O piesa obligatorie in arsenalul imblanzitorilor de copii de orice varsta.
Parti rele:
- as fi vrut sa nu fie chiar asa de sensibile gainile la socurile mecanice (apasarea prea vehementa pe pedala ce-l catapulteaza pe Louie) si am auzit ca in Loopin' Chewie e ceva mai bine
- pentru o jucarie de felul asta, s-ar fi cuvenit un pret ceva mai mic
Nota 7

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”