Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107520Post rabesandratana
21 Feb 2020, 22:22

Mulțumesc Tsonko (din Bulgaria) pentru ca mi-a dat acordul sa filmez o prezentare la Megaland. Acest joc a ajuns pe mana mea doar ca intermediar, de la Luana, cu drum spre Teddy și mai apoi spre Bulgaria, în urma recentului Math Trade.

Din câte am reușit sa îmi dau seama și eu din prezentarea la care am lucrat ieri, jocul pare distractiv, rapid, superb desenat de Laukat și cred ca înlocuiește cu succes jocuri precum Diamant ori Incan Gold sau Machi Koro. Pare un mix între cele doua, dar unul reușit.
Va las sa vizionați și încă o data mulțumiri lui Tsonko.


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107522Post VZQ
22 Feb 2020, 03:19

Jocul pare amuzant, dar am un semn de intrebare vis-a-vis de rejucabilitatea lui: cat de repetitiva se simte faza de push-your-luck ?!? Spre deosebire de magazine, aici ai mereu aceleasi carti, iar senzatia pe care mi-o da este aceea a unui joc cu un singur nivel (si ala scurtut si lipsit de varietate), pe care il tot refaci pentru puncte... not exciting at all...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107528Post rabesandratana
22 Feb 2020, 11:44

VZQ wrote:
22 Feb 2020, 03:19
Jocul pare amuzant, dar am un semn de intrebare vis-a-vis de rejucabilitatea lui: cat de repetitiva se simte faza de push-your-luck ?!? Spre deosebire de magazine, aici ai mereu aceleasi carti, iar senzatia pe care mi-o da este aceea a unui joc cu un singur nivel (si ala scurtut si lipsit de varietate), pe care il tot refaci pentru puncte... not exciting at all...
Rejucabilitate are sigur, pt ca vine în cutie cu seturi multe de cărți (cred ca vreo 16-20), precum cutia Dominion dacă vrei, și pe lângă cele 6 cărți de baza, mereu extragi din cutie random 7 seturi de cărți care vin cu abilități diferite.

Sistemul Push your luck cu doar 10 cărți merge și e tensionant. O sa pot sa spun o părere mai clara undeva pe luni seara sau marți, ca o sa fac și eu rost de o copie a mea și după ce joc efectiv o partida, revin cu păreri.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107529Post VZQ
22 Feb 2020, 13:21

rabesandratana wrote:
22 Feb 2020, 11:44
Rejucabilitate are sigur, pt ca vine în cutie cu seturi multe de cărți (cred ca vreo 16-20), precum cutia Dominion dacă vrei, și pe lângă cele 6 cărți de baza, mereu extragi din cutie random 7 seturi de cărți care vin cu abilități diferite.
Stiu... eram curios cum se combina partea modulara cu cea "fixa" - in continuare mi se pare cam boring, pentru ca poti destul de usor sa-ti calculezi sansele de o da in bara, iar pe de alta parte, dupa ce acumulezi inca niste puncte de viata, poti sa faci fata cam tuturor monstrilor; nu este chiar "push-your-luck", ci mai degraba calculezi ce sanse ai sa treci peste urmatorul obstacol (asa cum ai facut si tu in prezentare). Ar fi fost mult mai interesant daca existau niste carti in plus, din care sa alegi tot timpul 10 care sa formeze nivelul de joc - asa nu stiai exact ce carti ai ales, si tensiunea ar fi fost mai mare... nu cred ca inca 5 - 10 carti dadeau pretul jocului peste cap...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107622Post rabesandratana
25 Feb 2020, 13:47

Am apucat sa jucam aseara Megaland, cu copia mea, in 2 jucatori, 2 partide. Noua ne-a placut si cred ca o sa mearga si mai bine in 4-5 jucatori. O sa testam asta peste cateva saptamani. Da, este repetitiv, actiunile fiind mereu aceleasi: trage cate o carte mica (resursa) apoi o carte mare (potential pericol), dar pana la urma ce joc nu e repetitiv din pct de vedere al actiunilor? In Dominion ori Star Realms: trage 5 carti, joaca-le si cumpara ceva nou, dupa care treci si amesteca si tot asa. In cele worker placement: Asezi un meepals si iei o resursa, mai asezi unu, mai iei o resursa si tot asa, dupa care le tranformi in puncte.

Important e factorul de "fun" si "excitement" pe care ti-l ofera actiunile unui joc, iar Megaland reuseste asta. Faptul ca poti cumpara in fiecare runda diverse carti cu abilitati, il duce la un nivel la care nu devine plictisitor. Da, poate dupa 10-15 partide o sa devina mult prea repetitiv, dar nu cred ca cineva care are macar o colectie de minim 50 jocuri, ar juca atat de des un joc intr-un timp scurt. Asa ca cele 10-15 partide se pot intinde undeva pe decursul a 2-3 ani de joaca la anumite ocazii, iar celor care le plac jocurile push your luck precum: Port Royal, Diamant, Incan Gold, Dead Man's Draw, Can`t Stop, sau de ce nu Machi Koro ori King of Tokyo, cred ca o sa aprecieze acest joc.

Iar la partea cu doar 10 carti de push your luck, iti dau dreptate. Ar fi fost util sa fie 15 din care sa alegi mereu 10 si sa nu stii exact ce te asteapta dar pana la urma vorbim de un joc usurel, care se vrea jucat la un pahar de vin, cand e voie buna si nu cred ca sta nimeni atunci sa mai calculeze sansele de reusita ci merge doar pe ceea ce ii zice instinctul.
Probabil ca au lasat loc de o extensie unde o sa adauge cele 5 carti si inca un set de 10 cladiri cu puteri noi.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107641Post VZQ
25 Feb 2020, 21:05

rabesandratana wrote:
25 Feb 2020, 13:47
Am apucat sa jucam aseara Megaland, cu copia mea, in 2 jucatori, 2 partide. Noua ne-a placut si cred ca o sa mearga si mai bine in 4-5 jucatori. O sa testam asta peste cateva saptamani. Da, este repetitiv, actiunile fiind mereu aceleasi: trage cate o carte mica (resursa) apoi o carte mare (potential pericol), dar pana la urma ce joc nu e repetitiv din pct de vedere al actiunilor? In Dominion ori Star Realms: trage 5 carti, joaca-le si cumpara ceva nou, dupa care treci si amesteca si tot asa. In cele worker placement: Asezi un meepals si iei o resursa, mai asezi unu, mai iei o resursa si tot asa, dupa care le tranformi in puncte.

Important e factorul de "fun" si "excitement" pe care ti-l ofera actiunile unui joc, iar Megaland reuseste asta. Faptul ca poti cumpara in fiecare runda diverse carti cu abilitati, il duce la un nivel la care nu devine plictisitor. Da, poate dupa 10-15 partide o sa devina mult prea repetitiv, dar nu cred ca cineva care are macar o colectie de minim 50 jocuri, ar juca atat de des un joc intr-un timp scurt. Asa ca cele 10-15 partide se pot intinde undeva pe decursul a 2-3 ani de joaca la anumite ocazii, iar celor care le plac jocurile push your luck precum: Port Royal, Diamant, Incan Gold, Dead Man's Draw, Can`t Stop, sau de ce nu Machi Koro ori King of Tokyo, cred ca o sa aprecieze acest joc.

Iar la partea cu doar 10 carti de push your luck, iti dau dreptate. Ar fi fost util sa fie 15 din care sa alegi mereu 10 si sa nu stii exact ce te asteapta dar pana la urma vorbim de un joc usurel, care se vrea jucat la un pahar de vin, cand e voie buna si nu cred ca sta nimeni atunci sa mai calculeze sansele de reusita ci merge doar pe ceea ce ii zice instinctul.
Probabil ca au lasat loc de o extensie unde o sa adauge cele 5 carti si inca un set de 10 cladiri cu puteri noi.
Mersi pentru feedback!

Din pacate confirma impresia mea initiala... adica:
1. jocul se vrea o simulare (mai pe dupa deal) a unui joc video; din punctul asta de vedere, pentru mine conteaza mai mult partea de questing, decat potentialele recompense - si daca a venit vorba despre asta...
2. este ca si cand ai avea de ales intre mai multe seturi de armuri, arme, etc, dar pentru asta trebuie sa faci rost de bani/puncte killerind la infinit aceiasi 2 amarati lupi costelivi de la intrarea in oras... dupa zeci de MMOs, sunt alergic la grinding fara sens :(

Culmea este ca era extrem de usor si ieftin sa sigure varietate si pe felia asta a jocului ?!? In fine, nu sunt singurii (din pacate)... o sa revin asupra subiectului cand vom vorbi de jocurile lunii...

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107652Post thenede
26 Feb 2020, 01:13

Cred ca si-au propus sa intre pe segmentul Machi Koro/ Valeria/ Foodies.

In comparatie cu ultimele 2 cred ca e cel mai bine produs (componente, artwork, tray, insert etc.) si tematic cel mai interesant.
La gameplay in schimb noua ne-a placut cel mai putin in 2 jucatori - in mai multi e posibil sa fie mai interesant. Push your luck-ul cred ca l-a plasat sub.
Foodies e rapid, sanse egale pe zar si ceva spatialitate, un filler placut. Valeria te inunda in optiuni ceea ce ii da o anumita adancime. Megaland cauta o zona de mijloc si pare a se distinge mai putin.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107653Post VZQ
26 Feb 2020, 01:56

thenede wrote:
26 Feb 2020, 01:13
Cred ca si-au propus sa intre pe segmentul Machi Koro/ Valeria/ Foodies.
Bingo ;) Fix la Foodies ma refeream anterior ;)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 78 VIDEO - Prezentare Megaland

Post: # 107827Post 26octombrie
29 Feb 2020, 19:37

Ma bucur mult ca te-ai putut folosi de el si ma bucur si mai mult ca ti-a placut!
Mie, evident, nu mi-a placut. Imi pare tare rau, pentru ca iau default tot ce vine de la Ryan Laukat si Alf Seegert, insa Megaland, ca si Artefact Inc., desi pe hartie suna fabulos, pe masa mi s-a parut mai boring decat Dominion, ceea ce spune multe, Not fun. Ca sa fie mai evident din ce punct vorbesc, Dominion ma adoarme instant, iar Ascension imi place la nebunie; pe cat de boring e primul, pe atat de fun si antrenant e al doilea, datorita pietei mobile de carti si a diversitatii extraordinare. My 2c.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”