Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Jocozaur
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 22 Oct 2020, 13:10

Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 124627Post Jocozaur
10 Aug 2021, 13:58

Image

De câteva luni lucrăm la primul documentar român despre jocurile de societate și suntem convinși că produsul final va fi pe placul comunității! Puteți urmări aici pe forum, pe pagina Facebook sau în evenimentul creat mici teasere cu ce vă pregătim.

Premiera filmului va avea loc în 31 august, ora 19:00, la Cinema Arta Târgu Mureș. Participarea este gratuită, dar trebuie să vă înregistrați. Trimiteți-ne un mail la adresa hello@jocozaur.ro cu numele vostru și a persoanelor care participă împreună cu voi. Locurile sunt limitate și se acordă în ordinea primirii emailului de înregistrare!

Jocozaur
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 22 Oct 2020, 13:10

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125318Post Jocozaur
15 Sep 2021, 11:38

Image

Sunteți pregătiți pentru film?
Ne vedem în 19 septembrie, ora 19:00 pe canalul YouTube Jocozaur! Setează un memento să prinzi premiera live :D

Jocozaur
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 22 Oct 2020, 13:10

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125410Post Jocozaur
19 Sep 2021, 18:51

Suntem live în 10 minute: https://youtu.be/nzc6I9yhKro


User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125431Post sergiunastrut
20 Sep 2021, 14:57

După ce am vizionat jocumentarul, las aici câteva impresii:

1. Nu știu exact dacă script-ul miturilor de clarificat a fost ceva de la care s-a început, sau pe măsură ce s-a intervievat lumea, s-a observat un pattern și apoi a fost dezvoltat. Dacă a fost gândit așa de la început, atunci cred că și-a atins țelul, altfel aș fi curios ce segmente din interviuri au fost lăsate pe dinafară.
2. Cred că filmul în sine este o unealtă destinată aproape exclusiv celor care nu știu de boardgames decât din auzite. În același timp, pentru cei deja familiari cu hobby-ul, informația este cam obsolete și devine interesant de urmărit mai degrabă pentru a auzi/vedea intervievați niște oameni de care ai auzit/ pe care îi apreciezi.
3. Vizual, narativ, filmul arată foarte bine, munca depusă e ușor observabilă și ușor de apreciat :)
4. Cred totuși că un segment prea mare din film atinge relația boardgames - copii, sau rolul lor ca o unealtă educativă/alternativă la alte tipuri de divertisment.
5. Personal, mi-ar fi plăcut ca documentarul să prezinte o imagine de ansamblu asupra întregului hobby și să fie mai informativ în sensul ăsta, mai degrabă decât să demonteze niște mituri. Nu știu dacă demontarea unui mit va captiva într-atât încât să convingă imersiunea și oferirea unor șanse reale lumii ăsteia cuiva dinafară, ci aș crede că mai degrabă prezentarea captivantă a beneficiilor might do it - nu știu exact cum ar trebui prezentat asta, fără a folosi un vocabular de lemn pentru neinițiați, dar ar putea fi un subiect pentru un alt film.

Probabil aveam alte așteptări de la jocumentar, dar uitam că misiunea lui nu era să constituie o doză de informație/entertainment pentru noi, cei deja virusați, ci să atragă alt public în ecuație. Beneficiu care va fi probabil cules de-a lungul timpului, mai ales acum, cu accesul lui online. Felicitări! :D
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

Jocozaur
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 22 Oct 2020, 13:10

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125433Post Jocozaur
20 Sep 2021, 15:31

Apreciem feedback-ul constructiv, Sergiu și ne bucurăm că te-ai uitat la film!

1. Aceasta a fost ideea de la început: să combatem cele mai des întâlnite preconcepții.
2. Corect. Publicul țintă sunt cei foarte noi în hobby. Sunt de acord că un gamer se va uita la film pentru că vede fețe cunoscute în el.
3. Regizorul Rab Zoli a făcut o treabă excelentă.
4. Am mai primit acest feedback dar echipa strânsă din spate a considerat fiecare idee prea importantă pentru a o scoate din film.
5. Poate la un viitor proiect. Așa cum am spus, scopul era captarea atenției celor neinițiați sau foarte noi în hobby. Dacă intram în detalii despre aspectele care nouă, gamerilor ni se par interesante, i-am fi pierdut.

Ali :)

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125434Post nqq
20 Sep 2021, 16:02

Felicitari pentru film. Foarte misto.bv

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125445Post danielM
20 Sep 2021, 22:58

Felicitări! Foarte frumos realizat.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125447Post Ailur
21 Sep 2021, 01:27

Foarte frumoasa idee, si apreciez pasiunea din spatele ei. Ca imagine foarte bun, montat bine. Mi-au placut foarte mult parerile si povestile personale ( "eu sunt genul de jucator care baga bete in roate", etc. ) O sa vin insa cu un feedback vizavi de partile care mi-au placut mai putin:

1. Cu tot respectul pentru domnul care a facut voice-over-ul, nu mi se pare ca vocea se potriveste cu genul asta de documentar / de imagine. Din contra, m-a scos din imersiune.
2. Cred ca documentarul isi face treaba din punct de vedere informativ. Emotional, insa, nu. Cred ca lipseste genul de poveste care sa creeze empatie sau o reactie de ordin emotional. S-a sarit mult de la un subiect la altul in loc ca raspunsurile la preconceptiile respective sa fie "invesmantate" intr-o naratiune, un punct de vedere al unui personaj. Ca alternativa, cred ca ati fi putut gasi un actor / voluntar care sa descopere pentru prima data lumea jocurilor de societate, pe parcursul unei perioade mai mari de timp, si sa-i luati pareri "la cald" dupa fiecare partida jucata / joc luat, etc. Gen: un an din viata unui pasionat de jocuri de societate.
3. E foarte mult "talking heads". Foarte mult. Chiar si cadrele care arata jocuri sunt destul de statice, ca de muzeu - cutii invelite in tipla, foarte impersonal. Aratati-mi mai multe cadre cu oameni care se distreaza, aratati-mi table de joc desenate de cei mai buni artisti in domeniu, aratati-mi culori, zaruri rostogolindu-se, rasete, pareri, oameni carora li s-a bagat cutitul in spate la The Resistance. ( genul de cadre pe care le aveti la min 34 si la final ). In felul asta, uman si dinamic, cuceriti un public profan in ale jocurilor, nu aratand fetele acelorasi oameni pentru a sasea oara in decurs de 30 de minute.
4. Complet de acord cu punctul 5 al lui Sergiu. In prima instanta, convingi publicul profan aducand argumente pentru hobby, nu contrazicand ( chiar daca ai dreptate ).

Jocozaur
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 22 Oct 2020, 13:10

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125449Post Jocozaur
21 Sep 2021, 08:04

Mulțumim pentru feedback :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125530Post Imago
24 Sep 2021, 19:39

Felicitari pentru initiativa si munca depusa.
Nefiind eu publicul tinta, nici nu pot sa spun ca m-a captat. Poate ca daca ar fi fost un pic mai scurt, mai concentrat, l-as fi privit in intregime din interes "profesional".

Insa e primul film atat de lung din Romania, s-a incercat o productie mai de calitate, asa ca bravo si bafta in continuare:)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125566Post Shaikan
27 Sep 2021, 15:36

In primul rand felicitari pentru initiativa, efortul depus si timpul acordat, imi dau seama cata munca a intrat in crearea lui.

Per total clipul mi-a placut si sper sa ajunga la cat mai multe persoane si sa aiba efectul scontat, cu totii ne dorim mai multi virusati in comunitatea noastra. Mi-au placut tranzitiile si ideea preconceptiilor puse pe piese de scrabble, mi-au placut scenele in care oamenii se joaca si se simt bine, ideile discutate, momentele cand se povestesc experiente personale, efortul depus de oamenii din clip si faptul ca isi dau interesul.

In al doilea rand, some feedback:

Ce cred ca ar fi mers imbunatatit sau mi-ar fi placut sa vad:

1) Sunt de acord cu Ailur, pare putin prea mecanic si impersonal uneori, lipseste emotia din unele povestiri si ,uneori, de pe fetele oamenilor. Ritmul discutiei in unele situatii e prea monoton, fara inflexiuni si fara emotie, putin robotic. Realizez ca o parte din oameni nu sunt obisnuiti cu camera, dar ma asteptam macar sa se vada bucuria hobby-ului despre care vorbesc, un zambet, un ras, o poveste insufletita legata de o experienta cu boardgame-urile(unii fac asta si aceia mi-au captat cel mai mult atentia, dar altii par foarte seriosi si mai degraba plictisiti despre subiect, ceea ce contrazice ideea documentarului). De la jumatatea clipului mi se pare ca prinde mai multa energie, dar e posibil ca pana atunci sa piarda din public. Poate asa s-a vrut, un ton mai formal uneori, dar sincer, dat fiind hobby-ul si mesajul, cred ca un ton mai insufletit ajuta mult mai mult la a convinge lumea, decat unul mai apropiat de Stirile de la TV.

2) Legat de preconceptii, mi s-a parut putin grabita combaterea lor. Imi dau seama ca erati pe ceas si aveati un timp alocat, dar poate era mai bine sa fie mai putine preconceptii, dar raspunsuri mai detaliate, decat mai multe si raspunsuri mai scurte. Si aici ar fi fost frumos niste povestiri din experiente personale(sau ale unor prieteni) despre cum au reusit sa treaca sau sa combata acele preconceptii si sa fie virusati de boardgames sau sa viruseze pe altii. In cateva cazuri asa a fost si in clip si mi s-au parut cele mai bune, cele care captau cel mai mult publicul tinta. Mihai e un om pe care il respect mult si e o placere sa joc cu el la masa, dar un raspuns de genul: "Pai si masinile vechi sunt mai bune ca alea noi?" nu cred ca va invinge preconceptiile unor oameni blocati in jocurile tineretii care vor zice fie ca comparam mere cu pere, fie ca da, erau mai bune pt ca erau mai rezistente, facute sa dureze, nu sa le schimbi dupa 5 ani ca se strica, etc. Sau in aceeasi idee ar putea spune: "Pai ce, jocurile pe masa, cu cuburi si cartoane, sunt mai bune ca cele virtuale?" Doar avem Ticket to Ride si pe tableta :). Mintea unui om e mai usoar de schimbat daca ii prezinti o alternativa la modul lui de gandire, decat daca il combati. In comparatie, exemplul cu fiul lui si faptul ca l-a lasat pe el sa ceara jocuri mi se pare un exemplu mult mai pertinent si cu potential mai mare de a schimba minti. Sau ideea ca si jocurile jucate de ei, Remi, Poker, Bridge, etc sunt evolutii a unor jocuri mai vechi.

3) Mi se pare ca s-a pus prea mult accent negativ pe jocurile video si oarecum reiese ca jocurile de societate sunt remediul pozitiv pentru aceasta activitate negativa. E putin contra-intuitiv dat fiind ca publicul vostru tinta sunt oameni care inca nu au incercat boardgames si vreti sa ii atrageti in hobby. Iar oamenii care joaca jocuri video sunt o tinta foarte buna, deoarece le lipseste preconceptia ca joaca e pentru copii, sunt obisnuiti cu tactici, strategii, harti, moving parts, elemente de roleplay si aventura, prind regulile mult mai repede si sunt mai deschisi la incercatul de tipuri noi de joc, decat o persoana rupta de sfera asta. In consecinta nu mi se pare o idee buna sa fie antagonizati prin a portretiza jocurile video in aceeasi lumina in care altii portretizeaza "joaca" ca fiind pentru copii. Ca exemple: Jocurile video nu se rezuma la impuscat zombie pe calculator :), unele iti ard creierul la fel de mult ca un boardgame. Si nici nu sunt doar solo, exista si multe cooperative, la fel cum exista boardgames solo si multi care rup componenta sociala din ele. Inteleg ca voiati sa subliniati faptul ca in zilele noastre lumea e cam captata de telefon, PC, si media in general si boardgames-urile sunt un mod bun de a reinsufleti viata familiala si sociala, dar era un mod mai bun de a aceentua asta in loc de a pune in antiteza cele doua hobby-uri.

4) Mi-ar fi placut sa vad mai multe secvente cu oameni care se joaca, poate chiar 1-2 minute de joc efectiv, sa se auda un ras, o replica, o ceva de la o sesiune de joc efectiva sau cateva pareri de dupa in direct. Imaginile ajuta, dar nu sunt singurul mediu de a transmite emotii si starnii interes. Inteleg ca parerea expertilor e pertinenta, dar unde e si parerea jucatorilor de rand? Unde e experienta omului care joaca de putin timp si abia descopera acest hobby fain? Inafara de Mihai(care e si el organizator Tabletop Con) majoritatea expertilor din clip au o afacere sau lucreaza in domeniu, un om nou(care nu ii cunoaste pe cei din clip si nu stie ca sunt oameni faini si sinceri :) ) ar putea considera combaterea acelor preconceptii putin biased. Ar fi fost frumos sa fie si cativa experti sau mai degraba incepatori care doar practica hobby-ul, care sa impartaseasca pareri/povesti, gen parintii lui X, prietenii de joaca a lui Y, clienti veniti in Snakes sau in celelalte magazine, oameni de pe forum, Boardgames Romania, etc.

Acestea sunt pareri/idei poate pentru viitoare jocumentare pe care le-as privi in continuare cu placere, dupa cum am spus, per total mi-a placut si ma bucur ca ati dedicat timp sa faceti asta si felicitari inca o data tuturor celor care au participat in el si la crearea lui. Un like de la mine pe Youtube si il voi si shareui in speranta ca voi mai virusa oameni din lista.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125583Post Corwin
27 Sep 2021, 23:16

Heh, de acord la partea de board games / video games.

Mai ales ca in ultimii ani o gramada de board games au avut variante digitale (apps sau implementari pe site-uri). Ultime noutati pe BGA includ Agricola si Castles of Burgundy (disponibile si pe alte siteuri, dar cerute mult pe BGA), iar in alpha (adica inca inaccesibile publicului larg, in teste) sunt Azul, Tapestry, A Feast of Odin, Railways of the World, Isle of Cats, Gaia Project si multe altele. Si ca sa nu se lase alti publisheri mai prejos, se lucreaza la Trickerion, si au dat BGA-ului licentele de Cerebria si Anachrony. Practic apar o tona de jocuri bune, mai vechi si mai noi, plus unele nici macar aparute in format fizic la ora publicarii online. (Carnegie a aparut intai online, si in urma feedbackului au fost modificate regulile jocului fizic.)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Jocumentar - primul documentar român despre jocurile de societate

Post: # 125585Post VZQ
28 Sep 2021, 01:20

Felicitari pentru "Jocumentar"! ;)

Nu voi intra in jocul "disecarii" documentarului - avand in vedere perioada in care s-a filmat, nu cred ca se putea face mai mult de atat.

O sa adaug o singura chestie: in opinia mea, nu stiu daca ideea asta de jocuri de societate vs. "orice altceva" (dar in cazul asta specific, vs. jocurile video) este o buna abordare... jocurile de societate, benzile desenate, jocurile video, figurinele, filmele, etc. - toate sunt piese ale aceluiasi puzzle numit "universul geek"; nu doar ca nu se exclud reciproc, dar de multe ori ele se combina in diverse forme: personajele de banda desenata ajung pe ecran, si de acolo in jocuri, jocurile de societate au diverse app-uri (fara de care unele nici nu pot fi jucate), jocurile video sunt reimaginate in format de joc fizic, de masa, etc. Iar pe de alta parte, jocurile nu sunt atat de nisate pe cat poate avem impresia...ok, poate nu se joaca in masa Blood Rage, dar lumea joaca sah, table, "n" jocuri de carti, remi, etc. Asa ca ideea de joc (as in divertisment) nu este chiar straina publicului larg... si nu in ultimul rand... sper ca realizati ca lumea jocurilor video este cel putin la fel de diversa ca cea a jocurilor de societate... sa reduci tot fenomenul doar la "oameni care se impusca pe ecran", este la fel de absurd cu a spune ca toate jocurile de societate "sunt ca Monopoly"...

Post Reply

Return to “Discutii generale”