Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Barcode
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 1
Joined: 27 Feb 2020, 21:17

Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107751Post Barcode
27 Feb 2020, 21:45

Salutare.

Din titlu ați aflat despre ignoranța mea legată de acest domeniu.
M-ar interesa să văd și eu cu ce se mănâncă bg-urile astea și să văd cât de mult mă vor atrage odată ce mă familiarizez cu ele.

Pentru inceput cel mai mult m-ar interesa un clasament al popularității de moment la nivelul țării noastre (daca există așa ceva) sau macar unul anecdotal, aproximativ daca nu exista niciun fel de cifre clare.

Știu despre existența canalelor de YouTube și comunităților/subredditurilor străine, însă nu știu cât de mult corespund trendurile lor cu ce se joaca curent la noi in Romania, in special in București.

Motivul interesului meu fata de popularitatea jocurilor, pentru inceput, este acela de a învăța jocuri pentru care există probabilitatea cea mai mare ca sa fie cunoscute de persoane cu care m aș întâlni fizic. Am citit câteva threaduri pe aici și am văzut duzine de titluri diferite si nu știu cu care sa incep. Parca nu m-ar trage inima sa bag ore intr un joc pe care sa îl știu juca eu și încă o mana de oameni și pe care sa am oprtunitatea sa îl joc o dată din an in paște.

Mulțumesc.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107752Post MandrulDuce
27 Feb 2020, 22:27

Salutare si bun venit. O sa iti dau un raspuns scurt acum si voi reveni mai tarziu cu unul mai lung.

Intra la rubrica de pe forum numita intalniri si evenimente si mergi in sectiunea bucuresti. Pentru fiecare saptamana, ziua de joi, va exista un thread legat de o intalnire saptamanala intr-un local numit Snakes & Wizards aflat undeva aproape de Pta Iancului. Vezi ce vrea lumea sa joace, ce joc/jocuri ti se par interesant(e) si inscrie-te la unul din ele la care mai este loc. Lumea e friendly si vei fi primit cu siguranta.

Nu iti bate capul legat de investit timp, familiarizare cu topuri, trenduri, etc... trendul cel mai pregnant este "cult of the new". Multi oameni colectii mari si jocuri mereu noi. O sa inveti probabil o gramada de regulamente noi la inceput (stai linistit de regula sunt oameni care vor "preda" jocul inainte de a-l juca) si o sa iti fomezi usor usor o serie de preferinte.

Take your time. Inceputul e perioada cea mai frumoasa. Ai si jocurile noi si "marii clasici" de descoperit.
Last edited by MandrulDuce on 27 Feb 2020, 22:29, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107753Post crazyfroggg
27 Feb 2020, 22:27

Salutare amice, și cum spunea cineva: "Bine ai venit, rău ai nimerit..".
Nu voi începe să fac o listă cu jocuri, numărul lor crește exponențial iar gusturile sunt diferite, noi suntem diferiți.
Va trebui să descoperi singur ce îți place și aici vin să-ți recomand ceva: mergi la întâlnirile organizate săptămânal în București, aveți un colectiv grozav acolo, și joaca orice prinzi. Și mai povestim, peste câteva luni... Ce vreau să-ți transmit: fii deschis la orice, iar cu timpul îți vei forma o părere despre ce ți se potrivește.
Succes și încă o dată bun venit!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107754Post DanielIndru
27 Feb 2020, 22:28

Daca esti in Bucuresti, cel mai bine e sa mergi la o intalnire in S&W si sa vezi ce te atrage din ce vezi pe la mese.
Uite thread-ul pentru intalnirea de azi:

https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=118&t=9991

Despre preferintele oamenilor poti sa citesti in mai multe locuri:

https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=61&t=9917
https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=61&t=9919
https://forumboardgames.ro/viewtopic.ph ... =20#p99044
https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=61&t=9913

Bine ai venit!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107771Post 26octombrie
28 Feb 2020, 11:23

Welcome! Cand am inceput eu, am mers in Lente (atunci era intalnirea de miercuri) si acolo m-am familiarizat cu tot felul de jocuri. In primul an nu cred sa fi scos pe masa vreun joc la care sa citesc regulamentul, de fiecare data il explica cineva. Incet-incet, mi-am dat seama ce mecanici de joc imi plac mult, care sunt cele care nu ma prind, you get the picture. So, hai in Snakes si mai vezi de-acolo ;-)
Also, your bible: boardgamegeek.com. Dimineata, la pranz si seara. uite-te dupa reviewurile lui Tom Vasel, cele mai multe jocuri mainstream au review facut de el; e foarte articulat, scurt si usor de inteles, nu intra in detalii inutile, e suficient cat sa simti cum e un joc si sa intelegi apoi regulamentul, cand il citesti.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107920Post Ailur
02 Mar 2020, 15:11

Da, review-uri de jocuri sunt your bread and butter. Eu n-am mers atat de mult la intalniri ( program dubios de munca ), dar pe mine m-au "ajutat" review-urile de la Dice Tower si Rahdo sa-mi golesc cel mai mult portofelul.

De asemenea, cateva recomandari din cateva categorii de jocuri - mai putin party games, ca nu gust asa ceva. Parerea mea strict personala e ca nu prea ai cum sa dai gres cu asa ceva:

Jocuri euro de dificultate medie: Concordia, The Castles of Burgundy.
Plasare de muncitori ( tot dificultate medie ): Viticulture Essential Edition, Agricola.
De jucat cu familia ( dificultate mica, reguli putine ): CV, Ticket to Ride Europe.
Jocuri in doi: 7 Wonders Duel, Santorini.
Jocuri care pur si simplu imi pun un zambet pe fata: Galaxy Trucker, The Quacks of Quedlinburg.

Am lasat pe locul doi jocuri in stil american ( foarte tematice, aruncat cu zarul, confruntare directa, etc. ) pentru ca in general sunt mult mai stufoase, au multe exceptii de la regula si mult mai multe interactiuni neprevazute pe care nu le gasesti in regulament sau tinzi sa le uiti cand le joci prima data. Cu toate astea, din categoria asta as recomanda: Star Wars: Rebellion si Cosmic Encounter.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Nou în lumea jocurilor de tablă/societate. De unde să încep?

Post: # 107930Post rabesandratana
02 Mar 2020, 16:34

Barcode wrote:
27 Feb 2020, 21:45
Salutare.

Din titlu ați aflat despre ignoranța mea legată de acest domeniu.
M-ar interesa să văd și eu cu ce se mănâncă bg-urile astea și să văd cât de mult mă vor atrage odată ce mă familiarizez cu ele.
Iti recomand canalele de youtube de la Rahdo si Dice Tower (Tom Vasel). Nu stiu acum ce experienta ai tu in lumea boardgames. Poate ai jucat doar Monopoly si Catan ori poate ai avut prieteni care te-au invitat la o joaca si primul joc din viata ta a fost unul complex (Great Western Trail) iar asta te-a atras si vrei sa faci sapaturi in a intra pe aceasta nisa.

Daca e sa cauti jocurile DOAR dupa topuri in Romania, cel mai probabil o sa apara nume precum: Catan, Nume de Cod, Activity, Jenga, Azul, Ticket to Ride, Stai la Coada, Rezistenta, etc
asta conform celor mai vandute jocuri sortate pe cele mai mari site-uri de la noi. Nu inseamna ca sunt neaparat si cele mai bune. Unele chiar sunt bune dintre cele enumerate mai sus, altele doar te ajuta sa te introduca si familiarizeze cu notiunile de baza ale jocurilor moderne.
Tu esti singurul care stie ce ii place, asa ca oricate titluri ti-am insira noi aici, nu inseamna ca sunt cele mai potrivite pentru tine, din simplul motiv ca nu te cunoastem (dpdv al gusturilor mecanismelor din boardgames).

Si nu in ultimul rand, daca esti incepator, poti arunca un ochi pe canalul meu de Youtube care e in limba romana, unde o sa gasesti prezentari si partide complete de jocuri mai usoare in general. In special in video-urile mele mai vechi. O parte dintre cele recente e posibil sa fie jocuri mai complexe deja. Tocmai asta e scopul canalului meu. Sa ii initieze pe incepatori si sa ii ajute sa aleaga un joc ce li se potriveste.

Post Reply

Return to “Discutii generale”